سنگ هفت چاکرا چیست؟ + معرفی انواع و بررسی کاربرد آن ها

سنگ هفت چاکرا چیست؟ + معرفی انواع و بررسی کاربرد آن ها

سنگ هفت چاکرا چیست؟ استفاده از آن چه تاثیراتی بر زندگی دارد؟ و چگونه می‌توانیم از خواص سنگ هفت چاکرا بهره‌مند شویم؟ حتی اگر مطالعه عرفانی و معنوی نداشته باشید، با پیشرفت علوم این حوزه احتمالا یکبار هم که شده نام “چاکرا” را شنیده‌اید.  در حقیقت چاکراها که تعدادشان معادل عدد مقدس ۷ است، مراکز انرژی بدن و ارتباط روح و جسم هستند. از کودکی در داستان آفرینش آدم شنیده‌ایم که در پایان خلقت انسان، خداوند از روح والای خود به کالبد جسمانی وی دمید و همین مهم، انسان را به اشرف مخلوقات مبدل ساخت.

بنابراین علاوه بر کالبد جسمانی و دنیوی که موقت است و به درک محرک‌ها با حواس پنجگانه می‌پردازد، “وجودی” ارزشمندتر به نام روح، یا بعد ماورایی وجود دارد. از این رو اصل انسان به این جسم خاکی و فانی خلاصه نمی‌شود و روح جاودانه ما تنها مدتی کوتاه را همسفر این جسم است. اما از آنجایی که ارتباط با نیروی عظیم و باشکوه کائنات، هوش و جریان واحد همچنان حائز اهمیت است، چاکراهایی در بدن مستقر شده‌اند که این ارتباط را برقرار می‌کنند.

راه‌های زیادی برای حفظ تعادل چاکراها وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ ها، استفاده و خرید سنگ هفت چاکرا است. در ادامه این نوشته بیشتر به آن می‌ پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

سنگ هفت چاکرا چیست؟

چاکرا چیست؟

چاکرا، چرخه انرژی به قطر حدودا ۳ تا ۴ اینچ (۷ تا ۱۰ سانتی‌متر) است که نه تنها روح شفابخش حیات و عالم بالا را در وجودمان به جریان می‌اندازد؛ بلکه انرژی‌های مثبت و منفی اطراف را جذب می‌کند و تحت تاثیر آن‌ها به کنترل اعضای حیاتی جسم می‌پردازد.  در بدن انسان ۷ نیروگاه کائنات قوی و سرشار از نیروی حیات قرار گرفته که در آیین هندو به آن چاکرا به معنای “چرخ” می‌گویند.

هر چرخ مسئول برقراری ارتباط بین بعد ماورایی و فیزیکی برای کارکرد درست اندام‌ها است که به یک غده مهم، اندام حیاتی و شبکه عصبی مربوط می‌شود. به محض برهم خوردن تعادل یا انسداد چاکرا مربوط به هر بخش، علایم اختلال و بیماری در آن نمایان می‌شود و این، نشان از ارتباط تنگاتنگ دو بعد انسان دارد.

چاکرا کجاست و نحوه کار چاکرا ها در بدن چگونه است؟

هفتگانه قدرت کائنات یا ۷ چاکرا انسان به همراه چاکراهای فرعی و کوچک در کالبد اثیری قرار گرفته‌اند. کالبد اثیری میدان انرژی انسان و پیوند دهنده جسم با عالم بالا است. این کالبد حاوی ۷۲۰۰۰ نادی (مجرای گردش انرژی) بوده و چاکراها را در نواحی اصلی خود به بدن جسمانی مرتبط می‌کند. در واقع کالبد اثیری هاله انرژی حول انسان نیز شناخته می‌شود که در افراد معمولی، ۲ تا ۴ میلی‌متر بیش از جسم مادی قطر دارد.

چاکراها یا مراکز انرژی که در مراکز هفتگانه قرار گرفته‌اند، در دو نوع اصلی و فرعی مشاهده می‌شوند. چاکراهای اصلی با قطر ۳ تا ۴ اینچی خود، وظیفه کنترل و تقویت کارکرد اندام‌های حیاتی‌تر را به عهده دارند و چاکراهای فرعی و کوچک با قطر حدودا ۱ تا ۲ اینچ، عملکرد بخش‌های کم اهمیت‌تر بدن را واپایش می‌کنند.

چاکراها چرخ‌های گردانی به شکل مارپیچ هستند که هر یک رنگ خاص خود را دارند و با اثر بر دستگاه درون ریز (هورمونی) و عصبی، وضعیت جسمی و روانی بدن را تحت کنترل در می‌آورند. سنگ هفت چاکرا به عملکرد صحیح و پاکسازی این چاکراها کمک می‌کند و سطح سلامت و انرژی فرد را بهبود می‌بخشد.

مروری بر وظایف چاکرا در کالبد جسمانی

 • جذب، پردازش و توزیع انرژی کائنات یا انرژی حیات در بدن که به نام “پرانا” شناخته‌ می‌شود.
 • کنترل، تقویت و بهبود عملکرد دستگاه‌های بدن و اندام‌های حیاتی‌تر کالبد جسمانی که با اختلالات و بیماری‌های جسمی و روحی مقابله می‌کند.
 • فعالسازی استعدادهای روانی که راهی برای درک و استفاده بهتر از انرژی حیات است. به عنوان مثال با فعالسازی استعداد روانی چاکرا مرکز کف دست، با کمی تمرکز و تمرین فرد می‌تواند انرژی‌های سلامت، تندرستی و شفا، هاله درونی و بیرونی را درک و دریافت کند.

خواص سنگ ها بر چاکرا چیست؟

سنگ هفت چاکرا لازمه چاکرا تراپی و چاکرا درمانی برای بهبود کارکرد مراکز انرژی است. سنگ‌های مختلف از هدایای ارزشمند مادر مهربانمان “طبیعت” هستند که می‌توانند ارتعاشات حیات‌بخش را در چاکراها به جریان بیندازند و برای رفع انسداد و پاکسازی آن‌ها کارآمد واقع شوند. انرژی شفادهنده‌ای که از سنگ‌ها به چاکرا منتقل می‌شود، می‌تواند در بهبود عملکرد چاکرا موثر باشد و هر گونه انسداد یا عدم تعادل در آن را برطرف نماید.

البته توجه داشته باشید که ۷ سنگ خاص برای تقویت ۷ چاکرا وجود ندارد و طیف وسیعی از سنگ‌ها روی چاکرا تاثیر گذار هستند. این بدان معنی است که خواص سنگ‌های مختلف بر چاکرای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد و فرد باید متناسب با انرژی خاص خود، سنگ‌هایی از نوع، اندازه و فرم مخصوص را برگزیند.

مزایا استفاده از سنگ های هفت چاکرا

مزایا استفاده از سنگ هفت چاکرا

در نتیجه تعادل و پاکسازی چاکراها به وسیله سنگ هفت چاکرا، مزایای زیر شامل حال فرد می‌شود:

 • تصفیه خون
 • بهبود التهابات
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش و تنظیم فشار خون
 • افزایش میل و قدرت جنسی
 • تقویت سخنوری و نظم ذهنی
 • بهبود حالات بد روحی؛ ترس، افسردگی، نگرانی و…

سنگ هفت چاکرا شامل چه سنگ‌ هایی است؟

در دسته‌بندی کلی متناسب با ۷ چاکرا انسان که هر یک رنگ و موقعیت مشخصی دارند، ۷ نوع سنگ چاکرا وجود دارد. در راستای عمودی بدن انسان و در امتداد ستون مهره‌ها، ۷ چاکرا به شکل گوی‌هایی چرخنده و مارپیچ از انرژی قرار گرفته‌اند که به ترتیب از پایین به بالا، چاکرا ریشه، چاکرا خاجی، چاکرا شبکه خورشیدی، چاکرا قلب، گلو، پیشانی و چاکرا تاج سر نامیده می‌شوند.

با توجه به انرژی خاص و وظایف هر چاکرا رنگ مشخصی در تقویت آن‌ها موثر است و اغلب سنگ‌هایی که برای چاکراتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرند، طیف رنگی متناسب با چاکرا مذکور دارند. از همین موضوع می‌توانیم دریابیم که در واقع سنگ هفت چاکرا دقیقا شامل ۷ سنگ نمی‌شود! و ۷ گروه سنگ را دربرمی‌گیرد که هر نوع برای تقویت یک چاکرا موثر است.

البته شایان ذکر است که برخی سنگ‌ها اثری شگفت انگیز بر چند چاکرا دارند و استفاده از آن‌ها از چند لحاظ سودمند و کارآمد واقع می‌شود.

معرفی انواع سنگ های چاکرا

انواع سنگ هفت چاکرا کدام‌ها هستند؟

۷ گروه سنگ متناسب با نیروگاه هفتگانه قدرت روحی انسان، شامل سنگ‌های زیر است:

 • چاکرا اول، چاکرا ریشه یا پایه

این چاکرا با رنگ قرمز شناخته می‌شود و پایین‌ترین دریچه انرژی کالبد اثیری در پایین ستون فقرات است. از انواع سنگ هفت چاکرا موثر بر این نیروگاه می‌توان به سنگ‌های جاسپر قرمز، یاقوت کبود، عقیق سرخ، مرجان، گارنت و یشم اشاره کرد.

 • چاکرا دوم، چاکرا خاجی

سنگ‌های به رنگ نارنجی و آتشین، بیشترین تاثیر را روی چاکرای دوم دارند. از جمله سنگ‌های مورد استفاده در رفع مشکلات چاکرا خاجی می‌توان سیترین، توپاز، کهربا، یشم نارنحی، اوپال نارنجی و عقیق اتشین را نام برد.

 • چاکرا سوم، چاکرا شبکه خورشیدی

این چاکرا که در نواحی ناف قرار گرفته و به نام مانیپورا (جواهر درخشان خورشید) نیز شناخته می‌شود، بیشترین ارتباط را با سنگ هفت چاکرا طلایی (مثل سنگ‌های یاقوت زرد، کهربا، توپاز، عقیق طلایی و سیترین) دارد.

 • چاکرا چهارم، چاکرا قلب

چاکرای آرامش، عشق و درک، چاکرای قلب (آناهاتا) را می‌توان با سنگ‌های سبز رنگ تقویت کرد. سنگ‌های عقیق سبز، زمرد، یشم سبز و حتی فیروزه (که رنگی بین آبی و سبز دارد) از سنگ‌های موثر بر عملکرد چاکرا قلب هستند.

 • چاکرا پنجم، چاکرا گلو

چاکرا ویشودا را با سنگ‌های آبی رنگ و آرامش‌بخش می‌توان جلا داد. فیروزه آبی، لاجورد، امازونیت، اکوامارین و عقیق آبی از جمله سنگ‌های کارآمد برای پاکسازی هستند.

 • چاکرا ششم یا چشم سوم

آگاهی، تخیل، نور شفابخش و کلید در بسیاری نادیدنی‌ها، به کمک چاکرا ششم به‌دست می‌آید. کلسیت، چشم ببر، عقیق آبی و لاجورد در کارکرد بهتر این مرکز انرژی موثر هستند.

 • چاکرا هفتم، تاج سر

نیلوفر هزار گلبرگی ساهاسراسرا، با سنگ‌هایی چون الماس، جید، یاقوت ارغوانی و کوارتز تعادل می‌یابد.

راه‌هایی برای تشخیص اصل و تقلبی بودن سنگ هفت چاکرا

برای تشخیص سنگ هفت چاکرا اصل، نکات مهمی وجود دارد که پیش از خرید باید از آن‌ها مطلع شوید. اولین مورد توجه به ظاهر سنگ است. معمولا سنگ‌های تقلبی حالت پلاستیکی و غیر طبیعی دارند که مشتری متوجه آن خواهد شد.

اما برای بررسی دقیق تر، به وجود شکاف‌ها و درزها روی سنگ دقت کنید. سنگ‌های طبیعی معمولا دارای شکاف‌هایی جزیی بر سطح خود هستند که این جزییات در سنگ‌های تقلبی رعایت نمی‌شود.

همچنین سنگ‌های تقلبی معمولا براق‌تر هستند و درخشان بودن طبیعی سنگ اصل را ندارند.  و مهمتر از همه این آیتم‌ها، وزن سنگ است که با یک سنجش ساده در دست مشخص می‌شود کدام سنگ وزن طبیعی را دارد و کدامیک تقلبی و بیش از حد سبک است.

سخن پایانی

در این نوشته با همکاری مجله آرپسه و  گالری رادسام به طور کامل و کاربردی به شرح کاربردها و نکات خرید سنگ هفت چاکرا پرداختیم.در آخر باید توجه داشته باشید که هیچ چیز بهتر از یک مجموعه معتبر نمی‌تواند اصل بودن سنگ شما را تضمین کند و برای ارتباط بهتر با روح و پاکسازی چاکرا کاربردی باشد. از مراکز حرفه‌ای و خوش سابقه خرید کنید تا در کمترین زمان ممکن، تاثیر به سزای سنگ‌ها در سلامت روح و جسمتان را شاهد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 59 = 61