واتراستاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

در اجرای سازه‌های بتنی از قطعه جانبی که واتراستاپ نام دارد؛ استفاده می‌شود. هدف از به کار بردن این قطعه؛ آب‌بندی اجرایی در تمام سازه‌های بتنی می‌باشد. این محصول دارای ابعاد و ضخامت مختلفی می‌باشد که با توجه به فشار آب؛ مکان مصرف؛ ضخامت و میزان ابعاد و عرض آن تعیین می‌شود.  این محصول در اندازه‌های متفاوتی تولید و روانه بازار می‌شود. سایز این محصول پانزده؛ هفده؛ نوزده؛ بیست و چهار و سی سانتی‌متری می‌باشد. ضخامت این محصول در اندازه‌های چهار؛ شش و ده میلی‌متر تولید و به بازار ارائه می‌شود.

[rb_related title=”شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد” total=”2″]

کاربرد واتراستاپ

با توجه به این‌که واتراستاپ‌ها در سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این محصول دارای کاربرد فراوانی می‌باشد. از این محصول جهت آب‌بندی درزهای انبساطی در فاضلاب؛ مخازن آب؛ استخرها؛ مخازن پساب؛ منهول‌ها و …. استفاده می‌شود. همچنین برای آب‌بندی درزهای اجرایی همچون لاین‌های انتقال آب؛ سدها؛ تونل‌ها و …. استفاده می‌شود. سازه‌های بتنی همچون کلاریفایرها؛ کولینگ تاورها و …. به وسیله این محصول آب‌بندی می‌شوند. همچنین برای بین پلی اتیلن وارده به بتن و قطعات فلزی؛ این محصول گزینه مناسبی است.

واتراستاپ‌ها و انواع آن

این محصول دارای شش مدل است که هر کدام دارای کارایی خاص خود می‌باشد. واتراستاپ لاستیکی؛ تزریقی؛ درزبند پایه قیری؛ منبسط شونده؛ واتراستاپ سطحی بر پایه کامپوزیت؛ پی‌وی‌سی از انواع این محصول می‌باشد.

واتراستاپ لاستیکی

این محصول از مقاومت کششی عرضی و طولی و همچنین انعطاف بالایی برخوردار می‌باشد. در صورت نیاز تامین این محصول به شکل واردات به کشور می‌باشد.

واتراستاپ منبسط شونده

عملکرد این محصول بر اساس افزایش حجم و جذب آب؛ مورد استفاده قرار می‌گیرد. واتراستاپ منبسط شونده سبب جلوگیری و ممانعت از ورود به درزهای اجرایی و ترک‌ها می‌گردد. این محصول به دو نوع بنتونیتی و هیدروفیلی تقسیم می‌شوند.

نکاتی درباره واتراستاپ‌های منبسط شونده هیدروفیلی و بنتونیتی

استفاده از این دو محصول باید روی سطحی که نسبتا هموار است اجرا شود. میخکوب فیکس و چسب‌های سیلیکونی گزینه‌های مناسبی برای نصب این محصولات می‌باشند. لازم به ذکر است بهترین زمان برای نصب واتراستاپ‌ها زمانی‌ست که مکان نصب خشک است و بارندگی نباشد. جلوی شبکه آرماتور امکان نصب این محصول وجود دارد که سبب جلوگیری از تماس با میلگردها و ورود آب به درون بتن می‌گردد. عملکرد نصب این محصول در سازه‌های فاضلابی بسیار موثر است.

واتراستاپ تزریقی

در بیشتر کشورهای پیشرفته جهت درزهای اجرایی از واتراستاپ تزریقی استفاده می‌کنند. بعد از بتن ریزی و اطمینان از مقاومت بتن با پمپ‌های ویژه‌ای این تزریق صورت می‌گیرد.

واتراستاپ تزریقی و مزیت آن

از این محصول جهت آب‌بندی کامل درزها؛ ممانعت از ورود مایعات و آب به سازه‌ها استفاده می‌کنند. این محصول دارای مقاومت شیمیایی و دوام بسیار بالایی می‌باشد. اگر هنگام کار؛ کنترل‌های اولیه صورت گیرد این سیستم نتیجه خوب و راندمان بالایی دارد. لازم به ذکر است استفاده از این محصول به تجهیزات خاصی نیاز دارد و مهارت افراد برای انجام این کار حائز اهمیت می‌باشد.

واتراستاپ سطحی بر پایه کامپوزیت

زمانی‌که در حین اجرا استفاده از واتراستاپ‌ها فراموش شده باشد از واتراستاپ سطحی بر پایه کامپوزیت استفاده می‌شود. در برخی از سازه‌ها به دلیل مشکلات اجرایی واتراستاپ‌هایی که در عرض دیوار نصب شده‌اند دچار اختلال می‌شوند. بنابراین استفاده از این محصول گزینه مناسبی می‌باشد.

تولید این محصول در عرض‌های بیست و بیست و پنج سانتی‌متر می‌باشد. برای نصب این محصول بر روی درزها از اپوکسی‌بر یا چسب استفاده می‌شود. قابلیت استفاده از این سیستم برای درزهای انبساطی و اجرایی می‌باشد. در صورتی‌که این سیستم درست اجرا شود؛ جابجایی شدید؛ تحمل تنش‌ها و مقاومت کششی زیاد است. زمان اجرای این طرح لازم است محل نصب خشک و به دور از رطوبت باشد.

واتراستاپ پی‌وی‌سی

دو مدل از این محصول در بازار وجود دارد. نوع تخت آن برای درزهای اجرایی استفاده می‌شود. برای درزهای انبساطی مدل حفره‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید این محصول در ضخامت‌ متفاوت و عرض مختلفی صورت می‌گیرد. واتراستاپ پی‌وی‌سی دارای مقاومت شیمیایی بالایی است. مقاومت این محصول در برابر اشعه UV زیاد می‌باشد. این محصول دارای وزن مخصوص است.  

میان بولت پلاستیکی

این محصول دارای قیمت مناسبی است و از آن در اکثر سازه‌ها استفاده می‌شود. این محصول از قطعات دیگری تشکیل شده است. رابطی که در این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در هر میان بولت پلاستیکی  دو عدد می‌باشد. در هر میان بولت دو عدد مخروطی قرار گرفته است. در هر میان بولت یک عدد آب‌بند کننده لاستیکی ساده و دو عدد آب‌بند کننده لاستیکی لبه‌دار وجود دارد. با توجه به طول میان بولت یک عدد لوله آجدار استفاده می‌شود.

اندازه و قیمت میان بولت پلاستیکی

تولید این محصول در اندازه و سایزهای مختلفی می‌باشد. قیمت این محصول نسبت به محصولات دیگر همچون میان بولت فنری و چدنی ارزان‌تر می‌باشد. میان بولت پلاستیکی از طول عمر بالایی برخوردار است. همان‌طور که از اسم این محصول مشخص است؛ جنس این محصول از پلاستیک می‌باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تجزیه پلاستیک به سالیان بسیار زیادی زمان نیاز دارد. بنابراین ماندگاری و عمر این محصول در بیشتر موارد با عمر سازه و ساختمان برابر می‌باشد. با توجه به این‌که مدت زمان کمی است که این محصول به بازار ارائه شده است ؛ به دلیل کاربرد و مزایای آن؛ میان بولت پلاستیکی طرفدارن زیادی را به خود اختصاص داده است.

اسپیسر

این محصول بسیار کاربردی در سازه‌ها و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع اسپیسر ها در بازار به فروش می‌رسند. استفاده از اسپیسر کمک می‌کند از زنگ زدگی و خوردگی میلگردها جلوگیری شود. گاهی خوردگی میلگردها به جز تخریب بتن سبب کم شدن سطح مقطع میلگرد و جدا شدن آرماتور از بتن می‌گردد. بنابراین لازم است برای تمام سازه‌ها از اسپیسر استفاده شود.

برای مکان‌هایی که باید از این محصول استفاده شود توجه به نکاتی ضروری می‌باشد. این محصول با توجه به سایز و اندازه میلگرد انتخاب می‌شود. طراحی و تولید این محصول بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اگر کیفیت اسپیسرها کم باشد؛ سازه به مرور دچار مشکل می‌شود. میلگردها دچار زنگ زدگی و بتن ترک می‌خورد.

اسپیسر پلاستیکی و مزایای آن

با توجه به کیفیت و مرغوبیت این محصول در اکثر سازه‌ها از آن استفاده می‌شود. اسپیسر پلاستیکی دارای وزن کم می‌باشد. نصب آن راحت و در مدت کوتاهی صورت می‌گیرد. کارگرانی که نصب این محصول را انجام می‌دهند به راحتی می‌توانند آن را جابجا کنند. این محصول دارای شکل‌های متفاوتی است.

برای پوشش میلگردها در سازه‌هایی مانند پی‌ها؛ دال‌ها؛ دیوارها و …. اسپیسر پلاستیکی گزینه مناسبی است. در پروژه‌های بزرگی همچون ساخت تونل؛ سدها؛ سایر ساختمان‌های بتنی و …. این محصول بسیار کاربردی و مفید عمل می‌کند. این محصول علاوه بر بالا رفتن کیفیت و مرغوبیت سازه‌ها؛ به سرعت اجرایی ساخت ساختمان‌ها و سازه‌ها بسیار موثر می‌باشد. کاربرد این محصول در صنعت ساختمان سازی بسیار زیاد است.

مدرن سازان

شرکت مدرن سازان یک گروه صنعتی و بازرگانی موفق می‌باشد. این گروه توانسته‌اند؛ مجموعه‌ای از محصولات ساختمان را طراحی و تولید کنند. این گروه از مهندسان و تکنسین‌های با تجربه و ماهر تشکیل شده است. مشاوران این مجموعه می‌توانند شما در سفارش و خرید محصولات یاری کنند. این مجموعه محصولات بسیار با کیفیتی را تولید و روانه بازار می‌کند.

برای سفارش و خرید محصولات مورد نظر خود می‌توانید به آدرس modernsazan.com مراجعه کنید. نام انواع محصولات؛ مدل؛ نوع؛ قیمت؛ اندازه؛ کاربرد؛ مزایا و ….. در این سایت توضیح داده شده است. شما با خرید از این مجموعه به صورت آنلاین و اینترنتی؛ می‌توانید محصول مورد نظر خود را در مدت زمان بسیار کوتاهی دریافت کنید. محصولات مدرن سازان دارای ضمانت کالا می‌باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − = 7