Checking the types of hinges and important points when buying it

بررسی انواع لولا و نکات مهم هنگام خرید آن

لولاها از پرکاربردترین یراق‌آلات در بسیاری از صنایع به ویژه کابینت‌سازی و در سازی هستند. برای اتصال انواع قطعات متحرک به یک سطح ثابت از لولا استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لولا به خصوص انواع لولا کابینت آشنا کنیم.

بررسی انواع لولا و کاربرد هر یک

این روزها به دلیل پیشرفت صنعت دکور و بالا رفتن تقاضای افراد در این باره، صنعتگران و تولید کنندگان لولا برای رفع کامل نیاز مخاطبان در حال تولید لولاهایی با ویژگی متفاوت هستند. برخی از این لولاها مانند لولا محوری، برای نصب انواع درب مدرن کاربرد دارند و برخی دیگر متناسب برای نصب انواع کابینت هستند. با کمک این نوع لولاها می‌توان انواع کابینت متناسب با فضا، سلیقه افراد و دسترسی راحت را برای کاربر طراحی و ایجاد کرد. در ادامه به معرفی پرکاربردترین لولاها در صنعت یراق می‌پردازیم.

 

لولا کابینت

 

لولا تخت

لولا تخت به علت سهولت نصب یکی از رایج‌ترین انواع لولا بوده و برای درها، پنجره‌ها و انواع جعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل با دو تا چهار پیچ به سادگی به سطوح متصل خواهد شد. لولاهای تخت انواع مختلفی دارند. از پرکاربردترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لولا پیانو

این مدل ظاهری بلند و کشیده دارد و اصلی‌ترین دلیل نام‌گذاری آن این است که برای درهای پیانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مزایای لولا پیانو این است که با وجود ساختار مقاومش می‌تواند وزن‌های سنگین را تحمل کند.

لولا پروانه‌ای

لولا پروانه‌ای یکی دیگر از انواع لولا تخت است که شکل برش دو سمت آن به پروانه شباهت دارد. معمولا استفاده از این مدل جنبه تزیینی دارد چرا که لولا پروانه‌ای مقاومت و استحکام زیادی ندارد. برای جعبه‌های فانتزی و کوچک لولا پروانه‌ای یک انتخاب ایده‌آل است.

لولا T شکل

ساختار ظاهری این لولا همانطور که از نام آن پیداست به حرف T شباهت دارد. به علت مقاومت بالا از لولا T شکل برای درهای انبار و سوله استفاده می‌شود. این لولا به راحتی با چند پیچ نصب می‌شود.

لولا بلبرینگی

یکی از محکم‌ترین انواع لولا تخت، مدل بلبرینگی است. در محل اتصال دو لبه لولا یک بلبرینگ روغن‌کاری شده قرار دارد. این مدل به علت استقامت بالا برای درب‌های سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لولا فلش

برای نصب لولاهای تخت نیاز است که محل قرار گیری آنها به اندازه ابعاد لولا گود شود، اما لولاهای فلش به اندازه‌ای نازک هستند که هنگام نصب نیازی به ایجاد فرورفتگی نخواهند داشت. البته نازک بودن این مدل باعث شده که استحکام این محصول کاهش پیدا کند. در نتیجه برای درهای سنگین قابل استفاده نمی‌باشد.

لولا پاشنه‌ای

این مدل با نام لولا چاقویی و لولا قیچی نیز شناخته می‌شود. برخلاف بسیاری لولاها که روی سطح داخلی در کابینت نصب می‌شود، لولا پاشنه‌ای به قسمت انتهایی بالا یا پایین در کابینت متصل می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای این مدل توی چشم نبودن لولا می‌باشد. سایزهای بزرگ‌تر لولا پاشنه‌ای برای درهای بزرگ‌تر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بعضی از انواع لولا پاشنه‌ای از هر دو طرف قابل باز شدن هستند.

لولا بشکه‌ای

این لولاها تحمل فشار سنگین را ندارند و استفاده از آنها چندان رایج نیست. لولاهای بشکه‌ای بیشتر برای برخی سازه‌های چوبی مانند جعبه‌ها و کابینت‌های کوچک که نیاز است لولاها قابل مشاهده نباشند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

بررسی لولا کابینت

 

لولا گازور

لولا گازور یکی از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین انواع لولا کابینت است. لولا گازورها غالبا از فلز استیل یا فولاد ساخته شده‌اند که موجب ضدزنگ شدن آنها می‌شود، البته بعضی از انواع این محصول از پلاستیک فشرده تولید می‌شوند. لولا گازور انواع مختلفی دارد و هرکدام از این مدل‌ها ویژگی‌های مخصوصی دارند. در ادامه با برخی از انواع لولا گزور آشنا می‌شویم.

لولا گازور ساده

یکی از انواع لولا کابینت، لولا گازور ساده است. این مدل از نظر اقتصادی برای استفاده‌های انبوه مناسب است. البته لولا گازور ساده کمتر از مدل آرام‌بند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لولاها با دو یا چهار پیچ به کابینت متصل می‌شوند. لولا گازور ساده دارای مدل توکار نیز می‌باشد. از مدل توکار برای کابینت‌هایی استفاده می‌شود که در و بدنه کابینت در یک راستا و مماس با یکدیگر قرار دارند.

لولا گازور آرام‌بند

در ساختار لولا گازور آرام‌بند یک پمپ هیدرولیکی به کار رفته که باعث می‌شود در کابینت آهسته بسته شود. لولا گازور آرام‌بند از پر استفاده‌ترین انواع لولا کابینت است. نصب این مدل برای کابینت از ایجاد صداها و آسیب ناشی از برخورد در و بدنه کابینت جلوگیری می‌کند.

 

بررسی انواع لولا

لولا گازور خلاص

کاربرد اصلی لولا گازور خلاص برای کابینت‌های فاقد دستگیره است. ساختار این لولا بدون فنر است، بنابراین علاوه‌بر اینکه با فشار دست باز و بسته می‌شوند، این امکان وجود دارد که در را در هر زاویه‌ای متوقف نمود. معمولا برای برای کمدهای باشگاه‌ها و استخرها از لولا گازور خلاص استفاده می‌شود.

لولا گازور کلیپسی

مزیت اصلی لولا گازور کلیپسی نسبت به سایر انواع لولا کابینت این است که اتصال آنها به کابینت بدون پیچ و مهره انجام می‌شود. این ویژگی موجب می‌شود که جدا کردن در کابینت به آسانی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت پذیرد.

لولا گازور 180 درجه

همانطور که از نام این مدل پیداست، استفاده از این مدل لولا گازور موجب می‌شود که در کابینت تا 180 درجه باز شود. لولا گازور 180 درجه در دو مدل ساده و آرام‌بند تولید می‌شود. نمونه دارای پمپ هیدرولیکی با وجود گران‌تر بودن به خاطر حذف صدا و افزایش عمر لبه‌های کابینت طرفداران بیشتری نسبت به مدل ساده دارد.

لولا گازور مساوی ملونی

از لولا مساوی ملونی برای کابینت‌های دو در که در کنج دیوار قرار گرفته‌اند استفاده می‌شود. این مدل ابتدا روی یکی از درها که امکان باز شدن تا 180 درجه را دارد نصب می‌شود، سپس در دوم به لولا مساوی ملونی متصل خواهد شد.

لولا گازور کابینت شیشه‌ای

بهترین انتخاب برای کابینت‌ها، بوفه‌ها و کمدهایی که دارای در شیشه‌ای هستند، لولا گازور شیشه است. چرا که با توجه به شکنندگی شیشه این لولا برای اتصال به سوراخ کردن نیازی ندارد. ساختار این مدل از دو بخش تشکیل شده است؛ پایه اصلی که جنس آن از پلاستیک فشرده یا استیل است و بخش دوم که دایره‌ای شکل است و روی شیشه نصب می‌شود.

لولا مخفی

لولاهای مخفی اندازه‌های مختلفی دارند. از سایزهای کوچک‌تر برای کابینت‌ها و وسایل خانه استفاده می‌شود و اندازه‌های بزرگ‌تر می‌توانند برای انواع درها مورد استفاده قرار گیرند. از آنجا که دسترسی به لولا مخفی چندان آسان نیست، احتمال دستکاری این لولا نیز به حداقل می‌رسد. این امر موجب می‌شود ضریب امنیتی آنها نسبت به انواع لولا عادی بیشتر باشد.

لولا آفست

لولاهای آفست از جمله انواع لولا کابینت بیرونی هستند، به خصوص اگر سطح در کابینت و بدنه آن مماس نباشند لولای آفست می تواند یک انتخاب ایده آل باشد. این لولاها در سایزهای بزرگتر برای درهای ورودی نیز انتخاب خوبی هستند. برای جابجا کردن لوازم بزرگ مانند مبل، لولای آفست کمک می‌کند که در از قاب اصلی فاصله بگیرد.

 

لولاها جنس‌های مختلفی دارند، با توجه به بودجه خود بهترین جنس را انتخاب کنید. لولاهای استیل از باکیفیت‌ترین تولیدات موجود در بازار هستند.
با توجه به اندازه و سنگینی در مدنظر لولا را انتخاب کنید. خرید لولای کوچک یا بیش از اندازه بزرگ نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
پیش از خرید حتماً از سالم بودن لولا اطمینان حاصل نمایید. برای این کار می‌توانید فنر و پمپ هیدرولیکی لولا را امتحان کنید.
در این مقاله انواع لولا کابینت را به شما معرفی کردیم. با توجه به جنس و مشخصات کابینت خود بهترین لولا را انتخاب کنید. مثلا برای کابینت شیشه‌ای حتما از لولا گازور شیشه استفاده نمایید.
پمپ های هیدرولیکی دو نوع هستند. بعضی از آنها روغنی بوده و در شرایط و دماهای مختلف عملکرد یکسان و قابل قبولی دارند، اما برخی دیگر حاوی گاز هستند. گاز این مدل به مرور زمان از بین می‌رود، در نتیجه بهتر است از پمپ های روغنی استفاده کنید.
اگر خودتان دانشی در زمینه انواع لولا ندارید، برای انتخاب بهترین مدل حتما از یک کارشناس خبره مشورت بگیرید.

کلام پایانی

لولاها ابزارآلات کاربردی و مهمی در صنایع تولیدات چوبی به خصوص در صنعت کابینت‌سازی هستند. اولین گام تهیه این محصول انتخاب بهترین مدل از بین انواع لولا کابینت است.

دومین نکته‌ای که برای خرید لولا باید در نظر داشت مراجعه به یک فروشگاه معتبر است. خرید محصول نامرغوب ممکن است شما را متحمل هزینه کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36 − 31 =