Fall Vaccines: Who is Most Vulnerable to RSV, COVID, and Flu?

واکسن های پاییزی: چه کسانی در برابر RSV، COVID، و آنفولانزا آسیب پذیرتر هستند؟

تقویم پاییزی فقط به ما در مورد دمای سرد قریب الوقوع هشدار نمی دهد: همچنین به افزایش فصلی در موارد RSV (ویروس سنسیشیال تنفسی)، کووید و آنفولانزا اشاره می کند. این ویروس‌های تنفسی در سال گذشته «سه‌گانه» نامیده شدند. پس از برخورد آنها به سیستم های مراقبت های بهداشتی در سراسر کشور، بستری شدن در بیمارستان برای هر سه بیماری در ماه های پاییز و زمستان افزایش یافت.

یک کارشناس دانشگاه هاروارد می‌گوید دوری از موارد شدید – که ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ شود – باید در اولویت قرار گیرد، به‌ویژه برای کسانی که آسیب‌پذیرترین آنها هستند. و نسخه های به روز شده هر سه واکسن اکنون برای کمک به محافظت از ما در دسترس هستند.

کسب اطلاعات بیشتر: قرص آهن بخوریم یا قرص فولیک اسید؟ بهترین گزینه برای درمان کمخونی

چرا موارد آنفولانزا، RSV و COVID معمولاً در پاییز افزایش می‌یابد؟

دکتر جان راس، استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد که دارای گواهینامه هیئت مدیره است، می گوید: «این زمانی از سال است که ما شروع به افزایش عفونت های ویروسی می کنیم، که ارتباط زیادی با بازگشت بچه ها به مدرسه دارد. در بیماری های عفونی

“همچنین، ما اکنون شروع به داشتن آب و هوای مساعدتر برای انتقال ویروس، به ویژه رطوبت کمتر کرده‌ایم. ویروس‌ها در هوای خشک بهتر زنده می‌مانند. و هوای خشک‌تر نیز بر راه‌های هوایی ما تأثیر می‌گذارد و آنها را در برابر آلودگی آسیب‌پذیرتر می‌کند.”

چه کسی برای هر شلیک واجد شرایط است؟
توصیه های واجد شرایط بودن بر اساس سن و آسیب پذیری در برابر بیماری های جدی متفاوت است. علاوه بر این، برخی از شات ها برای کمک به محافظت از گروه های خاص در برابر بیماری های جدی طراحی شده اند.

CDC این واکسن ها را برای گروه های زیر توصیه می کند.

RSV

 • نوزادان زیر 8 ماه و نوزادان بزرگتر در معرض خطر RSV شدید: یک واکسن جدید، nirsevimab (Beyfortus)، آنتی بادی هایی را فراهم می کند که در برابر RSV برای حدود پنج ماه محافظت می کند.
 • اگر باردار هستید: یک واکسن (Abrysvo) در هفته 32 تا 36 بارداری تایید شده است. استفاده از این واکسن در دوران بارداری از نوزادان در شش ماه اول زندگی محافظت می کند.
 • اگر بالای 60 سال دارید: دو واکسن (Arexvy و Abrysvo) تایید شده است. از پزشک خود بپرسید که آیا باید به فکر دریافت آن باشید.

کووید

 • همه افراد ۶ ماهه و بالاتر باید یکی از تقویت‌کننده‌های به‌روز شده کووید را که در اوایل سپتامبر توسط FDA برای استفاده اضطراری تأیید و مجاز شده بود، در نظر بگیرند.
 • سن 5 سال و بالاتر: FDA می گوید، صرف نظر از واکسیناسیون قبلی، کودکان و بزرگسالان واجد شرایط دریافت یک دوز از واکسن mRNA به روز شده هستند، اگر حداقل دو ماه از آخرین واکسن COVID آنها گذشته باشد.

آنفولانزا

 • همه افراد ۶ ماهه به بالا باید واکسن آنفولانزا دریافت کنند.
 • واکسن های مختلف برای گروه های سنی مختلف و برای افرادی که مشکلات سلامتی یا آلرژی خاصی دارند تایید شده است. بیشتر آنها در برابر چهار سویه ویروس آنفولانزا (واکسن های چهار ظرفیتی) که انتظار می رود در این فصل پخش شوند، محافظت می کنند.
 • سه واکسن به طور بالقوه می تواند برای افراد بالای 65 سال موثرتر باشد: واکسن چهار ظرفیتی با دوز بالا فلوزون. واکسن نوترکیب چهار ظرفیتی فلوبلوک؛ و واکسن آنفولانزای کمکی چهار ظرفیتی فلواد. اگر این واکسن ها در دسترس نیستند، بهتر است هر واکسن آنفولانزای دیگری را برای سن و مشکلات سلامتی یا آلرژی خود تأیید کنید.

چه کسی بیشتر از همه سود می برد؟

دریافت واکسن‌های مناسب می‌تواند به افراد کمک کند از غیبت در روزهای کاری یا مدرسه و خطر ابتلا به بیماری دیگران جلوگیری کنند. و حفاظت ارائه شده توسط این عکس ها به ویژه برای گروه های خاص مهم است.

دکتر راس می گوید برای هر سه ویروس، افرادی که بیشتر در معرض بیماری شدید هستند مشابه هستند، از جمله

 • بزرگسالان 65 سال و بالاتر
 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا شرایط ریوی زمینه ای مانند COPD و آسم دارند
 • کسانی که باردار هستند

دکتر راس می‌گوید: «مسلماً با کووید و آنفولانزا، پیامدهای بارداری با آن عفونت‌ها بدتر است. “من نمی گویم که RSV برای مادران باردار خطری ندارد، اما داده های زیادی وجود ندارد. دلیل اینکه به زنان باردار واکسیناسیون RSV پیشنهاد می شود این است که آنتی بادی های مادری که تولید می کنند از نوزادان محافظت می کند، زیرا آنها در معرض خطر بسیار بالایی هستند. برای RSV با نتایج بسیار بد.”

علاوه بر این، طبق CDC، طیف وسیع تری از مردم بیشتر در معرض عوارض ناشی از آنفولانزا هستند. این شامل

 • نوزادان زیر 2 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی، بیماری های عصبی، اختلالات خونی، اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت، چاقی، بیماری کلیوی، اختلالات کبدی یا متابولیک
 • افرادی که سکته کرده اند

چه چیز دیگری باید در مورد واکسن های آنفولانزا، کووید و RSV بدانید؟

فراتر از راهنمایی گسترده برای تعیین اینکه چه کسی واجد شرایط برای هر نوع واکسن است، دکتر راس بینش مفید دیگری ارائه می دهد که ممکن است انتخاب های شما را راهنمایی کند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا چه زمانی است؟

CDC واکسن آنفولانزا را در سپتامبر یا اکتبر توصیه می کند و دکتر راس نیز با آن موافق است. او می‌گوید: «این ماه‌ها معمولاً ماه‌هایی است که واکسن آنفولانزا در دسترس می‌شود و یافتن کلینیک‌های واکسن راحت‌تر است. “رویکرد شخصی من فقط این است که واکسن را زمانی که در دسترس است دریافت کنم، بنابراین فراموش نکنید.”

آیا واکسن های به روز شده کووید در برابر گونه های جدیدتر ویروس محافظت می کنند؟

آخرین عکس‌های mRNA توسط داروسازان Pfizer و Moderna تک ظرفیتی هستند، به این معنی که آنها در برابر یک نوع محافظت می‌کنند – XBB.1.5، جدیدترین نمونه که در اوایل سال 2023 از Omicron نزول شده است. اگرچه آن سویه دیگر غالب نیست، تقویت‌کننده‌ها همچنان باید در برابر یک نوع مرتبط محافظت کنند. دکتر راس می‌گوید انواع فرعی‌هایی که اکنون در گردش هستند. او می‌گوید: «مردم می‌توانند بدون توجه به حفاظت از خود احساس راحتی کنند.

چه چیز دیگری باید در مورد عکس های RSV بدانم؟

نسخه ای که برای نوزادان در نظر گرفته شده است، Beyfortus، به هیچ وجه یک واکسن نیست. این یک محصول آنتی بادی مونوکلونال است که مستقیماً آنتی بادی هایی را ارائه می دهد که از نوزادان در طول یک فصل RSV پاییز و زمستان محافظت می کند. این آنتی بادی ها می توانند از RSV جلوگیری کنند یا از شدت آن بکاهند.

دکتر راس می گوید بزرگسالان بالای 60 سال که واکسیناسیون RSV را در نظر می گیرند باید از پتانسیل دو عارضه جانبی نادر اما بالقوه جدی سیستم عصبی آگاه باشند: بیماری های خودایمنی سندرم گیلن باره و آنسفالومیلیت حاد منتشر یا ADEM. گیلن باره می تواند منجر به فلج در سراسر بدن شود، در حالی که ADEM می تواند باعث ضعف و تشنج شود. دکتر راس خاطرنشان می کند که خطر این عوارض جانبی پس از واکسیناسیون RSV در بزرگسالان حدود یک در 7000 است – بسیار بیشتر از واکسیناسیون آنفولانزا.

او می گوید: «اگر شما یک فرد 60 ساله کاملاً سالم هستید، مطمئن نیستم که منطقی باشد واکسن RSV را دریافت کنید. “این مکالمه ای است که باید با پزشک خود داشته باشید.”

اگر چندین واکسن دریافت می کنم چگونه باید واکسن ها را برنامه ریزی کنم؟

تحقیقات نشان می دهد که دریافت همزمان واکسن آنفولانزا و کووید بی خطر است. بر اساس یک مطالعه، واکنش‌ها (مانند دردهای عضلانی، خستگی و سردرد) زمانی که واکسن آنفولانزا و واکسن mRNA کووید با هم ترکیب می‌شوند کمی بیشتر است، اگرچه این واکنش‌ها معمولاً خفیف هستند و به سرعت ناپدید می‌شوند.

دکتر راس می‌گوید: «از آنجایی که واکسن‌های RSV جدیدتر هستند، فکر نمی‌کنم در مورد ترکیب این واکسن‌ها با سایر واکسن‌ها اطلاعات زیادی داشته باشیم. برنامه ریزی جداگانه این واکسن ایده خوبی است، اگرچه باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای بالقوه برای وضعیت خود صحبت کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 66 = 70