انواع سبک های عکاسی

انواع سبک های عکاسی؛ معرفی 9 سبک اصلی برای عاشقان عکاسی

معرفی انواع سبک های عکاسی

عکاسی مدام در حال تغییر شکل است. یک عکس را می توان به روش های مختلف و بی پایان گرفت و عکاسان همیشه به دنبال پیدا کردن روش های جدید و انواع مختلف سبک های عکاسی هستند.شما به هر چیزی که علاقه دارید خواه مردم، کودکان، طبیعت، حیوانات، غذا یا مد باشد، می توانید از آن با انواع سبک های عکاسی گوناگون عکس بگیرید و لحظات مهم و یا خاطره انگیز را به ثبت برسانید.

عکاسی بارداری

برای بسیاری از مادران باردار ثبت کردن لحظات شیرین بارداری مهم است و دوست دارند که همیشه یاد و خاطره این دوران برای خود، خانواده و فرزندشان زنده بماند. پس به سراغ این سبک از عکاسی می روند. برای عکاسی کردن از این دوران لازم است که به سراغ متخصصان این حوضه بروید تا عکس های شما حرفه ای بنظر برسد. آتلیه بارداری تهران اصفهان، شیراز، مشهد و در سایر شهرهای وجود دارد که با مراجعه کردن به آنها می توانید از راهنمایی های دقیق بهره مند شوید و عکس هایی زیبا و خاص داشته باشید.

عکاسی طبیعی

اگر به گیاهان، حیوانات یا فضای باز و طبیعت علاقمند هستید، این نوع عکاسی می تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

 • عکاسی از طبیعت: قبل از عکاسی کردن در فضای باز و طبیعت لازم است به این نکته توجه داشته باشید که وضعیت آب و هوا و نور را کنترل و بررسی کنید. همچنین مهم است از قبل برنامه ریزی کنید و وسایل مورد نیاز را به همراه داشته باشید.
 • عکاسی نجومی: برای کسانی که آسمان شب شگفت انگیز و پر رمز و راز است، عکاسی نجومی یک ژانر عکاسی خوب برای کاوش است. با سه‌پایه ‌ها و سرعت ‌های شاتر بسیار طولانی، می‌توانید مناظر ستاره‌ای خیره‌کننده، تصاویر تایم لپس، و نقاشی‌های نوری را ثبت کنید که نشان می‌دهد چگونه ستاره‌ها در آسمان با چرخش زمین حرکت می‌کنند.
 • عکاسی از طوفان: اگر آسمان درون تروپوسفر توجه شما را برانگیخت، می‌توانید شرایط آب و هوا را بررسی کنید و عکس‌های باورنکردنی از طریق نورپردازی و عکاسی طوفان بگیرید. دنده مناسب و اقدامات احتیاطی ایمنی هنگام عکاسی در آب و هوا ضروری است.
 • عکاسی از حیوانات خانگی: عکاسی از حیوانات چالش‌های خاص خود را دارد، اما آمادگی و توانایی تطبیق در طول عکاسی به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی عالی را به ثبت برسانید.
 • عکاسی ماکرو: از حشرات و پرندگان کوچک گرفته تا نمای نزدیک از گل‌ها و میوه‌ها عکس‌های ماکرو بگیرید. عکاسی ماکرو مناسب برای اجسام بسیار کوچک است.
 • عکاسی از گل: برای کسانی که به گیاهان و جانوران علاقه مند هستند، عکس گل ها یک ژانر عالی از عکاسی است. این سوژه‌های غیرفعال راه خوبی برای مبتدیان برای یادگیری عمق میدان کم، نور، نوردهی و سایر مهارت‌ها هستند.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد امروزه بسیار پر طرفدار است و همه به دنبال ثبت لحظات نوزادی فرزندشان هستند. بهترین زمان عکاسی نوزاد زمانی است که نوزاد در 12 روزه ی اول زندگی اش را سپری می کند. در این زمان نوزاد بیشترین حد همکاری را دارد و می توان عکس های مختلفی را به ثبت رساند.

اگر نگران این هستید که آیا نوزاد در این دوره زمانی اذیت می شود یا خیر باید بگوییم که نوزاد در این دوران بدن بسیار نرم و انعطاف پذیری دارد. البته این امر بستگی به این دارد که آتلیه ای که برای عکاسی انتخاب می کنید از چه حد مهارتی برخوردار هستند. عکاسان فوق حرفه ای و متخصص در آتلیه نوزادی در تهران و سایر شهرها وجود دارند که در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش یکی دیگر از شاخه های عکاسی است که در این شاخه از عکاسی از حیوانات، حشرات، پرندگان و دیگر موجودات زنده در طبیعت عکاسی می شود. این شاخه از عکاسی مهارت بیشتری می طلبد و نیاز است که شما علم این را داشته باشید که چگونه با حیوانات ارتباط برقرار کنید.

عکاسی پرتره

از عکاسی پرتره به عنوان اصولی ترین و مهم ترین بخش عکاسی یاد می شود. در این نوع عکاسی تلاش بر این است که احساسات و چهره افراد با جزئیات دقیق به تصویر کشیده شود. بنابراین، در عکاسی پرتره، هماهنگی بین ویژگی‌های چهره، بیان احساسات و ترکیب آن‌ها با نور، زمینه و عناصر دیگر تصویر، تأثیر زیادی بر جذابیت و ارزش تصویر نهایی دارد. توجه به جزئیات و دقت در نمایش آن به صورت منحصر به فرد و انتقال درست احساسات، می‌تواند عکسی زیبا و شگفت‌انگیز را به وجود آورده و تجربه بصری بیننده را بهبود بخشد. این نوع عکاسی با سایر انواع عکاسی تفاوت دارد، زیرا تلاش می‌کند تا با استفاده از پس‌زمینه و نورپردازی، ارتباط حسی بین سوژه و بیننده برقرار کند.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

دوران کودکی در زندگی هر فردی نقش بسیار مهم و پر رنگی دارد و این دوران از زندگی هرگز تکرار شدنی نیست. ثبت لحظات کودکی هم برای والدین و هم برای کودکان در آینده بسیار شیرین خواهد بود. شما با ثبت کردن این لحظات در بزرگسالی به کودک تان یادآوری خواهید کرد چه قدر برای شما عزیز و مهم بوده است.

عکاسی کردن از کودک نیاز به رعایت و انجام یکسری نکات دارد تا شما عکس های با کیفیت تر و زیباتری داشته باشید.

 • شناخت خلق و خو و رفتار های کودک: در این دوران از زنگی کودکان تمایل به یکجا و در یک موقعیت ایستادن ندارند. شما باید تا حدود زیادی با اخلاق و رفتار کودک تان آشنا باشید و بدانید چگونه و در چه موقعیتی می توانید او را مجاب به عکس گرفتن کنید.
 • انتخاب پوزیشن مناسب: این مهم ترین بخش عکاسی کودک است. شما باید بدانید کودکتان در چه پوزیشنی بیشترین میزان همکاری را با شما دارد. همچنین باید این نکته را در نظر بگیرید که پوزیشن های سخت را برای کودک تان در نظر نگیرید. و نکته ی مهم دیگر این است که از امر و نهی کردن بیش از حد کودک بپرهیزید.
 • پشت سر هم عکس بگیرید: همانطور که گفته شد کودکان تمایلی به ثابت ماندن ندارند و دائما در حال تغییر هستند و ممکن است خیلی سریع خلق و خوی آن ها عوض شود. به همین دلیل نیاز است که در بازه های زمانی کوتاه و پشت سر هم عکس بگیرید.
 • تنظیم کردن نور: اکر حرکت های کودک زیاد است می توانید با باز گذاشتن دیافراگم اثر حرکت های او را در عکس از بین ببرید. بهترین نور برای عکاسی از کودک نور غیر مستقسم طبیعی است که حالت نرمی به پوست او می دهد.
 • انتخاب پس زمینه مناسب: به این نکته توجه کنید که هر چقدر پس زمینه عکس ساده و طبیعی تر باشد جلوه عکس کودک بیشتر خواهد بود. پس زمینه های بسیار شلوغ تمرکز اصلی که کودک است را بسیار کمتر می کند.
 • حالت طبیعی کودک: همیشه لازم نیست از پوزیشن های سخت و مختلف برای عکاسی کودک استفاده کرد. شما می توانید هنگامی که کودک در فضای خود مشغول انجام کاری است از او عکاسی کنید. در چنین مواقعی می توانید عکس هایی به مراتب زیباتر و کودکانه تر داشته باشید که جلوه ی مصنوعی ندارد. مثلا هنگامیکه کودک در حال لبخند زدن، بازی کردن، بستنی خوردن و دیگر کار ها است از او عکس بگیرید.
 • انتخاب لباس کودک: از قبل انتخاب کنید که می خواهید چه لباسی را به کودک تان بپوشانید. لباس های عروسکی جنبه ی فانتزی دارند و بیشتر کودکان نیز به این سبک از لباس علاقمند هستند یا می توانید از لباس هایی که ساده هستند برای کودک تان استفاده کنید.

تیم حرفه ای آتلیه عکاسی کودک در تهران ، مشهد، تبریز و سایر شهرها به شما در این زمینه کمک خواهند کرد تا بهترین تجربه عکاسی کودک را تا همیشه در یاد داشته باشید.

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی همیشه به معنای عکاسی از خیابان نیست. این اصطلاح به عکس گرفتن از اتفاقات روزمره اشاره دارد که می تواند عکاسی در مترو، عکاسی در اتوبوس، عکاسی از کافه های کنار خیابان و موارد این چنینی باشد. عکاسی خیابانی می تواند جنبه های مختلف زندگی انسان ها مانند فرهنگ و احساسات آن ها را به تصویر بکشد.

عکاسی سازه

عکاسی کردن از سازه های ساخته شده توسط انسان ها همیشه یکی از پرطرفدار ترین سوژه های عکاسی بوده است.

 • عکاسی معماری: از عکس‌هایی که از آسمان‌خراش‌ها گرفته تا گارگویل‌های گوتیک، عکاسی معماری به این موضوع می‌پردازد که چگونه نقاط دیدنی جالب ساختمان‌ها را به نمایش بگذاریم و ویژگی‌های جذاب آن‌ها را برجسته کنیم.

عکاسی مد

عکاسی مد یکی دیگر از بخش های هیجان انگیز عکاسی است. با شرکت کردن در رویداد های مد و فشن فرصت این بوجود می آید که از لباس، لوازم آرایشی و زیبایی و دیگر موارد جذاب دنیای مد و فشن عکاسی کنید و ایده های جدید و نو را به چشم بینندگان برسانید.

در این راهنما به زبان ساده انواع سبک های عکاسی و معرفی آن ها توضیح داده شد. با کمک گرفتن از این راهنما می توانید سبک های مختلف عکاسی را بهتر بشناسید و نکات مهم حین عکاسی را یاد بگیرید و در هنگام عکاسی از آن ها استفاده کنید تا بهترین نتایج را از عکاسی بدست آورید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

75 − 65 =