دوربین سامسونگ در مقابل اپل: گلکسی اس 24 اولترا با آیفون 15 پرو مکس

دوربین سامسونگ در مقابل اپل: گلکسی اس ۲۴ اولترا با آیفون ۱۵ پرو مکس

وقتی صحبت از گوشی‌های هوشمند ممتاز به میان می‌آید، دو گزینه برجسته، رویکردهای متفاوتی برای گرفتن عکس دارند. سامسونگ گلکسی اس ۲۴ اولترا با پوشش تیتانیوم براق و رنگی ۱۳۰۰ دلاری دارای چهار دوربین پشتی است که دو دوربین به زوم و دیگری با سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی اختصاص دارد. آیفون ۱۵ پرو مکس ۱۲۰۰ دلاری با روکش تیتانیوم و رنگی اپل دارای سه دوربین پشتی است که یکی برای زوم و دیگری دوربین اصلی با سنسور ۴۸ مگاپیکسلی است.

بگذارید واضح بگویم: هر دو بهترین عکس‌هایی را می‌گیرند که امروزه می‌توانید از هر تلفنی بگیرید، به خصوص در محیط‌های چالش برانگیز مانند صحنه‌های با کنتراست بالا (به غروب خورشید فکر کنید) یا مکان‌هایی که نور کم است (فکر کنید یک رستوران).

قبل از اینکه یک عکس بگیرم، انتظار داشتم مجموعه دوربین‌های زوم S24 با سوژه‌های دوردست بهتر برخورد کند. با این حال، من همچنین می‌دانستم که اپل بی‌تفاوت نیست و ممکن است بهترین تلاش‌های سامسونگ را با پردازش عالی عکس و کیفیت تصویر ویدیویی آیفون به خاک بسپارد. چگونه آنها در مقابل یکدیگر قرار می گیرند؟

بعد از اینکه صدها عکس و ویدیو با هر دو گوشی گرفتم و آنها را در کنار هم مقایسه کردم، واقعیت پیچیده تری آشکار شد که آیفون و اولترا در برخی موقعیت ها عالی بودند و در برخی دیگر با مشکل مواجه شدند.

کسب اطلاعات بیشتر: راه حل اپل برای مشکل داغ شدن بیش از حد آیفون ۱۵

سخت افزار، اپلیکیشن های پیشرفته دوربین

آیفون ۱۵ پرو مکس دارای سه لنز است: عریض، فوق عریض و تله فوتو. دوربین اصلی دارای سنسور ۴۸ مگاپیکسلی و دو دوربین دیگر دارای وضوح ۱۲ مگاپیکسلی هستند. از نظر زوم بین دوربین اصلی ۱x و تله فوتو ۵ برابر کمی فاصله وجود دارد. و اینجاست که تفاوت بین این دو گوشی شروع به آشکار شدن می کند.

Galaxy S24 Ultra دارای سه لنز مشابه است اما تله فوتوی دوم را با سطح زوم ۳ برابر اضافه می کند. به این فکر کنید که گویی اپل ۱۵ پرو مکس را گرفته و تله فوتو ۳ برابری اختصاصی آیفون ۱۵ پرو را به پشت اضافه کرده است، بنابراین یک آیفون ۱۵ اولترا واقعا وجود ندارد با هر دو دوربین ۳x و ۵x.

مقایسه مشخصات سخت افزاری دوربین

Camera Zoom level Resolution Aperture Lens full-frame equivalent
۱۵ Pro Max ultrawide ۰.۵x ۱۲ megapixels f/2.2 ۱۳ millimeters
۱۵ Pro Max wide ۱x ۴۸ megapixels f/1.78 ۲۴ millimeters
۱۵ Pro Max telephoto ۵x ۱۲ megapixels f/2.8 ۱۲۰ millimeters
S24 Ultra ultrawide ۰.۶x ۱۲ megapixels f/2.2 ۱۳ millimeters
S24 Ultra wide ۱x ۲۰۰ megapixels f/1.7 ۲۳ millimeters
S24 Ultra telephoto No. 1 ۳x ۱۰ megapixels f/2.4 ۶۹ millimeters
S24 Ultra telephoto No. 2 ۵x ۵۰ megapixels f/3.4 ۱۱۵ millimeters

این تعداد زیادی دوربین لعنتی است. روزهایی را به یاد می آورید که گوشی ها فقط یکی داشتند؟

دوربین اصلی S24 Ultra دارای سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی و دوربین تله فوتو جدید ۵x دارای سنسور ۵۰ مگاپیکسلی است. هم اپل و هم سامسونگ از سنسور وضوح بالای دوربین اصلی خود (و در مورد سامسونگ از سنسور دوربین تله فوتو ۵x Ultra) برای ترکیب چندین پیکسل برای ایجاد عکس های ۱۲ مگاپیکسلی استفاده می کنند که روشن تر و دارای جزئیات بیشتر و نویز تصویر کمتری هستند. این تلفن‌ها همچنین می‌توانند از برش حسگر استفاده کنند تا دوربین اصلی ۱x را به یک دوربین ۲x تبدیل کنند که عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی (بدون درج پیکسل) می‌گیرد. جالب است که دوربین ۳x 10 مگاپیکسلی Ultra تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی می گیرد. این دو مگاپیکسل اضافی را از کجا می آورد؟

با توجه به تجربه عکاسی، من عاشق صفحه نمایش جدید S24 Ultra هستم که بسیار کمتر از آیفون بازتاب می کند. من برای دیدن آنچه در ۱۵ Pro Max وجود دارد، حتی در زیر نور مستقیم خورشید مشکلی ندارم، اما نمایشگر Ultra غوطه‌ورتر است زیرا در هنگام عکس‌برداری تابش خیره کننده کمتری وجود دارد.

برنامه‌های دوربین در هر دو دارای گزینه‌های آشنا مانند حالت‌های اختصاصی عکس، فیلم و پرتره، و همچنین قابلیت عکس‌برداری از فایل‌های خام و تغییر وضوح در برخی از دوربین‌ها هستند.

آیفون می‌تواند فایل‌های ویدئویی ProRes و ویدیوهای فضایی (که در هدست‌های واقعیت مجازی Apple Vision Pro و Meta Quest 3 قابل مشاهده است) ضبط کند. برنامه دوربین سامسونگ حالت های حرفه ای اختصاصی برای عکس ها و فیلم ها دارد و قابل تنظیم تر است. من می توانم حالت های دوربین را به دلخواه خود جابجا کنم و مواردی را که ترجیح می دهم اضافه کنم. من همچنین می‌توانم از قلم S Pen Ultra به عنوان یک دکمه شاتر از راه دور برای گرفتن عکس استفاده کنم.

یکی از گزینه های مورد علاقه من اضافه کردن یک دکمه شاتر شناور است که می تواند در هر نقطه از صفحه برای گرفتن عکس قرار گیرد. برای مواقعی که نمی‌توانید به پایین مطلق صفحه‌نمایش برسید و روی دکمه شاتر معمولی ضربه بزنید، یا زمانی که استفاده از دکمه‌های تنظیم صدا گزینه‌ای نیست، عالی است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =