Benefits and uses of Kinesio tape in rehabilitation and sports environments

مزایا و موارد استفاده از نوار کینزیو در محیط های توانبخشی و ورزشی

نوار KINESIO – آن چیست و چرا بسیاری از ورزشکاران از آن استفاده می کنند؟

آن نوار رنگارنگ بسیاری از ورزشکاران چیست؟ این نوار کینزیو است. نوار Kinesio از دهه 1970 زمانی که یک متخصص کایروپراکتیک به نام Kenzo Kase این نوار را اختراع کرد و آن را وارد دنیای ورزش کرد، وجود داشته است. در ابتدا با این هدف اختراع شد که آزادی حرکت بیشتری را برای ورزشکار فراهم کند، با همان مقدار حمایتی که نوار ورزشی داشت.

تقریباً 50 سال پیش، نوار Kinesio از زمان پیدایش آن در جریان اصلی با ورزشکاران برجسته در سراسر جهان که از آن استفاده می کنند، رایج شده است. اکنون، چندین برند وارد بازار شده‌اند – یک جستجوی سریع در گوگل برای نوار Kinesio صدها سبک و رنگ منحصر به فرد را برای انتخاب نشان می‌دهد.

به طور خلاصه، نوار Kinesio شکلی از نوار ورزشی است که می تواند از طول اصلی خود کشیده شود و مزایای پیشنهادی بی شماری را برای تأثیر مثبت بر عملکرد و سطح درد ارائه دهد. این کار از طریق کشش نوار انجام می شود، که ترکیبی از پنبه و نایلون است که برای تقلید خاصیت ارتجاعی پوست ما ساخته شده است.

مزایای اصلی پیشنهادی نوار کینزیو شامل کاهش درد، محافظت از نواحی ضعیف، افزایش ورودی حسی و بهبود عملکرد است. با این کار، نوار Kinesio می تواند توسط ورزشکاران و متخصصان توانبخشی به عنوان یک ابزار بالقوه برای کاهش زمان بهبودی مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین به احتمال بسیار زیاد نوار Kinesio را دیده اید که از سطح نخبگان ورزشی گرفته تا جنگجویان آخر هفته یا حتی غیر ورزشکارانی که برای توانبخشی خود به کمک نیاز دارند، استفاده می شود. بیایید بررسی کنیم که چرا بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند.

استفاده های مختلف از نوار KINESIO

“کشش و بلند کردن”

نوار Kinesio می تواند بین 100 تا 180 درصد طول اصلی خود کشیده شود. این همان چیزی است که آن را در مورد سایر نوارهای ورزشی و توانبخشی متمایز می کند. کشش نه تنها به آن اجازه می دهد تا به قسمت های مختلف بدن منحرف شود، بلکه باعث ایجاد پسرفت پوست می شود. این پس‌زدگی پوست را از محل اصلی نوار به جایی که به پایان می‌رسد نزدیک‌تر می‌کند.

با این کار، یک لیفت یا رفع فشار کوچک از پوست ایجاد می شود که فشار را بر روی ناحیه ای که نوار چسب زده است کاهش می دهد. این لیفت پیشنهادی ممکن است به عضلات، مفاصل و تاندون‌های مرتبط اجازه دهد تا فضای بیشتری برای انقباض و کشش نرم‌تر داشته باشند.

رفع فشار و درد

رفع فشار پیشنهادی از پوست می تواند به تعدادی از تأثیرات مثبت روی آن منجر شود. رهایی از فشار اول و مهمتر از همه است. در داخل پوست و بافت‌های زیرین‌مان، گیرنده‌های زیادی از جمله گیرنده‌هایی داریم که مسئول درد هستند. با کاهش فشار در بین لایه‌های پوست، سیگنال درد را که از پوست به مغز می‌رود، تغییر می‌دهیم یا تضعیف می‌کنیم.

همراه با این، رفع فشار اجازه می دهد تا مایعات زیر پوست مانند خون و مایعات لنفاوی (که در روند بهبودی حیاتی هستند) آزادانه تر و بدون وقفه در گردش باشند.

ورودی حسی و عملکرد

لیفت پوست می تواند اطلاعات دریافتی به مغز را تغییر دهد، از جمله ورودی درد همانطور که قبلاً گفته شد. این تغییر به طور بالقوه می تواند به کاهش احساس سفتی در عضلات یا درد ناشی از نقاط ماشه ای مرتبط در عضلات کمک کند. در کنار این موارد، برخی از ورزشکاران معتقدند که داشتن نوار روی پوست آنها به عنوان محافظ عمل می کند – دانستن وجود نوار در ناحیه آسیب دیده ممکن است به برخی از ورزشکاران این امکان را بدهد که نسبت به توانایی های خود برای غلبه بر آسیب احساس اطمینان بیشتری داشته باشند.

در میان برخی از پزشکان و متخصصان توانبخشی، این باور وجود دارد که نوار Kinesio نیز می‌تواند عملکرد واقعی را بهبود بخشد. این ممکن است از نوار Kinesio که همراه با فشار جزئی به مفاصل ناپایدار یا عضلات دردناک پشتیبانی می‌کند، رخ دهد. این احساس فشار می تواند به تسهیل انقباض عضلانی نیز کمک کند و ورزشکار را قوی تر کند.

اگرچه این ممکن است از منظر ذهنی احساس شود، اما تحقیقات مبتنی بر شواهد در مورد تأثیر مثبت نوار Kinesio بر عملکرد وجود ندارد.

پشتیبانی

همین امر را می توان در مورد حمایت از مناطق ضعیف تر بدن نیز گفت. این نوار با حرکت عادی مفصل حمایت بیشتری می کند – این ممکن است به حمایت از نواحی خسته و محافظت از آنها در برابر آسیب بیشتر یا الگوهای جبرانی کمک کند.

همچنین می‌تواند از تاندون‌ها پشتیبانی کند، که بار را از بدن ما و نیروها را از زمین می‌گیرند. تاندون کشکک یک منبع رایج درد برای ورزشکارانی است که می دوند و می پرند، همراه با افرادی که برای مدت طولانی می نشینند.

نوار چسب را می توان برای بلند کردن و حمایت از کشکک استفاده کرد و مانند یک بند کشکک یا بریس عمل می کند.

یکی دیگر از قسمت های رایج برای چسباندن ساپورت روی پا است.

با کف پای صاف یا قوس‌های پایین‌تر، استخوان ناویکولار که در قسمت داخلی پا قرار دارد، پایین‌تر از آن چیزی که باید نسبت به ارتفاع قوس قرار می‌گیرد. از بند می توان برای “بالا بردن” ناو و متعاقباً بلند کردن قوس استفاده کرد. این باعث حمایت و محافظت از پا می شود.

آگاهی بدن

نوار Kinesio برای ارائه بازخورد برای جایی که بدن و وضعیت بدن ما در فضا قرار دارد استفاده می شود. این از طریق ورودی حس عمقی است که به بدن ما کمک می کند بفهمد در کجا قرار گرفته است. متخصصان توانبخشی از این نوار برای راهنمایی بیمار یا مشتری استفاده می کنند

آنها را در وضعیت یا وضعیت اصلاحی نگه دارید. نمونه‌ای از آن در قسمت بالایی پشت و شانه‌های خلفی است – نوار Kinesio به شکل X از بالای شانه به سمت ستون فقرات در جهت پایین قرار می‌گیرد و ضربدری می‌شود.

این به نوار اجازه می‌دهد که کشیده شود و زمانی که بیمار به سمت جلو می‌چرخد، احساس کشیدگی ایجاد می‌کند. این عمل باعث می‌شود که بیمار به حالت عقب‌نشینی و عمودی کتف برگردد.

مثال دیگر درد کمر است. نوار Kinesio روی ماهیچه های ستون فقرات کمری قرار می گیرد در حالی که ستون فقرات خم می شود تا بازخوردی برای افرادی که ممکن است روی صندلی خود یا در حالت ایستاده بخوابند، ارائه دهد.

مجدداً، نوار Kinesio به عنوان یک یادآوری عمل می کند که بیشتر در حالت ایستاده و خارج از موقعیت هایی قرار گیرد که می تواند با کشش نوار باعث درد شود.

تورم

نوار کینزیو را می توان برش داد و دستکاری کرد تا تورم را در نواحی مختلف بدن کاهش دهد. هدف نوار یک ناحیه زخمی است که متورم شده و ممکن است تغییر رنگ داده باشد. نوار با الگوی متقاطع با نوارهایی که کانال های لنفاوی را تقلید می کنند، بریده می شود.

ایده در اینجا این است که نوار باعث لیفت پوست می شود که فضایی بین لایه های پوست ایجاد می کند. این باعث تغییر گرادیان فشار در آن لایه‌های پوست می‌شود که جریان را در سیستم لنفاوی افزایش می‌دهد. این کانال ها از بافت همبند ما عبور می کنند و به بدن ما اجازه می دهند با مایعات اضافی مقابله کند.

این می تواند برای آسیب های حاد و مزمن و همچنین بهبودی پس از ورزش و تمرین شدید مفید باشد.

مدیریت اسکار

نوار کینزیو را می توان به دلایل متعددی از جمله بهبود زیبایی، کاهش درد و بهبود انعطاف پذیری اسکار روی اسکارهای بسته و اطراف آن قرار داد. اسکارهایی که پس از جراحت یا عمل جراحی وجود دارند، به وقفه ای در لایه های پوست تبدیل می شوند که بر نحوه انقباض و کشش بافت نرم داخل و اطراف آن تأثیر می گذارد. این می تواند بر دامنه حرکتی شما در ناحیه مرتبط تأثیر بگذارد که می تواند بر قدرت شما نیز تأثیر بگذارد.

چسباندن روی و/یا اطراف یک اسکار بسته یک اثر برشی یا ماساژ را به تمام لایه‌های اسکار وارد می‌کند. با این کار می‌توانیم بافت اطراف را نیز تحت تأثیر قرار دهیم و بر حرکت کلی اندام یا ناحیه مرتبط تأثیر بگذاریم. هدف در اینجا تشویق تراز مناسب بافت های آسیب دیده در داخل و اطراف اسکار است. مهم است که بدانید نباید روی زخم های باز یا اسکارهای نابالغی که کمتر از شش هفته پس از آسیب هستند، نوار چسب قرار دهید.

گیر افتادن عصب

سیستم عصبی ما رابطه منحصر به فردی با سیستم عضلانی ما دارد. به دلایل متعددی، یک عصب می تواند تحریک شده و/یا فشرده شود و بر عضلاتی که عملکرد حسی و حرکتی آن را تامین می کند، تاثیر بگذارد. این می تواند باعث درد، ضعف و بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا یا بازو بسته به عصب آسیب دیده شود. نوار را می توان در امتداد طول عصب، از نزدیک ترین نقطه تا دیستال آن در حالت کشیده اعمال کرد. از این طریق، پوست بلند می‌شود و به عصب اجازه می‌دهد تا در مسیری که از آن عبور می‌کند، بلغزد و صاف‌تر بلغزد.

در اصل، این به کاهش تحریک و بهبود عملکرد کمک می کند. ممکن است انجام این تکنیک بدون کمک یک متخصص توانبخشی دشوار باشد.

نوار Kinesio به دلیل خطر عفونت، واکنش آلرژیک یا تغییرات جریان خون در این شرایط، برای استفاده در شرایط زیر در نظر گرفته نشده است:

 • زخم های باز
 • DVT
 • سرطان فعال
 • دیابت
 • حساسیت به چسب

نحوه استفاده از آن

همانطور که در بالا ذکر شد، نوار Kinesio کاربردهای زیادی دارد. اما قبل از هر چیز، همیشه قبل از استفاده با یک فیزیوتراپیست یا مربی ورزشی که در استفاده از نوار آموزش دیده است، مشورت کنید.

وقتی صحبت از قرار دادن نوار می شود، چند یادآوری مفید برای به حداکثر رساندن استفاده از آن وجود دارد.

 • -ابتدا محل را تمیز و خشک کنید. از استفاده از لوسیون یا روغن در ناحیه قبل از چسب زدن خودداری کنید، زیرا این محصولات می توانند از چسبیدن نوار برای مدت طولانی تری به پوست جلوگیری کنند.
 • – موهای زائد ناحیه را کوتاه کنید
  -قبل از بریدن نوار، ابتدا سطح آن را اندازه بگیرید. نوار کشیده می شود اما ایده خوبی است که طول کامل منطقه را در نظر بگیرید.
 • – گوشه های گرد را در انتهای هر نوار برش دهید، که کمک می کند کانتور روی پوست راحت تر شود و اجازه می دهد مدت بیشتری روی پوست بماند.
 • -کاغذ پشت نوار را برای استفاده پاره کنید. سعی کنید قسمت چسبنده نوار را با انگشتان خود لمس نکنید.
 • -کاغذ را از قسمت انتهایی جدا کرده و در مبدا مورد نظر قرار دهید. با انگشتان خود در پایه، کاغذ را جدا کنید و نوار را 50 تا 75 درصد بکشید و در حالی که آن را روی پوست قرار دهید. هنگامی که نوار به درستی کشیده شد، نوار را دراز بکشید اما قسمت انتهایی آن را از پوست دور نگه دارید. انتهای نوار را بدون کشش دراز بکشید.
 • -قطعه مبدا را بگذارید، وسط را تا 50-75% بکشید و انتهای آن را بدون کشش بگذارید.
 • -بعد از چسباندن نوار، هر انتهای آن را به شدت مالش دهید تا چسبندگی مواد چسبنده بهتر شود

قطعات اضافی ممکن است برای توابع مختلف اضافه شود. به عنوان مثال، یک قطعه فشرده سازی می تواند در نقطه دردناک قطعه اضافه شود. این کار با پاره کردن کاغذ در نقطه میانی و قرار دادن نوار به سمت پایین با همان اصولی که در بالا ذکر شد استفاده می شود.

نوار کینزیو می تواند هم برای توانبخشی حرفه ای و هم برای ورزشکار بسیار مفید باشد. در صورت استفاده صحیح، پتانسیل کاهش درد و تورم، ارائه بازخورد و محافظت از نواحی آسیب دیده را دارد. اگرچه شواهد قطعی کامل وجود ندارد، نوار Kinesio درمانی است که در دنیای توانبخشی زنده مانده و پیشرفت کرده است. در درجه اول توسط فیزیوتراپیست ها، مربیان ورزشی و کایروپراکتیک ها برای کمک به بیماران و ورزشکاران خود استفاده می شود تا به سطح عملکرد قبلی خود بازگردند.

برای اکثر تمرین‌کنندگان، نوار Kinesio جای خود را به عنوان ابزاری در جعبه ابزار دارد. این راهی برای حل کامل مشکل نیست، اما می توان از آن برای تسریع زمان بهبودی استفاده کرد. درست مانند هر چیزی در توانبخشی، نباید در یک زمان ثابت و در تمام فصل استفاده شود. نوار Kinesio یک راه حل موقت (با دوام 3-5 روز برای یک بار مصرف) برای ورزشکاران و بیماران در هنگام مواجهه با آسیب حاد است – آنها نمی توانند 100٪ به آن اعتماد کنند تا آنها را به هدف خود برسانند. بدن ما نیاز به استرس سیستم های ما دارد. محافظت مداوم به ما اجازه نمی دهد وفق دهیم و آسیب های ما را حل نمی کند.

همانطور که گفته شد، نوار Kinesio مزایای پیشنهادی زیادی دارد. اگرچه ممکن است این روش درمانی برای همه افراد نباشد، اما این چیزی است که متخصصان توانبخشی و ورزشکاران باید آن را امتحان کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

22 − = 16