بورسیه ترکیه

همه چیز درباره بورسیه ترکیه

یکی از کشورهای همسایه در قسمت شمال غرب ایران ترکیه است که یکی از بهترین مکانها برای رفتن به دانشگاه است. دانشگاه های این کشور بورسیه تحصیلی می دهند. کشور ترکیه به علت هم خوانی های فراوان در حوزه های مختلف از جمله فرهنگ، دین و … بسیار مورد توجه کسانی است قصد گرفتن بورسیه تحصیلی را دارند.امروزه دانشگاه های ترکیه روز به روز پیشرفته تر شده اند و سطح بالایی دارند به همین علت دانشجویان بسیاری از دانشگاه های ترکیه استقبال می کنند.

در نتیجه تمام موارد فوق دانشگاه های ترکیه یکی از بهترین مکان هایی است که مناسب برای ایرانیان است. سازمان بورس ترکیه اعلام کرده است بیشتراز 10 هزار بورس تحصیلی وجود دارد که تمامی رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، حقوق، هنر، رادیو و تلوزیون، مدیریت بازرگانی، فیزیو تراپی و… شامل می شود. طبق اخبار اعلام شده فرصتی مناسب برای تحصیل و بورسیه ترکیه فراهم است.

بورسیه ترکیه

درباره سازمان بورس ترکیه چه می دانید؟

از از سازمان های دولتی کشور ترکیه  می توان به سازمان بورس ترکیه اشاره کرد. هدف سازمان های دولتی کشور ترکیه پرورش انسان هایی است که به دنبال راه حل هایی برای زندگی بهتر هستند. این اطمینان نیز وجود دارد که حتی اگر ریاست جمهوری نیز به پایان برسد شما از بورسیه تحصیلی محروم نخواهید شد.

ابتدای سال 2000 بود که تحولات گوناگونی در ترکیه شکل گرفت. از حوزه سیاست گرفته تا حوزه اجتماعی و اقتصادی که منجر به بهبود یافتن این کشور شده است. از سال 2012 بود که 40 هزار درخواست جهت بورسیه ترکیه ثبت شد. به مرور زمان میزان درخواست ها و تعداد برنامه ها بیش تر شد اما ماکزیمم درخواست ها در سال 2019 رخ داد که حدود 150 هزار بود.

بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟

بورسیه تحصیلی ترکیه علاوه بر حمایت مالی که از تمام دانشجویان دارد پشتیبانی ویژه ای نیز از آنان می کند. از مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه نیز می توان به این مورد اشاره داشت. بورسیه تحصیلی ترکیه با سایر کشورهای جهان متفاوت است و برنامه این بورسیه در میان تمامی کشور ها شناخته شده است. بسیاری از دانشجوهایی که در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرده اند و فارغ التحصیل شده اند سفیران ترکیه می شوند و پل های دوستی بین ترکیه و سایر کشور ها تشکیل می دهند. لازم به ذکر است ارتباط میان دانشجوهای بین المللی در حین تحصیل تا پایان تحصیل برقرار است.

بورسیه تحصیلی ترکیه برای چه مقاطع تحصیلی ارائه شده است؟

 • پزشکی
 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکترا

ثبت نام در بورسیه ترکیه چه مراحلی دارد؟

شما می توانید طی دو مرحله ثبت نام را انجام دهید.
1. ثبت نام آنلاین
2. ملاقات و مصاحبه حضوری

نکته قابل توجه برای داوطلبان افغان این است که علاوه بر موارد فوق باید آزمونی که از کتب درسی افغانستان است را نیز بدهند.

بورسیه ترکیه چه امتیازاتی دارد؟

بورسیه تحصیلی ترکیه امتیازات زیادی را برای تمامی دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که عبارتند از:

 • دوره آموزش زبان یکساله
 • پذیرش و انتخاب رشته در دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • خوابگاه
 • بلیط یکطرفه هواپیما
 • مخارج و هزینه های ماهانه
 • مخارج دانشگاه

بورسیه تحصیلی ترکیه

کمک هزینه ماهانه به چه صورت خواهد بود؟

کمک هزینه ماهانه به این صورت است که برای هر یک از مقاطع تحصیلی مقدار مشخصی از قبل  تعیین شده است و هر ماه به حساب دانشجویان واریز می شود.

حقوق ماهانه دانشجویان مقطع کارشناسی: 800  لیر معادل 2 میلیون و 640 هزار تومان
حقوق ماهانه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد: 1100  لیر معادل 3 میلیون و 630 هزار تومان
حقوق ماهانه دانشجویان مقطع دکترا: 1800  لیر معادل 5 میلیون و 940 هزار تومان

نکته ای که باید دقت کنید این است مبالغ فوق با لیر 3300 تومانی حساب شده است با توجه به نوسانات قیمت لیر این مبالغ ممکن کم یا زیاد باشد.

چه دانشگاه هایی در این برنامه خواهند بود؟

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران از جمله دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه انکارا، دانشگاه کوچ و… در این بورسیه خواهند بود. این دانشگاه هایی که نام بردیم از بهترین و تاپ ترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آیند که در شهرهای بزرگ ترکیه مانند شهر استانبول، شهر انکارا، شهر ازمیر و شهر های کوچک تر مثل شهر آدانا، شهر آلانیا و… تشکیل شده است.

آیا داشتن مدرک زبان ترکی برای شرکت در بورسیه تحصیلی ترکیه الزامی است؟

خیر الزامی نیست. بسیاری از افراد فکر می کنند چون به زبان ترکی مسلط نیستند نمی توانند از این بورسیه تحصیلی ترکیه استفاده کنند در صورتی که اشتباه می کنند. حتی این سازمان ها ترتیبی داده اند که بتوانند کلاس های آموزش زبان ترکی به صورت کاملا رایگان در اختیار تمامی دانشجویان قرار دهند.

برای ثبت نام در بورسیه ترکیه باید چه شرایطی داشته باشم؟

اگر می خواهید بورسیه ترکیه را دریافت کنید لازم است شرایطی داشته را دارا باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا از تمامی شرایط آگاه شوید که بتوانید از این بورسیه ترکیه استفاده کنید.

شرایط سنی :

اولین  نکته ای که باید به آن توجه کرد شرایط سنی متقاضی است.   جهت درخواست بورسیه ترکیه باید به محدودیت سنی توجه کنیم البته ناگفته نماند حتی اگر رزومه بسیار خوب داشته باشید به احتمال بسیار بالا از آن نمی توانید استفاده کنید و درخواستتان رد خواهد شد. در ادامه مطلب شرایط سنی برای مقاطع مختلف  را مشاهده می کنید.

مقطع کارشناسی و پزشکی:

سن داوطلبان مقطع لیسانس و یا کارشناسی باید از 21 سال به پایین باشند یعنی افرادی که متولد 1379/10/11 به بعد هستند مجاز به شرکت در بورسیه تحصیلی ترکیه سال 2023-2022 خواهند بود.

کارشناسی ارشد و دکترا:

افرادی که متولد 1370/10/11 به بعد هستند برای مقطع کارشناسی ارشد و داوطلبانی که متولد سال 1365/10/11به بعد هستند می توانند برای مقطع دکترا درخواست دهند.

شرط معدل :

از دیگر موارد قابل توجه برای اخذ بورسیه ترکیه شرط معدل است. طبیعی است هر چقدر معدلتان بالاتر شانستان برای پذیرش بالاتر خواهد بود.

 • حداقل معدل برای دوره کارشناسی 14
 • حداقل معدل برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی 18
 • حداقل معدل برای دوره کارشناسی ارشد و دکترا 15

نکته آخری که باید به آن توجه ویژه ای داشت نداشتن بیماری است یعنی داوطلبان نباید دارای بیماری خاصی باشند که مانع از تحصیل آنان شود و اگر شرایط ذکر شده را نداشته باشید درخواستتان باطل خواهد شد.

برای ثبت نام باید چه مدارکی را آماده کنم؟

قبل از ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه 2022-2021، از آماده بودن تمام اطلاعات و مدارک اطمینان حاصل کنید.

 • یک قطعه عکس پرسنلی
 • اسکن تمامی ریز نمرات و مدارک تحصیلی
 • توصیه نامه
 • انگیره نامه
 • پروپوزال( برای مقاطع ارشد و دکترا )
 • پاسپورت و یا کارت ملی
 • مدرک زبان(اختیاری)
 • لوح تقدیر، جوایز، نتیجه ازمون علمی و…( اختیاری)

منبع: توران پارس

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =