Does omega 3 cause weight loss? The best time to consume omega 3 for weight loss!

ایا امگا 3 باعث لاغری میشود؟ بهترین زمان مصرف امگا 3 برای لاغری!

رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش دو فاکتور اصلی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل می باشند .کمبود اسید چرب امگا3 با چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد ! دریافت ناکافی چربی های مفید و ضروری شما را مستعد ازدیاد وزن و چاقی می کند. امگا 3 یکی از مکمل های پرمصرف در بین مردم است. محققان دریافته‌اند که روغن ماهی امگا ۳ ممکن است به افراد در کاهش وزن کمک کند و همچنین روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 بوده که برای سلامت قلب و مغز، کاهش خطر افسردگی و حتی سلامت پوست مفید و سودمند است.

رابطه امگا و لاغری

امگا ۳ موجود در روغن ماهی به روش‌های مختلف بر کاهش وزن و لاغری تاثیر می‌گذارد. اولین چیزی که بسیاری از محققان هم به آن اشاره کردند، تاثیر مصرف امگا ۳ بر کاهش گرسنگی و اشتها است.

در یکی از تحقیق‌های انجام شده، افرادی که رژیم لاغری داشتند، به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه امگا ۳ کمتر و گروه دیگر امگا ۳ بیشتری مصرف کرد. بعد از پایان مطالعه، گروه دوم که مقدار بیشتری امگا ۳ خورده بودند، تا دو ساعت بعد از غذا احساس گرسنگی نمی‌کردند. اگر جزو کسانی هستید که به دلیل عصبانیت و استرس سراغ غذا خوردن می‌روید یا اشتهای زیادی دارید، مصرف امگا ۳ می‌تواند به کاهش حس گرسنگی شما کمک کند.

قرص امگا و لاغری

تحقیقی روی افرادی انجام شد که امگا ۳ بیشتری همراه با غذای خود مصرف می‌کردند. به مدت ۲ ساعت بیشتر احساس سیری می‌کنند. مطالعه ی جالب دیگری نشان داد که مصرف این ماده سطح هورمون سیری را در افراد چاق افزایش و در افراد لاغر کاهش می‌دهد. مطالعه‌ای در همین راستا نشان داد افراد سالمی که رژیم لاغری دارند و روزانه 3/1 گرم روغن ماهی مصرف می‌کنند، حداقل تا دو ساعت پس از غذا احساس گرسنگی نخواهند داشت.

امگا باعث افزایش سطح سیری می‌ شود

مصرف روغن ماهی یا امگا 3 از طریق جلوگیری از گرسنگی باعث کاهش وزن می شود. افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند؛ می‌ توانند از این مکمل البته با اجازه پزشک شان استفاده کنند. افراد چاق با مصرف این مکمل زنجیره طویل تری از اسید چرب امگا 3 با وجود محدودیت های غذایی در بدن خود ایجاد می کنند و سطح سیری در آن ها افزایش پیدا می کند.

امگاالتهابات را کم می کند

مطالعات نشان می دهد که روغن ماهی امگا 3 خاصیت ضد التهابی دارد که باعث کاهش التهابات در بدن می شود و این موضوع از لحاظ علمی هم به اثبات رسیده است.التهاب خود دلیلی برای افزایش وزن می‌تواند باشد.

کاهش هورمون استرس

کورتیزول و آدرنالین از جمله هورمون‌های استرس هستند که با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارند. استرس در بسیاری از موارد موجب افزایش اشتها و کاهش سوخت و ساز بدن می‌شود.

افزایش سوخت و ساز بدن با قرص امگا3

امگا 3 به کاهش وزن از طریق افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند. هر چقدر که سرعت متابولیک بدن بیشتر باشد، احتمال کاهش وزن افزایش پیدا می‌ کند زیرا هرچه میزان سوخت و ساز بدن شما بالاتر باشد، کالری بیشتری در طول روز می‌سوزانید. مطالعات زیادی در این زمینه نشان می‌ دهد که مصرف 3 گرم اسید چرب امگا 3 در طول روز باعث افزایش سرعت سوخت و ساز تا 14 درصد و کاهش چربی تا 19 درصد می‌ شود.

امگا به چربی سوزی کمک می کند

مصرف مکمل امگا 3 می تواند عاملی برای چربی سوزی باشد‌؛ علت آن هم اکسیداسیون اسید چرب است‌. محققان در فرانسه آزمایش‌ های مختلفی را انجام دادند و متوجه شده اند افرادی که به مدت سه هفته رژیم کنترل شده داشتند و مکمل امگا 3 استفاده کردند، چربی سوزی بیشتری در آن ها ایجاد شده بود.

تاثیر مصرف امگا ۳ برای چربی خون و کاهش وزن

یکی دیگر از دلایل تاثیر امگا ۳ در لاغری ممکن است به این موضوع مرتبط باشد که مصرف روغن ماهی سبب کاهش تری گلیسیرید در بدن می‌شود. تری‌ گلیسیرید یکی از چربی‌های موجود در خون است. مقدار زیاد تری‌‌ گلیسیرید باعث افزایش وزن می‌شود.

از مقاومت به انسولین جلوگیری می کند

بدن می‌ تواند در صورت تنظیم سطح خون، مقاومت به انسولین را بهبود ببخشد اما اگر شما مقاومت به انسولین داشته باشید، مدام گرسنه می شوید و مجبور هسستید غذا بخورید و اضافه وزن پیدا می کنید اما مکمل امگا 3 می تواند مقاومت به انسولین را بهبود ببخشد و از ایجاد نتایج منفی آن جلوگیری کند.

قرص امگاتاثیر ورزش کردن را دو برابر می‌کند

مصرف این قرص، کالری سوزی و چربی سوزی را در طول ورزش دو برابر می‌کند. تحقیقات گویای آن هستند که مصرف روغن ماهی می‌تواند روی مقدار کالری که به هنگام ورزش کردن سوزانده می‌شود تاثیر گذاشته و آن را افزایش دهد.

قرص امگا3؛ به کاهش سایز کمک می‌کند

جالب است بدانید که روغن ماهی یا امگا ۳ حتی اگر به  کاهش وزن کمک نکند، حتما موجب کاهش سایز و ماهیچه سازی می‌شود. گاهی اوقات عدد روی ترازو شما را فریب می‌دهد. مثلا چربی‌های را تبدیل به ماهیچه و عضله کرده‌اید، اما ترازو همان وزن قبلی را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که گفته می‌شود به جای ترازو از آنالیز بدن و اندازه گیری درصد چربی‌ها استفاده شود.

امگامشکل یبوست را حل می کند

فیبر موجود در امگا 3 روی دستگاه گوارش شما تاثیر می گذارد و آن را نرم می کند .عملکرد دستگاه گوارش باعث می شود سموم بدن خارج شود و جلوی بسیاری از بیماری ها و افزایش وزن گرفته شود .

روغن ماهی باعث ذخیره امگا و امگا برای کاهش وزن می شود

عموماً نسبت اسید چرب امگا 6 به اسید چرب امگا 3 باید یک به یک باشد اما طبق مطالعات انجام شده، در رژیم های غربی این نسبت 15 به یک می باشد که ممکن است باعث ایجاد بیماری های قلبی عروقی، التهاب، افسردگی و چاقی شود. شما می‌ توانید با مصرف روغن ماهی این نسبت را بهبود ببخشید.

رازهای مصرف قرص امگا 3 برای لاغری،بدنسازی و کاهش چربی شکم

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که امگا ۳ تولید پروتئین را تشدید می‌کنند. پروتئین هم عامل اصلی ایجاد عضله است. مکمل امگا 3 باعث افزایش توده عضلانی می‌ شود و بدنسازان می توانند از آن استفاده کنند، زیرا منبع طبیعی و غنی از اسید های چرب می باشد و یک مکمل برای کاهش وزن است.

رژیم غذایی حاوی امگا برای لاغری و کاهش وزن

در کنار مصرف قرص امگا ۳، لازم است یک رژیم غذایی صحیح و همچنین ورزش و تحرک کافی داشته باشید.

گردو : گردو یکی از بهترین منابع جهت تأمین امگا ۳ مورد نیاز بدن است.. گردو یک منبع غنی از اسید آلفا لینولنیک است که این اسید یکی از سه اسید چرب امگا ۳محسوب می شود.

تخم مرغ : زرده تخم مرغ حاوی امگا3 می باشد. لازم به توضیح است که امروزه تخم مرغ غنی شده با امگا ۳ در فروشگاه های مواد غذایی وجود دارد. این تخم مرغ ها در مقایسه با تخم مرغ های معمولی زرده تیره تری دارند، اسید های مفید نظیر امگا هم تنها در زرده تخم مرغ وجود داشته و در سفیده تخم مرغ هیچ نوعی از اسید های چرب وجود ندارد.

ماهی :  بیشترین میزان اسید چرب مورد نیاز بدن در ماهی هایی وجود دارد که ماهی آب سرد محسوب می شوند. ماهی های آب سرد منابع غنی از اسید های مفید هستند. این دو اسید چرب برای سلامت قلب و بهبود مشکلات قلب بسیار مفید و مؤثر می باشند. در غذاهایی دریایی نظیر میگوها ، جلبک ، صدف هایی خاص نیز امگا3 وجود دارد.

دانه سویا و لوبیا: دانه سویا یک منع بسیار غنی از امگا 3 محسوب می شود، به حدی که یک کاسه دانه سویا را می توان مشابه با یک کاسه امگا ۳ دانست.

بذرکتان: بذر کتان هم از دیگر منایع امگا است که بهتر است قبل از خوردن آن را کمی آسیاب کنید تا بهتر جذب بدن شده و بتوانید از مزایا مصرف آن بهره مند شوید.

مصرف امگا 3 برای کودکان نیز فواید بسیاری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

مصرف امگا ۳ همراه با برنامه ورزشی منظم برای لاغری

علاوه ‌بر مصرف امگا ۳ و رعایت رژیم غذایی منظم، ورزش‌کردن را فراموش نکنید. مصرف امگا ۳ با انجام حرکات ورزشی چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد.

دوز مصرف امگا 3 برای کاهش وزن

دوز مصرفی برای مکمل های امگا 3 بستگی به سن و سال، سوابق پزشکی و بیماری ها و نوع داروهایی که هم اکنون استفاده می کنید دارد. بنابراین فقط پزشک است که می تواند دوز مصرفی دقیق را برایتان تعیین کند.

برای کاهش وزن چه زمانی از مکمل امگا استفاده کنیم؟

بهترین زمان برای مصرف این مکمل شامل موارد زیر است:

  • 60 دقیقه بعد از بیدار شدن
  • 30 دقیقه قبل از ناهار
  • 30 دقیقه قبل از خواب

استفاده از مکمل امگا 3 باعث کاهش خطر بیماری قلبی و زیباتر شدن موها و سلامت آن ها نیز می‌ شود. فراموش نکنید مکمل ها را همیشه از داروخانه های معتبر خریداری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 − 83 =