کوبه، در ایران باستان

کوبه، در ایران باستان

در حین پرسه زدن در مکان‌های معماری تاریخی ایران، احتمالاً زیبایی درهای چوبی قدیمی، در کوچه‌ها و خیابان‌های باریک را مجذوب خود می‌کند. در نگاه اول، ممکن است متوجه آن نشوید، اما اگر دقت کنید، ویژگی مشخصی را خواهید یافت که بینش بسیار خوبی از فرهنگ ایرانی ارائه می دهد.

کسب اطلاعات بیشتر: گنبد قابوس، تاج آجری بر میراث ایران

دو شکل و صدای متفاوت

بر روی تمامی درهای ورودی سنتی، ایرانیان دو نوع درکوبه دست ساز (کوبه) با اشکال و صداهای مختلف قرار می دادند. معمولاً در سمت چپ، یک میله فلزی ضخیم وجود دارد که صدای عمیقی تولید می کند، در حالی که در سمت راست یک حلقه فلزی وجود دارد که صدای سبک تری ایجاد می کند. آیا هدف این دو کوبش را حدس زده اید؟

با تولید دو صدای متفاوت و متمایز، کمدها قصد دارند به میزبان نشان دهند که جنسیت مهمان کدام است. مردان باید با استفاده از میله فلزی با صدای عمیق در سمت چپ در بزنند، در حالی که زنان از حلقه فلزی در سمت راست استفاده می کنند. به این ترتیب، میزبان قبل از باز کردن در می‌دانست که آیا یک مرد یا زنی در شرف ورود است و مطابق با آن لباس بپوشد.

نشانه ای برای میزبان زن

در واقع، طبق آداب و رسوم اسلامی، زنان باید موی خود را در حضور عموم بپوشانند. امروزه کمتر رایج است، اما در گذشته، تعداد زیادی از زنان نیز به طور کامل با چادر می پوشیدند. اما زنان در داخل خانه و در مقابل خانواده و بستگانی که در فرهنگ اسلامی «محرم» نامیده می شوند، نیازی به پوشش ندارند.

بنابراین، هنگامی که مهمان به در رسید، زنان خانه می توانستند به سادگی با شنیدن صدای کوبنده بفهمند که چگونه باید لباس بپوشند. اگر مردی در را می زد، خانم های داخل خانه با صدای “کوبه” می دانستند. با این حال، اگر لحن ملایم کوبنده‌های زن شنیده می‌شد، مجبور نبود خودش را بپوشاند.

امروزه دیگر از این عنصر معماری باستانی استفاده نمی شود اما نمونه های زیبایی در نقاط قدیمی هر شهر، شهر و روستای ایران به چشم می خورد.

آماده شدن برای گروه های مهمان

راه سومی نیز برای استفاده از این تم ها وجود دارد. با ضربه زدن به نوکرها، مردم به میزبان می گفتند که گروهی از مهمانان مورد علاقه در کنار در هستند. از آنجایی که پذیرایی از مهمانان در فرهنگ ایرانی بسیار مورد تقدیر و ارزش است، این صدا با لحظات شادی برای خانواده میزبان همراه بود.

محافظت از خانواده از فال بد

آخرین اما نه کم اهمیت، شکل کوبنده هر دو جنس نیز معنای خاصی دارد. معمولاً کوبنده های در دارای پس زمینه دایره ای هستند که نماد خورشید است. از طرف دیگر، کوبنده به خودی خود ماه در نظر گرفته می شود و توسط دوازده ستاره برجسته احاطه شده است. این عناصر در مجموع نه تنها تزئینی هستند، بلکه نمادهایی برای محافظت از میزبان در برابر افکار شوم و اتفاقات بد هستند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

95 − = 91