A skill that teenagers need in life

5 مهارتی که نوجوانان در زندگی به آن نیاز دارند

همه والدین دوست دارند فرزندانشان در زندگی موفق باشند – و منظور ما از موفق بودن، تنها داشتن شغل و درآمد خوب نیست، بلکه شاد بودن نیز هست. و همه والدین تعجب می کنند که چگونه می توانند چنین اتفاقی بیفتند.

به گفته مرکز رشد کودک هاروارد، این موضوع کمتر به نمرات و فعالیت‌های فوق برنامه می‌پردازد و بیشتر به مجموعه‌ای از مهارت‌ها می‌پردازد که به افراد کمک می‌کند تا چالش‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی را طی کنند. همه این مهارت‌ها تحت چیزی قرار می‌گیرند که ما آن را مهارت‌های عملکرد اجرایی می‌نامیم، که برای خود تنظیمی استفاده می‌کنیم. اکثر افرادی که در زندگی موفق و شاد هستند، مهارت های اجرایی قوی دارند.

کسب اطلاعات بیشتر: رقابت خواهر و برادر طبیعی است – اما آیا مفید است یا مضر؟

پنج مهارت اصلی مهم چیست؟

برنامه ریزی: توانایی ایجاد و اجرای اهداف و برنامه های مشخص
تمرکز: توانایی تمرکز بر آنچه در یک زمان معین مهم است
خودکنترلی: کنترل نحوه واکنش ما نه تنها به احساسات، بلکه به موقعیت های استرس زا
آگاهی: نه تنها به افراد و موقعیت های اطرافمان توجه کنیم، بلکه درک کنیم که چگونه با آن ها سازگاری داریم
انعطاف پذیری: توانایی سازگاری با شرایط در حال تغییر.
در حالی که اینها مهارت‌هایی هستند که کودکان (و بزرگسالان) می‌توانند در طول زندگی‌شان بیاموزند و یاد می‌گیرند، دو دوره زمانی وجود دارد که اهمیت ویژه‌ای دارند: اوایل کودکی (سنین 3 تا 5 سالگی) و نوجوانی/اوایل بزرگسالی (سنین 13 تا 26 سال). در طول این فرصت‌ها، یادگیری و استفاده از این مهارت‌ها می‌تواند به موفقیت کودکان کمک کند. در این پست، در مورد پنجره دوم نوجوانی صحبت خواهیم کرد.

بهترین راه برای یادگیری هر مهارتی، انجام واقعی آن است. در اینجا چند پیشنهاد برای والدین وجود دارد که نمی‌دانند چگونه کمک کنند و چه زمانی عقب‌نشینی کنند.

برنامه ریزی

وقتی بچه ها کوچک هستند، طبیعی است که والدین و مراقبان برای آنها برنامه ریزی کنند. اما از آنجایی که کودکان در سنین نوجوانی رشد می کنند، باید یاد بگیرند که این کار را برای خودشان انجام دهند.

 • از مدیریت خرد زندگی نوجوان خود اجتناب کنید. درعوض، چند قانون اساسی تنظیم کنید – قوانین ساده ای مانند: تکالیف باید انجام شوند، آنها به هفت تا هشت ساعت خواب نیاز دارند و ورزش منظم مهم است. ممکن است قوانین اساسی دیگری مانند شرکت در وعده های غذایی خانوادگی یا مراسم مذهبی داشته باشید. سپس اجازه دهید نوجوانتان بفهمد که چگونه این کار را انجام دهد. فقط در صورتی وارد عمل شوید که قوانین اساسی به وضوح به طور مداوم شکسته شوند.
 • هنگامی که نوجوانان پروژه های بلندمدتی دارند، مانند یک پروژه تحقیقاتی یا برنامه های کالج، با آنها بنشینید و در مورد چگونگی انجام آن صحبت کنید. اجازه دهید قبل از شما ایده های خود را مطرح کنند!
 • نوجوانان خود را در برنامه ریزی فعالیت های خانوادگی یا تعطیلات، بازسازی خانه یا پروژه های دیگر مشارکت دهید. به آنها اجازه دهید برخی از تصمیمات را بگیرند (حتی اگر همیشه موافق نیستید).

تمرکز

انفجار استفاده از دستگاه باعث ایجاد انواع مشکلات در تمرکز در افراد در هر سنی شده است. یک لذت آنی برای نمایشگرها وجود دارد که کنار گذاشتن آنها و تمرکز روی کارهای کمتر محرک را دشوار می کند – بنابراین اکنون، بیش از هر زمان دیگری، مهم است که

 • در مورد اینکه چگونه رسانه های اجتماعی و اینترنت می توانند در زندگی روزمره (و تکالیف خانه) تداخل ایجاد کنند
 • صحبت کنید و به آنها کمک کنید تا استراتژی هایی برای مدیریت حواس پرتی ارائه دهند.
 • وعده های غذایی بدون صفحه نمایش و وقت خانواده داشته باشید.
 • فعالیت های عملی را که شامل صفحه نمایش نمی شود، تشویق کنید، مانند آشپزی، پختن، ساختن اشیا، خیاطی، قلاب بافی، طراحی، نقاشی یا باغبانی.

خود کنترلی

این یکی از مواردی است که توجه به واکنش های خود به موقعیت ها مهم است. واکنش شما به عصبانیت و ناامیدی چگونه است؟ آیا خشم جاده برای شما مشکل ساز است؟ به یاد داشته باشید که فرزندان ما همیشه به کارهایی که انجام می دهیم بیشتر از آنچه می گوییم توجه می کنند. برای کمک به نوجوان خود در یادگیری خودکنترلی، می توانید:

 • در مورد احساسات و راهبردهای مدیریت احساسات قوی صحبت کنید – مانند نفس عمیق کشیدن، دور شدن از موقعیت، فریاد زدن در بالش و غیره.
 • پس از ناراحتی، وقتی همه آرام شدند، صحبت کنید. ممکن است نوجوان شما چه کاری متفاوت انجام داده باشد؟ دفعه بعد چه کاری می توانند بکنند؟
 • در مورد اینکه چگونه رفتار آنها بر دیگران تأثیر می گذارد، و چرا مهم است که به آن توجه داشته باشید صحبت کنید (عملی که آگاهی را نیز آموزش می دهد).

آگهی

نوجوانان می توانند بسیار آگاه باشند – اما بیشتر از دنیای خودشان. به آنها کمک کنید تا فراتر از آن را ببینند.

 • در مورد رویدادها و داستان های جاری در اخبار صحبت کنید. به طور خاص، در مورد اینکه چگونه این افراد بر افراد تأثیر می‌گذارند و اینکه چگونه افراد مختلف ممکن است آنها را متفاوت ببینند، صحبت کنید.
 • با نوجوان خود به مکان‌هایی بروید – حتی فقط یک پیاده‌روی در جنگل یا بازدید از یک شهر مجاور می‌تواند به آنها
 • فرصتی دهد تا به اطراف خود نگاه کنند و چیزهایی را ببینند که در غیر این صورت ممکن است از دستشان برود.
 • به عنوان یک خانواده به فعالیت های خدمات اجتماعی بپیوندید. به نوجوانان نشان دهید که چگونه می توانند تفاوت ایجاد کنند.
 • تشریفات ورود به منزل را در خانواده انجام دهید، مانند هنگام شام. به همه فرصت دهید تا در مورد روز خود صحبت کنند.

انعطاف پذیری

زندگی همیشه توپ های منحنی را پرتاب می کند و نوجوانان باید بتوانند خود را تنظیم کنند.

 • در مورد برنامه نوجوان خود خیلی سفت و سخت نباشید. به آن‌ها کمک کنید اولویت‌بندی کنند و ببینید که چه چیزهایی را می‌توان از دست داد یا به تعویق انداخت وقتی اتفاقی افتاد، خوب یا بد.
 • کمی خودانگیختگی را تشویق کنید. این نیز در مورد یادگیری اولویت بندی و گیر نکردن زیاد در روال است.
 • الگو باشید. خودتان خودجوش باشید – و وقتی برنامه ها تغییر می کنند خیلی ناراحت نشوید. برنامه ریزی های جدید انجام دهید.

هر زمان که به نوجوان خود اجازه انجام کاری را بدهید، احتمال معقولی وجود دارد که او شکست بخورد. در مقابل میل به پریدن بلافاصله مقاومت کنید. در حالی که داشتن پشتیبان کودک (اکنون و تا آخر عمر) مهم است، گاهی اوقات نوجوانان برای یادگیری نیاز به شکست دارند. قبل از ارائه کمک به آنها فرصت دهید تا خودشان متوجه شوند. آنها ممکن است شما را شگفت زده کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 7 = 14