The best dance style for children

بهترين سبك رقص براي كودكان چيست؟

آیا می دانید چند نوع سبک رقص وجود دارد؟ مطابق با تاریخچه رقص، بیش از 42 سبک رقص مختلف وجود دارد. شرکت در انواع رقص های مختلف، مزایای زیای برای کودکان دارد. در ادامه مطلب درمورد تعدادي از رقص ها و مزاياي آنها توضيح داده ايم. پس لازم است سبک های رقصی را که کودکتان به آنها علاقه دارد، بررسی کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع سبک رقص ها

پیدا کردن سبک رقص مناسب شما، از اهمیت زیادی برخوردار است. افراد، علایق و سلایق مختلفی دارند و ممکن است از سبک های رقص متفاوتی لذت ببرند. موارد زیر 6 نوع سبک رقص هستند که کودک شما ممکن است به آنها علاقه داشته باشد:

1.   باله کلاسیک

باله کلاسیک، هم یک سبک رقص است و هم یکی از انواع رقص باله محسوب می شود. این رقص، شکل سنتی تکنیک باله که طی قرن ها آموزش داده و اجرا شده است را توصیف می کند. باله کلاسیک به فداکاری، نظم و حرکات باوقار و روان، تأکید زیادی دارد. خط کشیده، شکل درست، تکنیک و چرخش پاها، مهمترین اصل باله کلاسیک است.

رقص آرایی پیچیده، در تلاش است تا تنها با بکارگیری حرکات باله، داستانی را روایت کند. این چارچوب ها، برای اولین بار در قرن نوزدهم پایه ریزی شدند. جالب است بدانید که امروزه مهارتها، رقص آرایی ها و اجراهای مشابهی صورت می گیرد. رقص کلاسیک، این سنت های بنیادی را به آینده انتقال می دهد.

2.   جاز

رقص جاز از نظر تاریخی سبک های رقص بسیار متفاوتی را در بر می گیرد. منشأ سبک های مختلف جاز همگی به ریتم ها و رقص های آمریکایی- آفریقایی بر می گردد. جاز، عناصر تپ دنس و باله را در بر می گیرد و برخلاف حرکات قوی و بلند باله، از سبک بدن و اندام شل استفاده می کند.

رقصنده های جاز، اغلب نزدیک تر به زمین می رقصند. گرچه، آنها حرکات ترکیبی چرخشی و جهشی منحصر به فردی را اجرا می کنند. اغلب اوقات، جاز در تأترهای موزیکال، موزیک ویدیوها، مکان های تفریحی و شرکت های حرفه ای در سراسر دنیا یافت می شود. اگر مسابقه های رقص را تماشا کنید، اغلب سبک رقص جاز را مشاهده خواهید کرد.

3.   رقص هیپ هاپ

رقص هیپ هاپ یکی از جدیدترین اشکال رقص می باشد. این سبک برای اولین بار در سال 1960 و 1970 در شهر نیویورک آغاز شد. بسیاری از افراد بدون هیچ آموزش رسمی، از مهارت های حرکتی ذاتی خود برای خلق رقص استفاده می کردند. این نوع رقص را افراد عادی انجام می دهند و به آموزش های رسمی تکیه نمیکنند و از ریتم ها و سبک های رقص آفریقایی الهام می گیرد. شما در این سبک رقص، شاهد رقابت و بداهه پردازی منحصر به فردی خواهید بود. سعی کنید مدت زمانی را صرف تماشای بازی کودکانتان کنید و از تماشای بازی آنها و انجام برخی حرکات رقص هیپ هاپ لذت ببرید.

4.   لیریکال

بسیاری از رقصنده ها، به سبک رقص لیریکال علاقه دارند، زیرا حد وسط بین رقص باله و جاز است. این نوع رقص، احساسات قوی را در انسان برمی انگیزد. رقصنده ها و طراحان رقص، تا حد زیادی به احساس موسیقی تکیه می کنند.

حرکات رقص لیریکال، نسبت به باله از دقت پایین تری برخوردارند و تمرکز آنها بیشتر روی مفهوم می باشد. طراحان رقص، از سبک های مختلف موسیقی برای خلق احساسات مورد نظر خود استفاده می کنند. حرکات لیریکال در تلاشند تا مفهوم موسیقی را زنده کنند. مخاطبان از رقص لیریکال لذت می برند، زیرا درک آن را آسانتر می دانند.

این نوع رقص، اغلب تصاویر زیبایی خلق می کند. رقصنده ها صحنه رقص را با جهش ها، چرخش ها و حرکات راه رفتن منحصر به فرد خود پر می کنند و معمولاً نسبت به سایر سبک های رقص، به حرکات فیزیکی کمتری نیاز دارد. این رقص برای همه ی افراد با سنین مختلف و انواع فرم بدنی، مناسب است. همچنین پیشینه یکپارچه رقص باله و جاز، موجب ادغام آنها در سبک لیریکال می شود.

5.   رقص معاصر

اصطلاح معاصر، اغلب در فرهنگ های رقص ایالات متحده و اروپا استفاده می شود. این رقص، عناصر مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را تلفیق می کند و هیچ تعریف مشخصی ندارد. رقصندگان به شکل جدید و خلاقانه ای حرکت می کنند و تصاویر جالبی را خلق می کنند. آنها ممکن است حرکات پیچیده و سختی مانند پرش ها و افتادن روی زمین را اجرا کنند.

طراحان رقص، حرکات ژیمناستیک را در این نوع رقص جای می دهند. این بی تعریفی هدفمند، تا حدی به دلیل شکل رقص مدرن می باشد.

6.   رقص تپ دنس

رقص تپ، به طور سنتی به شکل تک نفره اجرا می شود. در این نوع رقص، رقصنده ها با استفاده از صفحه های فلزی کوچکی درکف کفش خود، صداهای ریتمیکی ایجاد می کنند. گاهی اوقات، این صفحه های فلزی، موسیقی ایجاد می کنند و بنابراین نوعی موسیقی بدون ساز (آکاپلا) ساخته می شود. این تکنیک رقص در اکثرگام ها، شامل بالاتنه شُل و زانوهای اندکی خمیده می شود.

رقصنده ها، حرکات را روی کف پا اجرا می کنند و یا برای تأکید از پاشنه پا استفاده می کنند. هرچه رقص جلوتر می رود، صداهای گام ها سریعتر می شود و با چرخش همراه می شوند. رقص تپ برای اولین بار در نمایش های مینسترل در قرن نوزدهم معرفی شد. ریتمها و صداهای دقیق، کلید این سبک رقص هستند.

مزایای رقص برای کودکان

کودکان، از طریق عمل کردن آموزش می بینند. این سبک یادگیری که به آن یادگیری حرکتی می گویند، در تمام گروههای سنی کاربرد دارد. رقص، بیشتر از همه چیز یک فعالیت جنبشی حرکتی است. بنابراین، کودکان از کلاسهای رقص لذت می برند و پیشرفت می کنند. رقص، توسعه ی مهارت های سواد آموزی در کودکان خردسال را افزایش می دهد، زیرا مهارت های حرکتی و زبان آموزی را با هم ادغام می کند.

رقص، موجب توسعه ی دانش، مهارت و درک کودکان از جهان می شود. رقص با استفاده از حرکات مختلف، به تجسم و بیان داستانها، احساسات، تجارب و خیالات می پردازد و همچنین شناخت و آگاهی احساسی را بالا می برد. رقصنده، بدن خود را بهتر می شناسد و یاد می گیرد چگونه آن را در فضا حرکت دهد (حس عمقی).

رقص براي كودكان، موجب تقویت مهارت های حرکتی ظریف و درشت می شود. به هنگام رقص، مهارت های ریاضی نیز از جمله شمارش، فواصل، شکل ها، جمع، تفریق، ضرب و تقسیم، پرورش پیدا می کنند. اعتماد به نفس و خودآگاهی رقصنده ها از طریق کلاس، تمرین و تکرار حرکات افزایش پیدا می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از باشگاه ورزشی اسپین با ما در تماس باشید: espinclub.ir

شماره تماس: 09129171854

آدرس: تهران، اشرفی اصفهانی خیابان شهید باهنر یا باغ فیض نبش کوچه ی نیلوفر پلاک 7، مجموعه ورزشی رایا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 5 =