مواد شیمیایی نامناسب عامل مرگ پیروز یوزپلنگ ایرانی به نقل از دارو رایان

به نقل از دارو رایان، پیروز یوزپلنگ ایرانی در 10 ماهگی به دلیل نارسایی کلیوی تلف شد، اما دلیل تلف شدن آن چه بود؟

این یوز ایرانی که یوزپلنگ آسیایی نیز نام دارد تنها گونه از این گربه سان است که فقط در کشور ما یافت می شود. این یوزپلنگ ایرانی که توسط متخصصان ایرانی در 10 اردیبهشت1401سزارین شده بود و بر خلاف دو توله دیگر که چند روز بعد از بدنیا آمدن تلف شده بودند، پیروز شد و زنده ماند و به همین دلیل نام او را  پیروز نام گذاری کردند.

مادر پیروز بعد از تولدش، او را قبول نکرد و همین امر سبب شروع مشکلات برای پیروز بود زیرا به گفته متخصصان در صورت عدم قبولی توله توسط مادر، در آینده با مشکلات جدی ای رو به رو خواهد شد.

یوزپلنگ ایرانی پیروز

مشکل پیروز از کجا آغاز شد؟

در دنیای امروز به دلیل وجود آلودگی های ناشی از استفاده از مواد شیمیایی نامناسب و خرید منیزیم لاکتات ها و خرید سدیم سیترات ها از جای نامناسب که سبب آلودگی محیط زیست می شود یکی از عوامل انقراض موجودات بی گناه همانند پیروز است اما مشکل اصلی پیروز از عدم توانایی در تهیه شیر مناسب شروع شد زیرا به گفته کارشناسان هیچ شیری در دنیا نمی تواند جایگزین شیرمادر در یوزپلنگ ها باشد.

در این 10 ماه، پیروز از سختی های زیادی عبور کرده بود و متخصصان خوبی از سایر کشور ها برای مراقب از او به کشور آورده شد. در این 10 ماه، پیروز گاهی به دلیل تب تا 40 درجه بی حال می شد و درمان برای او آغاز می شد و بعد از مدتی که دوباره جان می گرفت مشکل جدیدی برای او آغاز می شد. بدن پیروز به دلیل عدم استفاده از شیر مادر آن طور که باید قوی نبود و از سیستم ایمنی مناسبی بهره مند نبود.

چه مشکلی سبب مرگ پیروز شد؟

بر اساس معاینات رادیولوژیک و سونوگرافی و آزمایشات انجام شده در چند روز گذشته، مشکل انسداد روده که قبلا وجود داشت برطرف شده بود ولی مشکل دفع در دستگاه گوارش وجود داشت.

به دلیل وجود مشکل در سیستم کلیوی پیروز، متخصصان اقدام به دیالیز او در بیمارستان دامپزشکی کردند. بعد از بستری شدن پیروز در بیمارستان متخصصان سعی کردند که علایم بالینی او را را ثابت نگه دارند اما وضعیت او خوب نبود و در چند روز متخصصان تمام تلاش خود را برای کنترل کردن آنزیم کلیوی به کار بردند، و در ادامه تصمیم به دیالیز او گرفتند با این که می دانستند ممکن است حیوان در زمان دیالیز تلف شود، با این حال عمل دیالیز برای کنترل آنزیم کلیه های پیروز صورت گرفت. اما پیروز نتوانست در برابر این مشکل همانند سایر مشکلات پیروز شود و در 9 اسفند تلف شد و از دنیا رفت.

پیروز یوزپلنگ ایرانی تلف شد

این یوزپلنگ ایرانی به قدری در میان ایرانی ها محبوب و مشهور بود که برای او موسیقی های زیادی سروده بودند و آن را جزو خانواده خود می دانستند و در تمامی شبکه های اجتماعی برای وجود همچنین یوزپلنگ ایرانی در کشور به خود می بالیدند اما متاسفانه این خوشحالی ها دوام زیادی نداشت و تنها 10 ماه بعد با مرگ پیروز یوزپلنگ ایرانی فروکش کرد.

اما خبر خوشی که اخیرا اعلام شد باردار شدن دوباره «ایران» مادر «پیروز» است که امیدها را برای افزایش تعداد یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران افزایش داده است.امید واریم که این نوبت، یوزپلنگ ها به سلامتی به دنیا آیند و مورد قبول مادر خود واقع شوند تا بلکه این نوع از یوزپلنگ ایرانی از خطر انقراض نجات پیدا کند و ملت ایران با داشتن این نوع حیوان در کشور احساس غرور کنند.

سخن پایانی

تمامی ما در قبال تمامی حیوانات موظف هستیم و باید شیوه زندگی خود را اصلاح کنیم تا سبب انقراض این موجودات نشویم. ما باید از محیط زیست به درستی استفاده کنیم و از استفاده مواد شیمیایی نامناسب پرهیز کنیم و تمامی مواد شمیایی خود را از شرکت های معتبری همچون دارو رایان و دیجی شیمی خریداری نماییم.

به امید ایرانی آباد و سربلند، آرزو می کنیم که دیگر جانداری در این خاک و بوم با مشکل انقراض دست و پنجه نرم نکند.

اشتراک گذاری

1 یک نظر

  1. محدثه پاسخ

    واقعا حیف شد که این موجود دوست داشتنی از بینمون رفت. من وقتی خبرش رو شنیدم واقعا ناراحت شدم. امید وارم که این خبری که گفتن مادرش مجدد باردار هست حقیقت باشه تا دوباره بتونیم شاهد یه پیروز دیگه تو ایران باشیم.
    امید وارم روز به روز علم پیشرفت کنه و شرکت هایی مثل دارو رایان و سایر شرکت ها رشد کنن تا مواد شیمایی موجودات بی گناه رو تلف نکنن.
    اگه ما ادما دست به دست همدیگه بدیم و کمتر اقدام به تولید زباله کنیم، این موجودات به راحتی میتونن در کنار ما زندگی کنن و زندگی خوبی رو تجربه کنن.بیاین بهم قول بدیم تا از این به بعد با مصرف درست از نعمت های خدا، کمتر کره زمین رو الوده کنیم تا همگی در کنار هم بتونیم به شادی زندگی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 1 = 11