چگونه یک کارخانه بازیافت پلاستیک راه اندازی کنیم؟

چگونه یک کارخانه بازیافت پلاستیک راه اندازی کنیم؟

پلاستیک‌ها جزو موادی است که تقریبا در اکثر بخش‌های زندگی ما وجود دارند. پلاستیک جزو ارزان‌ترین مواد است، به همین دلیل بازیافت این محصول بسیار اهمیت دارد. آیا نکات و مراحل راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک را می‌دانید؟

اگر کمی دقت کنید می‌بینید که از اسباب‌بازی کودکان تا بسته‌بندی مواد غذایی همگی از مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند. با راه اندازی یک کارخانه بازیافت پلاستیک می‌توانید در مسیر تبدیل زباله به ثروت قدم بردارید. با ما همراه باشید تا در ادامه با کمک مجموعه تولیدی دستگاه های بازیافت پلاستیک فیروزان صنعت نکات اصلی را بررسی کنیم.

نکات مهمی که قبل از ورود به صنعت بازیافت پلاستیک باید بدانید

برای ورود به هر صنعتی نیاز به بررسی دقیق و شناخت نیازها می باشد. برای ورود به صنعت پلاستیک نیز مانند هر صنعت دیگری باید برخی نکات رعایت شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • آشنایی با مواد اولیه مورد نیاز: در زمینه بازیافت پلاستیک یکی از نکات مهم شناخت مواد اولیه است. باید بدانید که پلاستیک بازیافتی را چگونه می‌توانید، تهیه کنید.

 • دانستن قوانین و مقررات: برای راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک در گام‌های اولیه باید قوانین و مقررات آن را بدانید.

 • آشنایی درباره تجهیزات مناسب: یکی از نکات مهم برای راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک تهیه تجهیزات مناسب است. برای این کار می‌توانید از کارشناسان در این زمینه کاری مشورت بگیرید.

 • بررسی رقبا و بازار هدف: رقبای خود را در بازار شناسایی کنید تا متناسب با آن بازاریابی صحیح را پیدا کنید. بازاریابی صحیح روی فروش محصولات شما تاثیر بسزایی دارد. همچنین با توجه به بازار هدف و نیاز مشتری محصولی مشتری پسند تولید کنید.

 • برنامه‌ریزی دقیق مالی: برای پیشبرد بهتر هدف‌هایتان باید در ابتدا یک برآورد دقیق از هزینه‌های تجهیزات، مواد اولیه و حقوق پرسنل در دسترس داشته باشید.

علاوه‌بر تمامی موارد گفته شده در بالا برای ورود به صنعت بازیافت پلاستیک باید به محیط زیست تعهد داشته باشید و به بهداشت کارکنان خود اهمیت دهید تا شرایط مناسبی را برای خود ایجاد کنید.

مراحل راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک

مدیریت صحیح کارخانه بازیافت به برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه‌گذاری بسیار قوی نیاز دارد. اگر قصد راه اندازی یک کارخانه بازیافت را دارید، باید در نظر داشته باشید که این کارخانه علاوه‌بر سودآوری به حفظ طبیعت و محیط زیست نیز کمک کند. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مراحل راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک آشنا خواهید شد.

1. انجام تحقیقات و بررسی بازار

بازیافت پلاستیک در ایران یک کار نو محسوب می‌شود. به‌همین دلیل تحقیق در مورد بازار و اهداف آن بسیار اهمیت دارد. اگر قصد راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک را دارید در ابتدا باید اشکال مختلف پلاستیک را بشناسید. برخی از مهم‌ترین پلاستیک ها عبارتند از:

 • PET یا پلی اتیلن ترفتالات

 • HDPE یا پلی اتیلن با چگالی زیاد

 • PVC

 • پلی اتیلن با چگالی پایین

 • پلی پروپیلن

همچنین باید بازار فروش محصولات بازیافتی را به خوبی بررسی کنید. علاوه‌بر این بررسی میزان تقاضای بازار برای هر محصول بسیار اهمیت دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: ورق استیل ۳۱۶ ضد زنگ، آستنیتی، قیمت عمده فروشی

بررسی پیش‌نیازهای قبل از ورود به کسب و کار

قبل از ورود به هر کسب و کاری داشتن یک برنامه‌ریزی و دانستن پیش‌‌نیازها جز ارکان اصلی محسوب می‌شود. بازیافت پلاستیک نیز مانند هر کسب و کاری برای شروع به یک برنامه نیاز دارد. قبل از شروع به فعالیت در این زمینه باید پیش‌نیازهای زیر را در نظر بگیرید.

 • یک سرمایه کلی برای راه اندازی کارخانه محاسبه کنید.

 • محل تاسیس کارخانه مشخص باشد.

 • تجهیزات مورد نظرتان را تهیه کنید.

 • نوع پلاستیکی که قرار است بازیافت شود را در نظر بگیرید.

 • برای جمع آوری زباله‌های پلاستیکی برنامه مشخصی داشته باشید.

 • میزان سود بازیافت را ارزیابی کنید.

علاوه‌بر تمام موارد بالا باید در نظر داشته باشید که منابع مالی، بازاریابی و نام تجاری شما مهم‌ترین نقش‌ها را در کسب و کار شما ایفا خواهند کرد. پس ابتدا یک گزارش کامل از شرایط پروژه ایجاد کنید.

ثبت شرکت

یکی از مهم‌ترین ارکان برای شروع کار، ثبت شرکت است. برای راه اندازی کارخانه در ابتدا باید با ارائه مدارک مورد نیاز شرکت خود را به صورت رسمی ثبت کنید. با این کار می‌توانید از بسیاری سوء استفاده‌ها جلوگیری به عمل بیاورید.

گرفتن مجوزهای مربوطه و شناسایی محل مناسب برای راه اندازی کارخانه

در این مرحله پس از انتخاب صحیح یک مکان (انبار یا کارخانه) و قرار دادن تجهیزات مورد نظر در آن می‌توانید شرکت را تاسیس کنید. برای ثبت مجوز کار در شرکت باید مراحل زیر طی شود:

 • ثبت درخواست در سامانه اصناف

 • بازدید بازرسان از واحد شما

 • صدور مجوز

خرید تجهیزات

پس از ثبت شرکت و تحویل مجوزها باید برای خرید تجهیزات اقدام کنید. مهم‌ترین تجهیزاتی که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • جدا کننده

 • آسیاب

 • دستگاه شستشو

 • خشک‌کن حرارتی

انتخاب تجهیزات روی یک محصول خوب و افزایش تولید بسیار موثر است. باید دقت داشته باشید که دستگاه‌های با کیفیت و با قیمت مناسب را تهیه کنید.

جمع آوری پلاستیک

مواد اولیه برای راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک، پلاستیک‌های از قبل استفاده شده که در زباله‌ها قرار می‌گیرند؛ محسوب می‌شوند. باید بدانید که این مواد اولیه را از کجا و چطور تهیه کنید. جمع‌آوری پلاستیک‌های کهنه از سرتاسر شهر کار آسانی نیست.

جداسازی، شستشو و تولید محصول

یکی از مهم‌ترین مراحل راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک پس از جمع‌آوری، جداسازی پلاستیک‌ها است. پلاستیک‌ها جداسازی و خوب شسته می‌شوند تا آلودگی و ناخالصی نداشته باشند. سپس پلاستیک‌ها ذوب شده و به شکل محصولات مختلف در می‌آیند.

بازاریابی و تبلیغ برای محصولات تولیدی

پس از تولید نوبت به ارائه محصول به بازار می‌رسد. در این مرحله بازاریابی درست بسیار اهمیت دارد. میزان فروش و سود شما از محصولات به شیوه بازاریابی و تبلیغات شما وابسته است. بازاریابی امروزه به دو روش آنلاین و آفلاین انجام می‌شود.

برای بازاریابی محصولات بازیافتی و کارخانه بازیافت پلاستیک بهترین روش چاپ بروشور و توزیع آن در سطح شهر است. همچنین می‌توانید یک سایت ایجاد کرده و از آن برای افزایش آگاهی و مشارکت مردمی استفاده کنید.

هزینه‌های جانبی و سود حاصل از بازیافت پلاستیک چقدر است؟

بررسی هزینه‌ها یکی دیگر از مراحل راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک محسوب می‌شود. هزینه‌های اولیه شامل خرید محل کارخانه، تامین منابع انسانی و تامین مواد اولیه و هزینه‌های ثانویه شامل هزینه تعمیر ماشین آلات و سرویس‌های دوره‌ای باید در نظر گرفته شود.

مجموع هزینه‌های گفته شده را محاسبه کنید. همچنین میزان سود حاصل از این کار را در نظر بگیرید. در مجموع می‌توان گفت می‌توانید از بازیافت پلاستیک درآمد بالایی کسب کنید.

کلام آخر

بازیافت پلاستیک یکی از تجارت‌هایی است که بسیاری از افراد علاقه دارند به آن ورود کنند. تجارت بازیافت مزایا و معایب بسیاری دارد. باید در نظر داشته باشید که ورود به هر حوزه تجارت نیاز به آگاهی دارد. با دانستن مراحل راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک شما می‌توانید تجارت خود را سریع‌تر و ایمن‌تر شروع کنید.

اگر با ما تا اینجا همراه بودید با برخی از نکات برای راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک آشنا شدید. همچنین استفاده از دوره‌ها و مشاوران متخصص به سوالات شما در این حوزه پاسخ می‌دهد تا بدون دغدغه وارد این شغل شوید.

 

برچسب ها : بازیافت,پلاستیک

اشتراک گذاری

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =