تجهیز تابلوهای برق با سنسورهای هوشمند

تجهیز تابلوهای برق با سنسورهای هوشمند

تابلوهای برق هوشمند که به عنوان تابلوهای قطع کننده مدار هوشمند نیز شناخته می‌شوند، نسل جدیدی از تابلوهای برق هستند که در مقایسه با نوع سنتی‌شان، ایمنی، نظارت و قابلیت کنترل بیشتری را ارائه می‌دهند. اغلب صاحبان خانه ممکن است در مورد این فناوری جدید و اینکه چگونه می‌تواند برای آنها سودمند باشد سؤال داشته باشند، بنابراین در این مقاله مروری بر آنچه شما باید در مورد پنل‌های هوشمند بدانید ارائه داده‌ایم.

images_1701506406_656aed66f1af6.jpg

تابلو برق هوشمند چیست؟

تابلو برق هوشمند یک تابلوی مدار شکن مدرن است که قابلیت‌های نظارت دیجیتال و ارتباطات پیشرفته را در خود جای داده است. در هسته خود، شبیه به یک پنل سنتی عمل می‌کند، یعنی برق را از سیم‌های اصلی سرویس در سراسر خانه از طریق قطع کننده‌های مدار، توزیع می‌کند تا هنگام وقوع خطاهای الکتریکی به طور خودکار خاموش شوند. با این حال، این پانل‌ها دارای ویژگی‌های دیگری نظیر موارد زیر نیز هستند:

  • دارای سنسورهای داخلی برای نظارت مستمر مصرف برق، تشخیص عیوب و تجزیه و تحلیل پارامترهای دیگر مانند جریان، ولتاژ، کیفیت توان و غیره می‌باشد.

  • پروتکل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارتباطی که پنل را قادر می‌سازد با کنتورهای هوشمند، سیستم‌های مدیریت انرژی خانه و برنامه‌های تلفن همراه از طریق وای فای، اینترنت، بلوتوث و غیره متصل شود.

  • نمایشگرهای دیجیتالی که داده‌های مصرف انرژی و خطاها را سریعا ارائه می‌دهند.

  • قطع کننده‌های مدار پیشرفته که می‌توانند مدارها را از راه دور از طریق دستورات نرم‌افزاری خاموش کنند.

  • قابلیت ادغام با سیستم‎‌های اتوماسیون خانگی، شارژرهای برقی، اینورترهای خورشیدی، سیستم‌های ذخیره‌سازی باتری و غیره.

تابلوهای برق هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

عملکرد حفاظتی اصلی یک پنل هوشمند در برابر جریان برق اضافه، به همان روشی است که در پانل‌های سنتی انجام می‌شود. با این حال، حسگرهای نظارتی داخلی و پروتکل‌های ارتباطی قابلیت‌های جدیدی نظیر موارد زیر را فعال می‌کنند:

  • نظارت در زمان واقعی: سنسورها به طور مداوم پارامترهای الکتریسیته مانند ولتاژ، جریان، کیفیت برق و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند. این داده‌ها را می‌توان در صفحه نمایش دیجیتال پانل یا برنامه تلفن مشاهده کرد.

  • دسترسی و کنترل از راه دور: با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند یا داشبورد انرژی خانه، کاربران می‌توانند از راه دور مصرف انرژی را کنترل کرده و اعلان‌ها را دریافت نمایند. پنل‌های هوشمند پیشرفته امکان کنترل قطع کننده مدار از راه دور را نیز برای کاربران فراهم می‌آورند.

  • اندازه‌گیری برق: پنل‌های هوشمند، اندازه‌گیری برق کل خانه را برای ردیابی مصرف انرژی بدون نیاز به کنتور جداگانه ارائه می‌دهند. برخی حتی اندازه‌گیری را در سطح کل مدار ارائه می‌دهند.

  • تشخیص عیب: حسگرها می‌توانند فوراً خطاهای الکتریکی یا شرایط غیرعادی را تشخیص دهند و از طریق اعلان‌ها به کاربران هشدار دهند. این امکان موجب می‌شود تا مشکلات سریعا تشخیص داده شوند و بتوان به سرعت از خطرات احتمالی آن پیشگیری کرد.

  • ادغام با دستگاه‌های هوشمند: پنل‌های هوشمند می‌توانند با لوازم هوشمند، شارژرهای EV، اینورترهای خورشیدی، ذخیره‌سازی باتری و موارد دیگر متصل شوند تا قابلیت‌های اتوماسیون خانگی و مدیریت انرژی را فعال کنند. برای تهیه لوازم برق صنعتی مورد نیاز خود به آدرس اینترنتی الکتروکارینا مراجعه کنید.

مزایای استفاده از تابلوهای برق هوشمند

در این قسمت سعی کرده‌ایم به برخی از مزایای کلیدی پانل‌های الکتریکی هوشمند در مقایسه با پانل‌های سنتی را عنوان کنیم:

راحتی

ویژگی‌هایی مانند دسترسی از راه دور باعث راحتی و آرامش خاطر می‌شود.

پایش انرژی

داده‌های سریع در خصوص مصرف انرژی، مدیریت بهتر انرژی را ممکن می‌سازد.

افزایش ایمنی

تشخیص زودهنگام مشکلات الکتریکی و قطع شدن مدار از راه دور، ایمنی را بهبود می‌بخشد. تشخیص خطای قوس نیز سریعتر انجام می‌گیرد.

پیشگیری از بلایا

این سیستم از طریق تشخیص زودهنگام خطا و پیشگیری به موقع، از آسیب فاجعه‌بار جلوگیری می‌کند. خطاهای الکتریکی تقریبا در سال باعث آتش‌سوزی بیش از 20000 خانه‌ها می‌شوند (آمار IAEE).

images_1701506499_656aedc3b03a0.webp

اتوماسیون خانگی

ادغام با دستگاه‌های هوشمند برای برنامه‌ریزی و اتوماسیون، راحتی و کارایی را برای کاربر فراهم می‌آورد.

صرفه‌جویی در هزینه

با نظارت بر وسایل بزرگ و مناطق پرکاربرد، پنل‌های هوشمند می‌توانند به کاهش هزینه‌های انرژی تا 15 درصد یا بیشتر کمک کنند.

تفاوت پنل‌های هوشمند با پنل‌های سنتی

در حالی که یک پنل هوشمند ممکن است از بیرون شبیه به یک پنل سنتی باشد، اما آن‌ها حاوی اجزای اضافی هستند و قابلیت‌های جدید قابل توجهی را ارائه می‌کنند:

تابلو برق هوشمند

تابلو برق سنتی

دارای قطع کننده‌های مدار خود نظارتی پیشرفته با واحدهای تریپ الکترونیکی

حفاظت اولیه در برابر جریان اضافه از طریق کلیدهای مدار

اندازه‌گیری کامل انرژی خانه از طریق سنسورها

بدون نظارت بر انرژی داخلی

می‌توانید کنترل قطع کننده مدار از راه دور را از طریق نرم افزار فعال کنید.

کلیدهای مدار باید بطور فیزیکی روشن و خاموش شوند

تجزیه و تحلیل توان برای بهبود کیفیت توان

محدود به توزیع برق پایه 50/60 هرتز

پروتکل‌های ارتباطی داخلی (وای فای، بلوتوث و غیره) امکان اتصال و انتقال داده را فراهم می‌کند.

بدون قابلیت ارتباطی

ادغام با دستگاه‌های هوشمند خانه، شارژرهای EV، خورشیدی، باتری‌ها و غیره.

بدون ادغام با سیستم‌های دیگر

صفحه نمایش دیجیتال دید فوری داده‌های برق را فراهم می‌کند.

حداقل داده‌های موجود

فاکتورهایی که در انتخاب پنل هوشمند باید در نظر گرفت

ارتقاء تابلو ‌برق سنتی به تابلو برق هوشمند یک ارتقاء قابل توجه برای خانه است که نیاز به انتخاب دقیق و گزینه مناسب برای نیازهای شما و سیستم برق خانه شما دارد. اینجا عوامل کلیدی وجود دارد که باید در چنین شرایطی آن را در نظر بگیرید:

نام تجاری تابلو برق موجود

برای داشتن تعویض آسان یک پنل هوشمند، بهتر است از همان سازنده پنل فعلی خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، ارتقاء پنل زیمنس با پنل هوشمند زیمنس بهتر است.

images_1701506480_656aedb0172c4.jpg

نظارت بر بار الکتریکی

برخی از پنل‌های هوشمند مصرف انرژی را فقط در کل سطح خانه ردیابی می‌کنند، در حالی که گزینه‌های پیشرفته‌ترشان نظارت در سطح مدار را ارائه می‌دهند. توجه داشته باشید برای خرید تابلو برق هوشمند ، آن را بر اساس دامنه‌بندی مورد نظر خود انتخاب کنید.

قابلیت‌های یکپارچه‌سازی

در نظر بگیرید که کدام دستگاه‌های هوشمند مانند شارژرهای برقی، خورشیدی یا باتری‌ها را می‌خواهید ادغام کنید و مطمئن شوید که پنل مورد نظر، گزینه‌های یکپارچه‌سازی سازگار را ارائه می‌دهد.

اکوسیستم خانه هوشمند

اگر از پلتفرم خانه هوشمند خاصی استفاده می‌کنید، پنلی را انتخاب کنید که به طور یکپارچه با آن ادغام شود. این امکان یک تجربه خانه هوشمند یکپارچه را برای شما فراهم می‌کند.

برنامه و داشبورد

برنامه‌های تلفن همراه و داشبوردهای وب را برای نظارت بر انرژی، قابلیت‌های کنترل و سهولت استفاده مقایسه کنید.

جمع‌بندی

پیش‌بینی می‌شود تا سال‌های 2030 تا 2035، بیش از 50 درصد از نصب‌های پانل‌های جدید، پنل‌های هوشمند خواهند بود. ساخت‌وسازهای جدید به‌طور گسترده‌ای از این نوع سیستم‌ها استفاده می‌کنند تا ارتقاء مقاوم‌سازی تسریع ‌شود. قابلیت‌های آنها کاملاً با ظهور انرژی‌های تجدیدپذیر، خودروهای الکتریکی و خانه‌های متصل همخوانی دارد. پیشرفت‌های هیجان انگیزی در راه است!

نشانی اینترنتی فروشگاه: https://electrokarina.com/

شماره تماس

021-33943340
021-36613656
021-33943905
09124039299

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 3