What color is your tongue

زبان شما چه رنگی است؟ چه چیزی سالم است، چه چیزی نیست؟

اگر چشم ها دریچه روح هستند، زبان را نوعی نور موتور چک برای بدن در نظر بگیرید. ظاهر زبان به پزشکان ایده ای در مورد جنبه های خاصی از سلامتی شما می دهد و رنگ آن سرنخ مهمی است.

کسب اطلاعات بیشتر: درختان و فضاهای سبز چگونه سلامت ما را افزایش می دهند؟

زبان شما باید چگونه باشد؟

زبان باید شکلی گرد و متقارن داشته باشد. به طور کلی صورتی روشن است، اگرچه ممکن است کمی رنگدانه های بنفش یا قهوه ای در جمعیت های آفریقایی، آسیایی و مدیترانه ای داشته باشد. همچنین می تواند یک پوشش سفید داشته باشد.

دکتر تین جیانگ، متخصص پروتز در بخش سیاست سلامت دهان و اپیدمیولوژی در دانشکده پزشکی دندانپزشکی هاروارد می گوید: «این پوشش از پروتئین سختی به نام کراتین می آید که به جلوگیری از خراشیدگی زبان هنگام غذا خوردن کمک می کند.

از نزدیک، ممکن است بتوانید ببینید که زبان شما با برجستگی های ریز (پاپیلا) پوشیده شده است که چندین هدف را انجام می دهند:

آنها دما و لمس را حس می کنند.

آنها حاوی جوانه های چشایی هستند که به شما امکان می دهد تشخیص دهید که آیا غذا شیرین، شور، ترش، تلخ یا شور است.
آنها اصطکاک ایجاد می کنند تا به شما کمک کنند تا یک توپ کوچک غذا (بولوس) درست کنید که می توانید آن را ببلعید.

آیا رژیم غذایی می تواند روی رنگ زبان تاثیر بگذارد؟

آره. گاهی اوقات ممکن است رژیم غذایی تا حدودی مقصر دور شدن از لحن معمول زبان شما باشد. این به این دلیل است که پاپیلاها می توانند رنگ ها و باقی مانده های غذاها و نوشیدنی های مصرفی شما را جذب کنند. به عنوان مثال، آن بستنی یا آب نبات آبی که در کودکی می خوردید، احتمالاً زبان شما را به رنگ لاجوردی هیجان انگیز تبدیل کرده است. قهوه، چای و بسیاری از انواع غذاها، مانند غذاهای پخته شده با مقدار زیادی زردچوبه زرد نیز می توانند آثار خود را از خود به جای بگذارند.

با این حال، تغییر رنگ معمولاً موقتی است. نوشیدن آب زیاد و رعایت بهداشت دهان و دندان، مواد غذایی و رنگ های چسبیده به زبان را از بین می برد.

زبان تیره یا روشن، لکه های سفید و سایر دلایل نگران کننده

برخی از رنگ‌ها و ظاهر زبان نشانه‌ای از مشکلات سلامتی است. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

  • زبان قهوه ای یا سیاه نشانه وضعیتی به نام “زبان مودار سیاه” است. این زمانی اتفاق می افتد که پاپیلاها بیش از حد طولانی شوند. این برجستگی های ریز معمولاً شانس زیادی برای رشد ندارند زیرا به طور منظم با تمام فعالیت در دهان شما ریخته می شوند. اگر رشد کنند، می توانند باکتری ها و ترکیبی از رنگ های غذایی را به دام بیاندازند که منجر به رنگ قهوه ای یا سیاه می شود. عوامل خطر عبارتند از مصرف آنتی بیوتیک ها یا آنتی هیستامین ها، سیگار کشیدن،خشکی دهان، نوشیدن مقادیر زیاد قهوه یا چای سیاه، یا بهداشت نامناسب دهان.
  • لکه های سفید ضخیم یا زخم های سفید روی زبان احتمالاً به این معنی است که شما بیش از حد مخمر در دهان دارید (برفک). برفک دهان می تواند در اثر شرایطی مانند دیابت یا HIV، عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها یا درمان سرطان، استفاده از دندان مصنوعی، سیگار کشیدن، خشکی دهان یا استفاده از استنشاق های استروئیدی ایجاد شود. در موارد نادر، لکه های سفید یا زخم ها از علائم سرطان دهان هستند.
  • اگر زبان شما زخم های قرمز یا زرد دردناکی دارد، ممکن است با زخم های شانکر (بافت های تحریک شده)، برفک (که گاهی به صورت لکه های قرمز ظاهر می شود) یا (در موارد نادر) سرطان دهان درگیر باشید.
  • زبان قرمز روشن می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B12 یا عفونتی به نام مخملک باشد – عفونت باکتری استرپتوکوک در گلو (گلودرد استرپتوکوکی) همراه با بثورات قرمز بدن. اگر لکه‌های قرمز روشنی دارید که درد نمی‌کنند و به نظر می‌رسد از یک نقطه روی زبان به مکان دیگر مهاجرت می‌کنند، ممکن است یک بیماری بی‌ضرر و غیرقابل درمان به نام «زبان جغرافیایی» داشته باشید.

آیا باید زبان خود را مسواک بزنید یا از زبان خراش استفاده کنید؟

بهداشت دهان و دندان مستلزم این است که حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. چند ثانیه برای استفاده از برس روی زبان خود وقت بگذارید.

“زبان خود را بیرون بیاورید و مسواک خود را از پشت زبان به جلو بکشید: یکی از وسط، یکی به سمت پایین سمت چپ و یکی به سمت پایین سمت راست. این به حذف باکتری ها و زباله های جمع شده در پاپیلا کمک می کند. دکتر جیانگ می گوید.

برخی افراد با استفاده از سوهان زبان برای تمیز کردن زبان قسم می‌خورند. دکتر جیانگ طرفدار نیست، اما با کسی که از این ابزار استفاده می کند، مشکلی ندارد، ابزاری که روی زبان به شکلی مشابه مسواک زدن زبان به جلو کشیده می شود. او می‌گوید: «داده‌های مربوط به اثر خراش‌دهنده زبان مختلط است. این فقط به کاری بستگی دارد که شما مایلید روزانه انجام دهید تا زبان، دندان ها، دهان و لثه های خود را تا حد امکان سالم نگه دارید.

نگران زبانت هستی؟ چه باید کرد

اگر نگران مشکلی در زبان خود هستید – به خصوص اگر تب، گلودرد شدید، زخم هایی که از بین نمی روند یا سایر علائم جدید دارید – با پزشک یا دندانپزشک مراقبت های اولیه خود تماس بگیرید.

پزشک یا دندانپزشک شما می تواند:

  • وضعیت خود را ارزیابی کنید
  • تجویز یا پیشنهاد درمان برای تسکین ناراحتی، مانند دهان شویه های دارویی یا شستشو با آب گرم
  • از شما می خواهد که هیدراته بمانید و بهداشت دهان و دندان خود را افزایش دهید.

در صورت لزوم، پزشک می تواند شما را برای ارزیابی بیشتر به متخصص ارجاع دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + = 14