هوش مصنوعی می تواند جایگزین برنامه های گوشی شما شود

هوش مصنوعی می تواند جایگزین برنامه های گوشی شما شود

در غرفه Deutsche Telekom در کنگره جهانی موبایل، من در حال تماشای یک ابزار هوش مصنوعی مولد هستم که یک رابط تلفن سفارشی ایجاد می کند تا به من کمک کند پرواز را در زمان واقعی رزرو کنم. نفس گیر است، و تقریباً بیش از حد قابل قبول است – اما به روشی خوب.

کسب اطلاعات بیشتر: دوربین سامسونگ در مقابل اپل: گلکسی اس ۲۴ اولترا با آیفون ۱۵ پرو مکس

این فناوری که در حال حاضر T Phone نام دارد، تلاش ترکیبی اپراتور آلمانی و شرکت هوش مصنوعی Brain.AI مستقر در سانفرانسیسکو است.

همانطور که جری یو، مدیر عامل Brain.AI به من نشان می‌دهد که T Phone چه کاری می‌تواند انجام دهد، به دستگاه می‌گوید که پروازی را از اینجا در بارسلون به لس‌آنجلس در 12 مارس برای دو نفر در درجه یک رزرو کند. قبل از اینکه لیستی از پروازها را که به طور روشمند در صفحه اصلی مرتب شده اند، بیاورد، تلفن برای یک دقیقه مکث می کند. هنگامی که یو بهترین پرواز را پیدا کرد، می‌تواند با استفاده از سیستم پرداخت تلفن همراه انتخابی خود، بدون نیاز به تعویض با برنامه یا سرویس دیگری، هزینه آن را بپردازد.

یو به من می گوید: «معمولاً وقتی امروز از سیستم های برنامه خود استفاده می کنیم، کارهای زیادی در ذهن خود انجام می دهیم. اکنون می‌توانید یک ایده را به یک هوش مصنوعی بیندازید و از آن بخواهید که کل جریان را برای شما بسازد.»

با گذشت کمی بیش از یک سال از انتشار تاریخچه ChatGPT، نسخه 2024 MWC کاملاً در مورد نوید هوش مصنوعی است. فراتر از هیاهو، برخی از جالب‌ترین رویکردها شامل گنجاندن هوش مصنوعی در دستگاه‌ها و استفاده از قدرت محاسباتی آن‌ها برای انجام کارهای جدید هیجان‌انگیز است – که درک برخی از آنها آسان‌تر از دیگران است.

مفهوم T Phone این است: به جای تلفنی که بر اساس برنامه‌ها طراحی شده است، همانطور که ما عادت کرده‌ایم، این تلفن از هوش مصنوعی مولد و تعاملی برای ایجاد یک حس طبیعی به جلو و عقب استفاده می‌کند که به شما در انجام یک کار کمک می‌کند. این دستگاه دارای یک دکمه هوش مصنوعی در کناره است که دستیار هوش مصنوعی شما را فعال می کند که مانند یک جن شخصی منتظر است تا وارد عمل شود و فرمان شما را انجام دهد.

آیا اکنون سرنوشت ما این است که در دنیایی بدون اپلیکیشن زندگی کنیم؟ تیم هوتگز، مدیرعامل دویچه تلکام، مطمئناً چنین فکر می کند. او در سخنرانی خود در MWC روز یکشنبه، مرگ برنامه های تلفن را طی پنج تا 10 سال آینده پیش بینی کرد. استدلال او؟ هوش مصنوعی آنها را می کشد.

و مدرکش؟ تلفن T.

هوش مصنوعی در حال پرواز

با تماشای نسخه ی نمایشی Yue، در ابتدا نمی توانم ذهنم را درگیر این ایده کنم که گوشی فقط در پاسخ به درخواست های او بین Skyscanner، مرورگر و برنامه های آمازون نمی چرخد. اما در عوض تمام اطلاعاتی را که فکر می‌کند به آن نیاز دارد جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را در قالبی که فکر می‌کند مفیدترین فرمت نمایش در صفحه اصلی است مرتب می‌کند.

یو می‌گوید: «همان‌طور که می‌بینید، این به نوعی رابط‌هایی را بر اساس درک زمینه‌ای از شخصیت شما ایجاد می‌کند. “کلمات شما این رابط را ایجاد می کند.”

این اولین بار است که تلفنی را می بینم که به این شکل کار می کند، و مطمئن هستم که این فناوری راه درازی در پیش دارد تا اینکه در نهایت به روش پیش فرض تعامل با تلفن های ما تبدیل شود – اما وقتی آن را دریافت کردم ، به نظر می رسد واقعا منطقی است. از زمانی که اپل 15 سال پیش اپ استور را برای آیفون معرفی کرد، از زمانی که اپل اپ استور را برای آیفون معرفی کرد، این احساس رادیکال ترین تصور مجدد از نحوه تعامل ما با یک گوشی هوشمند است. به‌جای اینکه برنامه‌ها را به عنوان هسته‌ای برای تجربه تلفن قرار دهد، هوش مصنوعی گوشی به APIهای سرویس‌ها ضربه می‌زند و مشخص می‌کند که کدام ابزار و اطلاعات برای پاسخ به یک فرمان خاص مفید و ضروری هستند.

ایده این است که این فناوری می‌تواند روی انواع مختلف تلفن‌ها، از جمله دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه که در آن‌ها محاسبات در فضای ابری انجام می‌شود، کار کند. اما برای اینکه آن بر روی یک دستگاه پیشرفته کار کند، محاسبات هوش مصنوعی با کمک چیپست Qualcomm Snapdragon 8 بر روی خود گوشی انجام می شود. زیاد اصغر، که بر نقشه راه هوش مصنوعی کوالکام نظارت دارد، از توانایی T Phone برای فشرده‌سازی یک کار ظاهراً ساده در یک تجربه تمجید می‌کند.

او از مثال رزرو رستوران استفاده می‌کند، زمانی که اغلب نیاز دارید بین Google Maps، Yelp، OpenTable، تقویم و برنامه پیام‌رسانی خود به عقب و جلو بروید. او می‌گوید: «شما از پنج برنامه مختلف استفاده کرده‌اید تا بتوانید این کار را انجام دهید، اما رابطی که مانند یک دستیار مجازی روی دستگاه است، باید بتواند همه این کارها را برای شما انجام دهد.

مرحله بعدی دموی Yue شامل ایجاد رابط های جدید بر اساس رابط هایی است که T Phone قبلاً ایجاد کرده بود. یو می‌گوید: «ما این را هر چیزی می‌خوانیم. خودم را آماده کردم تا دوباره احساس سردرگمی کنم.

Yue منظورش را با فشار دادن انگشت شست خود بر روی Kindle که در نتایج خرید پیشنهاد شده است به من نشان می دهد و از T Phone می خواهد تا یک ویدیوی جعبه گشایی را به او نشان دهد. صفحه از وسط تقسیم می شود و یک ویدیوی YouTube در نیمه پایین ظاهر می شود. او همچنان به طرح سوالاتش ادامه می دهد: اندازه صفحه نمایش چقدر است، بررسی ها چگونه آن را با محصولات مشابه مقایسه می کنند و غیره. هر بار، رابط برای همگام شدن با درخواست‌های او بازسازی می‌شود یا دوباره تنظیم می‌شود. او می گوید: «این به معنای واقعی کلمه با تفکر من جریان دارد.

من آن را دریافت می کنم. چیزی که وقتی برای اولین بار دید یوئه را بررسی کردم برای من بسیار غریب به نظر می رسید، اکنون مانند نگاهی اجمالی به چیزهای آینده است. من می توانم تصور کنم که چگونه برقراری ارتباط با دستگاه های ما از این طریق در مقایسه با نحوه انجام کارها در حال حاضر طبیعی و انسانی است.

اصغر از کوالکام می‌گوید: «هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مولد بهره‌وری ما را در زندگی روزمره افزایش می‌دهد، بخشی از کارهای روزمره و معمولی را از بین می‌برد و به شما زمان بیشتری برای انجام کارهای احتمالاً بسیار مهم‌تر می‌دهد.

او می افزاید: «این فقط به نوعی مرحله اولیه اینجاست. “خیلی چیزهای بیشتر در راه است.”

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

89 − = 80