در دکوراسیون محیط اداری حتما به این چند نکته توجه کنید

در دکوراسیون محیط اداری حتما به این چند نکته توجه کنید

عملکرد و ظاهر فضای اداری شما بر خلاقیت، کارایی و رفاه کلی شما اثر می‌گذارد. از آنجایی که شما زمان زیادی را در محیط اداری خود می‌گذرانید، بهبود این فضا مزایای بسیاری برایتان خواهد داشت. راه‌های ساده‌ای برای به‌روزرسانی فضای کاری شما وجود دارد تا آن را دلپذیرتر کنید و بهره‌وری آن را افزایش دهید. طراحی متفکرانه، ترکیب انتخاب مبلمان، فضای سبز، پرده اداری ، نور مناسب  میز و محیط اطراف آن می‌تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند. در این مطلب سعی کرده‌ایم با ارائه برخی نکات مفید، به شما در ایجاد دکوراسون سازگار با محیط اداریتان کمک کنیم با ما همراه باشید.images_1704710325_659bd0b573f7a.jpg

نورپردازی

بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که توسط دپارتمان طراحی و تجزیه و تحلیل محیطی در دانشگاه کورنل منتشر شد، مشاهده شده است افرادی که در محیط اداری روشن با نور طبیعی روز کار می‌کنند، کاهش قابل توجهی در سردرد، تاری دید و خستگی چشم‌شان دارند. افزایش میزان نور طبیعی نه تنها سلامت و تندرستی، بلکه بهره‌وری در کار را نیز بهبود می‌بخشد.

کارمندان شرکت کننده در این مطالعه کاهش 84 درصدی در خستگی چشم، کاهش 10 درصدی در خواب آلودگی و افزایش 2 درصدی در بهره‌وری را گزارش کردند. در حالی که این درصد ممکن است برای شما اندک به نظر بیاید، اما در طول یک سال موجب افزایش تعداد کارکنان و بیش از آن موجب سریعتر انجام گرفتن کارها شده است. به گفته نویسنده این مطالعه، دکتر آلن هج: “روشن است که قرار دادن [کارمندان] در فضاهای اداری با نور طبیعی مطلوب باید یکی از اولین ملاحظات باشد.”

images_1704710301_659bd09d71fef.jpg

رنگ

هیچ چیزی مانند رنگ، یک محیط اداری کوچک را سرزنده نمی‌کند. رنگ تاثیر منحصر به فردی بر حالات روحی انسان دارد. در حقیقت، یک مطالعه در مجله روانشناسی تجربی خاطرنشان می‌کند که رنگ‌های خاصی تأثیر زیادی بر بهره‌وری در محیط کار دارند. آن‌ها دریافتند که رنگ‌های روشن اشباع تمایل به هیجان دارند و رنگ‌های خاموش، حالت آرامش و تسکین دهندگی دارند. اما به‌طورکلی هر دو نوع رنگ به کاهش استرس کمک می‌کنند و منجر به افزایش بهره‌وری و خلاقیت می‌شوند. برای مثال در بخش زیر به چند نمونه از نحوه تاثیر رنگ در محیط اداری اشاره می‌کنیم.

رنگ قرمز

رنگ قرمز بیانگر هیجان و اشتیاق است و برای اولین قرار ملاقات عالی است، اما برای دفتر کار عالی نیست. دیدن قرمز همچنین قدرت، سوخت وساز بدن و ​​فشار خون شما را افزایش می‌دهد، به همین دلیل است که از آن برای علائم ایست و ماشین‌های آتش نشانی استفاده می‌شود.

رنگ زرد

رنگ خورشید شادترین رنگ است و شادی و خوش بینی را تحریک می‌کند. با این حال، زرد یک رنگ بی تعادل در نظر گرفته می‌شود، بنابراین می‌تواند برای محیط کاری به صورت افراطی انرژی بخش باشد. بهتر است برای استفاده از رنگ‌ها در محیط کاری از یک متخصص رنگ مشاوره بگیرید.

رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده طراوت، آرامش و امنیت است. رنگ سبز به چشم‌ها آرامش می‌دهد و کمترین فشار چشم را ایجاد می‌کند و انسان را به یاد برگ‌ها و درختان می‌اندازد. اگر می‌خواهید حالتی زمینی و حالت درونی قوی‌ای ایجاد کنید، رنگ سبز همیشه یک انتخاب عالی برای محیط کاری است.

طبیعت

طبق آزمایش منحصر به فردی که توسط دانشمندان دانشگاه اکستر برای تجزیه و تحلیل خروجی افراد در انواع مختلف فضاهای تجاری انجام شد، نشان می‌دهد: صرف افزودن یک گیاه به محیط، بهره‌وری را تا 38 درصد، احساس خوشبختی شرکت کنندگان را تا 47 درصد و خلاقیت را تا 45 درصد افزایش داده است. محقق اصلی این مطالعه، روانشناس دکتر کریگ نایت، اظهار داشت: “این آزمایش نشان می‌دهد که طراحی گیاهان در یک محیط اداری می‌تواند اثربخشی کسب و کار را از طریق بهبود بهره‌وری و خلاقیت کارکنان افزایش دهند.”images_1704710284_659bd08c55d9c.jpg

گیاهان در محیط اداری کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند. اتاق‌های پر از گیاه بین 50 تا 60 درصد باکتری‌های کمتری نسبت به اتاق‌های بدون گیاه دارند. گیاهان آپارتمانی می‌توانند تا 87 درصد از سموم هوا را در عرض 24 ساعت از بین ببرند. این باعث کاهش سرفه و سرماخوردگی و کاهش خستگی می‌شود.

پرده اداری

پرده‌ها به شما در ایجاد حریم خصوصی کمک می‌کنند. نصب پرده می‌تواند محیط را منعطف کند و انعطاف پذیری می‌تواند فضای راحتی را برای کارکنان فراهم کند. آن‌ها می‌توانند صدا را جذب کنند و از حواس پرتی در محل کار جلوگیری نمایند. شما می‌توانید عملکرد خود را در سکوت بهبود بخشیده و افزایش دهید. یک محیط آرام به شما کمک می‌کند بیشتر روی کار خود تمرکز کنید. شما می‌توانید از طریق نصب پرده هوشمند ظاهر فضای تجاری خود را به طور کامل تغییر دهید. همچنین با استفاده از فناوری‌های خاص آن‌ها را کنترل و مدیریت کنید.

مزیت رعایت کردن اصول دکوراسیون اداری در بهره‌وری کارکنان

مطالعات نشان می‌دهد که یک محل کار با طراحی خوب و رعایت اصول دکوراسیون می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری، خلاقیت و رضایت کارکنان شود. از سوی دیگر، یک دفتر بی روح می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و منجر به کاهش انگیزه و کاهش رضایت شغلی شود. با توجه به اینکه کارمندان، زمان زیادی را در محل کار می‌گذرانند، ایجاد محیطی راحت و مساعد برایشان بسیار مهم است.

به طور کلی، دکوراسیون اداری یکی از جنبه‌های مهم محل کار است که نباید نادیده گرفته شود. با ایجاد محیطی که از نظر بصری جذاب و راحت باشد، کارفرمایان می‌توانند به تقویت روحیه و بهره‌وری کمک کنند و منجر به نیروی کار موفق‌تر و راضی‌تر شوند. مجموعا مزیت رعایت اصول دکوراسیون به شرح زیر می‌باشد:

  • کارکنان کمتر خسته می‌شوند.
  • پرسنل تمرکز بیشتری خواهند داشت.
  • احساس راحتی و آرامش ذهنی برای اعضا ایجاد می‌شود.
  • کارمندان علاقه بیشتری برای حضور در محیط اداره خواهند داشت.
  • یکی محیط کار با رعایت اصول زیباشناسی می‌تواند استرس کارمندان را کاهش دهد.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب گفته شده، تنها کاری که باید انجام دهید این است که زمان و توجه خود را برای تزئین دفتر کار خود یا اداره اختصاص دهید و این کار به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری و خلاقیت بیشتری برای کارکنان ایجاد کنید، استرس‌هایشان را کاهش دهید و احساس راحتی بیشتری فراهم آورید. برای تهیه پرده‌های با کیفیت می‌توانید با تولید کنندگان پرده در پردکور تماس (02188903461) بگیرید. آن‌ها می‌توانند بهترین کیفیت را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

22 − 17 =