کنترل فشار خون در خانه؟ حتما این مراحل را دنبال کنید

آخرین باری که فشار خون خود را چک کردید کی بود؟ همه بزرگسالان باید حداقل سالی یک بار این آزمایش ساده را انجام دهند.

اگر فشار خون در مطب پزشک شما بالا باشد – یعنی بالاتر از محدوده سالم – دستورالعمل های فعلی گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه می کند قبل از شروع درمان، اندازه گیری را در خارج از محیط کلینیک تکرار کنید. اما این تنها دلیلی نیست که پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند فشار خون شما را به طور منظم در خانه ردیابی کند.

کسب اطلاعات بیشتر: راش حرارتی: چگونه آن را تشخیص دهیم و چه باید کرد

کسب اطلاعات بیشتر: فیزیوتراپی در منزل و پیشرفت تکنولوژی

چرا فشار خون را در خانه کنترل کنیم؟

دکتر استفان ژوراشک، دانشیار پزشکی در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess وابسته به هاروارد، می‌گوید: «برخی افراد فقط در مطب پزشک فشار خون خود را افزایش می‌دهند، که به فشار خون سفید معروف است.» یکی از بهترین راه‌ها برای فهمیدن اینکه آیا فشار خون شما واقعاً بالاتر از حد طبیعی است یا خیر، اندازه‌گیری چند بار آن در خانه است.

نظارت خانگی نیز ایده خوبی است:

 • اگر پزشک از شما بخواهد که قرائت را دنبال کنید تا تصمیم بگیرید که آیا نیاز به شروع مصرف دارو برای کاهش فشار خون دارید یا خیر
 • اگر فشار خون بالا تشخیص داده شده است و باید داروهای خود را تنظیم کنید تا مطمئن شوید به فشار خون مورد نظر خود رسیده اید
 • اگر در ماه های اخیر باردار هستید یا بچه دار شده اید و تیم بهداشتی شما نگران پره اکلامپسی است. این وضعیت یک نوع شدید فشار خون بالا است که می تواند به اندام های حیاتی مانند کلیه ها آسیب برساند. هنگامی که به موقع درمان نشود، گاهی اوقات منجر به تشنج، سکته مغزی یا حتی مرگ می شود.

کدام دستگاه فشار خون خانگی را بخرم؟

 • به دنبال مانیتوری باشید که تایید شده باشد، به این معنی که دستگاه به طور مستقل از نظر دقت بررسی شده است.
 • از مانیتورهایی که دارای کاف هایی هستند که روی مچ دست یا نوک انگشت استفاده می شود خودداری کنید. اینها به اندازه کاف های بازو دقیق نیستند.
 • اندازه مناسب کاف را انتخاب و استفاده کنید. دور بالای بازو را در وسط بین آرنج و شانه خود اندازه بگیرید. اکثر کاف‌های مانیتور خانگی می‌توانند دور بازوهای ۹ تا ۱۷ اینچ را در خود جای دهند، اما کاف‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر در دسترس هستند. یک کاف خیلی کوچک می تواند منجر به خوانش مصنوعی شود، در حالی که یک کاف شل می تواند خوانش کاذب پایینی داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه تصادفی در سال ۲۰۲۳ روی دستگاه‌های فشار خون خودکار، یک کاف با اندازه معمولی را روی بزرگسالانی که نیاز به اندازه‌های مختلف کاف دارند، آزمایش کرد. محققان دریافتند فشار خون سیستولیک برای شرکت‌کنندگانی که باید از یک کاف بزرگ استفاده می‌کردند ۱۹.۵ میلی‌متر جیوه و برای شرکت‌کنندگانی که باید از کاف بزرگ استفاده می‌کردند، ۴.۸ میلی‌متر جیوه افزایش یافت.

مدل های بسیار ابتدایی فقط ۲۵ دلار قیمت دارند. اما مدل‌های گران‌تر، که بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار متغیر هستند، ممکن است برای استفاده راحت‌تر باشند. آنها می توانند چندین قرائت را ذخیره کرده و داده ها را به رایانه یا تلفن هوشمند شما ارسال کنند – یا حتی مستقیماً به پورتال بیمار در مطب پزشک شما.

سه نکته کلیدی در مورد سنجش فشار خون

نظارت بر فشار خون در خانه کمی بیشتر از آن چیزی است که برخی افراد تصور می کنند. دکتر ژوراشک می گوید: «این کاری نیست که شما به صورت پراکنده یا هر زمان که وقت دارید انجام دهید.

 • فشار خون در طول روز در نوسان است، به این معنی که یک قرائت جداگانه اطلاعات دقیقی را ارائه نمی دهد.
 • اگر هنگام ناراحتی یا استرس فشار خون خود را چک کنید، احتمالاً بالا است. او می‌گوید اگر دوباره فوراً آن را مصرف کنید، ممکن است خوانش بالایی دریافت کنید، که چرخه‌ای از اضطراب و خواندن بالا را تغذیه می‌کند.
 • اندازه گیری های مداوم و مکرر ارزیابی بسیار مفیدتری نسبت به اندازه گیری های گاه به گاه ارائه می دهد.
 • هر چند وقت یک بار باید فشار خون خود را در خانه اندازه بگیرید؟ از پزشک خود بپرسید هر چند وقت یکبار و در چه ساعتی از روز فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

دکتر ژوراشک می‌گوید: «استاندارد طلایی برای نظارت در خانه، انجام ۲۸ اندازه‌گیری جداگانه است، که سپس می‌توانید میانگین آن‌ها را برای خواندن معرف به دست آورید.

این بدان معناست که فشار خون خود را چهار بار در روز – دو بار در صبح و دو بار در شب – برای هفت روز متوالی اندازه گیری کنید. دکتر Juraschek می گوید، با این حال، حتی ۱۲ اندازه گیری در طول سه روز معقول است، به خصوص اگر یک روز آخر هفته را در نظر بگیرید. پزشک شما می تواند در مورد اینکه چه چیزی برای وضعیت شما منطقی تر است به شما توصیه می کند.

چگونه می توان فشار خون دقیقی داشت؟

اشتباهات رایج می تواند فشار خون شما را چند نقطه یا تا ۱۰ یا حتی تا ۲۵ امتیاز در برخی موارد افزایش دهد. برای اندازه‌گیری دقیق فشار خون، در اینجا چه کاری باید انجام دهید یا اجتناب کنید – و چرا -.

حداقل ۳۰ دقیقه پس از سیگار کشیدن، مصرف کافئین یا الکل، یا ورزش قبل از فشار خون صبر کنید.
چرا؟ کافئین و نیکوتین رگ های خونی را منقبض می کنند و ضربان قلب شما را افزایش می دهند که می تواند فشار خون را افزایش دهد. الکل رگ های خونی را گشاد می کند و احتمالاً فشار خون را کاهش می دهد. و ورزش باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.

مثانه خود را خالی کنید

چرا؟ مثانه پر می تواند به کلیه های شما فشار وارد کند و جریان خون را کاهش دهد. پاسخ طبیعی بدن شما این است که فشار خون شما را بالا ببرد تا مطمئن شوید که کلیه های شما خون کافی دریافت می کنند.

راحت بنشینید و بازوی خود را نزدیک ارتفاع قلب نگه دارید.

روی صندلی خود بنشینید و پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید، پاها و مچ پاها را روی زمین باز نکنید و دستتان را دراز کنید، کف دستتان به سمت بالا، روی میز طوری باشد که آرنجتان تقریباً در ارتفاع قلب قرار گیرد.

چرا؟ روی هم زدن پاها، به خصوص در ناحیه زانو، به طور موقت فشار خون را بالا می برد. اگر پاها یا بازوی شما حمایت نشود، عضلات شما منقبض می شوند. حتی همین مقدار کمی ورزش ایزومتریک می تواند فشار خون شما را افزایش دهد. همچنین، حمایت از بازو در زیر یا بالاتر از سطح قلب ممکن است بر دقت خواندن تأثیر بگذارد.

قبل از خواندن چند دقیقه آرام صبر کنید.

ابتدا، اندازه مناسب کاف را دور بازوی برهنه خود حدود یک اینچ بالاتر از خم آرنج خود بپیچید. برای چند دقیقه ساکت و بدون حواس پرتی مانند تلویزیون، مطالعه، پیمایش تلفن یا صحبت کردن بنشینید. سپس دستگاه را برای اندازه گیری فشار خون راه اندازی کنید.

چرا؟ قرار دادن سرآستین روی لباس – یا بالا بردن آستین به طوری که دور بازوی شما محکم شود – ممکن است در خواندن دقیق اختلال ایجاد کند، اگرچه شواهد در این مورد متفاوت است. در حالت ایده آل، شما می خواهید فشار خون را در حالی که احساس آرامش می کنید، بدون حواس پرتی ثبت کنید، زیرا حتی استرس یا تنش جزئی می تواند فشار خون شما را افزایش دهد.

چرا تشخیص فشار خون بالا بسیار مهم است؟

تقریبا نیمی از بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا هستند، اما حدود یک سوم از این افراد حتی نمی دانند که این مشکل را دارند. دکتر ژوراشک می گوید که تشخیص و درمان دقیق حیاتی است. موارد کمی در پزشکی چنین نتایج ثابتی مانند مضرات فشار خون بالا را نشان داده است که عامل اصلی حملات قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و زوال شناختی است.

او می گوید: “به دلیلی به آن قاتل خاموش می گویند. ما هیچ یک از اثرات فشار خون بالا را تا زمانی که خیلی دیر نشده احساس یا تجربه نمی کنیم.”

اشتراک گذاری

1 یک پینگ

 1. پینگ بک: مقابله با ناخن های ضخیم و تغییر رنگ پا – آرپسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

80 + = 89