نکات مهم در خرید لاستیک باکیفیت

نکات مهم در خرید لاستیک باکیفیت

همه ما برای خرید کفش وقت زیادی را اختصاص می‌دهیم تا با دقت و تمرکز، بهترین انتخاب را داشته باشیم؛ چرا که پاها به عنوان عضوی که وزن بدن را تحمل می‌گنند و در حرکت نقش دارند، باید به خوبی محافظت شوند. فراهم کردن شرایطی که کمترین آسیب در اثر راه رفتن‌های طولانی مدت به بدن وارد شود، انتخاب کفش‌های مناسب را ضروری می‌کند. حال به اتومبیل‌هایی فکر کنید که کیلومترها حرکت می‌کنند و مسیرهای پر فراز و نشیب و ناهموار بسیاری سر راه آن‌ها قرار می‌گیرند. چه چیزی می‌تواند در این مسیرهای طولانی به سلامت خودرو کمک کند؟ انتخاب لاستیک مناسب همان چیزی است که باید برای حفظ سلامت ماشینتان به آن توجه کنید. با توجه به اینکه تمام وزن ماشین بر چرخ‌ها اعمال می‌شود و لاستیک‌ها باید ضمن حرکت در هر نوع مسیر، وزن خودرو را نیز تحمل کنند، انتخاب لاستیک مناسب از ضروریات است. در این مقاله به نکات مهمی درباره خرید لاستیک از جمله لاستیک بارز و لاستیک هانکوک خواهیم پرداخت.

لاستیک بارز

اهمیت انتخاب لاستیک مناسب برای ماشین

پیش از هرچیز بهتر است اهمیت انتخاب لاستیک مناسب را بدانیم. در حقیقت پاسخ این مسئله را زمانی در می‌یابید که با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در اتوبان در حال حرکتید و می‌دانید که ترکیدن یا در رفتن لاستیک می‌تواند چه فاجعه‌ای را به بار بیاورد. انتخاب لاستیک مناسب حرکتی نرم‌تر را برایتان به همراه دارد و این می‌تواند در تجربه رانندگی مطلوب تأثیرگذار باشد. از سوی دیگر، تقویت حرکت ماشین در بسیاری از مواقع به واسطه تعویض لاستیک و جایگزین کردن آن‌ها با لاستیک‌های مرغوب اتفاق می‌افتد. استفاده از انواع باکیفیت لاستیک، اتومبیل‌تان را تقویت می‌کند تا بهتر از قبل حرکت کند و در سرعت‌های بالا نیز عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین کنترل ماشین و فرمان‌پذیری آن نیز می‌تواند تا حدودی تابع نوع لاستیک باشد. در نهایت، سلامت جان سرنشینان را می‌توان تا حدودی با انتخاب لاستیک مناسب تضمین کرد. چنانچه از لاستیک‌های باکیفیت استفاده نشود، احتمال بروز حوادث رانندگی چند برابر خواهد شد. حال با توجه به این موارد و ضرورت انتخاب لاستیک مناسب، به نظر شما چه نکاتی در انتخاب لاستیک باید مورد توجه قرار گیرند؟

 

مواردی که برای خرید لاستیک باید از آن‌ها آگاه باشید

در خرید هر نوع تایر از جمله لاستیک بارز و لاستیک هانکوک، نکات مهمی وجود دارند که نباید از آن‌ها غافل شد. آشنایی با چند شاخص در لاستیک اهمیت زیادی دارد که آن‌ها را در ادامه بیان کرده‌ایم.

سرعت مجاز

یکی از مواردی که در خرید لاستیک باید به آن توجه شود، حداکثر سرعت مجاز است. بیشترین سرعتی که لاستیک می‌تواند آن را به مدت ده دقیقه تحمل کند، سرعت مجاز نامیده می‌شود. این شاخص با حروف A تا Z روی جداره لاستیک نمایش داده می‌شود. برای مثال در دیواره لاستیک پراید حرف H ثبت شده و به این معناست که حداکثر سرعت مجاز این لاستیک، ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت است که البته مشروط به فشار باد و بارگذاری مناسب است.

سایز لاستیک

اعداد و ارقامی روی هر تایر ثبت شده‌اند که برای خرید لاستیک باید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال روی تایر پراید، عبارتی مثل R13-165/65 ثبت شده‌اند. در این تایر، 165 پهنای تایر بر حسب میلی‌متر، 65 نسبت ارتفاع لاستیک به پهنای آن بر حسب درصد، R رادیال و 13 قطر رینگ بر حسب اینچ است. لاستیک جدید را نیز باید بر حسب همین اعداد انتخاب کنید.

بار مجاز

شاخص وزن حداکثر وزنی است که لاستیک می‌تواند در صورت داشتن حداکثر فشار مجاز، تحمل کند. این شاخص با عددی بین صفر تا 279 مشخص می‌شود. برای خودروهای سواری این عدد بین 75 تا 105 متغیر است و هر عدد، وزن مشخصی را نمایش می‌دهد. برای مثال خودرویی که شاخص وزن 76 داشته باشد، می‌تواند 400 کیلوگرم بار را تحمل کند. هیچ وقت نباید لاستیکی را روی خودرو نصب کنید که شاخص وزن کمتر از مقدار توصیه شده توسط شرکت خودروسازی داشته باشد.

تاریخ تولید

در اغلب لاستیک‌ها پس از گذشت 4 سال از تاریخ تولید، مهلت استفاده از آن‌ها به پایان می‌رسد. پس از آن استفاده از لاستیک می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. ترکیدن لاستیک از جمله مشکلاتی است که در اثر عدم توجه به تاریخ تولید لاستیک رخ می‌دهد.

حداکثر فشار باد

حداکثر فشار باد برای برخی لاستیک‌ها 32psi، برای برخی دیگر 44psi و حتی گاهی 50psi قید شده است. توجه به حداکثر فشار لاستیک یک حرکت مهم در نگهداری از لاستیک است. توجه داشته باشید که هنگام سفر بهتر است فشار باد را به اندازه 4psi کاهش دهید تا در صورت گرم شدن لاستیک در بزرگراه، فشار بیش از حد بالا نرود و لاستیک نترکد.

چسبندگی

چسبندگی در هر لاستیکی به این معناست که لاستیک می‌تواند در جاده‌های خیس و بارانی، با ترمز گرفتن پس از طی چه مسافتی متوقف می‌شود. در لاستیک‌های باکیفیتی مثل لاستیک بارز و لاستیک هانکوک، چسبندگی بیشتر است و ماشین در مسافت کوتاه‌تری متوقف می‌شود. این شاخص با نشان‌های B, A, AA و C نمایش داده می‌شود.

ساییدگی

ساییدگی مدت زمانی که لاستیک دچار سایش می‌شود را نشان می‌دهد. هر چه عدد ساییدگی بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای ساییده شدن لاستیک نیاز است و در نتیجه، کیفیت بهتری دارد.

چند نکته مهم درباره لاستیک که باید به آن‌ها توجه کنید

علاوه بر مواردی که در قسمت قبل درباره خرید لاستیک‌هایی مثل لاستیک بارز و لاستیک هانکوک مطرح شد، بهتر است نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

  • در هنگام انتخاب تایر از داشتن استاندارد اطمینان حاصل کنید.
  • مواردی چون نوع خودرو، سرعت، شرایط جوی، شرایط جاده و مواردی از این دست را در نظر داشته باشید.
  • بازدید دوره‌ای لاستیک‌ها را فراموش نکنید.
  • باد لاستیک‌ها را ماهی یک بار کنترل کنید.
  • برای کنترل فشار باد، لاستیک‌ها باید سرد باشند. از خالی کردن باد در حالتی که لاستیک‌ها گرم هستند، بپرهیزید.
  • تمام تایرها را از یک نوع انتخاب کنید.
  • قیمت لاستیک در صورتی که با مشخصات ماشین همخوانی داشته باشد، می‌تواند نمایانگر کیفیت آن باشد.
  • به قیمت لاستیک بیش از حد پایین به هیچ‌وجه اعتماد نکنید.
  • عمق عاج لاستیک‌ها باید مرتبا چک شود. پیش از آن که سطح لاستیک کاملا صاف شود آن را تعویض کنید.

لاستیک هانکوک

سخن پایانی

برندهای معتبر تایر مانند لاستیک بارز و لاستیک هانکوک همواره کیفیت مطلوبی از تایر را ارائه می‌دهند. اگر می‌خواهید از کیفیت تایرها مطمئن باشید، بهتر است برندهای معتبر را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. لاستیک مارکت یکی از بهترین ارائه‌دهندگان انواع لاستیک است که می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آن، از قیمت لاستیک و موجودی انواع لاستیک بارز، لاستیک هانکوک و … مطلع شوید. کارشناسان این مجموعه نیز به شما در خریدی خوب و مطمئن کمک خواهند کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 1