What is frontotemporal dementia?

دمانس فرونتومپورال چیست؟

بسیاری از مردم شکل زوال عقل به نام بیماری آلزایمر را می شناسند. اما دمانس فرونتومپورال (FTD) چیست؟ آسیب به اعصاب در بخش‌های خاصی از مغز باعث ایجاد گروهی از اختلالات پیشانی گیجگاهی می‌شود که بر رفتار و زبان تأثیر می‌گذارد که در زیر توضیح خواهم داد.

کسب اطلاعات بیشتر: اینها بهترین (و بدترین) غذاها برای سلامت روان شما هستند

علائم اولیه زوال عقل فرونتومپورال

آیا متوجه رفتار شخصی دیگری شده اید؟ آیا همکار شما کارهای عجیب و غریب انجام می دهد، مانند سیلی زدن به هر دری که در راهرو راه می رود؟ یا آیا همسر قبلی مهربان و دلسوز شما ظرفیت همدلی خود را از دست داده است، به طوری که وقتی در مورد تشخیص سرطان خود به آنها گفتید، آنها شکایت کردند که برنامه درمانی شما در بازی گلف آنها اختلال ایجاد می کند؟ اگر چنین است، ممکن است علائم اولیه نوع رفتاری FTD را نشان دهند.

شاید به جای رفتار، مشکلی در زبان وجود دارد. شاید با مشکل در یافتن کلمات شروع شد (مثل هر فرد بزرگسالی)، اما آیا خواهر یا برادر شما اکنون با دستور زبان و بیان یک جمله قابل فهم مشکل دارد؟ یا دوست شما معنی برخی از کلمات معمولی مانند پیتزا، لیموناد، چوب یا فلز را نمی داند؟ اگر چنین است، ممکن است علائم آفازی پیشرونده اولیه را نشان دهند که ممکن است به دلیل FTD نیز باشد.

یک آسیب شناسی رایج در داخل مغز

چه ارتباطی بین این رفتار و مشکلات زبانی وجود دارد؟ چرا هر دو بخشی از FTD هستند؟

هر دو علت اصلی یکسانی دارند: خانواده ای از پروتئین های غیرطبیعی که زیر میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. در واقع، بیش از ده ها آسیب شناسی مختلف می توانند باعث FTD شوند. هر یک از آنها می تواند به نوع رفتاری دمانس فرونتومپورال یا مشکلات زبانی آفازی پیشرونده اولیه منجر شود.

مکان، مکان، مکان

چگونه یک آسیب شناسی – همان پروتئین غیر طبیعی – می تواند منجر به مشکلات رفتاری یا مشکلات زبانی یا گاهی اوقات هر دو شود؟ پاسخ این است که بستگی به محل آسیب شناسی دارد.

لوب های پیشانی مغز، در پشت پیشانی، شخصیت، قضاوت و رفتار شما را تنظیم و هدایت می کنند. بنابراین اگر آسیب شناسی پیشانی-گیجگاهی در این ناحیه باشد باعث تغییراتی در شخصیت، قضاوت و رفتار می شود.

لوب تمپورال چپ (نزدیک گوش چپ و شقیقه شما) و بخشی از لوب پیشانی چپ درست بالای آن، نواحی حیاتی مغز برای زبان هستند. هنگامی که این نواحی تحت تأثیر آسیب شناسی پیشانی-گیجگاهی قرار می گیرند، مشکلات زبانی ایجاد می شود.

چگونه دمانس فرونتومپورال با بیماری آلزایمر مقایسه می شود؟
زوال عقل فرونتوتمپورال افراد میانسالی را تحت تاثیر قرار می دهد، معمولا بین سنین 45 تا 65 سال، اگرچه یک چهارم افراد پس از 65 سالگی تشخیص داده می شوند. آلزایمر معمولا افراد بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

از نظر علائم، افراد مبتلا به زوال عقل فرونتومپورال مشکلات زبانی یا رفتاری را تجربه می کنند، در حالی که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر – شایع ترین علت زوال عقل – معمولاً مشکلات حافظه دارند.

از آنجایی که بیش از 12 پروتئین غیرطبیعی مختلف می توانند باعث زوال عقل فرونتومپورال شوند، دوره زمانی بسیار متغیری دارد. از زمان تشخیص، افراد مبتلا به دمانس فرونتوتمپورال به مراقبت در منزل در طی دو تا 20 سال نیاز دارند. محدوده معمول بیماری آلزایمر 4 تا 12 سال است.

چه کسانی در معرض خطر FTD هستند؟

تا 40 درصد موارد زوال عقل فرونتومپورال در خانواده ها مشاهده می شود، اما حداقل 60 درصد موارد اینطور نیستند. متأسفانه، همه افراد با نزدیک شدن به میانسالی در معرض خطر زوال عقل فرونتومپورال هستند.

علائم رایج نوع رفتاری چیست؟

شش نشانه رایج از نوع رفتاری زوال عقل پیشانی-گیجگاهی وجود دارد و اکثر افراد مبتلا به این اختلال حداقل سه مورد از آنها را دارند. آن ها هستند:

  • از دست دادن خودکنترلی
  • بی تفاوتی یا اینرسی (نخواستن کاری)
  • از دست دادن همدردی یا همدلی
  • رفتارهای تکراری یا اجباری، تشریفاتی
  • غذا خوردن کنترل نشده یا غیرعادی
  • مشکل در انجام کارهای پیچیده

فردی که با این اختلال از او مراقبت می‌کردم به سراغ غریبه‌ها می‌رفت، نزدیک‌تر از حدی که راحت بود می‌ایستاد و با صدای بلند می‌گفت: “تو خوش تیپ هستی!” دیگری تقریباً هر چیزی را که در آشپزخانه باقی می ماند می خورد. زنی که با این اختلال تحت درمان قرار گرفتم سعی کرد مردان را از یک رستوران بیاورد – در حالی که شوهرش پشت میز کناری نشسته بود. پدربزرگ مهربان و خجالتی که قبلاً مبتلا به زوال عقل پیشانی گیجگاهی بود شروع به درخواست لطف جنسی از عروسش کرد.

علائم رایج انواع زبان چیست؟

دو نوع آفازی پیشرونده اولیه بخشی از خانواده بیماری‌های دمانس فروتنومپورال هستند. علائم رایج عبارتند از:

مشکل در بیرون آوردن کلمات و جملات، اگرچه معنی کلمات حفظ شده است (نوعی غیر روان یا دستوری). مردم ناامید می‌شوند زیرا می‌دانند چه می‌خواهند بگویند، اما انجام آن را دشوار یا غیرممکن می‌دانند.
از دست دادن معنای کلمات (نوع معنایی). من یک بیمار داشتم که معنی کلمات کفش، شلوار، پا، زانو، آرنج و بسیاری از کلمات دیگر مربوط به لباس و اعضای بدن را نمی دانست.

آیا دمانس فرونتومپورال قابل درمان است؟

در حال حاضر هیچ درمان یا راهی برای کاهش سرعت این اختلالات وجود ندارد، بنابراین درمان حمایتی است. داروهای SSRI (مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین) می‌توانند به برخی از رفتارهای مهار نشده کمک کنند.

گفتار درمانی، حداقل در ابتدا، با آفازی پیشرونده اولیه می تواند مفید باشد، اما تاکنون هیچ دارویی موثر نیست.

اگر مشکوک به زوال عقل پیشانی گیجگاهی باشم چه کاری می توانم انجام دهم؟

تشخیص FTD دشوار است. از آنجایی که افراد میانسالی را مبتلا می کند، معمولاً به زوال عقل مشکوک نمی شود. در اوایل بیماری، اغلب تصور می شود که افراد دچار بحران میانسالی، افسردگی، یا شاید مشکل مواد مخدر یا الکل هستند. بسیاری از ازدواج‌ها قبل از تشخیص به پایان می‌رسند، زیرا همسر مبتلا به این اختلال در طی چندین سال به خود جذب شده و بی‌توجه شده است.

اگر به این اختلال مشکوک هستید، به سادگی از فرد بپرسید که آیا چیزی وجود دارد که بتوانید به آن کمک کنید. ممکن است متوجه شوید که این یک مشکل دیگر است. اما اگر مشخص شد که این یا نوع دیگری از زوال عقل ممکن است درگیر باشد، آنها و خانواده‌شان را تشویق کنید تا این احتمال را با پزشک خود در میان بگذارند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =