تغییرات آب و هوا: افزایش دما باعث سخت شدن تولید مثل برای پرندگان شده است

افزایش دما در سرتاسر جهان و فرا رسیدن زودهنگام بهار به دلیل تغییرات اقلیمی، تأثیر شدیدی بر پرندگان دارد.

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه UCLA و دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شد، پرندگان نمی توانند با فرا رسیدن زودتر بهار ناشی از تغییرات آب و هوایی هماهنگی داشته باشند. در نتیجه، جوانان کمتری را پرورش می دهند. این مطالعه که اخیراً در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد، بر پرندگان آوازخوان آمریکای شمالی متمرکز بود.

این مطالعه همچنین می گوید که تا پایان قرن بیست و یکم، تغییرات آب و هوایی باعث می شود که آب و هوای بهاری 25 روز زودتر شروع شود، اما پرندگان فقط هفت روز زودتر تولید مثل می کنند. بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی از UCLA، این تغییر می تواند منجر به کاهش متوسط 12 درصدی در بهره وری پرورش گونه های پرنده آوازخوان شود.

همانطور که در این نسخه توضیح داده شده است، محققان از داده های یک برنامه گروه بندی پرندگان در مقیاس بزرگ که توسط موسسه جمعیت پرندگان، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در کالیفرنیا، اجرا می شود، برای این مطالعه استفاده کردند. محققان زمان تولید مثل و تعداد بچه های تولید شده را برای 41 گونه پرنده مهاجر و ساکن در 179 مکان نزدیک مناطق جنگلی در سراسر آمریکای شمالی بین سال های 2001 تا 2018 محاسبه کردند.

سپس نویسندگان این مطالعه از تصویربرداری ماهواره ای برای تعیین زمان ظهور پوشش گیاهی در اطراف هر سایت استفاده کردند. این نشریه می افزاید: «آنها دریافتند که هر گونه زمان بهینه ای برای زادآوری دارد و تعداد جوانه های تولید شده زمانی که بهار خیلی زود فرا می رسد، یا زمانی که تولید مثل زود یا دیر اتفاق می افتد نسبت به زمان ظهور گیاهان کاهش می یابد.»

تینگلی گفت: «آمریکای شمالی نزدیک به یک سوم جمعیت پرندگان خود را از دهه 1970 از دست داده است. “در حالی که مطالعه ما نشان می دهد که بدترین تاثیرات عدم تطابق زمان ممکن است تا چندین دهه هنوز رخ ندهد، ما باید اکنون بر روی استراتژی های مشخص برای افزایش جمعیت پرندگان تمرکز کنیم قبل از اینکه تغییرات آب و هوایی تاثیر خود را بگذارد.”

این مطالعه نشان داد که در حالی که اکثر پرندگان به طور نامطلوب تحت تأثیر تغییرات در شروع بهار قرار گرفتند، چندین گونه – از جمله کاردینال شمالی، ورنی Bewick و wrentit در میان آنها – با این روند مقابله کردند و با شروع بهار زودتر بهره‌وری تولیدمثل را بهبود بخشیدند. همانطور که در انتشارات UCLA توضیح داده شده است، این گونه ها عمدتا گونه های غیر مهاجری هستند که می توانند سریعتر به ظهور گیاهان بهاری که نشانه شروع فصل تولید مثل هستند، پاسخ دهند.

“اما آن گونه ها استثناهایی از قاعده بودند. حتی بیشتر گونه های غیرمهاجر نمی توانستند با ورود زودهنگام بهار همگام شوند. به طور کلی، به ازای هر چهار روز قبل که برگ ها روی درختان ظاهر می شدند، گونه ها فقط یک روز زودتر تکثیر می شدند… برای گونه‌های مهاجر، این اختلاف به این معنی است که زمان بین رسیدن آنها به مکان‌های تکثیر و تولید مثل کوتاه‌تر می‌شود، زیرا شرایط بهاری زودتر شروع می‌شود.»

نویسندگان و محققان این مطالعه خاطرنشان کردند که بسیار مهم است که راهبردهای حفاظتی باید پاسخ پرندگان به تغییرات آب و هوایی را مورد توجه قرار دهند. مورگان تینگلی، دانشیار بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی UCLA و نویسنده ارشد این مطالعه در بیانیه مطبوعاتی گفت: «آمریکای شمالی از دهه 1970 تقریباً یک سوم جمعیت پرندگان خود را از دست داده است. “در حالی که مطالعه ما نشان می دهد که بدترین تاثیرات عدم تطابق زمان ممکن است تا چندین دهه هنوز رخ ندهد، ما باید اکنون بر روی استراتژی های مشخص برای افزایش جمعیت پرندگان تمرکز کنیم قبل از اینکه تغییرات آب و هوایی تاثیر خود را بگذارد.”

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

97 − 91 =