آموزش از راه دور چیست؟

آموزش از راه دور طیف وسیعی از مزایا را به فراگیران ارائه می دهد، از جمله دسترسی بیشتر به مدارک تحصیلی در سطح. اگر به فکر پیوستن به دوره آموزش از راه دور هستید اما مطمئن نیستید که برای شما مناسب است یا خیر، اطلاعات این راهنما باید به شما در تصمیم گیری کمک کند.

ما بررسی خواهیم کرد که یادگیری از راه دور چیست، چگونه می تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند و از یک دوره آموزش از راه دور چه انتظاری دارید.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه پیکربندی ویندوز برای راه اندازی مجدد خودکار پس از قطع برق

آموزش از راه دور چیست؟

به زبان ساده، یادگیری از راه دور هر نوع یادگیری است که زمانی رخ می دهد که یادگیرندگان از فرد، سازمان یا موسسه ای که مطالب را آموزش می دهد، «در فاصله» قرار گیرند. بیایید کمی عمیق تر غواصی کنیم تا بیشتر بدانیم.

آموزش از راه دور: تاریخچه کوتاه

شاید تعجب کنید اگر بشنوید که آموزش از راه دور برای مدتی طولانی وجود داشته است.

در دهه 1840، معلم بریتانیایی سر آیزاک پیتمن اولین دوره آموزش از راه دور را ایجاد کرد. او با رد و بدل کردن رونوشت با آنها در پست، یک سیستم مختصر نویسی را به دانش‌آموزان در سراسر انگلستان آموزش داد.

دانشگاه لندن مدعی است که اولین دانشگاهی است که مدارک آموزش از راه دور را ارائه کرده است. در سال 1858، متعهد شد که برای دانش‌آموزانی که دوره‌های مکاتبه‌ای را می‌گذرانند، امتحان بدهد. در سال 1894، اولین کالج آموزش از راه دور در بریتانیا – ولسی هال در آکسفورد – افتتاح شد.

آغاز به کار دانشگاه آزاد در سال 1969 نقطه عطف مهمی در تکامل آموزش از راه دور در قرن بیستم بود. دانشگاه آزاد مدارک تحصیلی را از طریق دوره های مکاتبه ای به فراگیران ارائه می دهد.

با افزایش پیشرفت های فناوری در قرن بیست و یکم، مقدار قابل توجهی از آموزش از راه دور به صورت آنلاین منتقل شد. معلمان و فراگیران توانستند از ابزارهای ارتباطی دیجیتال مانند زوم برای تعامل مجازی استفاده کنند. در همین حال، ایجاد بسترهای یادگیری آنلاین مانند FutureLearn از ارائه و مشارکت دوره پشتیبانی می کند.

امروزه، یادگیری آنلاین به عنوان بخشی از “عادی جدید” در پی همه گیری COVID-19 در نظر گرفته می شود. در گزارش ۲۰۲۲ «آینده یادگیری» ما متوجه شدیم که ۳۳ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پلتفرم‌های آنلاین را برای یادگیری مهارت‌های جدید انتخاب می‌کنند. در همین حال، 81٪ از افرادی که از زمان شیوع بیماری همه گیر تغییر شغل داده اند، گفته اند که یک دوره آنلاین به آنها در انجام این کار کمک کرده است.

آیا آموزش از راه دور با آموزش آنلاین متفاوت است؟

در حالی که امروزه اکثر گفتگوها در مورد “یادگیری از راه دور” به یادگیری پشتیبانی شده توسط فناوری مربوط می شود، تفاوت ظریف اما مهمی بین مفاهیم آموزش از راه دور و یادگیری آنلاین وجود دارد.

آموزش از راه دور می تواند از طریق انواع کانال های فیزیکی و دیجیتالی، از جمله مکاتبات پستی، ایمیل، پیام های فوری و پخش ویدئو، ارائه و انجام شود. از سوی دیگر، یادگیری آنلاین تنها به یادگیری هایی اشاره دارد که از طریق اینترنت انجام می شود.

در نهایت، یادگیری آنلاین نوعی آموزش از راه دور است.

آیا دوره های آموزش از راه دور به رسمیت شناخته می شود؟
اگرچه امروزه یادگیری آنلاین رایج‌تر است، ممکن است از خود بپرسید که آیا مدرک تحصیلی از طریق آموزش از راه دور به رسمیت شناخته می‌شود که مدرکی معادل اعطا شده توسط یک مؤسسه آموزشی آجری.

تحقیقات ما نشان می‌دهد که از زمان همه‌گیری COVID-19، 75 درصد از کارفرمایان بیشتر متقاضیان را با آموزش آنلاین استخدام می‌کنند. در همین حال، 44 درصد از مدیران، آموزش آنلاین را در طول فرآیند مصاحبه «بسیار» تا «بسیار ارزشمند» می دانند.

بسیاری از دوره های ارائه شده از طریق پلت فرم های یادگیری آنلاین توسط موسسات پیشرو تدریس و اداره می شوند. سایر دوره های آموزش از راه دور اعتبار بخشی را ارائه می دهند که می تواند به عنوان مدرک تحصیلی از یک کالج یا دانشگاه خاص محسوب شود.

آموزش از راه دور چگونه کار می کند؟

روشی که در آن آموزش از راه دور کار می کند تا حد زیادی به دوره و ارائه دهنده آن بستگی دارد. امروزه بسیاری از دوره های آموزش از راه دور عمدتاً – یا به طور کامل – به صورت آنلاین برگزار می شوند. این بدان معناست که یادگیری احتمالاً شامل یک یا چند فعالیت زیر است:

 • تماشای ویدیوهای از پیش ضبط شده
 • شرکت در سخنرانی های آنلاین زنده
 • شرکت در بحث‌های آنلاین زنده با معلمان و/یا دانش‌آموزان
 • گفتگوهای یک به یک آنلاین با معلم خود
 • رد و بدل کردن ایمیل و پیام های فوری با استاد راهنما و/یا دانش آموزان دیگر
 • تکمیل تست ها یا ارزیابی های دیجیتال و ارسال آنها به صورت آنلاین
 • انجام تکالیف کتبی و ارسال آنها به صورت آنلاین

دوره های آموزش از راه دور با عنصر مکاتبه ای شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 • بررسی مطالب درسی ارسال شده در پست
 • تکمیل تست‌ها یا ارزیابی‌های کتبی و ارسال آن‌ها به معلم خود در پست
 • نوشتن مقاله یا تکالیف دیگر و ارسال آنها به معلم خود در پست

برخی از دوره های آموزش از راه دور ترکیبی از همه این فعالیت ها را شامل می شود.

مزایای آموزش از راه دور چیست؟

آموزش از راه دور به فراگیران طیف وسیعی از مزایا را ارائه می دهد. در اینجا فقط چند مورد است:

انعطاف پذیری

بسیاری از دوره های آموزش از راه دور به شما امکان می دهند با سرعت خود یاد بگیرید. شما می توانید در زمانی که برای شما مناسب است به مطالب دسترسی داشته باشید و هر زمان که برنامه شما اجازه می دهد یاد بگیرید. در حالی که برخی دوره‌ها زمان‌ها و تاریخ‌های تحویل دوره را تعریف کرده‌اند، شما این امکان را دارید که از هر مکانی که به اینترنت متصل هستید شرکت کنید.

دسترسی به فرصت های یادگیری

از محتوای دوره گرفته تا مدت زمان و سطح یادگیری، طیف گسترده ای از دوره های آموزش از راه دور در دسترس است. حتی می توانید یک دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را از طریق ارائه دهنده آموزش از راه دور مانند FutureLearn بگذرانید. حضور در یک دانشگاه آجر و ملات برای همه مناسب نیست، بنابراین آموزش از راه دور امکان یادگیری در سطح درجه را برای مخاطبان گسترده‌تری باز می‌کند.

با آموزش از راه دور، می توانید دوره و ارائه دهنده خود را بدون محدودیت مکان انتخاب کنید. و بدون در نظر گرفتن سفر، می‌توان یادگیری را در یک برنامه کاری یا زندگی سخت‌تر قرار داد.

توان مالی

آموزش از راه دور نیازی به پرداخت هزینه سفر یا نقل مکان به مکان دیگری ندارد. اگر کل هزینه مالی یک مدرک کارشناسی را در نظر بگیرید که سه یا چهار سال طول می کشد، این می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

شانس ارتقاء مهارت

اگر علاقه مند به ارتقای مهارت برای بهبود چشم انداز شغلی خود هستید، آموزش از راه دور راهی کارآمد و موثر برای انجام این کار است. دوره های آموزش از راه دور بسیاری وجود دارد که به حداقل سرمایه گذاری در زمان نیاز دارد و به شما امکان می دهد فعالیت های ارتقاء مهارت را در یک شغل تمام وقت یا سایر تعهدات تطبیق دهید.

فرصتی برای ایجاد مهارت های قابل انتقال

یادگیری از راه دور از توسعه مجموعه ای از مهارت های ارزشمند قابل انتقال پشتیبانی می کند. اینها شامل کار مستقل، استفاده مؤثر از فناوری و پیمایش در چالش‌ها و فرصت‌های یک محیط کاری از راه دور است.

این مهارت ها نه تنها برای کارفرمایان فعلی و آینده ارزشمند هستند. اگر زمانی که خوداشتغال شوید، احتمالاً در جای مناسب شما قرار خواهند گرفت.

آیا آموزش از راه دور موثر است؟

از زمان همه‌گیری، مفهوم یادگیری و کار از راه دور تا حد زیادی عادی شده است. اما با بازگشت یادگیری حضوری، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا یادگیری از راه دور واقعاً می‌تواند جایگزین مؤثری باشد.

این به هیچ وجه سوال جدیدی نیست. در سال 1999، روانشناس توماس ال. راسل تجزیه و تحلیلی از بیش از 300 گزارش و مطالعه انجام داد تا نتایج یادگیری از راه دور را با نتایج یادگیری مبتنی بر کلاس مقایسه کند. این پیامدها شامل پیشرفت، نگرش و رضایت فراگیران بود.

یافته کلیدی این بود که از نظر آماری تفاوت معناداری بین نتایج آموزشی دو روش یادگیری وجود نداشت. راسل به این پدیده لقب «بدون تفاوت معنی دار» داد. بسیاری از مطالعات بعدی به نتیجه مشابهی رسیده اند.

در حالی که هر دوره آموزش از راه دور – و هر زبان آموز از راه دور – منحصر به فرد است، این مجموعه از تحقیقات نشان می دهد که آموزش از راه دور واقعا می تواند موثر باشد.

چگونه آموزش از راه دور را شروع کنیم

یکی از مزایای بی شمار آموزش از راه دور، انتخاب زیاد زبان آموزان است. از محتوای دوره و مدارک تحصیلی گرفته تا روش های یادگیری و ارائه دهندگان دوره، چیزهای زیادی برای فکر کردن وجود دارد. اگر مطمئن نیستید که چگونه شروع کنید، توصیه ما در اینجا است.

انتخاب دوره آموزش از راه دور

در حالی که دورنمای بررسی همه گزینه ها ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، مهم است که قبل از سرمایه گذاری زمان و – در برخی موارد – پول برای یادگیری از راه دور، کمی تحقیق کنید. در اینجا چند سوال برای بررسی وجود دارد:

 • در مورد چه چیزی می خواهید یاد بگیرید و چرا؟
 • آیا به دنبال کسب مدرک یا اعتبار خاصی برای یکی هستید؟
 • چقدر زمان برای یادگیری در اختیار دارید؟
 • چقدر برای سرمایه گذاری در دوره آموزش از راه دور آماده هستید؟
 • سبک یادگیری ترجیحی شما چیست؟
 • چقدر دوست دارید با معلم خود تعامل داشته باشید؟
 • چقدر دوست داری با همکلاسی ها تعامل داشته باشی؟
 • بودجه مالی شما برای آموزش از راه دور چقدر است؟

وقتی مدتی را صرف فکر کردن در مورد این سؤالات کردید، محدود کردن گزینه های خود کمی آسان تر است. برای مطالعه دقیق توضیحات دوره و هر گونه بررسی از زبان آموزان قبلی وقت بگذارید.

چگونه برای دوره آموزش از راه دور آماده شویم

پس از پیوستن به یک دوره، چند کار وجود دارد که می توانید برای آماده شدن انجام دهید. برای مدرک تحصیلی، ممکن است قبل از تاریخ شروع دوره، مطالعه توصیه شده باشد. همچنین ممکن است کتاب یا مطالب دیگری وجود داشته باشد که باید منبع آن را تهیه کنید.

تاریخ شروع دوره خود را یادداشت کنید و مطمئن شوید که مدتی برای شروع یادگیری خود در نظر گرفته اید. برای دوره های زنده، این زمان توسط مدرس دوره شما تعیین می شود. برای دوره‌هایی که در هر زمان می‌توانید به مطالب دسترسی داشته باشید، این به شما بستگی دارد. اگر ارسال تکالیف بخشی از دوره شماست، مهلت هایی را که باید رعایت کنید یادداشت کنید.

وقتی زمان شروع دوره فرا رسید، مطمئن شوید که برای تمرکز کامل روی یادگیری خود در دسترس هستید. این ممکن است به معنای سازماندهی مراقبت از کودکان یا ترتیب دادن زمانی دور از یک کار تمام وقت باشد. اگر در حال یادگیری آنلاین هستید، مطمئن شوید که سیگنال اینترنتی قوی و دستگاه قابل اعتمادی دارید که می توانید برای دسترسی به محتوای دوره از آن استفاده کنید.

اگر در حال آماده شدن برای گرفتن مدرک کارشناسی از طریق آموزش از راه دور هستید، ما در مقاله خود نکات خاصی را برای شما در مورد نحوه آماده شدن برای یک مدرک آنلاین داریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 9 = 1