چرا باید سبک زندگی کم تحرک خود را تغییر دهید؟

چرا باید سبک زندگی کم تحرک خود را تغییر دهید؟

امکانات دیجیتال و مدرن امروز زندگی ما را راحت‌تر کرده است، اما در ایجاد یک روند آزاردهنده نیز مؤثر است: یک سبک زندگی بی‌تحرک که ساعت‌های طولانی پشت میز کار می‌شود، رفت و آمد می‌کند یا در اوقات فراغت تماشای فیلم یا سریال می‌گذرد. سبک زندگی بی تحرک با نشستن طولانی مدت و سطح پایین فعالیت بدنی مشخص می شود. در حالی که پیامدهای سلامت جسمانی به خوبی شناخته شده است، آنچه اغلب نادیده گرفته می شود تأثیر عمیق آن بر بهزیستی روانی است.

مطالعات نشان داده اند که سبک زندگی بی تحرک می تواند منجر به افسردگی، اضطراب، تفکر بیش از حد، مقایسه، شک و انتقاد از خود شود. علاوه بر این، فقدان فعالیت بدنی تعادل ظریف انتقال دهنده های عصبی در مغز از جمله دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین را که نقش مهمی در مدیریت عملکردهای مختلف روانی دارند، مختل می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: عوامل مؤثر در خواب راحت و آسوده نوزادان چیست؟

فعالیت‌ها و شیوه‌های زیر راه‌حل‌های ساده اما مؤثری برای مبارزه با تأثیرات منفی است که سبک زندگی بی‌تحرک می‌تواند بر ذهن داشته باشد:

باغبانی: پرورش و مراقبت از گیاهان در خانه می تواند هم شفابخش و هم رضایت بخش باشد. سبزی و مراقبت از گیاهان ذهن را آرام می کند، استرس را کاهش می دهد و تجربه ای خوشایند و آرام را ایجاد می کند. فضای سبز و اکسیژن آزاد شده توسط گیاهان باعث افزایش آرامش می‌شود و برخی از استرس‌های زندگی روزمره را رهایی می‌بخشد.

آشپزی: این یک عمل درمانی است که ذهن را پاک می کند و راهی برای منحرف کردن افکار منفی و استرس از کار و زندگی شخصی فراهم می کند. کار درگیر در تهیه غذا به تقویت حس موفقیت، بیان خلاق و ارتقای رفاه روانی کمک می کند.

مراقبت از حیوانات خانگی: برای صاحبان حیوانات خانگی و کسانی که قدردان همراهی حیوانات خانگی هستند، مراقبت از آنها چیزی بیش از عشق بی قید و شرط است. مراقبت از حیوان خانگی شامل فعالیت های مختلفی مانند تغذیه مناسب، حمام کردن و زمان بازی است. این فعالیت ها نه تنها شامل حرکت فیزیکی است، بلکه باعث افزایش پیوند با حیوان خانگی، تنظیم سیستم عصبی شما و ایجاد رضایت عاطفی می شود.

کارهای خانه: شرکت در کارهای خانه مانند تمیز کردن آشپزخانه، گردگیری و شستن لباس‌ها راهی عالی برای گنجاندن فعالیت بدنی در برنامه روزانه شماست. این فعالیت‌ها علاوه بر حفظ محیط زندگی تمیز، به بی‌حالی ذهن کمک می‌کنند.

پیروی از یک برنامه روزانه: ایجاد و رعایت یک برنامه منظم روزانه، به ویژه در صبح، می تواند به رشد فیزیکی، شناختی، عاطفی و اجتماعی شما کمک کند. ورزش روزانه به تحریک ترشح اندورفین های طبیعی تقویت کننده خلق و خو کمک می کند. و اختصاص حداقل یک ساعت به سرگرمی های لذت بخش می تواند به طور قابل توجهی استرس را کاهش دهد، حس نظم و تمرکز را تقویت کند و خلق و خو را بالا ببرد.

وقتی نوبت به کاهش خطرات یک سبک زندگی عمدتاً غیرفعال می شود، هر تلاش کوچکی اهمیت دارد. مداخلات ساده اما معنی دار مانند ایده های تجویز شده در بالا می تواند تفاوت بزرگی در بهزیستی ذهنی شما ایجاد کند. امروز اولین قدم را بردارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =