تهویه مطبوع چیست و چه تاثیری در کاهش آلودگی هوای محیط و منازل دارد؟

تهویه مطبوع چیست و چه تاثیری در کاهش آلودگی هوای محیط و منازل دارد؟

این روزها با توجه به آلودگی موجود در هوا که خود باعث تشدید بیماری های تنفسی، قلبی و … می‌شود در خانه ها، مکان های عمومی و در محیط های بسته مانند هوای داخلی منازل، دفاتر اداری، بیمارستان ها، به مراتب آلودگی هوای داخل بیشتر از هوای آلوده ی بیرونی می‌باشد. اخیراً در بسیاری از کشورهای پیشرفته، برای تصفیه هوا، از  تکنولوژی نوینی به اسم سیستم های تهویه مطبوع استفاده می‌شود.

تکنولوژی نوینی به اسم سیستم های تهویه مطبوع

به‌منظور پاکسازی هوا، کنترل میزان دما و رطوبت محیط، به واسطه تولید گرمایش و سرمایش از سیستم های تهویه هوا استفاده می شود و چنانچه از سیستم تعویض و تصفیه هوا نیز استفاده گردد به میزان قابل توجهی از آلودگی هوای داخلی کاسته شده و هوای تازه با اکسیژن مناسب جایگزین خواهد شد.

سیستم تهویه مطبوع (تهویه هوا) چیست ؟

تهویه مطبوع که زیر شاخه علم مکانیک محسوب می‌شود به سیستمی گفته می‌شود که بتواند سه فاکتور رطوبت، دما، تعویض و سرعت جریان هوا را کنترل کند.

تهویه مطبوع یا HVAC که مخفف سه کلمه Heating, Ventilating And Air Conditioning است به معنای “گرمایش، تعویض هوا و تهویه مطبوع” می باشد. سیستم تهویه مطبوع یا هوارسانی یا هوایش دلپذیر، با انجام عملیاتی در هوای محیط، فضای مورد نظر را  برای زیستن، کارکردن، استراحت کردن و… بسیار مطلوب و بهداشتی می‌کند.

 

سیستم تهویه و تعویض هوای آریاتیس

با توجه به جدید بودن این فناوری، تولیدات داخلی زیادی در این زمینه وجود ندارد. شرکت آریاتیس به‌عنوان نماینده رسمی شرکت آلمانی استیبل الترون، با بهره‌گیری از تکنولوژی روز اروپایی، به تولید انواع سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی و غیر مرکزی می‌پردازد. سیستم تهویه و تعویض هوا (Ventilation) آریاتیس، با کاربردها و مدل‌های مختلف بر اساس ظرفیت و نوع نصب، برای استفاده در فضاهای کوچک و بزرگ خانگی، اداری و غیره بسیار مناسب می‌باشند.

عملکرد این نوع دستگاها بصورتی است که ضمن تهویه و تعویض هوا توسط دریچه های ورودی و خروجی، هوای کهنه داخل به بیرون هدایت شده و هوای تازه بیرون به داخل منتقل می‌گردد.

چنانچه هوای بیرون نیز آلوده باشد از طریق فیلترهای مختلف دستگاه در مسیر ورودی کاملا تصفیه شده و هوای پاک با اکسیژن خالص در فضای داخلی جایگزین می‌گردد. بدین ترتیب کاربران در هر شرایط مختلف آب و هوایی و با هر میزان آلودگی، امکان استفاده از دستگاه‌های تهویه وتعویض هوای آریاتیس را خواهند داشت و همواره در فضای بسته، هوای تازه درجریان خواهد بود.

معرفی دو نمونه از سیستم تهویه و تعویض هوای آریاتیس

1- تهویه، تصفیه و تعویض هوای آریاتیس مدل سقفی

سیستم تهویه، تصفیه و تعویض هوای آریاتیس مدل سقفی AHBV-D3.5 هوای تازه را از فضای باز گرفته و با کمک فیلترهای طراحی شده این دستگاه آلودگی های موجود را تصفیه کرده و اکسیژن پاکیزه و تازه را بدون تغییر در دما، رطوبت و بدون گرد و غبار در فضای منزل منتشر می‌کند. همچنین همزمان هوای کهنه داخل ساختمان تهویه و به بیرون هدایت میشود و با استفاده از این چرخه مجددا هوای تازه وپاکیزه به داخل ساختمان منتقل می‌شود.

تهویه مطبوع و تصفیه هوای آریاتیس مدل سقفی 

این نوع دستگاه به صورت سقفی و در فضای سقف کاذب قابل نصب می‌باشد و بعنوان سیستم مرکزی برای یک واحد از مساحت 50 متر مربع الی 1000 متر مربع قابل نصب است. تعیین ظرفیت دستگاه برای تصفیه و تهویه هوای یک واحد مسکونی یا اداری با توجه به مساحت واحد، شرایط آب و هوایی، تعداد نفرات ساکن و دیگر فاکتورها تعیین می‌گردد.

 2- تهویه، تصفیه و تعویض هوای آریاتیس مدل دیواری ARV-B150

تهویه، تصفیه و تعویض هوای آریاتیس مدل دیواری ARV-B150، هوای تازه را از فضای باز گرفته و با کمک فیلترهای طراحی شده این دستگاه آلودگی های موجود را تصفیه کرده و اکسیژن پاکیزه و تازه را بدون تغییر در دما، رطوبت و بدون گرد و غبار در فضای منزل منتشر می‌کند.

همچنین همزمان هوای کهنه داخل ساختمان تهویه و به بیرون هدایت می‌شود و با استفاده از این چرخه مجدداً هوای تازه وپاکیزه به داخل ساختمان منتقل می‌شود.

این نوع دستگاه بصورت دیواری قابل نصب بوده و بعنوان یک سیستم مستقل برای یک واحد حداکثر تا مساحت 50 متر مربع مناسب است. چنانچه نیاز به استفاده در فضاهای بزرگتر باشد به نسبت مساحت موردنظر از تعداد دستگاه بیشتری استفاده می‌گردد.

 تهویه مطبوع و تصفیه هوای آریاتیس مدل دیواری ARV-B150

برای نصب این مدل دستگاه، نیاز به لوله کشی و پیش فرض تاسیسات نصب نمی‌باشد و  بصورت دیواری نصب شده و فقط با ایجاد دو سوراخ در دیوار بمنظور تبادل هوای رفت و برگشت به داخل دستگاه قابل اجرا می‌باشد. با توجه به ابعاد بسیار کوچک و طراحی زیبا این مدل دستگاه تهویه و تصفیه هوا ضمن عملکرد مناسب خود می‌تواند روی هر دیواری با شرایط مختلف نصب شود.

مزایای استفاده از تهویه و تعویض هوای آریاتیس

برخی از دستگاه‌های تصفیه هوای مرکزی، جهت استفاده در آپارتمان‌ها طراحی شده است (به عنوان مثال به راحتی در دیوار یک آشپزخانه قابل نصب هستند) و دارای قابلیت استخراج و استفاده از 90 درصد انرژی گرمایشی موجود در هوای محیط می‌باشد که این انرژی گرمایشی در صورت استفاده از سیستم‌های تهویه معمولی به طور کامل هدر خواهد رفت. همچنین فن‌های به کار رفته در این تهویه هواها، کاملا کم مصرف بوده و از راندمان بالایی برخوردار هستند. تنظیم و مدیریت این سیستم‌های تهویه، با کنترل از راه دور امکان پذیر می‌باشد. علاوه براین، فیلترهای این دستگاه به سادگی قابل تعویض هستند.

استفاده از تهویه و تعویض هوای آریاتیس دارای مزایای زیر است:

  • تعویض آسان هوای آلوده داخل با هوای بیرونی
  • تصفیه‌ی هوای بیرونی در مسیر ورودی تا 98%
  • حفظ دمای داخلی توسط مبدل‌های حرارتی دستگاه تا 85%
  • دارای سیستم فیلتراسیون بسیار دقیق
  • مجهز به سیستم آنتی باکتریال، ضدکپک و قارچ برای تمامی قطعات، مجاری و فیلترهای دستگاه
  • مجهز به سیستم کنترل پنل هوشمند به منظور کنترل سرعت فن، نمایش میزان آلودگی فیلترها و شاخص میزان آلودگی هوای محیط
  • دارای مدلهای مختلف برای فضاهای کوچک و بزرگ مسکونی ، اداری و … با مدل‌های نصب بصورت سقفی، دیواری و با ظرفیتهای مختلف

 سخن آخر:

با توجه به آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور و همچنین بیماری‌های گوناگون و آلرژیک که از طریق هوای آلوده ایجاد می‌شوند، استفاده از سیستم تهویه و تعویض هوای آریاتیس برای حفظ سلامت، پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و بهداشت خانواده بسیار مفید است.

انواع محصولات گروه آریاتیس، با 2 سال ضمانت و 5 سال خدمات پس از فروش عرضه می‌شوند. بنابراین، باخیال راحت و اطمینان از کیفیت محصول، می‌توانید این محصولات را تهیه کنید. متقاضیان عزیز می‌توانند بمنظور بهره گیری از مشاوره صحیح جهت انتخاب دستگاه تهویه مطبوع و انواع آبگرمکن و سیستم گرمایشی ساختمان، به سایت گروه آریاتیس به آدرس https://aryatisgroup.com/ مراجعه و یا با کارشناسان فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33 − = 29