درمان شگفت انگیز وزوز گوش با این 9 روش

درمان شگفت انگیز وزوز گوش با این 9 روش

همیشه لازم نیست با وزوز گوش خود کنار بیایید و آن را قبول کنید. در این مقاله ما قصد داریم 9 روش شگفت‌انگیز برای درمان وزوز گوش را به شما معرفی کنیم. قبل از هر چیزی پیدا کردن ریشه وزوز گوش بسیار مهم است. دکتر سرور فتحی مدیر کلینیک جهان سمعک می‌گوید وزوز گوش زمانی قابل‌ درمان می‌شود که علت آن را پیدا کنیم. همیشه پشت وزوز گوش انبوهی از مشکلات پنهان‌شده‌اند که باید تک‌تک آن‌ها بررسی شود. او می‌گوید بیماری‌هایی همچون عفونت گوش، بیماری منییر، مشکلات مربوط به خون‌رسانی سیستم شنوایی یا حتی مشکلات دندانی می‌تواند باعث وزوز گوش شود. پس لازم است قبل از پذیرفتن وزوز گوش به‌عنوان بخشی از زندگی خود، مطمئن شوید که همه احتمالات را با متخصص شنوایی‌شناس خود بررسی کرده‌اید. بعد از بررسی تمام احتمالات موجود، شما می‌توانید از درمان‌های شگفت‌انگیز وزوز گوش بهره ببرید.

درمان شگفت انگیز وزوز گوش

  1. استفاده از صدای همهمه مردم در فضایی مانند رستوران

قرار گرفتن در معرض صدای همهمه مانند رستوران و یا اداره می‌تواند مغز شما را منحرف کرده و به صدای وزوز گوش کمتر توجه کند. این حالت مانند زمانی است که هم‌زمان هم شمع روشن است و هم لامپ و در اینجا کسی به شمع روشن که همان وزوز گوش شماست توجه نمی‌کند؛ اما به‌محض اینکه لامپ خاموش شود توجه همه به سمت شمع روشن می‌رود. صدای همهمه می‌تواند وزوز گوش شمارا به‌صورت دائمی یا موقت کم کند. شما می‌توانید صدای همهمه‌ی مردم را دانلود کنید و به‌صورت روزانه سه تا پنج دفعه گوش دهید. نتایج شگفت‌انگیز آن همان لحظه مشخص می‌شود.

  1. گوش دادن به موزیک بی‌کلام

اگر شما از صدای همهمه بدتان می‌آید یا بعد از مدتی گوش دادت به آن شما را خسته‌ کرد، می‌توانید موزیک بی‌کلام با صدای کم گوش کنید. این موزیک همان کاری را می‌کند که صدای همهمه انجام می‌دهد. شما می‌توانید این کار را در هنگام استراحت و یا موقع کار انجام دهید.

  1. استفاده از سمعک

حتی اگر فکر می‌کنید شنوایی شما کاملاً خوب است و مشکلی ندارد بهتر است یک متخصص شنوایی‌شناس مراجعه کنید تا شنوایی شما را بررسی و چک کند. از دست دادن شنوایی باعث می‌شود که مغز شما برای شنیدن بیش‌ازحد تلاش کند که این امر به‌نوبه خود صدای وزوز گوش را افزایش می‌دهد. درواقع باید بگوییم یکی از درمان‌های شگفت‌انگیز وزوز گوش، استفاده از سمعک است. سمعک‌های موجود در جهان سمعک مانند ایرپاد هستند و از این نظر ظاهر خوب و عامه‌پسندی دارند. دکتر سرور فتحی می‌گوید ما با مغز می‌شنویم نه با گوش. درواقع گوش‌ها صدا را جمع می‌کنند و مغز آن را تفسیر می‌کند. هنگامی‌که مغز شما برای شنیدن با کمک سمعک کمتر تلاش می‌کند، سروصدای داخل سر شما نیز ممکن است شروع به محو شدن کند.

  1. استفاده از قالب محافظ گوش

همان‌طور که گفتیم وزوز گوش اغلب نشانه اولیه آسیب به سیستم شنوایی است. ممکن است هنوز هیچ افت شنوایی وجود نداشته باشد، اما به‌زودی به سراغ شما می آید. هر زمان که در مکانی پر سروصدا حضور داشتید مانند کنسرت یا محل کار، استفاده از محافظ ضد صوت که صدا را کمتر کند ضروری است. البته این قالب محافظ‌ها باعث نمی‌شود کل صدای ورودی مسدود شود بلکه صدای اضافی که ممکن است به گوش شما آسیب برساند را حذف می‌کند.

  1. استفاده از دستگاه تولید صدای نورومونیکس

در دستگاه نورومونیکس یک موسیقی خاص با فرکانس صوتی معینی جهت درمان وزوز گوش پخش می شود. این دستگاه مغز شما را آموزش می‌دهد تا به سروصدایی که ایجاد می‌کند توجه کند. مغز شما شروع به ایجاد اتصالات عصبی جدید کرده و کمتر به وزوز گوش توجه می‌کند.

کسب اطلاعات بیشتر: ۸ راه برای بهبود طبیعی سلامت روده

صدا درمانی در وزوز گوش موثر است

  1. تکنیک شناختی رفتاری

تکنیک شناختی رفتاری اغلب برای درمان فوبیا استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای افراد مبتلابه وزوز گوش نیز مفید باشد. حتی اگر متخصص تکنیک شناختی رفتاری لزوماً در وزوز گوش تخصص نداشته باشد، انجام تکنیک‌هایی این رویکرد در درمان وزوز گوش مفید است. در درمان وزوز گوش با کمک تکنیک شناختی رفتاری، افراد از «من از این متنفرم» به «این باعث ناراحتی من می‌شود، اما می‌توانم با آن کنار بیایم» تبدیل می‌شود. برای اثربخشی درمان رفتاری شناختی در وزوز گوش باید چند ماه آن را ادامه دهید.

  1. توان‌بخشی وزوز گوش

یکی از درمان‌های شگفت‌انگیز وزوز گوش، توان‌بخشی است. در توان‌بخشی وزوز گوش صدا درمانی با آموزش کنترل وزوز گوش باهم ترکیب‌شده و فوبیای وزوز گوش کاهش می‌یابد. در این روش با کاهش حساسیت مغز نسبت به وزوز گوش موجب کمتر شدن این صدا می‌شود. در بعضی موارد فرد قادر به تمرکز روی صدای تولیدشده برای درمان وزوز گوش نیست که در این حالت چند جلسه روی نحوه تمرکز کردن و تقویت آن کار می‌شود.

  1. دارودرمانی برای رفع وزوز گوش

دکتر فتحی می‌گوید: اگرچه هیچ دارویی تاکنون برای درمان وزوز گوش تولید نشده است اما داروهای ضد اضطراب ممکن است مفید باشند. با کمک این داروها افراد نمی‌توانند دنبال نتیجه شگفت‌انگیزی باشند. در بعضی موارد که فرد از اضطراب و استرس ناشی از وزوز گوش نمی‌توانند خواب کافی داشته باشند می‌توانند از روان‌پزشک خود جهت دریافت دارو کمک بگیرند. البته که مصرف بیش‌ازحد می‌توانند وابستگی به وجود بیاورد اما در کوتاه‌مدت جهت کنترل شرایط کمک‌کننده است.

  1. رفع گرفتگی عضلات سر و گردن

گاهی اوقات، فشار زیاد گردن یا فک یا آسیب به عضلات سر و گردن می‌تواند وزوز گوش را تشدید کند، یک متخصص فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در رفع این گرفتگی‌ها کمک کند. درواقع کار بر روی رفع اسپاسم عضلات سر و گردن و یا اختلال مفصلی ، وزوز گوش شما را کمتر می کند.

اختلال مفصل فک موجب وزوز گوش می شود

نتیجه‌گیری

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم اگر علت وزوز گوش شما مشخص‌شده است شما می‌توانید با انجام راهکارهای بالا تا حدود زیادی آن را رفع کنید؛ اما اگر تا حالا موفق نشده‌اید علت وزوز گوش خود را بیابید پیشنهاد ما این است با یک متخصص شنوایی مجرب مشورت بگیرید و علت وزوز گوش خود را پیدا کنید چراکه پیدا کردن علت وزوز گوش، درمان آن را خیلی راحت‌تر می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 − 90 =