When—and how—should you get screened for colon cancer?

چه زمانی – و چگونه – باید از نظر سرطان روده بزرگ غربالگری شوید؟

سرطان روده بزرگ بعد از سرطان ریه دومین نوع سرطان کشنده است. اگر پیام های اخیر در مورد غربالگری سرطان روده بزرگ شما را کمی گیج کرده است، قابل درک است. در ماه آگوست، کالج پزشکان آمریکا (ACP) دستورالعمل های به روز شده ای را برای غربالگری سرطان روده بزرگ منتشر کرد که با سایر سازمان های بزرگ متفاوت است، از جمله توصیه های انجمن سرطان آمریکا (ACS) و گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF).

بنابراین، چه چیزی را باید بدانید؟

مشاوره چگونه متفاوت است؟

ابتدا، لطفاً توجه داشته باشید که این توصیه فقط برای افراد در معرض خطر متوسط و بدون سابقه خانوادگی سرطان روده اعمال می شود. اگر سابقه خانوادگی دارید، یا اگر سایر مشکلات سلامتی شما را در معرض خطر بالاتر از حد متوسط ​​برای سرطان روده بزرگ قرار می دهد، با پزشک خود در مورد بهترین اقدام برای خود صحبت کنید.

نکته اصلی اختلاف نظر مربوط به سنی است که افراد باید غربالگری را در آن شروع کنند. دستورالعمل جدید ACP می گوید 50، در حالی که دو سازمان دیگر 45 را توصیه می کنند. این سن زودتر توسط گروه ویژه چند جامعه ای ایالات متحده در مورد سرطان کولورکتال تأیید شده است. همچنین توسط بسیاری از پزشکان، از جمله استاد دانشکده پزشکی هاروارد، دکتر اندرو تی چان، متخصص گوارش و مدیر اپیدمیولوژی در مرکز سرطان بیمارستان عمومی ماساچوست، که به توضیح حقایق کلیدی در زیر کمک می کند، تأیید شده است.

چرا متخصصان توصیه می کنند غربالگری را زودتر شروع کنید؟

دکتر چان می‌گوید: «ما با افزایش غیرقابل توضیح و هشداردهنده‌ای در بروز سرطان روده بزرگ در افراد کمتر از 50 سال مواجه هستیم.

به طور کلی، مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ بین سال‌های 2011 تا 2020 سالانه 2 درصد کاهش یافته است. اما در میان افراد کمتر از 50 سال اینطور نیست. طبق آمار منتشر شده در سال 2023.

افزایش نرخ سرطان روده بزرگ در افراد جوان در همه گروه های نژادی و قومی رخ می دهد، که شدیدترین افزایش در میان بومیان آلاسکا و بومیان آمریکایی مشاهده شده است. به طور کلی، سیاه‌پوستان و آمریکایی‌های آفریقایی تبار نسبت به سفیدپوستان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می‌گیرند و در اثر آن می‌میرند و موارد زودرس در سیاه‌پوستان بیشتر از سفیدپوستان است.

تلاش برای تشویق غربالگری سرطان روده بزرگ در اواسط دهه 1990 آغاز شد. امروزه، حدود 60 درصد از بزرگسالان بالای 50 سال توصیه های انجام کولونوسکوپی (شرح داده شده در زیر) را به طور منظم دنبال می کنند. این سابقه، اگرچه کامل نیست، اما احتمالاً کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ را در افراد مسن توضیح می دهد.

می‌گوید: “من فکر می‌کنم که ترویج غربالگری زودهنگام به جلوگیری از افزایش موارد شروع زودرس، حداقل برای افراد 40 ساله کمک می‌کند. ما همچنین دیده‌ایم که کولونوسکوپی‌های اولیه ممکن است با کاهش بروز سرطان روده بزرگ حتی در مراحل بعدی زندگی مرتبط باشد.” دکتر چان

تست های غربالگری مختلف برای سرطان روده بزرگ چیست؟

دو آزمایش غربالگری که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، کولونوسکوپی استاندارد و آزمایش های مختلف مبتنی بر مدفوع است.

کولونوسکوپی برای این آزمایش، یک متخصص گوارش یا جراح یک لوله بلند و انعطاف پذیر با یک دوربین در انتهای رکتوم و خارج از آن را مار می کند تا کل طول روده بزرگ را بررسی کند. با توجه به تست استاندارد طلایی، این روش می تواند پولیپ های پیش سرطانی به نام آدنوم را شناسایی کرده و امکان حذف آنها را فراهم کند.

این آزمایش مستلزم مصرف ملین ها و نوشیدن مایعات زیاد از قبل برای تمیز کردن تمام مواد مدفوع (مدفوع) از روده بزرگ است. عوارض جدی، که شامل سوراخ شدن یا خونریزی می‌شود، نادر است و در سه مورد از هر 1000 روش رخ می‌دهد. اگر پولیپ پیدا نشد، کولونوسکوپی مجدد تا 10 سال دیگر توصیه نمی شود. اگر پولیپ دارید یا خطر یا علائم شما تغییر می کند، این فاصله کوتاه تر خواهد بود.

آزمایش های مدفوع پولیپ‌های روده بزرگ (آدنوم) نگران‌کننده‌تر اغلب مقادیر کمی خون و DNA غیرطبیعی را در مدفوع می‌ریزند. این را می توان از نمونه هایی که خودتان در خانه جمع آوری می کنید، تشخیص داد.

  • دو آزمایش، آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT) و آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT)، وجود خون را بررسی می کند. آنها به نمونه های مدفوع کوچکی نیاز دارند که روی کارت یا لوله ای قرار دهید که سپس به آزمایشگاه ارسال می شود. این آزمایشات باید هر سال انجام شود.
  • گزینه سوم، آزمایش FIT-DNA، خون و DNA غیر طبیعی را بررسی می کند. معمولا هر سه سال یکبار تکرار می شود.

علاوه بر این، دستورالعمل‌های کالج پزشکان آمریکا گزینه دیگری را پیشنهاد می‌کند: سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر، که تنها قسمت پایین کولون را هر 10 سال یک بار، همراه با آزمایش FIT مدفوع هر دو سال یکبار بررسی می‌کند. با این حال، امروزه پزشکان در ایالات متحده به ندرت دستور سیگموئیدوسکوپی را می دهند.

اگر سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر یا هر یک از این آزمایشات مدفوع شواهدی از وجود مشکل را نشان دهد، کولونوسکوپی برای بررسی آدنوم یا سرطان لازم است.

چرا ممکن است غربالگری مبتنی بر مدفوع برای بزرگسالان جوانتر منطقی باشد؟

دکتر چان می گوید: کولونوسکوپی لزوما بهترین آزمایش غربالگری اولیه برای همه نیست. این به ویژه برای افراد جوان تر صادق است، عمدتاً به این دلیل که وقت گیر و ناخوشایند است.

او می‌گوید: «شاید نمی‌توانید زمانی را در برنامه خود پیدا کنید یا نگران انجام کولونوسکوپی باشید. در این صورت، آزمایش مبتنی بر مدفوع – که غیرتهاجمی است و زمان بسیار کمی می برد – گزینه مناسبی است.

او می گوید: «بدترین گزینه این است که کاری انجام ندهیم، زیرا تشخیص و درمان به موقع می تواند از مرگ و میر جلوگیری کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

80 − 79 =