لبه معاملاتی در فارکس چیست

طراحی سیستم معاملاتی

با وارد شدن به بازار فارکس و انجام معاملات، با اصطلاحات مختلفی آشنا خواهید شد که یکی از این اصطلاحاتی که اکثر تازه واردها آشنایی زیادی با آن ندارند، لبه معاملاتی می‌باشد البته برخی از معامله‌گران هم با لبه معاملاتی آشنا هستند اما درک درستی از آن ندارند. عدم شناخت لبه معاملاتی در فارکس می‌تواند باعث ضررهایی در معاملات شود و هر معامله‌گری که به فکر سودآوری است، باید لبه‌های معاملاتی را پیدا کند. ما این مطلب را آماده کرده‌ایم تا بررسی کنیم لبه معاملاتی در فارکس چیست. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

لبه معاملاتی در فارکس چیست؟

یافتن لبه معاملاتی در فارکس و به طور کلی در تمام بازارهای معاملاتی، امری حیاتی محسوب می‌شود و باعث بقای معاملات می‌شود. فضای بازار فارکس، ذاتا بسیار رقابتی است و تنها معامله‌گرانی که استراتژی‌های درستی را به کار بگیرند، می‌توانند در این بازار موفق شوند. لبه معاملاتی هم نوعی تکنیک معاملاتی به شمار می‌رود که به کارگیری آن، شما را از سایر معامله‌گران بازار متمایز خواهد کرد چرا که بسیاری از معامله‌گران، آشنایی زیادی با این تکنیک ندارند چه برسد که بخواهند از آن استفاده کنند.

لبه معاملاتی ترجمه‌ شده عبارت edge trading است و به مهارتی گفته می‌شود که شما به عنوان معامله‌گر با استفاده از آن می‌توانید میزان ضرر و زیان معامله را به حداقل برسانید. در واقع باید بگوییم که لبه معاملاتی، یک نوع تکنیک، نگرش یا رویکرد معاملاتی است که به معامله‌گران کمک می‌کند معاملات خود را با بیشترین سود و درصد موفقیت بالا، انجام دهند.

لبه معاملاتی موقت چیست؟

لبه معاملاتی موقت، نوعی تکنیک معاملاتی موقت محسوب می‌شود. با توجه به اینکه وضعیت بازار دائما در حال تغییر و بروزسانی می‌باشد، این امکان وجود دارد که با تغییر شرایط بازار، بعضی از لبه‌های معاملاتی هم از بین بروند اما لبه معاملاتی موقت به شما کمک خواهد کرد که قبل از افزایش جمعیت، با حداکثر توان از آن استفاده کنید.

انواع لبه معاملاتی در فارکس

لبه معاملاتی در بازار فارکس می‌تواند اشکال مختلف داشته باشد اما دو لبه اطلاعات و قیمت، رایج‌تر هستند.

لبه اطلاعات در معاملات فارکس

لبه اطلاعات یکی از انواع لبه‌های معاملاتی در بازار فارکس است. برای درک بهتر این نوع لبه، یک معامله‌گر را در نظر بگیرید که پیش از سایر فعالان بازار، از اطلاعات مربوط به امضای یک قرارداد بسیار مهم آگاه می‌باشد. این معامله‌گر بدون شک با دسترسی داشتن به اطلاعات مهم، درصد موفقیت بیشتری خواهد داشت و می‌تواند با دید بازتری تصمیم گیری نماید.

لبه قیمت در معاملات فارکس

استفاده از لبه معاملاتی قیمت در بازار فارکس، یک روش رایج میان معامله‌گران می‌باشد. لبه قیمت، حاصل تحقیق، تجزیه و تحلیل داده‌های بازار می‌باشد به طور مثال تجزیه و تحلیل قیمت‌های بازار و جمع ‌آوری اطلاعات مربوط به روند قیمت سهام مورد نظر طی N روز گذشته، از جمله کارهای مهمی است که فرد معامله‌گر باید در معاملات لبه قیمت از آن‌ها بهره مند شود.

مهم ترین اجزای یک لبه معاملاتی

مهم ترین اجزای لبه معاملاتی در بازار فارکس، به شرح زیر می‌باشند :

استراتژی معاملاتی

استراتژی در لبه معاملاتی شامل روش‌ها، قواعد و الگوهایی است که معامله‌گران در معاملات خود اعمال می‌کنند. استراتژی باید با تحلیل بازار و در نظر گرفتن اهداف شما، تعیین شده باشند.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک در لبه معاملاتی، به کنترل و مدیریت خطرات معاملاتی مربوط می‌شود. این جزء در لبه معاملاتی، تعیین کننده حداکثر میزان سرمایه برای معامله، سطح توقف ضرر و هدف سود و استفاده از روش‌های مدیریت ریسک متفاوت است.

تحلیل بازار

تحلیل بازار در لبه معاملاتی شامل بررسی روندها، الگوها، شاخص ها و اخبار بازار است. با تحلیل بازار می‌توان بهترین زمان برای ورود و خروج از معاملات را تشخیص داد.

روش‌‌های مدیریت معاملات

روش‌های مدیریت معاملات در لبه معاملاتی شامل استفاده از تریلینگ استاپ، تعیین حداکثر تعداد معاملات در یک روز و تعیین ساعات معین برای معاملات می‌باشد. با این روش‌ها می‌توان معاملات را بهبود بخشید و تصمیمات بهتری را برای ورود و خروج در بازار اتخاذ کرد.

روانشناسی تجارت

روانشناسی تجارت در لبه معاملاتی به تاثیر روحیه، صبر، اعتماد به نفس و کنترل هیجانات معامله‌گر در معاملات اشاره می‌کند. با کنترل هیجانات و داشتن روحیه مناسب، می‌توان معاملات بهتری را انجام داد.

اهمیت داشتن لبه معاملاتی در بازار فارکس

شاید بپرسید که چرا داشتن لبه معاملاتی مهم است و چه اهمیتی در بازار فارکس دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که استفاده کردن از لبه معاملاتی می‌اتوند به منزله یک تکنیک معاملاتی، وجه تمایز معامله‌گران موفق از سایر معامله‌گران باشد. اهمیت داشتن لبه معاملاتی در بازار فارکس به اندازه‌ای است که استفاده نکردن از آن، مثل هدر دادن سرمایه نقدی در بازار است.

البته افرادی هم که از لبه معاملاتی در معاملات خود استفاده نمی‌کنند، می‌توانند در برخی از معاملات موفق شوند اما سودآوری آنها به طور مداوم نیست و قادر نیستند موقعیت‌های مناسب را شناسایی کنند.

مهمترین دلایل شکست در بازار فارکس

دلایل بسیاری باعث شکست در معاملات بازار فارکس می‌شوند که در ادامه به برخی از این دلایل اشاره کرده‌ایم :

  • عدم یادگیری صحیح بازارهای مالی از دلایل اصلی شکست در بازار فارکس می‌باشد پس ضروری است اگر قصد ورود به این بازار را دارید، در بهترین دوره فارکس حضور پیدا کنید و از آموزش‌های لازم بهره مند شوید.

  • آگاه نبودن به اصول مهم روانشناسی و عدم کنترل احساسات و هیجانات در زمان معاملات، از دیگر دلایل شکست در بازار فارکس می‌باشد.

  • رعایت نکردن مدیریت ریسک در معاملات هم از دلایل شکست در بازار فارکس می‌باشد.

  • عدم انتخاب یک بروکر درست و مطمئن مخصوصا برای معامله‌گران ایرانی ممکن است باعث ضرر زیاد در بازار مالی شود. در واقع، اولین نقطه برای شروع ترید انتخاب بروکر است، اکثر بروکرها هم برای آنکه بتوانند با مشتری‌های خود در ارتباط باشند، روند قیمت را با آن‌ها به اشتراک بگذارند و سفارشات خرید و فروش را ثبت نمایند، از متاتریدر 4 استفاده می‌کنند. برای دانلود متاتریدر4ویندزور می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

لبه معاملاتی در فارکس چیست

چگونه لبه معاملاتی انتخاب کنیم؟

یک لبه معاملاتی در صورتی خوب محسوب می‌شود که حداقل نرخ ریسک به ریوارد 1 به 2 داشته باشد یعنی اینکه بتوان در بدترین شرایط بازار هم به میزان دو برابر سرمایه اولیه، به سود رسید. در واقع، هدف پیدا کردن لبه معاملاتی نیز همین است و قرار است سرمایه گذاری را سودآورتر کند.

در انتخاب یک لبه معاملاتی خوب، لازم است نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

یادگیری معامله کردن

شما برای شروع معاملات خود در بازار فارکس باید بدانید که چگونه معامله کنید و مهارت خود را تقویت دهید. نحوه مدیریت ریسک، معامله کردن در بهترین زمان، نحوه ثبت سفارش، انتخاب سهم و … را باید یاد بگیرید.

شناخت فاکتورهای لازم معامله

برای انتخاب لبه معاملاتی خوب در بازار فارکس، باید فاکتورهای لازم معامله را بشناسید از جمله این فاکتورها شامل زمان خروج از معامله، زمان بازگشت به سهام، الگوها، محدوده ‌ها و سایر عوامل مؤثر در معامله هستند.

تسلط بر فاکتورهای معاملاتی

پس از اینکه از انتخاب خود مطمئن شدید، باید بر فاکتورهای انتخابی خود مسلط شوید. این کار باعث ایجاد تمرکز و شفافیت در ذهن شما خواهد شد و تصمیمات نابودگر اتخاذ نمی‌کنید. شما می‌توانید برای تسلط بر فاکتورهای معاملاتی خود، از نوشتن معاملات روی کاغذ و بازبینی آنها شروع کنید.

آیا داشتن لبه معاملاتی در فارکس به معنای موفقیت قطعی است؟

اگر تصور می‌کنید که استفاده کردن از لبه معاملاتی در فارکس، همواره باعث موفقیت شما در معاملات می‌شود، تصوری اشتباه است زیرا همانطور که در مطلب هم توضیح دادیم، تاثیر استفاده از لبه معاملاتی در فارکس باید در طولانی مدت بررسی شود. در واقع، حتی معامله‌گران حرفه‌ای و با تجربه هم از برخی معاملات خود سودی به دست نمی آورند و نمی‌توان هم گفت که این افراد، لبه‌های معاملاتی اشتباهی در نظر گرفته اند.

لبه معاملاتی در فارکس به معنای فرصت ها و شرایطی است که احتمال موفقیت در آنها بیشتر از شکست است پس داشتن لبه معاملاتی به معنای موفقیت همیشگی نیست.

استراتژی‌های بدون در بازار فارکس

با انجام بررسی‌های لازم می‌توانید متوجه شوید که استراتژی شما دارای لبه معاملاتی می‌باشد یا خیر. برای دانستن این موضوع، ابتدا بهتر است روش‌هایی که برای انجام معامله استفاده می‌کنید را لیست نمایید سپس باید تعیین کنید که هریک را از چه منبعی یاد گرفته اید مثل کتاب­ ها، وب­ سایت­ ها و …

پس از این مراحل، باید بررسی کنید که چه تعداد از فعالان بازار در زمان مشابه، از روش‌های شما استفاده می‌کنند. با استفاده از این خود اظهاری، بسیاری از معامله‌گران متوجه می‌شوند که سایر معامله‌گران نیز از همین استراتژی ها استفاده می‌کنند و در نتیجه وقتی شما جزئی کوچک از یک گروه بزرگ باشید، سود خوبی به دست نخواهید آورد. به عبارتی، تعداد بالای سرمایه­ گذاران، باعث از بین رفتن لبه‌ای که در ابتدا به خوبی کار می­کرد می‌شود.

لبه معاملاتی در فارکس

سخن پایانی

در این مطلب راجع به لبه معاملاتی در فارکس توضیحاتی ارائه کردیم و گفتیم که برای افزایش درصد موفقیت در معاملات، لازم است که لبه معاملاتی را پیدا کنید. این مقاله توسط کارشناسان مجموعه امیر تریدر (https://amirtrader.com/) خدمت شما عزیزان ارائه شد. اگر تمایل دارید با جزئیات بیشتری از انواع بروکرهای بازار فارکس، نحوه واریز و برداشت در انواع بروکرها و … مطلع شوید، دعوت می‌شود از مقالات این وبسایت دیدن نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 83 = 91