What is a graduated cylinder or laboratory forger?

استوانه مدرج یا مزور آزمایشگاهی چیست؟

مزور آزمایشگاهی چیست ؟

استوانه مدرج یا مزور آزمایشگاهی یکی از وسایل و شیشه آلات آزمایشگاهی پرکاربرد است که شباهت زیادی به لوله آزمایش دارد. مزور شیشه ای دارای یک سر باز یک کف بسته تخت است که کمک می کند به راحتی بر روی سطح میز قرار گیرد.
بدنه و کف مزور آزمایشگاهی مدرج ممکن است از شیشه یا پلاستیک باشد که بنا بر جنس آن، می تواند برای مقاصد مختلفی استفاده شود. در ابتدا (سر) استوانه مدرج آزمایشگاهی دارای یک آبریز برای ریختن ساده تر مایعات از داخل استوانه به بیرون است.

استوانه مدرج به انگلیسی با نام “Graduated cylinder” و “measuring cylinder” شناخته می شود

کاربرد استوانه مدرج چیست – چه کاربردی دارد ؟

کاربرد استوانه مدرج در آزمایشگاه، اندازه گیری و انتقال مایعات است. به این دلیل که دقت اندازه گیری مزور از برخی ظروف آزمایشگاهی همچون ارلن و بشر بیشتر است، از آن برای اندازه گیری حجم مایعات از آن استفاده می شود.
مزور در دو شکل گرد و شش گوش تولید می شود و برخلاف پیپت و بورت درجه بندی آن از پایین شروع می شود.

دقت اندازه گیری استوانه مدرج چقدر است ؟

دقت مزور اگرچه از ارلن و بشر بیشتر است اما نسبت به پیپت و بورت دقت کمتری دارد. با توجه به اینکه حداقل اندازه گذاری های انجام شده بر روی بدنه مزور برابر با 0.1 میلی لیتر است، مقدار خطا برابر با 0.1 میلی لیتر خواهد بود.
برای مثال اگر مقدار اندازه گیری شده برابر با 31.7 میلی لیتر باشد، خطای 0.1 میلی لیتر را نیز باید در نظر گرفت.

مزور شیشه ای,استوانه مدرج,مزور آزمایشگاهی

استوانه مدرج شیشه ای

در گذشته بیشتر از استوانه مدرج شیشه ای استفاده میشد زیرا صنعت پلاستیک و پتروشیمی به اندازه فعلی پیشرفت نکرده بود. مزور شیشه ای نسبت به پلاستیکی دارای معایب و مزایای زیر است:

مزایای مزور شیشه ای:

  • دقت اندازه گیری بالاتر
  • مقاومت شیمیایی بالاتر

معایب مزور شیشه ای:

  • وزن زیاد
  • شکننده بودن

استوانه مدرج پلاستیکی

همانطور که در بالاتر گفتیم، استوانه مدرج پلاستیکی نسبت به استوانه های مدرج شیشه جدیدتر است. مزور پلاستیکی عموما از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود زیرا این ماده دارای مقاومت شیمیایی بسیار بالایی است.
البته به منظور افزایش شفافیت بدنه استوانه پلاستیکی مدرج از پلی متیل پنتن نیز استفاده می شود. مزورهای پلی پروپیلن به دلیل قابلیت اتوکلاو، قابلیت استفاده مجدد نیز دارند.

انواع حجم استوانه مدرج (مزور آزمایشگاهی)

استوانه مدرج در حجم های متفاوتی از حدود 5 تا 1000 میلی لیتر تولید می شوند که دقت انواع کم حجم تر به دلیل کاربرد آنها، بیشتر از انواع پر حجم است. بدیهی است اگر نیاز به دقت بالایی در انجام آزمایشات خود دارید، باید مزور مناسب کار و آزمایش خود را انتخاب کنید.

نحوه خواندن عدد روی مزور

نحوه خواندن عدد روی مزور

به دلیل وجود پیوندهای هیدروژنی در بیشتر مایعات، لبه و قسمت بالای سطح مایع در مزور، به سمت بالا آمده و به شکل مقعر در می آید. به همین دلیل برای اندازه گیری دقیق حجم مایع باید قسمت مقعر آن را به عنوان سطح کل مایع در نظر بگیریم.
برای قرائت این مقدار باید چشم در تراز سطح مورد نظر (نه بالاتر و نه پایین تر) قرار داشته باشد تا خطای شکست نور و خطای دید انسان بر اندازه گیری حداقل تاثیر را بگذارد. در تصویر زیر می توانید نحوه صحیح قرائت مایعات در استوانه مدرج را مشاهده کنید.

قیمت استوانه مدرج

لیست قیمت مزور پلاستیکی را می توانید در جدول زیر ببینید:

حجم (میلی متر) جنس قیمت (هزار تومان)
100 پلاستیک 16
250 پلاستیک 18

 قیمت مزور شیشه ای

لیست قیمت مزور پلاستیکی را می توانید در جدول زیر ببینید:

حجم (میلی متر) جنس قیمت (هزار تومان)
50 شیشه 30
100 شیشه 32
250 شیشه 45
500 شیشه 70
1000 شیشه 110

خرید استوانه مدرج

برای خرید استوانه مدرج شیشه ای باید به چند نکته دقت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین مزور مناسب کار خود بپردازید که در ادامه به آنها می پردازیم. در رعایت این موارد حتما دقت کافی را داشته باشید.

آموزش نحوه کار با استوانه مدرج – نکات کار با مزور
  • همیشه از تمیز بودن استوانه مدرج خود اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است وجود آلودگی در مزور باعث ایجاد واکنش های شیمیایی با مایع مورد آزمایش شما شود.
  • در انتخاب مزور مناسب برای کار خود به این نکته توجه داشته باشید که فاصله درجات در مزورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل باید با توجه به مایعی که می خواهید اندازه گیری کنید حجم و نوع استوانه خود را انتخاب کنید.
  • نحوه صحیح و ایمن ریختن مایعات در استوانه به این صورت است باید آن را با یک دست بگیرید و با کمک دست دیگر، مایع را در درون ظرف بریزید.
  • در هنگام کار با مزور آزمایشگاهی به این نکته دقت کنید که زمان انتقال مایعات به داخل استوانه، اجزای حساس بدن از جمله صورت را در نزدیکی آن نباشد. زیرا ممکن است در صورت شکستن استوانه و ریختن مایع بر روی صورت، دچار آسیب دیدگی شوید.
  • پس از استفاده از مزور، آن را با مواد شوینده کاملا شستشو دهید و به صورت برعکس در قفسه مورد نظر قرار دهید تا برای استفاده های بعدی کاملا خشک شود.

خرید مزور شیشه ای

شما می توانید برای خرید مزور شیشه ای به فروشگاه اینترنتی آویژه که خود تولید کننده ظروف شیشه ای آزمایشگاهی است سر بزنید و محصول مورد نظر خود را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید.
از اینکه با مطالعه این مطلب با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کمک کننده بود باشد. در صورت تمایل می توانید برای مطالعه مطالب مشابه به بخش مقالات ما در سایت آویژه مراجعه کنید.

خرید این محصول در آویژه به صورت اینترنتی می باشد.

محصول خریداری شده از طریق پیک در تهران و باربری به شهرستان ها ارسال خواهد گردید.

تحویل بار درب کارخانه پیرکس فن می باشد و پیرکس فن هر گونه شکست بار را بعد از ارسال را قبول نخواهد کرد.

لطفاً جهت دریافت قیمت با شماره تلفن ۶۶۸۱۱۰۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

آدرس کارخانه و دفتر فروش: تهران – ابتدای بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج) – خیابان ۱۷ شهریور- خیابان مختاری پلاک ۱۵

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =