8 عادت بدی که باعث یبوست می شود

1) مصرف کم فیبر

این به روده شما کمک می کند تا آب و حجم بیشتری را حفظ کند. این کار باعث نرم شدن و دفع مدفوع می شود، اما اگر از غذای خود به اندازه کافی دریافت نکنید، می تواند منجر به یبوست شود.

بنابراین غذاهای پر فیبر مانند سبزیجات، لوبیا و میوه‌هایی که کامل یا با غلات کامل یا غلات تهیه شده‌اند را به غذاهایی که هر روز می‌خورید اضافه کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: سه راه برای ایجاد ارتباط و مقابله با تنهایی

2) کم آبی بدن

هیدراتاسیون مانند فیبر برای سلامت دستگاه گوارش ضروری است. منشا مدفوع از روده بزرگ است، جایی که آب دوباره جذب می شود. با این حال، اگر در طول روز مایعات کافی ننوشید، روده بزرگ شما آب کافی برای طبیعی و آسان کردن توالت رفتن را نخواهد داشت.

3) عوامل عاطفی

زمانی که مضطرب یا آشفته هستید، ممکن است دچار یبوست شوید. این به این دلیل است که مغز و روده به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند. همانطور که یک سیستم گوارشی ناراحت ممکن است سیگنال هایی را به مغز شما برساند، مغز آشفته نیز می تواند سیگنال هایی را به مغز شما برساند.

استرس، عصبانیت، اضطراب و مالیخولیا همگی می توانند بر حرکات روده شما تأثیر بگذارند.

4) عوارض دارویی

برخی از داروها، از جمله آرام بخش ها، نمک های آهن، مواد افیونی، آنتی اسیدها، داروهای بدون نسخه و چندین داروی فشار خون می توانند باعث یبوست شوند.

اگر یک یا چند مورد از این داروها را مصرف کرده اید با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است دوز داروهای شما را تنظیم کند یا با استفاده از داروها یا ملین ها به شما در درمان یبوست کمک کند.

5) جهل

برخی از افراد در حالی که در خانه نیستند تخلیه روده های خود را دشوار می دانند. برخی دیگر متوجه می شوند که یک سبک زندگی شلوغ مانع از باز شدن روده آنها می شود.

طبق تحقیقات، یبوست در میان افرادی که تمایل به باز کردن روده خود را نادیده می گیرند، بیشتر است.

همانطور که مدفوع در رکتوم قرار می گیرد، آب از آن مکیده می شود و دفع آن را سخت تر و چالش برانگیزتر می کند. همیشه به بدن خود توجه کنید. زمانی که احساس نیاز به اجابت مزاج کردید، سعی کنید به سمت توالت بروید.

6) لبنیات

وقتی لبنیات به مقدار زیاد مصرف شود، ممکن است باعث یبوست شود. علاوه بر این، آنها می توانند باعث یبوست در افرادی شوند که به پروتئین موجود در شیر گاو حساس هستند. اگر عزیزتان از یبوست رنج می‌برد یا به شیر گاو حساسیت دارد، از مصرف لبنیات خودداری کنید.

7) مسافرت

یبوست همیشه ناشی از سفر نیست. بسیاری از آن به دلیل تغییر عادت است، اما افراد معمولاً آب کمتری در حال حرکت مصرف می‌کنند، وعده‌های غذایی با فیبر کمتری مصرف می‌کنند و استرس بیشتری نسبت به معمول دارند که همه اینها ممکن است شانس شما را برای یبوست افزایش دهد.

8) بارداری

از هر پنج زن باردار یک نفر یبوست را تجربه می کند. کند شدن حرکات گوارشی ناشی از تغییرات هورمونی بارداری است. در بارداری بعدی، ممکن است فقط به خاطر این باشد که کودک در حال رشد فضای زیادی را در شکم اشغال کرده و روده ها را به یک طرف فشار می دهد.

یبوست وضعیتی است که ممکن است توسط افراد مختلف به طور متفاوتی تفسیر شود. متداول ترین مفهوم این است که کسی مشکلاتی دارد یا به ندرت روده های خود را باز می کند.

یبوست یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست و می توان با ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی از آن مراقبت کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 + = 89