سوماتیک درمانی چیست؟

تروما می تواند در سطح سلولی در بدن ما ثبت شود. معنای آن برای یک فرد – و بهترین روش برای درمان آسیب های جدی که در زندگی با آنها مواجه می شود – تمرکز شکل جدیدتری از مشاوره سلامت روان است که به عنوان درمان جسمی شناخته می شود.

موفقیت چشمگیر The Body Keeps Score – که بیش از چهار سال متوالی در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار داشت – گواهی بر افزایش آگاهی عمومی است که تروما عمیقاً افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یک کارشناس دانشگاه هاروارد می‌گوید، هرچند، تا کنون، درمان جسمی به درمان شناختی رفتاری (CBT) و تکنیک‌های مرتبط در درک، استفاده یا تحقیقاتی که ارزش آن را ثابت می‌کند، نرسیده است.

کسب اطلاعات بیشتر: عطسه و کسالت؟ آلرژی های فصلی و مغز شما

سوماتیک درمانی چیست؟

آماندا بیکر، مدیر مرکز اضطراب و اختلالات استرس تروماتیک و روانشناس بالینی در بخش روانپزشکی در بیمارستان عمومی ماساچوست، می گوید که اکثر مردم احتمالاً در مورد درمان جسمانی چیزی نشنیده اند. بر خلاف سایر رویکردهای ذهن و بدن مانند مدیتیشن ذهن آگاهی، کاهش استرس ذهن و بدن (MBSR) و تمرکز حواس و شفقت به خود (MSC) – که به طور پیوسته در حال رشد هستند – درمان جسمی به جریان اصلی راه پیدا نکرده است.

مفهوم اساسی چیست؟ بیکر توضیح می‌دهد: «این یک درمان است که بر روی بدن و چگونگی ظاهر شدن احساسات در بدن تمرکز می‌کند. درمان‌های جسمی معتقدند که بدن ما تجربیات و احساسات را در خود نگه می‌دارد و بیان می‌کند و رویدادهای آسیب‌زا یا مسائل عاطفی حل‌نشده می‌توانند در درون “به دام” بیفتند.

چه کسانی ممکن است از درمان جسمانی سود ببرند؟

از آنجایی که احساسات آزاردهنده اغلب به شیوه‌های ناتوان‌کننده‌ای در بدن ظاهر می‌شوند، هدف درمانی جسمی، تخلیه قدرت آن احساسات، تسکین درد و سایر تظاهرات استرس، مانند اختلال در خواب یا ناتوانی در تمرکز است.

این نوع احساسات می تواند از شرایط و شرایط مختلفی ناشی شود که درمان جسمی ممکن است به طور بالقوه به کاهش آنها کمک کند. شامل می شوند

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
غم پیچیده
افسردگی
اضطراب
مسائل مربوط به اعتماد و صمیمیت
مشکلات عزت نفس

بیکر می گوید: «اضطراب می تواند منجر به تنش عضلانی، به ویژه در گردن، شانه ها، فک و پشت شود. “این می تواند باعث ناراحتی، درد، سفتی و مشکلات زیادی در فعالیت های روزانه شود. اگر اضطراب یا ناراحتی مزمن را تجربه می کنیم، تقریباً مانند این است که پایمان را روی پدال گاز گذاشته ایم. این یک حمله پانیک نیست، اما ما” هرگز احساس مهلت نمی‌کنی و ساییدگی دائمی روی بدن وجود دارد.”

جسم درمانی چه تفاوتی با گفتار درمانی دارد؟

گفتار درمانی های معمولی مانند CBT فقط ذهن را درگیر می کند، نه بدن، و افراد را تشویق می کند تا از افکار و الگوهای رفتاری مزاحم آگاه شوند و برای تغییر آنها تلاش کنند.

اما در جسم درمانی، بدن نقطه شروع برای رسیدن به شفا است. این شکل از درمان آگاهی از احساسات بدن را پرورش می دهد و به افراد می آموزد که در بدن خود احساس امنیت کنند در حالی که افکار، احساسات و خاطرات را بررسی می کنند.

بیکر می‌گوید: «درمان‌های رفتاری شناختی بر افکار آگاهانه تمرکز می‌کنند و روی افکار چالش‌برانگیز در رابطه با اضطراب و رفتارها کار می‌کنند و به حساسیت زدایی افراد نسبت به احساسات ناخوشایند کمک می‌کنند». اما جسم درمانی بیشتر در مورد تسکین تنش است، به جای حساسیت زدایی از مردم نسبت به آن.

بیکر می گوید، حتی مراقبه ذهن آگاهی، که برخی از متخصصان آن را ماهیتی جسمانی می دانند، از یک جهت کلیدی با درمان جسمانی متفاوت است. او می‌گوید: «مدیتیشن ذهن‌آگاهی به هر احساس یا هیجانی اجازه می‌دهد بدون قضاوت به ذهن ما بیاید، برخلاف تمرکز خاص بر روی احساسات بدنی که در حال وقوع هستند.

سوماتیک درمانی چگونه انجام می شود؟

یک درمانگر جسمی به افراد کمک می کند تا با استفاده از تکنیک های مختلف ذهن و بدن، احساسات مخرب و فروخورده را در بدن خود آزاد کنند. اینها می توانند بسیار متفاوت باشند، از طب فشاری و هیپنوتیزم گرفته تا تنفس و رقص.

سایر تکنیک ها به همان اندازه یکپارچه هستند اما اصطلاحات خانگی نیستند. برخی از این لیست عبارتند از:

آگاهی بدن، که به افراد کمک می کند نقاط تنش را در بدن تشخیص دهند و همچنین افکار آرام بخش را به ذهن متبادر کنند
آونگ، که افراد را از حالت آرام به سمت احساساتی مشابه تجربیات آسیب زا هدایت می کند و سپس به حالت آرام باز می گردد.
تیتراسیون، که افراد را از طریق یک حافظه آسیب زا راهنمایی می کند، در حالی که احساسات فیزیکی همراه را یادداشت می کند و به آنها در زمان واقعی پرداخته می شود.
منابع، که به افراد کمک می کند منابعی را در زندگی خود به یاد بیاورند که باعث ایجاد احساس آرامش و امنیت می شود، مانند افراد و مکان های خاص.
اگر به دنبال درمان جسمانی هستید، چه باید بدانید

بیکر خاطرنشان می کند که تحقیقات علمی اندکی بر روی جسم درمانی و مزایای آن متمرکز شده است. این یکی از دلایلی است که او همیشه درمان شناختی رفتاری را توصیه می کند که مزایای ثابت شده ای دارد، حداقل به عنوان نقطه شروع.

او می‌گوید، زمانی که فرد با علائم شدید آسیب‌های روانی مانند تشنج مواجه است، بیمه درمانی ممکن است به احتمال زیاد درمان جسمی را پوشش دهد. در غیر این صورت، بیمه گذاران بیشتر مستعد پوشش درمان های شناخته شده مانند CBT هستند.

علاوه بر این، یافتن یک درمانگر جسمی با تجربه می تواند چالش برانگیز باشد. بیکر می‌گوید: «من فکر می‌کنم افراد کمتری نسبت به CBT در درمان‌های جسمی آموزش می‌بینند، بنابراین یافتن یک پزشک با تجربه قطعاً یک فرآیند دشوار است. یکی از منابع مفید انجمن ایالات متحده برای روان درمانی بدن است که ابزار جستجوی آنلاین یک درمانگر را پیدا کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

66 − 59 =