Why learn Chinese?

چرا زبان چینی یاد بگیریم؟ دلایل اصلی برای یادگیری ماندارین

اگر یک زبان در جهان وجود داشته باشد که ارزش یادگیری داشته باشد، آن زبان ماندارین چینی است. این زبان با بیش از نهصد میلیون زبان مادری در جهان است – و با رشد اقتصاد کشور، مطمئناً به طور گسترده‌تری به آن صحبت می‌شود.

در حالی که ماندارین فاقد دسترسی بین‌المللی به زبان‌های هندواروپایی مانند اسپانیایی و انگلیسی است، مقیاس گسترده جمعیت در چین آن را در صدر جدول قرار می‌دهد. همانطور که از دیدگاه کره جنوبی در این گام باز توضیح داده شد، چین برای شرکای تجاری در شرق آسیا اهمیت حیاتی دارد.

اما برای کشورهای غربی نیز بسیار مهم است. با توجه به قدرت اقتصادی چین مدرن و اهمیت آن برای زنجیره های تامین جهانی، زبان ماندارین قطعا ارزش دارد که با آن آشنا شوید.

کسب اطلاعات بیشتر: ۱۰ دلیل که چرا باید از ترکیه بازدید کنید

آیا ماندارین چینی است؟

البته، اصطلاح “ماندارین” اغلب مترادف با زبان چینی به طور کلی در نظر گرفته می شود. اما در واقع بین هفت تا ده گویش مختلف چینی وجود دارد. یکی صحبت کنید، و هیچ تضمینی وجود ندارد که همه شما را درک کنند.

چینی ماندارین بسیار رایج ترین است که توسط بیش از دو سوم جمعیت صحبت می شود. حتی اگر صحبت کردن با آنها را یاد نگیرید، ارزش دارد که از گویش های دیگر مانند یو (که کانتونی است)، وو و جین آگاه باشید.

چینی کجا صحبت می شود؟

چینی بیشتر در چین صحبت می شود. اما همچنان آن را در کشورهای دیگر نیز خواهید یافت.

ماندارین علاوه بر اینکه در جمهوری خلق چین (یا به طور ساده، چین، همانطور که در غرب به آن گفته می شود) صحبت می شود، در تایوان و سنگاپور نیز به طور گسترده صحبت می شود. در هر دو مورد، این گونه ای از نسخه ماندارین است که در جمهوری خلق صحبت می شود.

زبان کانتونی در هنگ کنگ و ماکائو و همچنین در برخی از مناطق چین صحبت می شود. در حالی که اگر در سرتاسر چین به زبان کانتونی صحبت می کنید، ممکن است متوجه شوید، اما همچنان مهم است که از گویش محلی منطقه ای که در آن هستید آگاه باشید.

اگر به نسخه تایوانی ماندارین علاقه دارید، منطقی است که یک دوره زبان را از دانشگاه تایوانی بگذرانید. دانشگاه ملی یانگ مینگ چیائو تونگ یک دوره مقدماتی چهار هفته ای با عنوان عاشق ماندارین ارائه می دهد.

مزایای یادگیری زبان دوم چیست؟

چندین مزیت ملموس برای یادگیری زبان دوم وجود دارد که همه آنها در مورد انواع زبان چینی صدق می کند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد آنها بیشتر بدانید.

مسافرت رفتن

اگر به دنبال بیرون رفتن و دیدن دنیا هستید، پس درک زبان های خارجی می تواند بسیار کاربردی باشد. لازم نیست سخنران مسلط باشید. حتی اندکی دانش نیز می‌تواند راه درازی داشته باشد – به شما این امکان را می‌دهد که هتل رزرو کنید، غذا سفارش دهید، تاکسی بگیرید و راهنمایی بخواهید.

فرصت های شغلی

توانایی صحبت کردن به یک زبان خارجی می تواند بسیار سودآور باشد. این به شما این امکان را می دهد که راحت تر در نقاطی از جهان که به آن زبان صحبت می شود، زندگی و کار کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که راحت‌تر با شرکا و همکاران در آن نقاط جهان تجارت و همکاری کنید.

بهتر از همه، به شما این امکان را می دهد که به عنوان یک مترجم کار کنید و به عنوان یک واسطه بین افراد با نفوذ عمل کنید. با توجه به مقیاس و اهمیت روابط بین دنیای انگلیسی و چینی زبان، تقاضا برای مترجمان با کیفیت قوی است.

دیدگاه فرهنگی

وقتی به همان زبان مردم صحبت می کنید، به درک نحوه تفکر و رفتار آنها بسیار نزدیک تر می شوید. همچنین بینش قوی تری نسبت به آثار هنری که تولید کرده اند و تاریخچه آنها خواهید داشت.

با توجه به اینکه چین سابقه ای به هزاران سال دارد و برخی از مهم ترین آثار فرهنگی و هنری را تولید کرده است، این مزیتی است که به ویژه در مورد زبان چینی صدق می کند.

تحت تاثیر قرار دادن مردم

همه نمی توانند زبان دوم را به خوبی صحبت کنند. و اگر زبان دشواری مانند چینی ماندارین باشد، اقلیت آن حتی کوچکتر است. در نتیجه، اگر بتوانید صحبت کنید، می‌توانید مردم را تحت تأثیر قرار دهید. و اگر آن افراد ممکن است به شما شغلی پیشنهاد دهند، حتی بهتر است.

یادگیری زبان های دیگر

در مورد چینی ها، این یک مورد نسبتاً مهم است. دانش ماندارین می تواند یادگیری بسیاری از زبان های سینیتی و سینو-تبتی دیگر مانند برمه را آسان تر کند. اگر ماندارین را در دست دارید، ناگهان دنیایی از زبان های کمتر شناخته شده به روی شما باز می شود.

چرا زبان چینی زبان خوبی برای یادگیری است؟

ما به این موضوع پرداختیم که چرا زبان دوم ممکن است به طور کلی چیز خوبی باشد. اما به ویژه چند دلیل برای یادگیری زبان ماندارین وجود دارد.

1. فرصت های شغلی

بر کسی پوشیده نیست که قدرت اقتصادی چین برای چندین دهه به طور پیوسته در حال ایجاد است. بر اساس گزارش بانک جهانی، رشد در این کشور برای چندین دهه به طور متوسط ​​حدود 10 درصد سال به سال بوده است و بیش از 800 میلیون نفر از فقر خارج شده اند.

این کشور اکنون پیوندهای اقتصادی عمیقی با غرب دارد و تعداد کارفرمایان بیش از هر زمان دیگری تجارت خود را با موانع زبانی متعدد انجام می دهند.

تا سال 2035، این احتمال وجود دارد که دو سوم تقاضا برای نفت جدید از آسیا تامین شود و جمهوری خلق چین مسئول بخش عمده این تقاضای اضافی است. این موضوع در این مرحله باز که از دوره دانشگاه هانیانگ در مورد آینده نفت، گاز و شیل آمده است، با جزئیات بسیار توضیح داده شده است.

همانطور که پروفسور فن در این گام باز از دوره مک میلان در مورد روش های آموزشی موفق ریاضی آسیا توضیح داد، این کشور دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

در نتیجه، توانایی صحبت کردن به چینی ماندارین بسیار ارزشمند است اگر به دنبال کار در شغلی هستید که شامل معامله با خریداران یا تامین کنندگان چینی است. حتی اگر قصد شروع زندگی و کار در یک کشور چینی زبان را ندارید، این مهارت ها می تواند به شما در مذاکره در مورد معاملات تجاری و سایر امور مهم تجاری کمک کند.

همچنین باید توجه داشت که توانایی صحبت کردن ماندارین به طور کلی به خوبی بر شما منعکس می‌شود، زیرا نشان‌دهنده سطح مشخصی از دنیاگرایی و مدت‌هایی است که می‌خواهید برای رساندن پیام خود طی کنید.

2. فرهنگ

چین خانه تاریخ و فرهنگی است که به هزاران سال پیش باز می گردد. در واقع، با توجه به وضعیت ناهمگون کشور، حتی تحت حاکمیت حزب کمونیست مدرن، احتمالاً اشاره به یک فرهنگ واحد «چینی» چندان مفید نیست.

در واقع، چین در تاریخ جهان حرف مهمی داشته است. سینولوژیست ها موافق هستند که چهار اختراع بزرگ – یعنی کاغذ، چاپ، باروت و قطب نما – از چین به اروپا از طریق جاده معروف ابریشم راه یافتند.

هر چقدر هم که این موضوع چشمگیر به نظر برسد، باز هم تصویری بسیار گسترده از تأثیر و ارزش فرهنگ چینی است. برای درک واقعی سهم این بخش از جهان، صحبت کردن به این زبان می تواند ارزشمند باشد.

اگر می‌خواهید بینش بیشتری در مورد تاریخ آسیا و تأثیر آن بر غرب داشته باشید، می‌توانید آن را در این پله باز از دانشگاه Sungkyunkwan در سئول بیابید. همچنین می‌توانید به سایر گام‌های باز ما در تاریخ آسیا نگاه کنید.

این گام باز ویدیویی که توسط جان دلوری از دانشگاه یونسی ارائه شده است، تصمیم رئیس مائو برای اعزام نیرو به کره در سال 1950 را توضیح می دهد. این گام باز، از همان دانشگاه، به تجزیه کشور در پی جنگ جهانی دوم می پردازد. .

3. ادبیات

ادبیات چینی به هزاران سال پیش برمی گردد. شاید تأثیرگذارترین متون اولیه، آنهایی بودند که حول محور کنفوسیوس بودند – اما شعرهای بعدی و داستان های کلاسیک طیفی از اشکال ادبی را پیش بردند (خیلی قبل از اینکه عصر روشنگری عصر طلایی مشابهی را در اروپا ایجاد کند).

ادبیات چینی، چه باستان و چه مدرن، از بستر فرهنگی کاملا متفاوتی نسبت به ادبیات نوشته شده در غرب سرچشمه می گیرد. با این حال، برای قدردانی از آن، باید آن را به زبان اصلی بخوانید. یک مانع عملی تری نیز وجود دارد – بسیاری از آثار ادبیات چینی به انگلیسی ترجمه نشده اند، بنابراین شما چاره ای ندارید جز اینکه از آنها لذت ببرید.

اگر می خواهید چین مدرن را درک کنید، درک کنفوسیوسیسم، به ویژه، مهم است. همانطور که پروفسور می‌تان مولینز از پردیس چین دانشگاه ناتینگهام در این گام باز توضیح می‌دهد، احیای تفکر کنفوسیوس ممکن است «بیش از تبلیغات دولتی» باشد.

4. غذا

در بریتانیا، ما با غذاهای چینی آشنا هستیم – یا حداقل، یک نسخه غربی از آن. با یادگیری زبان چینی، دقیقاً متوجه خواهید شد که همه آن کلمات در منو چه معنایی دارند. “Chow mein”، بدون تعجب، به معنای “نودل سرخ شده” است. “Lo mein” به معنای “نودل پرتاب شده” است.

با گذشت زمان، ممکن است برای سفارش دادن چیزی که کمی کمتر آشنا است احساس راحتی بیشتری کنید – زیرا می‌توانید بفهمید که چه چیزی در منو است. حتی ممکن است از غذاهای چینی که در یک جعبه مقوایی کوچک وجود ندارد، قدردانی کنید.

چگونه ماندارین را یاد بگیریم

مانند هر زبان دیگری، بهترین (و تنها) راه یادگیری، کمک به تمرین و مطالعه منظم است. اگر منابع باکیفیتی داشته باشید، و راهنمایی و بازخورد معلمانی که خودشان می توانند به این زبان صحبت کنند، به سرعت پیشرفت خواهید کرد.

خوشبختانه، FutureLearn دوره های مختلفی را ارائه می دهد که برای شروع قوی طراحی شده اند. مقدمه ای به ماندارین از دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای وجود دارد که دوره مبتدی عالی است.

سپس تست HSK سطح 1 از ChinaPlus وجود دارد. ChinaPlus یک شبکه بین المللی غیرانتفاعی متشکل از سازمان هایی از کشورهای سراسر آسیای شرقی است. این برنامه در طول همه‌گیری کووید-19 تأسیس شد، اما به نظر می‌رسد این برنامه تا مدت‌ها در آینده ادامه خواهد داشت.

یادگیری زبان چینی چقدر سخت است؟

زبان چینی ماندارین یکی از سخت‌ترین زبان‌ها برای یادگیری زبان مادری انگلیسی است. علاوه بر اینکه باید با کلمات و زمان‌های ناآشنا دست و پنجه نرم کنید، سیستم نوشتاری کاملاً جدیدی و تلفظ مبتنی بر لحن نیز دارید که باید نگران آن باشید.

متن

شکل نوشتاری این زبان مانند اکثر زبان های اروپایی از الفبای استفاده نمی کند. همچنین از ابجد به سبک عربی (که کمی شبیه الفبای با حروف صدادار حذف شده است) یا هجای سبک ژاپنی (که در آن هر کاراکتر مخفف هجای متفاوتی است) استفاده نمی کند. در عوض، کاراکترهای موجود در یک متن چینی هر کدام یک شی یا یک ایده را نشان می دهند. آنها هیچ ارتباطی با نحوه تلفظ کلمه ندارند، بنابراین شما باید واقعاً دایره لغات خود را بشناسید.

می‌توانید با کمک این ویدیو عصاره‌ای از مقدمه مکالمه چینی دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای، با حروف چینی آشنا شوید.

تن ها

تونالیته زبان نیز وجود دارد که باید با آن دست و پنجه نرم کرد. چهار آهنگ متمایز وجود دارد: یکی افزایشی، دیگری در حال سقوط، یک سطح یک و دیگری که به نوعی پایین می‌آید، سپس بلند می‌شود. کلمات “مادر”، “کنف” “اسب” و “سرزنش” همه یکسان هستند، به جز نحوه تلفظ مصوت.

اگر زبان مادری یک زبان آسیایی مرتبط، مانند پنجابی، ویتنامی یا تایلندی هستید، ممکن است بتوانید به سرعت سر خود را در این زمینه بپیچید. اگر نه، آنگاه ممکن است خود را درگیر مشکلاتی بیابید.

راهنما از طریق این نمای کلی از آهنگ های دوره سه هفته ای دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای در مورد تلفظ و لحن در دسترس است. برای نمونه، می‌توانید این مرحله باز چانه‌زنی را بررسی کنید.

یادگیری زبان چینی چقدر طول می کشد؟

هر دو زبان کانتونی و ماندارین در انتهای دیگر طیف، در رده چهارم قرار دارند. آنها توسط FSI به عنوان زبان های “فوق العاده سخت” در نظر گرفته می شوند که برای انگلیسی زبانان “بسیار دشوار” هستند. طبق گفته این سازمان، ممکن است انتظار داشته باشید قبل از اینکه بتوانید به تسلط واقعی دست یابید، 2200 ساعت کلاس را صرف توسعه مهارت های خود کنید. که تقریباً چهار برابر زبان های دسته اول است.

با این حال، شایان ذکر است که هر دانش آموز متفاوت است. ممکن است متوجه شوید که می توانید سریعتر از سایر دانش آموزان زبان را یاد بگیرید. از سوی دیگر، ممکن است متوجه شوید که در نهایت به میزان قابل توجهی زمان بیشتری می‌برید.

آنچه اهمیت دارد، اگر زبان جدیدی را برای یادگیری انتخاب می‌کنید، این است که چینی در انتهای این طیف قرار دارد. یکی از روش‌هایی که می‌تواند کار را برای بلندگوهای جدید آسان‌تر کند، پین‌یین است – که سیستمی برای به صدا درآوردن واج‌ها است.

این رویکردی است که در دوره های چینی پلاس در چینی معاصر اتخاذ شده است. اولین مورد از این ها به عبارات، نویسه ها و دستور زبان چینی می پردازد. دومی زمینه فرهنگی بیشتری را فراهم می کند. سومین لهجه به گویش های مختلف منطقه ای می پردازد که در سرتاسر چین خواهید یافت.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

59 − 58 =