کرپی الواتور، زنجیر الواتور، دستگاه الواتور

دستگاه الواتور کاربردی مشابه آسانور دارد و از کلمه لاتین ELEVATOR که  به همین معناست گرفته شده است. این دستگاه اجزای متفاوتی دارد که در ادامه این مطلب به بررسی دو جزء مهم آن یعنی زنجیر و کرپی میپردازیم.
قبل از معرفی کاربرد و اجزای این محصول، مرجعی معتبر برای خرید آن معرفی میکنم. سایت جویشگر بانک اطلاعات و بانک مشاغل است که افراد کسب و کار و محصولات متفاوت خود را در آن آگهی کرده و مشتریان با با کلیک روی آگهی های مختلف، با انواع عرضه کنندگان محصول آشنا شده و با توجه به نیاز خود از آنها خرید میکنند.
شما میتوانید با کلیک روی لینک های موجود در متن به صفحه محصولات دسترسی پیدا کنید و خرید خوبی را تجربه کنید.
علاوه بر این شما نیز میتوانید محصولات یا خدمات خود را در این سایت آگهی کرده و با این روش، بازاریابی جدید و هوشمند را تجربه کنید.

الواتور چیست؟

الواتور دستگاهی برای حمل و نقل و جابجایی محصولات مختلف در کارگاه ها و کارخانه هاست. البته از این دستگاه برای جابجایی کارگران در دپارتمان های متفاوت و طبقات مختلف نیز استفاده میشود.
برای جابجایی انواع مواد اولیه، محصولات نیمه آماده، مواد غذایی و انتقال محصولات تکمیل شده به انبار از الواتور ها استفاده میشود.
دو نوع مهم الواتور ها عبارت است از الواتور کاسه ای و الواتور تسمه ای که در ادامه به طور مفصل با این دو آشنا میشویم.

الواتور تسمه ای

این دستگاه برای جابجایی مواد به صورت عمودی کاربرد دارد. یک تسمه یا زنجیر بلند در ابتدا و انتهای الواتور کشیده میشود که با جمع شدن و باز شدن سکوی الواتور را جابجا میکنند. برخی از این الواتور ها فقط یک سکو دارند که مواد روی آنها  قرار میگیرد و برخی دیگر یک فضای بسته مانند جعبه در ابعاد مختلف که به آن باکت میگویند روی سکوی خود دارند. در واقع الواتور های تسمه ای نوع دوم فقط حجم مشخصی از محصول را میتوانند جابجا کنند اما الواتور هایی که باکت ندارند، از نظر جابجایی محصولات و کارگران انعطاف پذیر تر هستند.
موتور این الواتور ها با استفاده از انرژی برق و نیروی کششی تسمه ها را کنترل میکند.
باکت های این الواتور در سایز ها و ابعاد مختلف کوچک و بزرگ قابل سفارش و خرید هستند و شما میتوانید با توجه به نیاز کارخانه خود تعداد مناسبی باکت در ابعاد مناسب را تهیه کنید.
میتوان یک قاشقک در نزدیکی باکت ها نصب کرد و در واقع پر کردن باکت ها را به صورت اتوماتیک انجام داد. این قاشقک های مخصوص این کار ترازو نیز دارند و میتوانند وزن مناسب و یکسان از محصول را درون باکت ها ریخته و منتقل کنند.
از این الواتور ها در صنایع مختلف مانند کشاورزی، تولید مواد غذایی، صنایع شیمی و متالورژی و صنایع نفت و پتروشیمی استفاده میشود.
الواتور های تسمه ای مزایای مخلفی دارند که مهم ترین آنها امنیت و دقت باکت ها در حمل و نقل مواد است. به طوری که ذره ای از مواد از باکت خارج نشده و روی زمین نریزد. از طرفی طول عمر این دستگاه بسیار بالاست و با خیال راحت میتوانید تا بیش از 20000 ساعت از این الواتور ها استفاده کنید.

الواتور کاسه ای

الواتور های کاسه ای مقاومت بسیار بالایی دارند و کاربردی مشابه نوع قبلی الواتور دارند. این الواتور ها نیز تعدادی باکت دارند که از جنس آلیاژ های بسیار مقاوم ساخته شده اند و در برابر مواد شیمایی، مواد منفجره، مواد با واکنش پذیری بالا و … دچار آسیب نمیشوند.
این اواتور ها انواع مختلفی دارند که مهم ترین تفاوت آنها در شکل ظاهری آنهاست. به همین دلیل توصیه میشود قبل از خرید محصول درباره انواع مختلف الواتور کاسه ای تحقیق کنید و بهترین مدل آن را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.
در ادامه این مطلب به بررسی اجزای مختلف الواتور ها میپردازیم. مهم ترین اجزای الواتور ها کرپی الواتور و زنجیر الواتور است.

کرپی الواتور

 


کرپی ها برای الواتور، مانند مفاصل برای استخوان ها هستند. این به این معناست که از کرپی ها برای اتصال نقاط مختلف و اجزای مختلف الواتور ها و زنجیر آنها استفاده میشود. جنس کرپی ها باید بسیار مقاوم باشد و تحمل وزن بالایی داشته باشند. همچنین باید در برابر ضربه های مداوم و حرکت و اصطکاک بین خود و دیگر اجزا مقاوم باشد و در صورت بروز این موارد دچار خوردگی نشود.
لذا بهترین گزینه برای ساخت کرپی الواتور آلیاژ فولاد است. این کرپی ها از دو طرف روزه شده اند و توسط میلگرد حالت داده میشوند.
میتوان سایز و ابعاد کرپی را روی بدنه آنها چاپ کرد تا وقتی نیاز به کرپی جدید داشتید، با خواندن اطلاعات روی بدنه آن بتوانید مدل مشابه را تهیه کنید و نیازی نباشد تا کارشناس نوع و ابعاد کرپی را بررسی کند.
یکی از مهم ترین نقاطی که کرپی برای اتصال آنها استفاده میشود، نقطه اتصال قاشقک به زنجیر الواتور هاست.
این محصول در دو جنس متفاوت آهن و فروج تولید میشون د که کرپی های آهنی قدرت کشش و انعطاف پذیری بیشتری دارند و این در حالی است که روی کرپی های فورج عملیات فورجینگ صورت میگیرد و مقاومت آن را بسیار بیشتر میکند. عملیات فورجینگ عملیاتی پر هزینه و وقت گیر محسوب میشود و به همین دلیل کرپی های فورج قیمت بیشتری نسبت به دیگر نمونه های مشابه موجود در بازار دارند.
کرپی ها در چندین سایز استاندارد DIN 745، DIN5966 و در آکس های T35 , T45 , T50 , T56 , T63 , T70 , T80 , T91 , T105 , T126 , T147 , T180 تولید میشوند اما شما میتوانید با توجه به نیاز الواتور خود سایز های کوچکتر یا بزرگتر این محصول را سفارش داده و تهیه کنید.

زنجیر الواتور

زنجیر الواتور برای نگهداری و اتصال قطعات به یکدیگر و حمل و نقل باکت ها تعبیه شده است. جنس این زنجیر ها از آلیاژ های بسیار مقاوم بوده و به عنوان ریل حرکت باکت ها و بدنه الواتور ها محسوب میشوند.
شما میتوانید طول زنجیر را با توجه به نیاز خود تهیه کنید. ابعاد رایج این زنجیر ها بین 2 تا 60 متر است اما تولید کننده این زنجیر ها میتوانند در صورت نیاز شما طولی کوتاه تر یا بلند از طول استاندارد زنجیر ها تولید کنند.
زنجیر ها انواع مختلفی دارند که در این قسمت به مهم ترین آنها اشاره میکنیم:
زنجیر الواتور 20 میلی متری : وزن هر یک متر از این زنجیر 9 کیلوگرم است که وزن زیادی محسوب میشود. حداکثر وزنی که میتوان با این زنجیر ها جابجا کرد حدود 13 تن است. کرپی پیشنهادی برای اتصال روی این زنجیر ها T70 میباشد.
زنجیر الواتور 18 میلی متری : هر متر از این زنجیر ها 8 کیلوگرم وزن دارد و میتواند حداکثر 11.5 تن محصول را جابجا کند. سایز کرپی مناسب برای این زنجیر T63 است.
زنجیر الواتور 16 میلی متری : وزن هرمتر از این زنجیر حدود 6.3 کیلوگرم بوده و میتواند حداکثر 8.3 تن وزن محصول را تحمل کند. بهترین سایز کرپی برای این زنجیر سایز T56 میباشد.
زنجیر الواتور 13 میلی متری : هر یک متر از این زنجیر 5.5 کیلوگرم وزن دارد و میتواند تا حداکثر 5.3 تن بار را جابجا کند. سایز کرپی پیشنهادی برای این زنجیر سایز T50 و T45 میباشد.
زنجیر الواتور 10 میلی متری : سبک ترین زنجیر الواتور این زنجیر ها هستند که هر متر از آنها 2.2 کیلوگرم وزن داشته و میتواند تا 3.1 تن بار را تحمل کند. سایز کرپی مناسب برای این زنجیر ها نیز سایز T35 یا T45 است.

برای خرید انواع التوار ها و اجزای آن اعم از کرپی و زنجیر میتوانید به سایت جویشگر مراجعه کنید و روی آگهی های درج شده در صفحات کلیک کنید. با کلیک روی آگهی ها به مشخصات محصول و راه های ارتباطی با فروشنده دسترسی پیدا میکنید و در نهایت میتوانید خرید خوبی را تجربه کنید.
همچنین شما نیز میتوانید محصولات و خدمات خود را در بانک مشاغل جویشگر آگهی کنید و این بازاریابی جدید و هوشمند را تجربه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51 − = 47