Reduction of neck pain

کم‌شدن درد گردن

ستون فقرات بالایی که به عنوان گردن شناخته می‌شود ساختاری است بسیار قوی که باید در طول روز وزن سر شما را که حدود 5 تا 6 کیلوگرم است نگه دارد. یکی از علل اصلی ناتوانی در بزرگسالان درد گردن است. تا 20٪ مردم در سنین بزرگسالی مشکلات گردن را تجربه می‌کنند که امروزه این مشکلات گردن به صورت صعودی در حال افزایش است. فیزیوتراپیست‌ها طیف وسیعی از درمان‌های غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی درد گردن را برای کمک به کاهش و رفع درد شمابه کار می‌برند. فیزیوتراپی دایان به شما کمک می‌کند تا علائم درد گردن شما به سرعت از بین برود و شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مسیر بهبودی برگردید.


برخی از علل شایع گردن درد چیست؟

دلایل زیادی برای درد ستون فقرات گردنی وجود دارد که برخی از آنها شایع‌تر از بقیه هستند. سردرد معمولاً توسط گردن نیز ایجاد می شود که در این مقاله به آن می‌پردازیم. در زیر شایع‌ترین علل گردن درد که در افراد مشاهده می‌کنیم را شرح داده‌ایم.

بیشتر بدانید: مقاله جامع علل و انواع درمان ها برای کاهش درد گردن

گردن درد عضلانی

این نوع شایع‌ترین نوع گردن درد است و معمولاً با درد مبهم و منتشر در عضلات گردن ظاهر می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند به ناحیه تیغه شانه یا شانه شما نیز منتقل شده و به صورت درد شانه جلوه کند. درد ناشی از عضلات گردن اغلب با کاهش دامنه حرکتی گردن خود را نشان می‌دهد و مانند یک احساس کشش است. این نوع درد معمولا با قرارگرفتن عضلات گردن در معرض باری بیش از توان گردن ایجاد می شود که اغلب با ضعف عضلانی همراه است. گردن درد عضلانی در یک دوره زمانی طولانی به دلیل وضعیت بدنی نامناسب، وضعیت‌های پایدار (مانند نشستن)، کارهای فیزیکی یا حرکات تکراری رخ می‌دهد.

یک زیرشاخه از گردن درد عضلانی وجود دارد که به آن اسپاسم عضلانی می‌گویند که در شرایط حادتر اتفاق می‌افتد و به صورت لحظه‌ای آغاز می‌شودِِ به عنوان مثال در حین بلندکردن چیزی که بیش از حد سنگین است ناگهان احساس سوزش در گردن شما به وجود می‌آید. اسپاسم عضلانی نیز می‌تواند همراه با انحراف گردن باشد. این نوع اسپاسم عضلانی در نتیجه تلاش بدن برای محافظت از ستون فقرات در برابر آسیب یا تحریک بیشتر ایجاد می‌شود.


درد مفاصل صورت

7 مهره در گردن وجود دارد که به هم متصل هستند و مفاصل فاست را تشکیل می‌دهند که ممکن است آسیب دیده یا تحریک شوند و باعث درد شوند. این نوع درد می‌تواند در نتیجه تصادف با وسیله نقلیه که باعث پرت‌شدن گردن به سمت عقب و جلو می‌شود و همچنین به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات مانند آرتروز رخ دهد.

کجی گردن حاد

نوعی از مشکلات گردن است که در آن شروع ناگهانی درد شدید و محدودیت حرکت گردن ناشی از اسپاسم عضلانی وجود دارد. این مشکل معمولاً به یکی از دلایل زیر رخ می‌دهد:

  1. تحریک مفصل فاست
  2. تحریک دیسک مهره‌ای

خم‌شدگی مفصل فاست معمولاً با درد در قسمت فوقانی گردن خود را نشان می‌دهد، در حالی که گردن دیسکوژنیک بیشتر در قسمت پایین گردن و حتی در قسمت بالای پشت و شانه ظاهر می‌شود.

درد عصبی (رادیکولار یا نوروپاتیک)

طناب نخاعی از ستون فقرات در گردن پایین می‌رود و از کنار ستون فقرات در همان‌ریشه‌های عصبی خارج می‌شود. این ریشه‌های عصبی به شانه، بازو و انگشتان شما نیز می‌رسند. ریشه‌های عصبی که از ستون فقرات شما خارج می شوند معمولاً به دلیل برآمدگی دیسک، التهاب اطراف یا آرتروز مفصل ستون فقرات تحریک شده و باعث درد می‌شوند. درد اغلب تیز و به صورت تیر کشیدن است و می‌تواند به صورت پراکنده اتفاق بیفتد و می‌تواند به شانه و انگشتان منتقل شود.


فیزیوتراپیست برای گردن درد چه می کند؟

طبق این مطالعه و بسیاری مطالعات دیگر، فیزیوتراپی درد گردن یک روش درمانی برای درمان گردن درد است که عمدتاً شامل درمان دستی (ماساژ، طب سوزنی، دستکاری و تحرک)، آموزش و ورزش است. فیزیوتراپست در آموزش به سؤالات مهمی که در مورد گردن درد دارید پاسخ می‌دهد؛ از جمله اینکه چه چیزی باعث گردن درد شما می‌شود، چقدر طول می‌کشد تا برطرف شود، چه کاری می‌توانید برای کاهش درد انجام دهید و چگونه در آینده از آن جلوگیری کنید. درمان دستی و ورزش نیز برای اطمینان از بهبودی کامل شما بسیار مهم است و به سه مرحله اصلی تقسیم ‌می‌شود:

فاز 1 – کاهش درد و بازیابی حرکت

این مرحله تاکید زیادی بر استفاده از تکنیک‌های درمان دستی برای کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی شما دارد. درمان دستی ابزار موثری است که فیزیوتراپیست‌ها برای شروع روند بهبودی شما از آن استفاده می‌کنند. شروع ورزش در خانه مهم‌ترین کار است که به کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی شما کمک می‌کند. شما با کمک درمان دستی و تمرینات ملایم در طی چند روز متوجه کاهش درد گردن خود شده و حرکت گردن شما بهبود می یابد.

فاز 2 – بهبود قدرت، استقامت و ظرفیت گردن

تمریناتی که روی بهبود قدرت، استقامت و در صورت نیاز، انعطاف پذیری گردن شما موثر است، کلید بهبود طولانی‌مدت گردن درد است. مطالعات نشان داده است که تمرینات مخصوص گردن و تیغه شانه برای درمان گردن درد مزمن مفید است. این کار باید هرچه زودتر شروع شود و شامل تمریناتی است که بر روی عضلات گردن و همچنین عضلات پشتیبان اطراف گردن در قسمت بالای کمر و شانه کار می‌کند.

فاز 3 – جلوگیری از عود گردن درد

این فاز درواقع گسترش فاز دوم است. در این مرحله فیزیوتراپیست کمک می‌کند تا برنامه‌ای ایجاد کنید که عادات سالم را روی گردن شما پیاده کند. این مرحله شامل مواردی مانند یافتن نوعی ورزش که از آن لذت می‌برید و به آن پایبند هستید، پیشنهاد نوعی چیدمان بهینه میز در محل کار، حفظ وضعیت مناسب گردن و بحث در مورد تکنیک‌های دستی و بلندکردن صحیح و… است.

جمع‌بندی

اگر درد گردن را تجربه می‌کنید، باید به شما بگوییم که یکی از راه‌های درمان شما انجام فیزیوتراپی درد گردن است. دایان یک مرکز فیزیوتراپی در قیطریه است که از همه روش‌های درمانی علمی برای کاهش درد سریع و تقویت عضلات گردن شما بهره می‌برد. یکی از کارهایی که برای درمان گردن درد شما در این مرکز انجام می‌شود فیزیوتراپی پشت گردن است که نتایج خوبی برای گردن درد شما خواهد داشت.

 

برچسب ها : فیزیوتراپی دایان,فیزیوتراپی گردن,فیزیوتراپی علی حیدریان,فیزیوتراپی مطهره حسین پور,کم شدن درد گردن,علت درد گردن,فیزیوتراپی در قیطریه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =