کاردرمانی کودکان چه مزایایی دارد؟

امروزه روش های نوین بسیاری وجود دارد  که باعث یادگیری بهتر و پیشرفت کودکان در مهارت های زندگی می شود. بسیاری از افراد می پندارند که کاردرمانی کودکان تنها برای کودکان بیمار انجام می شود اما این باور کاملا اشتباه بوده و به کمک کاردرمانی می توان مهارت های زیادی را به کودکان آموزش داد. هدف اصلی کاردرمانگر در کاردرمانی، کمک به کودکان بیمار و بهبود عملکرد های آنان است؛ همچنین در این روش درمانی نوین آسیب شناسان با بررسی کودکان بیمار کاردرمانی کودکان را انجام می دهند. این به منظور استفاده نشدن کاردرمانی برای افراد سالم نیست بلکه از این روش درمانی می توان برای بهبود و پیشرفت مهارت های یک کودک سالم نیز استفاده کرد. در ادامه به بررسی بهتر کاردرمانی و اینکه برای چه کودکانی مناسب است، می پردازیم. اگر به دنبال کسب اطلاعات لازم در این زمینه هستید و می خواهید بهترین کلینیک کاردرمانی را بیابید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

بهترین کاردرمان کودکان در تهران

 

کاردرمانی کودکان چیست؟

کاردرمانی یک روش درمان از شاخه علم روانشناسی است. در این روش درمانی بهترین دکتر متخصص کاردرمانی تهران، بررسی های لازم بر روی کودک را انجام می دهد و با توجه به نیاز کودک، روش درمانی مناسبی را پیشنهاد خواهد داد. در کاردرمانی کودکان، آسیب شناس با استفاده از تکنیک های خاص، مهارت های کودک را بهبود می بخشد و سعی دارد با بهبود عملکرد های کودک ارتباط آن با دیگران و همچنین انجام فعالیت های روزانه را برای آن آسان سازد.

کاردرمانی کودکان در بهترین مراکز کاردرمانی به صورت گروهی یا انفرادی انجام می شود و در این کلینیک ها با استفاده از وسایل خاص و تکنیک هایی منحصر به فرد، توانایی کودکان برای انجام کارها را افزایش می دهد. با استفاده از کاردرمانی کودک به راحتی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کرده، خشم خود را کنترل کند و برای انجام کارهای شخصی از کمک دیگران بی نیاز باشد.

 

کاردرمانی کودکان برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که اشاره کردیم هدف اصلی کاردرمانی، کمک به کودکان بیمار است. برخی از اختلال ها مانند اوتیسم، بیش فعالی و.. باعث بروز مشکلات بیشتری مانند خشم، ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با دیگران، اختلال در تکلم و…. می شوند از این رو باید برای درمان آنها اقدامات لازم را انجام داد. بهترین گزینه برای بهبود بخشیدن به این اختلال ها، کاردرمانی در کلینیک های خوب است. بطور معمول کودکانی که به مشکلات زیر دچار هستند، به کاردرمانی نیاز دارند:

  • کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم
  • کودکان مبتلا به تومور های مغزی و سرطان که دچار اختلال در تکلم و حرکات بدنی می شوند
  • توقف و ناتوانی در رشد
  • بیماری های ژنتیکی
  • کودکان مبتلا به بیماری های عصبی
  • کودکان بیش فعال
  • کودکانی که دچار اختلال در تغذیه و بلع هستند
  • کودکان مبتلا به اختلال های مادرزادی

 

بهترین مرکز کاردرمانی کودکان

 

کاردرمانی کودک چه مزیت هایی دارد؟

بیشترین رشد مغزی کودک در 3 سال اولیه زندگی او صورت می گیرد به همین دلیل سالهای اولیه زندگی فرزند شما اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در این سال ها مهارت های مهم و کاربردی را به او آموزش داد. همچنین در این سالها اختلال و بیماری های فرزند مشخص می شود و بهتر است برای بهبود آنها درمان های لازم را انجام داد. برای این کار باید فرزند خود را نزد بهترین متخصص کاردرمانی ببرید و از او بخواهید درمان های لازم را انجام دهد.

با استفاده از کاردرمانی در کودکان، کودک به راحتی می تواند مشکلات خود را کنترل کند و آنها را بهبود بخشد. بطور مثال کودکانی که به مشکل تغذیه و بلع دچار هستند، با مراجعه به یک کاردرمانگر می توانند مشکل خود را برطرف کنند و آسیب شناس با تقویت و ورزش دادن عضلات دهان، فک و صورت سعی در بهبود این اختلال دارد. همچنین با استفاده از این روش، کودکانی که دچار اختلال تکلم، اختلال در کنترل خشم و ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با دیگران هستند، به راحتی درمان می شوند.

 

در کاردرمانی چه عملکرد هایی بهبود می یابند؟

همیشه رشد کودکان به صورت کامل انجام نمی شود و برخی از کودکان در سنین پایین دچار اختلال در رشد و سایر بیماری ها می شوند. کاردرمانی به این کودکان کمک می کنند تا بتوانند کارهای عادی و روزانه خود را بدون کمک دیگران به راحتی انجام دهند. این مهارت ها شامل لباس پوشیدن، راه رفتن، غذا خوردن و… در طی روز می شوند. بطور کلی هدف اصلی کاردرمانی بهبود این نوع عملکرد ها و بازگشت کودک به زندگی عادی است.

برخی از پردازش های حسی هستند که وجود اختلال در آنها باعث بروز حساسیت های بیش از حد یا اهمیت ندادن به محیط هایی مانند مدرسه، خانه و… می شوند. کودکانی که دچار اختلال در پردازش های حسی هستند، معمولا اطلاعات کافی از پنج حس بدن مانند بینایی، لامسه، بویایی و.. را دریافت نمی کنند و نمی توانند واکنش مناسبی در برابر محرک های محیطی داشته باشند. این کودکان غالبا در یادگیری، کنترل خشم، تغذیه و.. دچار مشکل می شوند و برای درمان به کلینیک های کاردرمانی نیاز دارند. این کودکان به محرک های محیطی بسیار حساس بوده و ناراحت می شوند و نمی توانند ارتباط موثری با دیگران داشته باشند. همچنین کودکان دچار این نوع اختلال، از کمبود اعتماد به نفس در جامعه رنج می برند. کاردرمانی با استفاده از تکنیک های منحصر به فرد تمامی مشکلات ذکر شده را بهبود می بخشد و کودک به راحتی می تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد.

 

بهترین کلینیک کاردرمانی کودکان

 

بهبود مهارت های حرکتی کودکان به کمک کاردرمانی

در کاردرمانی کودکان، مهارت های حرکتی نیز بهبود می یابند بطور مثال برخی از کودکان هستند که به درستی نمی توانند حرکات ریز بدن مانند تکان دادن انگشت های بدن یا حركات درشت بدن مانند تکان دادن سر، پا و… را انجام دهند. این نوع مهارت های حرکتی در کاردرمانی با انجام تمیرینات صحیحی به صورت فردی یا گروهی قابل درمان هستند. کودکانی که دچار اختلال در مهارت های حرکتی بدن هستند، معمولا در بازی با انواع اسباب بازی ها، نگه داشتن اشیاء، رنگ آمیزی، بالا و پایین رفتن از پله ها، نگه داشتن تعادل بدن و… ناتوان می باشند. درمان کودکان با توجه به میزان و شدت بیماری متفاوت است و تنها متخصصان کاردرمانی می توانند روش درمانی مناسب را پیشنهاد دهند.

 

بهترین مرکز کاردرمانی کودکان

اگر کودک شما هم دچار اختلال در رشد و یادگیری می باشد، بهتر است برای درمان آن فورا اقدام کنید. یکی از بهترین مراکز کاردرمانی کودکان در ایران که دارای کادری مجرب در زمینه کاردرمانی هستند، مرکز توانبخشی دکتر حسینی سیانکی است. این کلینیک در استان تهران دارای دو شعبه می باشد و هر کدام از این شعب دارای بهترین تجهیزات و متخصصان در زمینه درمان کودکان بیمار هستند. شما می توانید از طریق شماره های ۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ با ما تماس حاصل فرمایید.

 

منبع: مرکز تخصصی کاردرمانی تهران

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =