۷ فایده اصلی گیاه مار برای سلامتی شما

۷ فایده اصلی گیاه مار برای سلامتی شما

اگر بخواهید یکی از آن ها را در خانه خود قرار دهید، فواید زیادی برای گیاه مار وجود دارد. هنگامی که در داخل خانه نگهداری می شوند، به دلیل فیلتر کردن هوا، حذف آلاینده های سمی، تسکین استرس و تقویت سلامت روان ما شناخته شده اند. رشد آن بسیار آسان است و با نگهداری بسیار کمی می تواند زنده بماند. فواید گیاه مار از زمان های قدیم شناخته شده است، و به همین دلیل، آنها را به صورت استراتژیک در خانه ها هم برای تزئین و هم برای حفظ فنگ شویی قرار می دادند.

این گیاه تزئینی که به دلیل بهبود کیفیت هوا شناخته شده است، فواید سلامتی مختلفی دارد. این مقاله درباره فواید گیاه مار برای سلامتی را بخوانید تا اگر شما هم می‌خواهید گلدانی برای خود نگه دارید، ممکن است کاربردهای مختلف آن‌ها را بدانید.

کسب اطلاعات بیشتر: وقتی سگ ها لب های خود را می لیسند به چه معناست

گیاه مار چیست؟

Sansevieria trifasciata همچنین به عنوان گیاه مار شناخته می شود، یک گیاه آپارتمانی رایج است که به طور کلی در مناطق آسیا و آفریقا یافت می شود. این گیاه به خاطر برگ‌های شمشیری‌مانند متمایزش که معمولاً به‌طور عمودی رشد می‌کنند و شبیه شاخ و برگ‌های مصنوعی هستند، شناخته می‌شود. به دلیل ساختار زیبای آن، معمولاً به عنوان دکوراسیون منازل و ادارات استفاده می شود، نگهداری آن بسیار آسان است و برای زنده ماندن به آب بسیار کمی نیاز دارد.

فواید بی شماری از گیاه مار وجود دارد که مصرف آنها نسبتاً بی خطر است. با این حال، آنها می توانند سمی باشند و اگر در دوزهای زیاد مصرف شوند، ممکن است باعث تورم و بی حسی در زبان شوند. بنابراین، اگرچه گیاهان مار فوایدی دارند، اما خوب است که آنها را از کودکان دور نگه دارید.

رایج‌ترین گیاه مار دارای شاخ و برگ‌هایی است که نمایانگر برگ‌های بلند و باریک با رگه‌های نقره‌ای است که تاک‌های آن می‌تواند تا چند فوت رشد کند. سایر گونه های رایج گیاهان مار عبارتند از: گیاه مار لانه پرنده، گیاه مار استوانه ای، گیاه مار Laurentii و غیره.

فواید عمده گیاه مار بر سلامتی

گیاه مار یک ساکولنت انعطاف پذیر است که تاک های آن می توانند چندین فوت بالا بروند. در کنار پاکسازی سموم موجود در هوای داخل خانه، برخی از مهمترین فواید گیاه مار به شرح زیر است:

1) به عنوان تصفیه کننده هوا کار می کند

گیاهان مار به عنوان بهترین تصفیه کننده های طبیعی هوا شناخته می شوند که به حذف آلاینده های سمی از هوا کمک می کنند. گیاهان مار برای تصفیه آلاینده های سرطان زا مانند بنزن، زایلن، تری کلرواتیلن، دی اکسید کربن، فرمالدئید و غیره شناخته شده اند.

همراه با تمیز کردن هوا، رطوبت و اکسیژن زیادی را در داخل خانه شما آزاد می کند که می تواند محیط اطراف شما را تازه و تمیز نگه دارد.

2) سازگار با شرایط مختلف مرطوب

گیاهان مار به دلیل سازگاری با طیف گسترده ای از شرایط مرطوب شناخته شده اند. آنها عمدتاً در آب و هوای با رطوبت هوا به خوبی رشد می کنند، و بنابراین، در حمام نگهداری می شوند، در حالی که در نزدیکی پنجره ها یا مکان های خشک مانند دفاتر کار نیز خوب عمل می کنند. در صورتی که در محیط مرطوب قرار گیرند دارای سیستم تخلیه آب جهت کاهش آب راکد اضافی می باشند. در عین حال، آنها همچنین می توانند با مرطوب کردن خاک خود را با مکان های خشک سازگار کنند.

3) به تحمل خشکی کمک می کند

گیاهان مار نیاز به نگهداری کمی دارند و برای زنده ماندن به آب کمی نیاز دارند. به جای خشک شدن، آبیاری بیش از حد عامل اصلی مرگ آن است. گیاهان مار با افزایش کیفیت رطوبت خاک برای آن مفید هستند. این گیاه مقاوم به خشکی بالاست که می تواند حتی در دماهای بالا نیز زنده بماند.

گیاهان مار می توانند گزینه خوبی برای نگهداری در خانه شما باشند و هنگامی که در مکانی زندگی می کنید که کمبود آب وجود دارد، کیفیت هوا را افزایش می دهد.

4) دکوراسیون خوب خانه

گیاهان یکی از بهترین چیزهایی هستند که باید از آنها نگهداری کنید زیرا دکوراسیون منزل شما و گیاهان مار می توانند یکی از بهترین انتخاب ها باشند. انگورهای آن به همراه برگ های بلند شکل می توانند افزودنی عالی برای پنجره ها و گوشه های خانه شما باشند. نه تنها به خانه و فضای کار شما زیبایی می بخشد، بلکه کیفیت هوای اطراف را نیز افزایش می دهد.

گیاهان مار یک انتخاب عالی برای نگهداری در محل کار هستند، زیرا به نگهداری بسیار کمی نیاز دارند و نیازی به آبیاری منظم ندارند.

5) رشد آسان

گیاه مار با افزایش زیبایی و همچنین به عنوان منبع خوبی از اکسیژن برای خانه شما مفید است. یکی دیگر از تخصص های آن قابلیت تکثیر بسیار آسان آن است. آنها را می توان به دو روش پرورش داد، یکی از طریق برش برگ و دیگری با برش ریزوم.

ریزوم را تا حد امکان نزدیک به ساقه ببرید یا از برگ ها جدا کنید و سپس آنها را در یک ظرف شیشه ای با آب بگذارید و به آن زمان دهید تا ریشه های بزرگتری ایجاد کند. پس از رشد ریشه ها، آنها را در گلدانی با خاک، کود و سیستم زهکشی مناسب بکارید. همچنین می توانید یک برگ را ببرید و مستقیماً در گلدان بکارید.

6) درمان آلرژی

گیاهان مار با جذب آلاینده ها و دی اکسید کربن و همچنین آزاد کردن اکسیژن در هوا برای افرادی که از آلرژی به گرد و غبار رنج می برند مفید هستند. تنها با اجازه دادن هوای خالص به داخل خانه، احتمال ابتلا به آلرژی و بیماری های منتقله از هوا بسیار کم است. احتمال ابتلا به آلرژی را به طور طبیعی کاهش می دهد. درمان آلرژی آن را به یکی از مفیدترین گیاهان گیاهی برای نگهداری در خانه تبدیل می کند.

7) نگهداری آسان

گیاهان مار یکی از کم نگهداری ترین گیاهانی هستند که با آب و نور خورشید بسیار کم می توانند زنده بمانند. آنها سبزی هایی هستند که می توانید آنها را حتی زمانی که سبک زندگی بسیار پرمشغله ای دارید و معمولا زمانی برای گذراندن در باغ پیدا نمی کنید، پرورش دهید. شما می توانید آن را در هر شرایطی نگهداری کنید و مزایای متعدد گیاه مار در تصفیه هوا و زیبایی آن را به شما برکت خواهد داد.

8) ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد

گیاهان مار با پاکسازی هوا از آلاینده‌های سرطان‌زای متعدد مانند بنزن، زایلن، فرمالدئید، تولوئن و غیره سود می‌برند. با جذب آن و تولید اکسیژن، سطح CO2 را در شب کاهش می‌دهند. این به دلیل متابولیسم اسید کراسولاسین (CAM) است که نوع خاصی از فتوسنتز است که باعث تصفیه هوا، مقاوم به خشکی و در پیشگیری از سرطان بسیار موثر می شود. تمام این فواید گیاه مار آن را به یک گیاه ضد سرطانی موثر تبدیل کرده است.

گیاهان مار گیاهان مقاوم و قوی هستند که می توانند در شرایط بسیار شدید با دمای بالا و کمبود آب در داخل و خارج از خانه زنده بمانند که نگهداری از آنها را بسیار آسان می کند. نگهداری از گیاهان مار در خانه می تواند اثرات بسیار مثبتی بر سلامت شما داشته باشد و هوای تنفسی را تصفیه کند. با این حال، اگر کسی می خواهد گلدانی را در خانه خود نگه دارد، نباید آن را بیش از حد آبیاری کرد زیرا این تنها نقطه ضعف گیاه است. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی گلدانی با زهکشی مناسب لازم است. فقط زمانی باید خاک را آبیاری کرد که کاملاً خشک شد.

همچنین، نور غیر مستقیم خورشید برای رشد آن بهترین کار را دارد و از این رو، گیاهان مار را می‌توان در گوشه‌های تاریک و در نزدیکی پنجره‌ها نگهداری کرد. با این حال، نباید به طور کامل در سایه نگه داشته شود، زیرا ممکن است منجر به شل شدن برگ ها شود. در غیر این صورت، حتی در زیر نور خورشید هم می تواند زنده بماند و اگر آپارتمان شما کمتر در معرض نور خورشید باشد، آن را گزینه ای عالی می کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 76 = 86