یک بروکر خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک بروکر خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اکثر افرادی که تازه‌وارد بازار فارکس می‌شوند و می‌خواهند ترید را به صورت حرفه‌ای آغاز کنند، به دنبال یک بروکر خوب و معتبر هستند که با اطمینان کامل به معاملات خود در آن بروکر بپردازند. اما انتخاب یک بروکر خوب و معتبر با توجه به موقعیت سیاسی کشورمان ساده نیست و نیازمند تحقیق و بررسی بسیار دقیق است. در ادامه این مقاله به شما کمک می‌کنیم با بررسی چند ویژگی مهم در بروکرها، بهترین‌ها را انتخاب کرده و با خیال راحت در آن ترید کنید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

انتخاب بروکر در معاملات چه تاثیری دارد؟

اول از همه باید بدانید که با انتخاب یک بروکر خوب شما چه نکات مثبتی را دریافت خواهید کرد. بروکر معتبر و خوب باعث می‌شود تا شما از حساب‌ها و سرمایه خود در بازار اطمینان کامل داشته باشید و ریسک از بین رفتن سرمایه تقریباً صفر باشد. اگر شما یک بروکر نا‌مطمئن انتخاب کنید، ممکن است با ریسک‌های مختلف مانند قطع شدن پلتفرم‌های ترید، از دست دادن سرمایه و یا کلاهبرداری مواجه شوید.

بخش مهم دیگر در انتخاب بروکر، اسپردهای آن است. در بروکرهای معتبر معمولاً اسپردها با هم برابر است، اما در بروکرهایی که عرضه و تقاضا محدود بوده و همچنین قوانین آن متفاوت است، ممکن است که اسپردها بسیار متفاوت بوده و باعث زیان‌ده شدن حساب شما شود. یعنی شما حتی اگر معاملات سودده داشته باشید، ممکن است با اسپردهای بالا این سود را هم به بروکر تقدیم کنید. عملاً یکی از عوامل تأثیرگذار بر حساب شما، اسپردهای معاملاتی است که باید به دقت چک شود.

کسانی که می‌خواهند به طور دائمی در این بازار فعالیت کنند، باید در انتخاب بروکر خیلی محتاط و بادقت عمل کنند تا اولین قدم را درست بردارند. پس انتخاب بروکر تأثیر بسزایی در معاملات دارد و حتی می‌توان گفت که اشتباه در این مورد حتی با عملکرد فوق‌العاده معاملاتی قابل پوشش نیست.

یک بروکر خوب و معتبر چه ویژگی‌هایی دارد؟

حال در ادامه به بررسی مواردی می‌پردازیم که اگر در هر بروکری این موارد را مشاهده کردید، نشان دهنده یک بروکر معتبر و خوب است. پس بادقت موارد را بررسی کرده و سپس با توجه به مواردی که در این مقاله ذکر می‌کنیم، از بین بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند بهترین بروکر فارکس را انتخاب کنید.

  1. پلتفرم‌های معاملاتی:

یکی از مهم‌ترین مواردی که شما باید دقت کنید، پشتیبانی بروکر از پلتفرم‌های بروز معاملاتی است. بروکر مورد نظر شما حتماً باید از پلتفرم‌های معروف ترید در بازار فارکس مانند متاتریدر 4 و 5 پشتیبانی کند و به آسانی حساب معامله‌گران را به این پلتفرم‌ها متصل کند. بروکری که از پلتفرم‌های متاتریدر که مخصوص ترید در بازار فارکس هستند پشتیبانی نکند، یک جای کارش می‌لنگد. پس حتماً این موارد را در قسمت پلتفرم‌های ترید بروکر انتخابی چک کنید.

ممکن است در بعضی بروکرها در وب‌سایت ذکر شده باشد که از این پلتفرم‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما در عمل نتوانید آن‌ها را به حساب‌های خود متصل کنید. پس پیشنهاد می‌شود قبل از انتخاب بروکر با استفاده از حساب‌های دمو این پلتفرم‌های ترید را با اتصال به بروکر تست کنید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

  1. اسپردهای معاملاتی:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک بروکر مطمئن و خوب، اسپردهای معاملاتی پایین است. در بسیاری از بروکرهای معتبر مانند آلپاری و لایت فایننس، اسپردهای معاملاتی تقریباً برابر است و بیش از ۵۰ درصد معامله‌گران ایرانی از این بروکرها استفاده می‌کنند.

داشتن اسپردهای نامعقول و کمیسیون‌های بالا نشان دهنده ضعف بروکر است و برای معامله‌گران مناسب نیست. زیرا اسپرد و کمیسیون بالا باعث می‌شود تا هزینه زیادی بابت هر معامله بپردازید که اصلاً به صرفه نیست. پس حتماً دارایی‌هایی که می‌خواهید بر روی آن‌ها معامله کنید، مخصوصاً دارایی‌های بزرگ و معروف مانند طلا یا یورودلار را با دیگر بروکرهای معتبر مقایسه کرده و تفاوت‌های آن‌ها را ثبت کنید.

  1. رگولاتوری و وضعیت قانونی بروکر:

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت داشته باشید، تاییدیه‌هایی است که بروکر انتخابی از نهادهای معتبر بین‌المللی کسب کرده است. هر چه تعداد این تاییدیه‌ها بیشتر باشد، نشان دهنده معتبر و خوب بودن بروکر است. در ضمن توجه داشته باشید که نهادهای معتبر بین‌المللی نیز را به درستی تشخیص دهید؛ زیرا بسیاری از بروکرهای نامطمئن ممکن است از تاییدیه‌های زیادی از دیگر نهادها داشته باشند که هیچ اعتباری ندارند. بررسی نهادهای معتبر و همچنین تاییدیه‌های آن‌ها جهت اطلاع از قانونی و معتبر بودن بروکر بسیار الزامی است.

  1. حساب‌های معاملاتی:

افراد معامله‌گر ممکن است که با توجه به سبک‌های معاملاتی، میزان دانش، میزان سرمایه و دیگر موارد مهم حساب‌های معاملاتی مختلفی برای معامله در بازار فارکس انتخاب کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی بروکرهای مطمئن و خوب، داشتن حساب‌های معاملاتی متنوع است. این امر باعث می‌شود تا معامله‌گران با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، بهترین انتخاب را داشته باشند.

بروکرهایی که تنها یک نوع یا حداکثر دو نوع حساب را پشتیبانی می‌کنند، مقداری ریسک بالاتری دارند و در مقابل دیگر بروکرها که چند نوع حساب را با ذکر ویژگی‌ها و جزئیات پشتیبانی می‌کنند، اعتبار کمتری دارند. پس حتماً از این جهت نیز بروکرها را بررسی کنید.

  1. پشتیبانی و ارتباطات:

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک بروکر خوب باید داشته باشد این است که ارتباط با مشتریان آن در سطح بالایی قرار داشته باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان از سطح پشتیبانی یک بروکر اطلاع پیدا کرد؟ در جواب باید گفت که سرعت در پاسخ به سوالات مشتریان، پشتیبانی از زبان فارسی و توضیحات دقیق برای رفع مشکلات کاربران، پشتیبانی ۲۴ ساعته و… از مواردی هستند که در امور مشتریان بسیار حائز اهمیت است. بروکرهایی که بتوانند سطح مشکلات کاربران را به پایین‌ترین حد برسانند و همیشه در دسترس باشند، می‌توانند یک ویژگی از بروکر خوب و معتبر را برای کاربران داشته باشند.

  1. تنوع دارایی‌های قابل معامله:

امروزه اکثر بروکرها سعی می‌کنند تعداد زیادی از دارایی‌ها را در بازارهای مختلف اعم از بازار جفت‌ارزها، کریپتوکارنسی، طلا، صندوق‌ها و… را برای معامله کاربران خود اضافه کنند. اما تنها اضافه کردن این موارد مهم نیست.

درست است که یکی از ویژگی‌های بروکر خوب و معتبر داشتن دارایی‌های معتبر قابل معامله برای کاربران است، اما مهم‌تر از آن میزان معامله هر دارایی است. برای مثال یک بروکر تازه تاسیس بیت‌کوین را به دارایی‌های قابل معامله خود اضافه کرده است؛ اما اسپرد آن به قدری بالا است که حتی در صورت سود دو درصدی کاربر در هر معامله بر روی بیت‌کوین، حساب آن فرد دچار زیان می‌شود. پس باید به میزان عرضه و تقاضا در هر دارایی قابل معامله هم دقت کرد. از نظر تجربه معامله‌گران، بروکری که ۲۰ دارایی قابل معامله با میزان عرضه تقاضای خوبی را دارد، بهتر از بروکری است که ۲۰۰ دارایی قابل معامله با میزان حجم و عرضه تقاضای پایینی دارد. پس حتماً این مورد را در بروکر انتخابی خود چک کنید که مبادا دچار مشکل شوید.

کسب اطلاعات بیشتر: چطور از قطع شدن خط تلفن همراه در حین مکالمه جلوگیری کنیم؟

نتیجه گیری

موارد دیگری نیز برای پیدا کردن یک بروکر خوب و معتبر وجود دارد، اما مهم‌ترین این موارد را در بالا با هم بررسی کردیم. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین قدم برای دستیابی به موفقیت در بازار فارکس، انتخاب یک بروکر معتبر و خوب است. در انتخاب بروکر خود بیشترین حساسیت را به خرج دهید و با توجه به مواردی که در بالا به آنها اشاره شد و همچنین مشورت با کسانی که در این بازار فعالیت می‌کنند، بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

توجه داشته باشید که روز به روز تعداد این بروکرها در حال افزایش است و ممکن است با تبلیغات گوناگون توجه شما را به موارد فرعی جلب کنند. پس بادقت به موارد ذکر شده، یک بروکر مطمئن و خوب برای معاملات خود انتخاب کنید. امید است که با انتخاب یک بروکر خوب و معتبر، یک قدم مثبت در جهت رسیدن به موفقیت و کسب سود در بازار فارکس برداشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

95 − 88 =