کدام کرم های پوستی برای اگزما موثرترند؟

کدام کرم های پوستی برای اگزما موثرترند؟

فرونشاندن ناراحتی درماتیت آتوپیک، شایع ترین شکل اگزما، می تواند یک تلاش روزانه باشد. این بیماری ملتهب و خارش پوست می تواند در خواب، معاشرت و بسیاری از فعالیت های دیگر اختلال ایجاد کند.

اگر درمان‌های خانگی مانند پاک‌سازی ملایم و مرطوب‌کننده‌های منظم تسکین ندهند، پزشک ممکن است یک درمان تجویزی را برای اعمال روی پوست شما توصیه کند. کدام کرم تجویزی موثرتر است؟ یک مطالعه جدید آن را به چند برنده کلی خلاصه می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: راز جوانی صورت با دکتر روانفر

درماتیت آتوپیک و چرخه خارش و خراش چیست؟

درماتیت آتوپیک یک بیماری مزمن التهابی پوست است. نواحی که معمولاً درگیر می شوند شامل صورت، دست ها، پاها یا چین های پوستی آرنج یا پشت زانو هستند.

ما دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث درماتیت آتوپیک می شود. به نظر می رسد ژن ها، محیط و سیستم ایمنی بیش فعال، همگی در ایجاد التهاب که احساس خارش دارد، نقش دارند. خاراندن خارش باعث تحریک و التهاب بیشتر می شود که باعث خارش بیشتر می شود.

با ادامه چرخه خارش و خراش، بثورات بدتر می شوند. ممکن است پوست پاره شود، تراوش کند و پوسته پوسته شود که می تواند دردناک باشد.

کدام درمان های پوستی در مطالعه موثرتر بودند؟

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2023 توسط مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی منتشر شد، برخی از درمان‌های موضعی پوست برای درماتیت آتوپیک مؤثرتر از سایرین هستند.

دانشمندان بیش از 200 کارآزمایی تصادفی شده را با بیش از 43000 نفر مبتلا به درماتیت آتوپیک (میانگین سن 18 سال) ارزیابی کردند. محققان تقریباً 70 کرم یا پماد تجویزی مختلف را که به طور کلی درمان های موضعی نامیده می شوند و برای استفاده در مناطق آسیب دیده پوست طراحی شده اند، مقایسه کردند.

این درمان ها به پنج دسته تقسیم می شوند. اگر اگزما دارید، ممکن است نام عمومی آنها برای شما آشنا باشد یا نباشد، اما تیم پزشکی شما احتمالا آنها را به خوبی می شناسد:

 • کورتیکواستروئیدهای موضعی، که به هفت دسته تقسیم می شوند، از قوی ترین تا کم قدرت ترین، باعث کاهش ترشح یک ماده شیمیایی التهابی به نام فسفولیپاز A2 می شوند.
 • مهارکننده های موضعی ژانوس کیناز (JAK) سیگنال های التهابی را هنگام ورود به سلول ها قطع می کنند
 • مهارکننده های موضعی PDE4 تولید یک ماده شیمیایی به نام فسفودی استراز-4 یا PDE4 را افزایش می دهند و پاسخ التهابی بدن را کاهش می دهند.
 • مهارکننده های موضعی کلسینئورین به سرکوب تولید پیام رسان های شیمیایی کمک می کنند که به بدن می گویند دفاع خود را افزایش دهد.
 • سایر درمان های موضعی، از جمله آنتی بیوتیک ها و مرطوب کننده های تجویزی.

محققان بررسی کردند که کدام داروها برای بیماران پیامدهای مهمی دارند، از جمله کدام

 • در بهبود کیفیت زندگی بهترین بودند
 • در کاهش شدت اگزما، خارش، اختلالات خواب، یا شعله ور شدن بیماری بهترین بودند.
 • کمترین عوارض جانبی جدی را ایجاد کرد
 • به دلیل عوارض جانبی جدی، کمترین بار مصرف آنها قطع شد.

کدامیک از داروهای درماتیت آتوپیک موثرتر بودند؟

این مطالعه نتایج قابل پیش بینی و شگفتی به همراه داشت. برندگان کلی بودند

دو مهارکننده کلسینورین: پیمکرولیموس (Elidel) و تاکرولیموس (Protopic)
کورتیکواستروئیدهای موضعی با قدرت متوسط، گروه بزرگی شامل فلووسینولون استوناید (کرم Synalar 0.025٪) و تریامسینولون استوناید (کرم/پماد Kenalog 0.1٪).

این داروها چه چیزی را بهبود بخشیدند؟

 • پیمکرولیموس شش نتیجه از هفت نتیجه را بهبود بخشید و در کاهش اختلالات خواب و تشدید اگزما جزو بهترین ها بود.
 • تاکرولیموس با دوز بالا (0.1٪) پنج نتیجه را بهبود بخشید و در کاهش خارش و عود اگزما جزو بهترین ها بود.
 • استروئیدهای با قدرت متوسط چهار تا شش نتیجه از هفت نتیجه را بهبود بخشیدند و در کاهش خارش اگزما، شعله ور شدن و عوارض جانبی جدی بهترین بودند.

دکتر کونی شی، متخصص پوست که اغلب افراد مبتلا به اگزما را در بیمارستان زنان و بریگام وابسته به هاروارد درمان می‌کند، می‌گوید: «این مطابق با آنچه ما اغلب تجویز می‌کنیم، است. در این مطالعه قوی‌ترین استروئیدهای موضعی در کاهش شدت اگزما مؤثرتر به نظر می‌رسید. با این حال، برای نگهداری طولانی‌مدت، ممکن است تغییر به یک استروئید با قدرت متوسط یا یکی از گزینه‌های غیراستروئیدی را برای به حداقل رساندن خطر لاغری در نظر بگیریم. پوست، که می تواند با استفاده طولانی مدت از استروئیدهای موضعی رخ دهد.”

یافته شگفت‌انگیز: این مطالعه اثربخشی کمی یا بدون اثربخشی را از استفاده از کرم موضعی دو بار در روز در مقابل فقط یک بار در روز نشان داد. دکتر شی می گوید: «توصیه سنتی دو بار در روز است. یک بار در روز استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند و ممکن است به افراد کمک کند رژیم دارویی خود را بدون کاهش اثربخشی ادامه دهند.

کدام درمان‌ها در این مطالعه مؤثر نبودند؟ محققان دریافتند که آنتی بیوتیک های موضعی در میان کم اثرترین درمان ها برای اگزما هستند.

آیا باید درمان خود را تغییر دهید؟

دکتر شی توضیح می‌دهد: «در حالی که این مطالعه شامل بیش از 40000 نفر بود، آنچه برای شرکت‌کنندگان مؤثر بود ممکن است همیشه برای شما کارساز نباشد، زیرا افراد مختلف ممکن است به درمان یکسان واکنش متفاوتی نشان دهند. فاکتورهای زیادی در هنگام تجویز درمان وجود دارد، از جمله سن شما، نواحی روی پوست که تحت تاثیر قرار گرفته اند، شدت اگزما و عوارض جانبی احتمالی.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 70 = 78