آیا کووید طولانی مدت می تواند بر روده تأثیر بگذارد؟

انرژی کم، مشکلات مغزی و مشکلات ریوی تعدادی از عواقب طولانی مدت گزارش شده توسط برخی افراد مبتلا به کووید-19 است. آیا مشکلات روده نیز ممکن است در میان مجموعه علائم مزمنی قرار گیرد که افراد مبتلا به کووید طولانی مدت تجربه می کنند؟ و اگر چنین است، کارشناسان چه چیزی را برای کمک به این امر پیشنهاد می کنند؟

در طول عفونت کووید چه اتفاقی برای روده می افتد؟

با ورود به چهارمین سال از زمان تبدیل شدن کووید-19 به یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی، صدها میلیون نفر در سراسر جهان به ویروسی که باعث آن می‌شود آلوده شده‌اند. از سال 2020، ما می دانیم که ذرات ویروسی که باعث بیماری ریوی می شوند، دستگاه گوارش (GI) را نیز آلوده می کنند: مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ. این می تواند باعث درد شکم و اسهال شود که اغلب – اما نه همیشه – با بهبودی افراد برطرف می شود.

ما می دانیم که مشکلات مزمن روده مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گاهی حتی پس از درمان بیماری های ناشی از میکروارگانیسم هایی مانند کمپیلوباکتر و سالمونلا رخ می دهد. آیا ممکن است این اتفاق با COVID-19 رخ دهد؟

کووید طولانی چیست؟

در حالی که اکثر افرادی که به COVID-19 مبتلا می شوند زنده می مانند، علم پزشکی از گروهی از افراد که از کاهش پایدار سلامت رنج می برند آگاه شده است. عوارض طولانی مدت کووید به خوبی گزارش شده شامل خستگی، دشواری تنفس، تغییرات ریتم قلب و درد عضلانی است. اما تعداد کمی از مردم، حتی در زمینه پزشکی، می دانند که علائم طولانی COVID ممکن است شامل اسهال مزمن و درد شکم باشد.

چرا روده ممکن است درگیر کووید طولانی مدت باشد؟

مشخص نیست که چرا علائم مزمن روده ممکن است پس از عفونت COVID-19 رخ دهد. یکی از بینش های احتمالی یک سندرم شناخته شده به نام سندرم روده تحریک پذیر پس از عفونی (IBS) است که ممکن است پس از آنفولانزای معده (گاستروانتریت) رخ دهد.

مدت طولانی پس از برطرف شدن حشره ای که باعث بیماری می شود، ممکن است تغییری در سیگنال دهی روده-مغزی رخ دهد. شبکه پیچیده ای از اعصاب روده و مغز را به هم متصل می کند و ارتباط بین بخش های مختلف روده را کنترل می کند. این اعصاب به اندام های بدن می گویند که شیره های گوارشی تولید کنند، به شما هشدار می دهند که نیاز به دستشویی رفتن دارید، یا از خوردن یک وعده دیگر قیمه در سفره شکرگزاری جلوگیری می کنند.

شبکه عصبی روده آنقدر پیچیده است که گاهی به آن مغز دوم نیز می گویند. وقتی اعصاب خوب کار می کنند، متوجه چیزی نخواهید شد: بدون درد غذا می خورید، روده هایتان را به راحتی حرکت می دهید، هیچ نگرانی GI ندارید. اما اگر اعصاب خوب کار نکنند چه؟ سپس، حتی اگر روند هضم طبیعی باقی بماند، ممکن است اغلب علائمی مانند درد یا تغییر ناراحت کننده در حرکات روده خود داشته باشید، مانند اسهال یا یبوست.

این مشکلات سلامتی که زمانی به عنوان اختلالات عملکردی دستگاه گوارش شناخته می شدند، امروزه به نام اختلالات متقابل روده-مغز (DGBI) نامیده می شوند. وقتی ویروس‌ها و باکتری‌ها روده را آلوده می‌کنند، کارشناسان معتقدند که ممکن است باعث تغییر در سیگنال‌دهی روده-مغز شوند که می‌تواند باعث ایجاد DGBI مانند IBS شود.

اگر بعد از عفونت کووید-19 متوجه مشکلات روده طولانی مدت شدید چه باید کرد؟

ما هنوز به طور قطعی نمی دانیم که آیا COVID-19 می تواند باعث تغییر طولانی مدت در پیام های روده-مغز شود که منجر به IBS یا سایر فعل و انفعالات اختلال روده-مغز شود. اما شواهد فزاینده نشان می‌دهد که ناراحتی دستگاه گوارش که شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد ممکن است نشانه‌ای از کووید طولانی باشد. در حالی که ما منتظر شواهد بیشتری هستیم، برخی از متخصصان دستگاه گوارش، از جمله خود من، روش هایی را توصیه می کنند که به تسکین سندرم روده تحریک پذیر و سایر DGBI ها کمک می کند.

اگر پس از ابتلا به COVID-19 از درد مزمن شکم و تغییر در حرکات روده خود رنج می برید، با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید. بسیاری از بیماری ها علائم مشابهی دارند، از جمله عفونت های ویروسی یا باکتریایی، التهاب یا حتی سرطان. یک معاینه کامل می تواند به رد برخی شرایط کمک کند.

اگر مشکل ادامه داشت، به تنهایی رنج نکشید یا از انجام دادن خجالت نکشید! اگر درد شدید یا تغییر در حرکات روده به کیفیت زندگی شما آسیب می رساند یا بر فعالیت های روزانه تأثیر می گذارد، کمک بگیرید. با پزشک خود در مورد این احتمال صحبت کنید که علائم مزمن روده شما ممکن است نوعی کووید طولانی باشد. دریابید که آیا آنها می توانند درمان های مفیدی را توصیه کنند یا پیشنهاد ارجاع به یک متخصص گوارش را ارائه دهند. با ادامه تحقیقات، اطلاعات جدیدی ممکن است در دسترس باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 17 = 19