برای یادگیری تعمیرات موبایل از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه موفقیت

برای یادگیری تعمیرات موبایل از کجا شروع کنیم؟ همانطور که می دانید شغل تعمیرات موبایل روز به روز در حال گسترش می باشد. به دلیل گسترش بازار تعمیرات موبایل ، نیاز این شغل به سرمایه کم و درنتیجه بازگشت سرمایه ، درآمد مناسب این شغل ، بازار کار مناسب آن و… باعث شده شغل تعمیرات موبایل به یک شغل بسیار جذاب تبدیل شود.

به همین دلیل تعداد افرادی که می خواهند وارد این شغل شوند روز به روز در حال افزایش است. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید وارد این شغل شوید و نمی دانید باید از کجا شروع کنید با ما در این مقاله همراه باشید. برای شروع شغل تعمیرات موبایل ابتدا باید مانند هر شغل دیگری حرفه تعمیرات موبایل را به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای یاد بگیرید. برای این منظور شما باید در یک آموزشگاه ثبت نام کنید. از بین آموزشگاه‌های کل کشور، آموزشگاه تعمیرات موبایل شیراز ، تهران و اصفهان متقاضیان بیشتری دارند و بسیار باتجربه ترند.

در دوره تعمیرات موبایل چه مواردی باید یاد بگیرم؟

برای یادگیری تعمیرات موبایل ابتدا باید الکترونیک عمومی و آشنایی با قطعات الکترونیکی ، تست قطعات و کار با مولتی متر (مثل تست ماسفت با مولتی متر) مسیرهای CPU را به خوبی یاد بگیرید. همچنین نحوه کار با ابزار تعمیرات موبایل همچون هیتر ، لوپ ، منبع تغذیه ، اسیلوسکوپ ، دستگاه های پروگرام قطعات ، باکس های پروگرام آی سی های حافظه موبایل مثل آی سی EMMC  ، UFS ، و…. را نیز باید خوب فرا بگیرید.

بعد از آن مراحل عیب یابی تعمیرات موبایل و نقشه خوانی و روش های عیب یابی مثل تزریق ولتاژ ، تست دیود ولیو ، بررسی جریان کشی گوشی ، عیب یابی مسیرهای CPU ، عیب یابی های نرم افزاری و … را یاد بگیرید و وقتی که الکترونیک عمومی ، کار با تجهیزات و عیب یابی را یاد گرفتید حالا باید نحوه تعمیر گوشی پس از عیب یابی و تعویض قطعه یا قطعات معیوب را آموزش ببنید.

در این مرحله شما باید تعویض و ریبال انواع آی سی ، شوک دادن اصولی به باتری که دچار خواب الکتریکی شده ، تعویض انواع کانتکور ها مثل کانکتور شارژ ال سی دی، کانکتور فلت و … یاد بگیرید. همچنین شما سیم کشی قطعات را نیز باید به خوبی آموزش ببینید زیرا برای رفع ایراد هایی مثل قطعی مسیر ، پارگی فلت ها ، کنده شدن پایه های زیر آی سی و… باید سیم کشی را خوب یاد گرفته باشید تا بتوانید مشکلات مربوط به قطعی مسیر را هم حل کنید.

در بسیاری از مواقع کیفیت قطعات بازار جهت تعویض آن قطعه خوب نیست مانند کیفیت فلت ها؛ برای این منظور تعمیرکاران حرفه ای برای اینکه عمر گوشی تعمیراتی آنها بالا برود با سیم کشی و روش های دیگر قطعه خراب را دوباره تعمیر می کنند تا نیاز به تعویض قطعه نباشد. بالا رفتن عمر گوشی تعمیری باعث افزایش اعتبار و درنتیجه افزایش مشتری تعمیرکار می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: تاثیر تونر بر کیفیت چاپ

بعد از اتمام دوره می توانیم وارد بازار تعمیرات موبایل شویم؟

بعد از اتمام دوره میتوانیم وارد بازار تعمیرات موبایل شویم؟

دقیقا مثل رفتن به آموزشگاه رانندگی است. همه ما معمولاً رانندگی را در آموزشگاه رانندگی یا پیش پدرمان یاد گرفته ایم. زمانی که تازه رانندگی را یاد می گیریم باید یک مدت رانندگی کنیم تا بتوانیم در رانندگی مسلط شویم. برای تعمیرات موبایل هم مانند هر شغل دیگر و حتی همین رانندگی، بعد از یادگیری باید مدتی را بدون ترس وارد بازار کار شوید و کار کنید تا بر روی کار مسلط شوید.

متاسفانه عده ای سودجو با دریافت هزینه های گزاف به اسم دوره های فوق تخصصی، دوره های خصوصی در مغازه برگزار می کنند ولی با توجه به تجربه شخصی خود که سال ها است مربی و تعمیرکار موبایل بوده ام به من نشان داده شده که بعد از یادگیری تعمیرات موبایل در یک آموزشگاه تعمیرات موبایل مناسب کافی است ترس را کنار گذاشته و وارد بازار کار شوید. فقط دقت کنید هنگام انتخاب آموزشگاه مناسب، آموزشگاهی را انتخاب کنید که دوره های پشتیبانی داشته باشد.دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل در شیراز، تهران و اصفهان همانطور که در بالا گفتیم، بسیار باکیفیت هستند. یعنی بعد از اتمام دوره اگر کاراموز در تعمیر گوشی دچار مشکل شده است به کاراموز در تعمیر گوشی کمک کنند.

آیا از همان ابتدا نیاز به تهیه ابزار تعمیرات موبایل است؟

معمولا در آموزشگاه های تعمیرات موبایل ابزار مورد نیاز تعمیرات موبایل موجود است و نیاز به تهیه ابزار تعمیرات موبایل در حین آموزش ندارید ولی اگر ابزار را تهیه کنید و در حین آموزش در خانه تمرین کنید به شما در کارهایی نظیر باز و بست گوشی، برداشتن و گذاشتن قطعات و … کمک شایانی می کند و باعث بهبود یادگیری شما  می شود. اما در مجموع برای ورود به بازار نیاز به تهیه ابزار تعمیرات موبایل دارید که هزینه ابزار تعمیرات موبایل نسبت به سایر شغل ها نیاز به سرمایه کمتری دارد.

نیاز به یادگیری تعمیرات نرم افزار هم هست؟

برای یادگیری تعمیرات موبایل بهتر هست تعمیرات سخت افزار موبایل و تعمیرات نرم افزار موبایل، هر دو را در کنار هم یادبگیرید. درست است که مشتری ها و بازار کار تعمیرات سخت افزار موبایل، بیشتر از مشکلات نرم افزاری است ولی اگر فقط دوره تعمیرات سخت افزار موبایل را بگذرانید مشکلی که با آن مواجه خواهید شد این است که برای عیب یابی بسیاری از مشکلات گوشی مثل عیب یابی بوت و RAM , CPU  گوشی های شیائومی دچار مشکل خواهید شد.

پس توصیه من به شما این است که حتما برای یادگیری تعمیرات موبایل از ابتدا آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل و دوره تعمیرات نرم افزار موبایل، هر دو با هم بگذرانید تا علاوه بر اینکه تعمیرات نرم افزار را انجام می دهید بتوانید عیب یابی هایی که نیاز به دانش تعمیرات نرم افزار موبایل دارد را هم انجام دهید.

بعد از یادگیری حتما وارد بازار کار شوید

بعد از یادگیری حتما وارد بازار کار شوید

تا اینجا در این باره صحبت کردیم که برای یادگیری تعمیرات موبایل از کجا شروع کنیم اما نکته بسیار مهمی که باید رعایت کنید این است که حتما بعد از اتمام دوره وارد بازار کار شوید زیرا شغل تعمیرات موبایل جدا از فرار بودن، یک حرفه کاملا بروز است و ممکن است بعد از اتمام دوره، اگر بخواهید حدوداً یک سال بعد وارد بازار کار شوید در تعمیر گوشی های جدید دچار مشکل شوید ولی اگر با فاصله کوتاه وارد بازار کار شوید با مطالعه مداوم و مشاهده آموزش های مفید در یوتیوب هرگز در تعمیرات موبایل دچار مشکل نخواهید شد و بدون مشکل به کار خود ادامه خواهید داد.

پس حتما به گونه ای برنامه ریزی کنید که بعد از اتمام دوره وارد بازار کار شوید. حتی در رابطه با کاراموزان موفق خود، خیلی از آنها در حین دوره مکانی تهیه کرده و در حال تعمیر گوشی بودند و بسیاری از گوشی ها را در دوره های پشتیبانی تعمیر می کردند. بنابراین سعی کنید موقع شروع یادگیری تعمیرات موبایل طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید تمام نکاتی که برای شما در این مقاله ذکر کردم را رعایت کرده و انجام دهید.

با خواندن راهنمای “برای یادگیری تعمیرات موبایل از کجا شروع کنیم” شما می توانید تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کرده و به یک جواب کامل در این خصوص دست یابید. مطمئن باشید با انجام تمام موارد بالا و کمی تلاش در حرفه تعمیرات موبایل موفق خواهید شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 + = 33