Why does the dish sponge smell? Health risks of dirty sponges

چرا اسفنج ظرف بو می دهد؟ خطرات اسفنج‌های کثیف برای سلامتی

بیایید در مورد چیز بدی صحبت کنیم که همه ما در آشپزخانه با آن روبرو شده ایم: یک اسفنج بدبو. شما یکی را می شناسید – بویی شبیه ترکیبی از غذای قدیمی و کپک می دهد، و مطمئن نیستید که ضررش بیشتر از فایده باشد. خب، من از شکستن آن برای شما متنفرم، اما آن اسفنج بدبو در واقع محل پرورش باکتری است. در این پست، می‌خواهیم به علم باکتری‌های اسفنجی، خطرات اسفنج‌های کثیف برای سلامتی، اینکه چگونه از یک اسفنج ظرف کثیف بیمار می‌شوید و چگونه آشپزخانه خود را تمیز و سالم نگه دارید، بپردازیم.

علم پشت باکتری ها روی اسفنج های ظرف

باکتری ها میکروارگانیسم های کوچکی هستند که می توانند باعث بیماری و بیماری در انسان شوند. و متأسفانه، اسفنج آشپزخانه شما بهترین مکان برای رشد و تکثیر باکتری ها است. در واقع، مطالعات نشان داده اند که اسفنج های ظرف می توانند تا 10 میلیون باکتری در هر اینچ مربع را در خود جای دهند. برخی از رایج ترین انواع باکتری هایی که روی اسفنج ها یافت می شوند عبارتند از E. coli، Salmonella و Staphylococcus aureus. قرار گرفتن در معرض این باکتری ها می تواند علائمی از ناراحتی معده تا عفونت های شدید ایجاد کند.

چقدر می توانید از یک اسفنج ظرف کثیف بیمار شوید؟

شاید از خود بپرسید که با استفاده از یک اسفنج ظرف کثیف چقدر بیمار می شوید. پاسخ این است: بسیار بیمار است. اگر روی یک اسفنج کثیف در معرض باکتری های مضر قرار بگیرید، می توانید علائمی مانند گرفتگی معده، اسهال و استفراغ را تجربه کنید. در موارد شدیدتر، ممکن است یک عفونت جدی ایجاد شود که نیاز به درمان پزشکی دارد. و اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اسفنج های کثیف هستید. بنابراین، قطعاً ارزش ریسک کردن را ندارد!

چگونه یک اسفنج ظرف را بو نکنیم؟

بنابراین، چه کاری می توانید انجام دهید تا اسفنج خود را از ایجاد آن بوی بد جلوگیری کنید؟ نکته کلیدی این است که اسفنج خود را تمیز و خشک نگه دارید. پس از هر بار استفاده، اسفنج را کاملا با آب داغ بشویید و تا حد امکان آن را بشویید. همچنین می توانید اسفنج را در مکانی با تهویه مناسب آویزان کنید تا سریعتر خشک شود. و اگر واقعاً در تمیز نگه داشتن اسفنج خود جدی هستید، از یک نگهدارنده اسفنجی با سوراخ های زهکشی استفاده کنید تا هوا در اطراف اسفنج گردش کند.

چه زمانی باید اسفنج ظرف را بیرون بیندازید

مهم نیست چقدر از اسفنج خود مراقبت می کنید، زمانی فرا می رسد که باید آن را بیرون بیاندازید. به گفته متخصصان، شما باید حداقل هر دو هفته یک بار اسفنج خود را تعویض کنید. و اگر اسفنج شما شروع به ایجاد بوی بد کرد یا علائمی از ساییدگی نشان داد، وقت آن است که آن را بیرون بیاندازید و با یک اسفنج تازه جایگزین کنید. به یاد داشته باشید که یک اسفنج تمیز یک اسفنج سالم است!

اسفنج ظرف غذا با چه سرعتی باکتری تولید می کند

ممکن است تعجب کنید که این باکتری ها با چه سرعتی در اسفنج شما تکثیر می شوند. طبق یک مطالعه توسط بنیاد ملی بهداشت، تنها چند ساعت طول می کشد تا باکتری ها روی یک اسفنج مرطوب شروع به رشد کنند. و در عرض یک روز، آن اسفنج می تواند میلیون ها باکتری را در خود جای دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که اسفنج خود را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید تا از آن باکتری ها دور نگه دارید.

آیا اصلاً باید از اسفنج ظرف استفاده کنیم؟

اگرچه درست است که اسفنج‌های ظرف می‌توانند حاوی باکتری‌های مضر باشند، اما لزوماً اینطور نیست که استفاده از آنها را به طور کامل متوقف کنیم. به گفته متخصصان، اسفنج های ظرفشویی همچنان یک روش موثر برای تمیز کردن ظروف و سطوح هستند، به شرطی که به درستی نگهداری و به طور مرتب تعویض شوند. در واقع، بسیاری از کارشناسان آشپزخانه استفاده از یک اسفنج را در ترکیب با محلول تمیزکننده توصیه می کنند تا ظروف واقعاً تمیز شوند.

با این حال، اگر نگران باکتری های روی اسفنج خود هستید، می توانید جایگزین هایی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، می توانید به جای اسفنج، از یک برس ظرفشویی یا یک دستمال شستشو استفاده کنید. یا می‌توانید از دستمال‌های تمیزکننده یکبار مصرف یا دستمال کاغذی برای برخی از کارهای تمیز کردن استفاده کنید. در نهایت، تصمیم در مورد استفاده یا عدم استفاده از اسفنج ظرفشویی به عهده شماست، اما مطمئناً راه‌هایی برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از استفاده از آن وجود دارد.

نتیجه

پس شما آن را دارید، – حقیقت فاحش (اما مهم) در مورد اسفنج های کثیف. با انجام چند اقدام ساده برای تمیز و خشک نگه داشتن اسفنج خود و تعویض منظم آن، می توانید از خود و خانواده خود در برابر باکتری های مضر محافظت کنید. به یاد داشته باشید که اسفنج خود را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید و از بیرون انداختن آن در صورت شروع بوی بد نترسید. با استفاده از این نکات می توانید آشپزخانه خود را خوشبو و خانواده خود را سالم نگه دارید.

سوالات متداول

س: هر چند وقت یکبار باید اسفنج ظرفشویی خود را تعویض کنم؟

پاسخ: کارشناسان توصیه می کنند اسفنج ظرفشویی خود را هر دو تا چهار هفته یکبار تعویض کنید. اگر اسفنج شما بو می دهد یا علائمی از کپک را نشان می دهد، بهتر است فورا آن را تعویض کنید.

س: چگونه اسفنج ظرفشویی خود را تمیز کنم؟

پاسخ: می توانید اسفنج ظرف خود را با خیساندن آن در مخلوط آب داغ و سرکه یا با کشیدن آن در ماشین ظرفشویی تمیز کنید. قبل از استفاده مجدد، حتماً اسفنج را فشار داده و بگذارید کاملاً در هوا خشک شود.

س: آیا می توانم در اثر استفاده از اسفنج ظرف کثیف بیمار شوم؟

پاسخ: بله، اسفنج های ظرف می توانند حاوی باکتری های مضر مانند E. coli، سالمونلا و استافیلوکوک باشند. این باکتری ها در صورت تماس با مواد غذایی یا سطوحی که بعدا مصرف می شوند، به طور بالقوه می توانند باعث بیماری شوند.

س: علائم کپک زدن اسفنج ظرف من چیست؟

پاسخ: کپک می تواند به صورت لکه های سیاه یا سبز روی سطح اسفنج ظاهر شود. اگر روی اسفنج خود کپک دیدید، بهتر است فورا آن را بیرون بیاندازید.

س: آیا جایگزینی برای استفاده از اسفنج ظرفشویی وجود دارد؟

پاسخ: بله، می توانید به جای اسفنج از یک برس ظرفشویی یا یک دستمال شستشو استفاده کنید. همچنین می توانید از دستمال مرطوب یکبار مصرف یا حوله کاغذی برای برخی از کارهای نظافتی استفاده کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

86 + = 95