Prevention of sensitivity to sunlight

شناخت و پیشگیری از حساسیت به نور خورشید

هیچ کس واقعاً به خورشید آلرژی ندارد، اما برخی از افراد به انواع مختلف اشعه خورشید کاملاً حساس هستند و ممکن است پس از گذراندن مدت زمانی در زیر نور خورشید واکنش های خفیف تا جدی ایجاد کنند.

انواع مختلفی از “آلرژی های خورشیدی” وجود دارد، اما فوران نور چند شکلی (PMLE)، یک وضعیت خود ایمنی در پوست که پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ می دهد، یکی از شایع ترین آنها است. سایر شرایطی که به عنوان آلرژی به خورشید در نظر گرفته می شود، کهیر خورشیدی (کهیر و لکه های قرمز مایل به قرمز است که معمولاً 30 دقیقه تا دو ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب شروع می شود)، خارش اکتینیک (پاپول ها و ندول هایی که در نواحی پوست در معرض آفتاب شدیداً خارش دارند) و واکنش آلرژیک نوری. هنگامی که اشعه ماوراء بنفش خورشید ساختار شیمیایی داروها یا محصولات اعمال شده روی پوست را تغییر می دهد و فرد به ماده تازه اصلاح شده حساسیت پیدا می کند.

چه چیزی باعث PMLE می شود؟

افرادی که دارای PMLE هستند دارای سلول های ایمنی هستند که توسط اشعه های خورشید تحریک می شوند، که به پوست آنها حمله می کند و آنها واکنش پوستی به اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید ایجاد می کنند.

PMLE نشان دهنده 70 درصد از تمام جوش های پوستی ناشی از نور خورشید است. این می تواند هر دو جنس و انواع پوست را تحت تاثیر قرار دهد و معمولا زمانی که فردی نوجوان یا جوان است شروع می شود. PMLE ممکن است یک بیماری ارثی باشد. زن بودن، داشتن پوست روشن و زندگی در شمال از دیگر عوامل خطر هستند.

PMLE در زنان جوانی که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند شایع تر است. افرادی که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند تمام زمستان را خارج از نور خورشید می گذرانند، بنابراین وقتی هوا گرمتر می شود، قرار گرفتن در معرض نور خورشید شدید است. افرادی که در آب و هوای گرم تری زندگی می کنند، حساسیت زدایی می شوند زیرا در تمام طول سال در معرض آفتاب بیشتری قرار دارند.

PMLE چه شکلی است؟

PMLE می تواند چندین ساعت یا چند روز پس از اولین قرار گرفتن در معرض نور خورشید در فصل ظاهر شود، معمولاً در بهار یا در ابتدای تابستان. به طور کلی نواحی بدن که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند، مناطقی هستند که در فصل زمستان پوشیده می شوند، اما در تابستان نه: گردن، سینه و قسمت های بیرونی بازوها.

پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب، افراد مبتلا به PMLE معمولاً متوجه لکه های قرمز رنگ روی پوست خود می شوند. این لکه‌ها ممکن است خارش، سوزش یا گزش داشته باشند، اما معمولاً جای زخم باقی نمی‌گذارند. در موارد شدیدتر، لکه ها بیشتر بدن را می پوشانند و همچنین ممکن است با سردرد، تب، خستگی و فشار خون پایین همراه باشند. (اگر این علائم را تجربه کردید، برای ارزیابی به یک ارائه دهنده مراقبت فوری مراجعه کنید.) اگر فکر می کنید به PMLE یا سایر حساسیت های خورشیدی مبتلا هستید، متخصص پوست بهترین پزشک برای ارزیابی و درمان وضعیت پوست شما است.

آیا PMLE بهتر می شود؟

ضایعات PMLE اغلب در عرض 10 روز بهتر می شوند و مهم است که تا زمان بهبودی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. افرادی که به PMLE مبتلا می شوند ممکن است در طول ماه های بهار و تابستان ناراحتی قابل توجهی را تجربه کنند و زندگی آنها تأثیر منفی بگذارد. با این حال، قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید می تواند احتمال بروز PMLE را کاهش دهد. اثر سفت شدن، همانطور که گفته می شود، به این معنی است که ضایعات پوستی که پس از اولین قسمت ظاهر می شوند، شدت کمتری دارند و در دوره های بعدی بهتر می توان آنها را تحمل کرد.

درمان های فعلی برای هر گونه حساسیت به آفتاب، از جمله PMLE چیست؟

بهترین درمان جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. هنگامی که شدیدترین نور خورشید است (از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر) از نور خورشید اجتناب کنید و از لباس های محافظ اشعه ماوراء بنفش یا لباس های ساخته شده از پارچه های تیره و ضخیم تر استفاده کنید، زیرا از رسیدن اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست شما جلوگیری می کند. کلاه هایی با لبه پهن از پوست سر، صورت و (تا حدی) گردن شما محافظت می کنند.

کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیعی که از پوست شما در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند، باید روزانه استفاده شوند، حتی اگر هوا ابری باشد. کرم ضد آفتاب را روی صورت و هر قسمتی از پوست که با کلاه یا لباس پوشانده نشده است بمالید. کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید، و اگر شنا می‌روید یا عرق می‌کنید، بیشتر تکرار کنید (ضدآفتاب مقاوم در برابر آب نیز باید دوباره استفاده شود).

در صورت ابتلا به PMLE، نواحی تحت تاثیر پوست را می توان با کرم های استروئیدی درمان کرد. در موارد شدید، پزشک ممکن است یک دوره کوتاه از قرص‌های استروئیدی را توصیه کند. داروهایی که پاسخ ایمنی را کاهش می دهند، مانند آزاتیوپرین، گزینه هایی برای درمان PMLE هستند، زیرا این یک وضعیت خود ایمنی است (بدن در حال حمله به سلول های سالم خود است).

آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که معمولاً برای آلرژی استفاده می شوند و ممکن است به کوتاه شدن مدت لکه های قرمز رنگ که خارش یا سوزش دارند کمک کنند و همچنین التهاب را کاهش دهند.

هیدروکسی کلروکین (دارویی که برای درمان مالاریا نیز استفاده می‌شود) می‌تواند در موارد شعله‌ور شدن بیماری یا به‌عنوان یک روش پیشگیری در هنگام سفر افراد به مکان‌های آفتابی در طول تعطیلات زمستانی استفاده شود.

عصاره خوراکی Polypodium leucotomos، یک ماده طبیعی مشتق شده از برگ های سرخس استوایی، ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کند و دارای خواص ضد التهابی است که در پیشگیری از PMLE مفید است. سایر مکمل های غذایی حاوی لیکوپن و بتاکاروتن (مشتقات ویتامین A) اثر مشابهی دارند. یک متخصص پوست شما را در مورد بهترین روش استفاده از این داروها راهنمایی می کند.

آلرژی به خورشید در آب و هوای معتدل رایج است، اما با راهنمایی یک متخصص پوست، پیشگیری دقیق از آفتاب و داروها می‌توان آن را در طول ماه‌های آفتابی سال کنترل کرد.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78 − = 76