روش‌های درمان کمردرد و تشخیص آن

روش‌های درمان کمردرد و تشخیص آن

کمردرد، یکی از بیماری‌های شایعی است که در بین مردم رواج پیدا کرده است و این بیماری برای برخی به‌سرعت بهبود می‌یابند برخی مقداری بیشتر طول می‌کشد. این مقاله که به کمک کلینیک ارتوپد فنی کوشا نوشته‌شده است و که خدماتی چون ساخت انواع کمربند یا بریس‌های اصلاحی ستون فقرات ، پروتزهای دست و پا و زانوبند یا بریس برای زانوی پرانتزی و ضربدری و غیره را به مراجعه‌کنندگان خود ارائه می‌دهد.

علل کمردرد

کمردرد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد گاهی در اثر کشیدگی عضلات است که ممکن است فرد چند روز بیشتر درگیر آن نباشد و بعد از مدتی بدون مراجعه به دکتر و مصرف دارو بهتر شود.

علل دیگری که باعث کمردرد می‌شود درد عصب سیاتیک می‌باشد و ازجمله علل نادر آن سرطان، شکستگی و عفونت می‌باشد.

درمان کمردرد

کمردرد همان‌طور که دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد می‌تواند راه‌های متفاوتی هم برای درمان داشته باشد.

اگر کمردرد در اثر کشیدگی باشد؛ یکی از راه‌های درمان آن تزریق آمپول برای باز شدن عضلات است یا در اثر ورم از کیسه یخ استفاده می‌شود درصورتی‌که درد دارد حوله گرم یا آب گرم روی ناحیه درد بگذارید.

ورزش و تمرینات کششی می‌تواند به کمردرد کمک کند که در همین راستا می‌توانید مقاله 16 ورزش اصلاحی ستون فقرات را در بخش مقالات سایت کلینک کوشا بخوانید.

در مواردی که درد شدیدتر است طبق نظر پزشک از داروهایی که تجویز می‌کند و چند جلسه فیزیوتراپی به بهبود آن کمک می‌کند و حتی در برخی موارد جراحی را پیشنهاد می‌کنند بااین‌حال شما می‌توانید برای تسکین درد و اصلاح انحراف کمر خود از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات استفاده کنید.

کمربند برای اصلاح ستون فقرات

روش تشخیص کمردرد

فرد بااحساس درد در ناحیه ستون فقرات به پزشک مراجعه می‌کند و پزشک با معاینه فرد از او می‌خواهد که سی‌تی‌اسکن و MRI انجام دهد تا روش درمان درستی به فرد بدهد.

اما کلینیک کوشا با استفاده از دستگاهی بدون اشعه، به‌سادگی از کمر شما اسکن ستون فقرات می‌گیرد و درصورتی‌که انحراف و مشکلی باشد در همان لحظه قابل‌مشاهده است.

دستگاه اسکن ستون فقرات کلینیک کوشا

اسکن ستون فقرات یک تست تصویربرداری است که مانند اشعه ایکس سنتی، تصاویر یا تصاویر متعددی از داخل بدن تولید می‌کند و برای تشخیص درد در ناحیه ستون فقرات استفاده می‌شود با این تفاوت که این دستگاه هیچ‌گونه اشعه‌ خطرناکی ندارد.

عواملی که باعث تشدید کمردرد می‌شود؟

یک سری شرایط جسمی و فردی می‌توانند کمردرد را تشدید کنند ازجمله:

 • اضافه‌وزن
 • سن
 • سیگار

انواع درد ستون فقرات

ستون فقرات کمری: سیاتیک اغلب از فتق دیسک در قسمت پایین کمر ایجاد می‌شود و فشار روی یک یا چند عصب که به عصب سیاتیک کمک می‌کنند می‌تواند باعث درد، سوزش، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی شود که از باسن به ساق پا و گاهی اوقات به پا منتشر می‌شود. معمولاً یک‌طرف (چپ یا راست) تحت تأثیر قرار می‌گیرد و این درد اغلب به‌صورت تیز و شبیه شوک الکتریکی توصیف می‌شود. ممکن است با ایستادن، راه رفتن یا نشستن شدیدتر شود و همراه با پادرد، بیمار ممکن است کمردرد را نیز تجربه کند. استفاده از اصطلاح رادیکولوپاتی ممکن است به‌جای استفاده از اصطلاح سیاتیک مناسب‌تر باشد، زیرا تمام دردهای پا لزوماً «سیاتیک» نیستند.

ستون فقرات گردنی: علائم ممکن است شامل درد در گردن یا بین شانه‌ها باشد و این درد باعث بی‌حسی در ناحیه گردن شود.

ستون فقرات سینه‌ای: علائم فتق دیسک قفسه سینه می‌تواند شامل درد پشت قفسه سینه باشد که در اطراف یک یا هر دو طرف قفسه سینه منتشر می‌شود. چنین دردی معمولاً در اثر فعالیت بدنی ایجاد می‌شود و حتی می‌تواند با کشیدن نفس عمیق ایجاد شود. نوارهای بی‌حسی در اطراف دیواره قفسه سینه نیز می‌تواند وجود داشته باشد. فتق دیسک ستون فقرات در مقایسه با فتق دیسک گردن و کمر نسبتاً نادر است.

نکات زیر ممکن است برای جلوگیری از کمردرد مرتبط با کشیدگی و رگ به رگ شدن مفید باشد:

 • کرانچ و سایر تمرینات تقویت‌کننده عضلات شکم را انجام دهید تا ثبات بیشتری در ستون فقرات ایجاد کنید. شنا، دوچرخه‌سواری ثابت و پیاده‌روی سریع، ورزش‌های هوازی خوبی هستند که معمولاً فشار اضافی به کمر شما وارد نمی‌کنند.
 • از تکنیک‌های صحیح بلند کردن و حرکت استفاده کنید، مانند چمباتمه زدن برای بلند کردن یک جسم سنگین (خم نشوید و بلند نکنید). اگر جسمی خیلی سنگین یا نامناسب است، کمک بگیرید.
 • هنگام نشستن و ایستادن وضعیت صحیح بدن خود را حفظ کنید.
 • ترک سیگار: سیگار یک عامل خطر برای سخت شدن شریان‌ها است که می‌تواند باعث کمردرد و اختلالات دیسک شود.
 • در صورت امکان از موقعیت‌های استرس‌زا اجتناب کنید زیرا این می‌تواند باعث تنش عضلانی شود.
 • وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن، به‌خصوص در ناحیه میانی می‌تواند به کمر فشار وارد کند.

شرایط جراحی

جراحی دیسک مصنوعی (آرتروپلاستی دیسک)

جایگزینی جراحی دیسک گردن یا کمر بیمار یا فتق شده با دیسک مصنوعی که برای حفظ تحرک ستون فقرات طراحی‌شده است. این‌ها معمولاً از یک هسته پلاستیکی بین دو صفحه فلزی (معمولاً تیتانیوم) تشکیل‌شده‌اند که در ستون فقرات قفل می‌شوند.

بستن کمربند یا بریس

کمربندهای ساکروایلیاک و لومبوساکرال بریس‌های پشتی هستند که به درمان درد در ستون فقرات کمری کمک می‌کنند که بریس‌های ستون فقرات برای هر ناحیه از ستون فقرات وجود دارد.

کمربند ساکروایلیاک

در صورت داشتن درد مفصل ساکروایلیاک، پزشک ممکن است کمربند ساکروایلیاک را تجویز کند. مفاصل ساکروایلیاک که اغلب مفاصل SI نامیده می‌شوند، در دو طرف ساکروم شما (پایه ستون فقرات) قرار دارند. مفاصل SI شما ساکروم را به لگن متصل می‌کنند و ما یک ویدیو در مورد مفاصل ساکروایلیاک داریم تا به شما کمک کنیم بیشتر بدانید.

مانند همه مفاصل، مفاصل ساکروایلیاک در رباط‌های قوی قرار دارند. رباط‌های سالم از حرکت بیش‌ازحد مفاصل SI جلوگیری می‌کنند؛ اما اگر رباط‌ها بیمار شوند (مثلاً از آرتروز)، آسیب ببینند یا در اثر سن فرسوده شوند، به مفاصل SI اجازه می‌دهند بیش ازآنچه باید حرکت کنند. این می‌تواند باعث درد در لگن و کمر شما شود و وضعیتی به نام اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک نیز می‌تواند باعث کمردرد شود.

کمربند ساکروایلیاک فشاری را در اطراف مفصل ران ایجاد می‌کند تا از حرکت بیش‌ازحد مفاصل SI جلوگیری کند. کمربند به دور لگن پیچیده می‌شود و ممکن است با استفاده از توری در کنار یا پشت بریس سفت شود.

بریس اصلاحی برای کمردرد

کمربند لومبوساکرال

کمربندهای لومبوساکرال به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که به شکم شما فشار وارد کنند و درنتیجه وزن و فشار روی کمر را کاهش دهند. این نوع بریس تثبیت ستون فقرات کمری را فراهم می‌کند، بنابراین یک محیط درمانی بهینه برای تعدادی از شرایط ستون فقرات کمری، ازجمله کشیدگی عضلات کمر ایجاد می‌کند.

کمربندهای لومبوساکرال که از پنبه محکم ساخته‌شده‌اند به دور کمر شما پیچیده می‌شوند و به‌راحتی با استفاده از توری در کنار یا پشت قابل تنظیم هستند. کمربندهای لومبوساکرال در اندازه‌های مختلف موجود هستند تا میزان حمایت مناسب را برای شرایط مختلف کمر فراهم کنند.

کمردرد توسط عوامل بی‌شماری ایجاد می‌شود و گزینه‌های درمانی نیز به همین ترتیب متعدد هستند. می‌توانید ماساژ و یا جراحی برای اصلاح کمردرد خود انجام دهید. ما می‌خواهیم بر روی نوع خاصی از تسمه که به‌عنوان کمربند رفع فشار شناخته می‌شود، تمرکز کنیم.

کمربند رفع فشار چیست؟

کمربند رفع فشار یک بریس است که در اطراف کمر خود قرار می‌دهید. کمربند باد و منبسط می‌شود و به‌آرامی پشت شمارا در این فرآیند کشیده می‌شود. هدف از کمربند رفع فشار، تسکین کمردرد با کشیدن آرام مهره‌ها است و درنتیجه فشار روی اعصاب فشرده در ستون فقرات کاهش می‌یابد.

با توجه به عملکرد، کمربند رفع فشار فقط برای درمان کمردرد ناشی از فشار دادن اعصاب مفید است. سایر اشکال کمردرد احتمالاً تحت تأثیر کمربند رفع فشار قرار نمی‌گیرند.

آیا کمربند رفع فشار می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند؟

کمربندهای رفع فشار می‌توانند تا حدودی درد را کاهش دهند، اما فقط در بیمارانی که درد آن‌ها به دلیل فشار دادن عصب یا برآمدگی دیسک ایجاد می‌شود. سایر شرایط ستون فقرات ممکن است به‌هیچ‌وجه تحت تأثیر کمربند رفع فشار قرار نگیرند. حتی اگر کمربند رفع فشار مقداری تسکین درد را به شما ارائه دهد، به‌احتمال‌زیاد تسکین درد کوتاه‌مدت خواهد بود. پس از برداشتن کمربند، ستون فقرات به حالت اولیه خود بازمی‌گردد و دوباره به اعصاب برخورد می‌کند.

بریس ستون فقرات می‌تواند حرکت را محدود کند، ساختارهای ضعیف یا آسیب‌دیده ستون فقرات را تثبیت کند و یا از پیشرفت تغییر شکل ستون فقرات جلوگیری کند. ازآنجاکه این‌یک درمان چندمنظوره است، بریس ممکن است برای بسیاری از شرایط ستون فقرات مفید باشد.

در زیر شرایط و درد ستون فقرات که معمولاً با بریس درمان می‌شوند، آورده شده است

 • کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضله
 • پوکی استخوان
 • اسکولیوز
 • آسیب نخاعی
 • شکستگی ستون فقرات
 • تومورهای ستون فقرات

اگر شما به خدمات ارتوپدی فنی چون اصلاح و درمان ستون فقرات، بریس یا کمربند طبی، اسپلینت دست و پا، اسکن کف پا، کفش‌های مخصوص افراد دیابتی، کفش و کفی طبی، پروتز پا و دست، خدمات معلولین و آسیب نخاعی و غیره علاقه دارید، می‌توانید برروی وب سایت کلینیک ارتوپد فنی کوشا به مقالات رایگان و جامعی در این رابطه دست پیدا کنید و از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوید. فقط لازم است متن زیر را در گوگل جستجو کنید:

کلینیک ارتوپد فنی کوشا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78 − 69 =