چگونه استفاده از تلفن همراه می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد

چگونه استفاده از تلفن همراه می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد

در جامعه امروز ، تلفن های همراه یک ضرورت است. از پاسخ به پیام ها گرفته تا ارسال ایمیل و همگام شدن با اخبار و رسانه های اجتماعی ، آنها ابزاری شده اند که مردم به آن اعتماد می کنند و جهان را به هم پیوند می دهند.

با این حال ، این اعتماد بیش از حد می تواند مضر نیز باشد. مشهور است که تلفن های همراه به دلایل مختلفی از جمله نیاز به به روز بودن ، اثرات رسانه های اجتماعی و اصطلاح “Doom-scrolling” بر سلامت روان و رفاه تأثیر می گذارند ، که فقط چند مورد را نام برد.

در زیر ، ما می خواهیم برخی از مشکلات اساسی را بررسی کنیم ، عمیق مشکلات مربوط به دستگاه های هوشمند و تأثیر منفی آنها بر جامعه و بهزیستی ذهنی ما.

[rb_related title=”شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد” total=”2″]

در جامعه امروز به روز باشید

با تشکر از تلفن های هوشمند و توانایی آنها در اجازه می دهد تا ما با همکاران خود در ارتباط باشیم و از اخبار مطلع شویم هر لحظه اتفاق می افتد ، ما به عنوان یک جامعه احساس می کنیم بیشتر درگیر هستیم و احتمال از دست دادن هر چیزی کمتر است.

هرچند ، گاهی اوقات ، اتصال مداوم به همه چیز می تواند فرد را تحت فشار قرار دهد و در صورت از دست دادن چیزی یا قطع ارتباط آن به طور لحظه ای ، می تواند بر سلامت روان وی تأثیر بگذارد. این معمولاً به عنوان ترس از دست دادن (FOMO) شناخته می شود و می تواند مضر باشد.

ترس از دست دادن (FOMO)

به گفته الیزابت اسکات ام اس ، مربی و نویسنده سلامتی ، ترس از دست دادن (FOMO) “به احساس یا تصور اینکه دیگران بیشتر سرگرم می شوند ، زندگی بهتری دارند یا چیزهای بهتر از شما را تجربه می کنند. این شامل حس عمیق حسادت می شود و بر عزت نفس تأثیر می گذارد. “

وی گفت: “این فقط احساس این نیست که در این لحظه می توان کارهای بهتری انجام داد ، بلکه این احساس است که شما چیزی اساساً مهم را که دیگران در حال حاضر تجربه می کنند از دست می دهید.”

یکی از رایج ترین مناطقی که FOMO در آن رواج دارد ، در سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اینستاگرام و توییتر است.

رسانه های اجتماعی

دکمه های واکنش فیس بوک.

واضح است که اکثر مردم دوست دارند خبرهای اجتماعی خود را بررسی کنند تا ببینند دوستان و خانواده چه کاری انجام می دهند یا اینکه به دیگران اطلاع دهند که آنها چه کاری انجام می دهند. رسانه های اجتماعی بخشی از زندگی شده است. بخشی از برنامه روزمره ، حتی.

این در رسانه های اجتماعی است که FOMO بیشترین تجربه را دارد. استوری های اینستاگرام ، پست های فیس بوک و توییت ها همه احساس اعتماد به نفس و ناراحتی را ایجاد می کنند. طبق گفته دکتر روان شناس رومئو ویتلی ، یک دلیل این امر به دلیل اعتیادی است که افراد در رابطه با شبکه های اجتماعی و تلفن های هوشمند به آن مبتلا می شوند.

ویتلی اعتیاد به شبکه های اجتماعی را با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل مقایسه می کند. وی در یک پست وبلاگ در مورد تأثیر استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی بر سلامت روان گفت: “در حالی که اعتیاد به اینترنت فاقد بسیاری از علائم جسمی مرتبط با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل است ، نوجوانان هنوز هم می توانند وابستگی روانی به فعالیت های آنلاین داشته باشند.”

وی افزود: “هنگامی که دسترسی آنها به اینترنت به هر دلیلی قطع شود ، آنها می توانند نوعی برداشت را تجربه کنند و همچنین بدون تماس منظم آنلاین قادر به عملکرد عادی خود نباشند. محققان همچنین استفاده اجباری از اینترنت را با طیف وسیعی از نگرانی های بهداشت روان از جمله عزت نفس پایین ، تنهایی ، افسردگی ، هراس اجتماعی و حتی افکار خودکشی مرتبط دانسته اند. “

‘Doom-scroll’

همه گیری COVID-19 تأثیرات نامطلوبی بر نحوه کار ، نحوه خرید و راه جدیدی از معاشرت از طریق زوم ، برنامه ای که قبلاً به اندازه الان استفاده نشده بود ، ارائه داده است.

در نتیجه ، همه گیری ها همیشه گزارش های روزانه در مورد تعداد موارد و اخبار مربوط به خسارات ناشی از آن را برای سرویس بهداشتی ملی در تیتر اخبار قرار داده اند. این ، در دنیای دیجیتال می تواند منجر به “پیمایش نابود” شود.

اصطلاح doom-scrolling هر چند بیشتر در توییتر کاربرد دارد ، اما بر همه برنامه ها و بسیاری از کاربران تلفن همراه تأثیر می گذارد. تعریف پیمایش یا Doom-surf ، “فعالیت جستجو در اینترنت برای خواندن موارد مربوط به حوادث غم انگیز یا فاجعه بار است.” دقیقاً مانند خود رسانه های اجتماعی ، می توانند اعتیاد آور شوند و منجر به احساس غم و اندوه و حتی ناامیدی شوند.

Doom-scrolling همچنین به پیمایش از طریق اخبار و وب سایت هایی که همان احساس را ایجاد می کنند ، اعمال می شود. این ایده است که جستجوی اخبار “غم انگیز” می تواند احساس ترس و ناامیدی در فرد ایجاد کند.

استفاده از تلفن همراه ، سلامت روان و خواب

نور آبی که از تلفن های همراه ساطع می شود می تواند بر خواب تأثیر منفی بگذارد.

استفاده از تلفن همراه قبل از خواب غیرمعمول نیست. چه آخرین بررسی سریع ایمیل های شما باشد یا ارسال یک پیام دیگر ، استفاده از تلفن قبل از خواب می تواند بر کیفیت خواب ما تأثیر بگذارد.

مطالعه ای که در سال 2017 توسط Journal of Child Development انجام شد ، نشان داد که استفاده از تلفن همراه در شب می تواند مشکلات خواب را در جوانان ایجاد کند. این مقاله می گوید که این در درجه اول به دلیل نور آبی است که از صفحه نمایش ساطع می شود ، باعث ایجاد مشکل در خوابیدن می شود و در عوض باعث می شود فرد بیدار بماند.

برای جلوگیری از این موضوع ، بنیاد ملی خواب توصیه می کند حداقل 30 دقیقه قبل از خواب دستگاه های الکترونیکی را خاموش کنید و در صورت امکان شارژ دستگاه ها را در یک اتاق متفاوت یک شبه انجام دهید.

به حداقل رساندن تأثیر استفاده از تلفن همراه بر سلامت روان ما
گرچه قطع ارتباط کامل با دنیای دیجیتال و پرهیز از استفاده کامل از تلفن های همراه دشوار است ، اما روش های مختلفی برای کاهش تأثیرات آن بر سلامت روان وجود دارد ، از جمله تأثیرات استفاده از شبکه های اجتماعی.

زمان وعده های غذایی بدون صفحه. انجام این کار نه تنها مدت زمانی را که برای تماشای تلفن خود صرف می کنید محدود می کند بلکه فرصتی برای گفتگو با اطرافیان را فراهم می کند که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و وسوسه ادامه بررسی تلفن را کاهش می دهد.
بدون تلفن خود به پیاده روی بروید. پیاده روی نه تنها طراوت بخش است و به شما اجازه می دهد کمی فکر کنید ، بلکه فرصت خوبی برای استراحت در دستگاه شما نیز است.
برای رسانه های اجتماعی ، تعیین محدودیت دو یا سه روز در هفته و سپس حذف برنامه ها برای روزهای باقیمانده می تواند به رفاه شما کمک کند.
محدودیت های زمانی صفحه را تنظیم کنید. این یک روش دیگر برای بهبود رفاه ما است زیرا تنظیم محدودیت های زمان صفحه نمایش وسوسه حضور در تلفن ها و تمایل به پیمایش نابودی را کاهش می دهد.
نویسنده مت هیگ ، که خودش مشکلات سلامتی روانی را تجربه کرده است ، در کتاب خود ، es یادداشت هایی درباره یک سیاره عصبی ، روشهای مفیدی را برای استفاده از تلفن هوشمند ارائه داده است در حالی که هنوز از سلامت روان ما مراقبت می کند. در فصلی با عنوان “چگونه یک تلفن هوشمند داشته باشیم و هنوز هم انسانی کارآمد باشم” ، هایگ به برخی توصیه های شخصی در این زمینه پرداخت. خاموش کردن اعلان ها یکی از راه های مفید برای او بود.

هایگ نوشت: «اعلان ها را خاموش کنید. این ضروری است. این من را (تقریباً) سالم نگه می دارد. “او توصیه کرد همه آنها را خاموش کند زیرا” شما به آنها نیازی ندارید. ” وی همچنین به مقاومت در برابر وسوسه بررسی تلفن شما اشاره کرد.

دکمه صفحه اصلی را فشار ندهید تا صفحه نمایش هر دو دقیقه یکبار برای نوشتن متن بررسی شود. احساس تمایل به بررسی کنید و انجام ندهید ، “او گفت.

هایگ همچنین در این کتاب می نویسد که نیاز به بررسی مداوم به عدم اطمینان می رسد و اگر ما بتوانیم این کار را مدیریت کنیم ، رفاه ما بهبود می یابد.

وی نوشت: «عدم اطمینان را بپذیرید. وسوسه بررسی تلفن تا عدم اطمینان است – همین مسئله باعث اعتیاد آن می شود. شما می خواهید قول و راز سه حلقه کوچک را ببینید که با امید می رقصند.

اما هایگ اضافه می کند که این می تواند صبر کند. او می پرسد: «چند بار در روز تلفن خود را لمس می کنید؟ یا به آن نگاه کنید؟ پاسخ ممکن است صدها نفر باشد. تصور کنید اگر مثلاً روزی پنج بار به تلفن خود نگاه می کنید. چه فاجعه ای رخ خواهد داد؟ “

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

35 − 31 =