مقابله با ناخن های ضخیم و تغییر رنگ پا

مقابله با ناخن های ضخیم و تغییر رنگ پا

چرخاندن انگشتان پا در شن و پوشیدن صندل از جمله مواردی است که در هوای گرم است، مگر اینکه به دلیل ضخیم شدن و زرد شدن ناخن ها ترجیح دهید انگشتان پا را زیر بسته نگه دارید. عفونت های قارچی ناخن (معروف به اونیکومیکوزیس) شایع است و تا 14 درصد از جمعیت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد. در موارد پیشرفته، ناخن ها می توانند شکننده، شکننده یا ناهموار شوند یا حتی از بستر ناخن جدا شوند.

در حالی که درمان کامل این عفونت‌های قارچی دشوار است، درمان‌های مناسب می‌توانند از گسترش این مشکل جلوگیری کرده و ظاهر ناخن‌های شما را بهتر کنند.

کسب اطلاعات بیشتر: کنترل فشار خون در خانه؟ حتما این مراحل را دنبال کنید

کسب اطلاعات بیشتر: راش حرارتی: چگونه آن را تشخیص دهیم و چه باید کرد

آیا عفونت قارچی ناخن فقط روی ناخن پا تاثیر می گذارد؟

نه، ناخن های دست نیز ممکن است عفونی شوند. با این حال، ناخن های پا به دلیل عادات خاصی از جمله پوشیدن کفش هدف رایج تری هستند، بنابراین در این پست روی آنها تمرکز می کنیم.

چگونه افراد مبتلا به قارچ ناخن پا می شوند؟

دکتر ابیگیل والدمن، متخصص پوست در Brigham and Women’s وابسته به هاروارد می گوید: پاها بیشتر عرق کرده و مرطوب هستند، که محیط بهتری را برای رشد قارچ ها، مخمرها و کپک هایی که به طور طبیعی روی پوست شما وجود دارند، فراهم می کند. بیمارستان.

او می‌گوید که مردم همچنین می‌توانند با پابرهنه راه رفتن در رختکن، اسپا، یا نزدیک استخرها یا انجام پدیکور در سالن ناخن در معرض قارچ‌های مختلفی قرار بگیرند که به عنوان درماتوفیت شناخته می‌شوند. رشد بیش از حد قارچ می تواند ناحیه بین انگشتان پا و پوست یا پاهای شما را آلوده کند و باعث ایجاد پای ورزشکار شود. سپس قارچ می تواند به ناخن های پا گسترش یابد.

چه چیزی درمان قارچ ناخن پا را سخت می کند؟

در حالی که کرم های ضد قارچ به راحتی می توانند عفونت های پوستی را درمان کنند، ناخن های پا داستان دیگری است.

دکتر والدمن توضیح می‌دهد: «بافت ناخن سخت‌تر و ضخیم‌تر است، بنابراین این داروها به خوبی نفوذ نمی‌کنند. این در مورد داروهای ضد قارچی که به عنوان قرص مصرف می شوند نیز صادق است. ناخن های پا به کندی رشد می کنند و بافت از نظر متابولیک چندان فعال نیست. بنابراین اگرچه دارو وارد جریان خون شما می شود، اما فقط مقادیر کمی به ناخن های پا می رسد. به همین دلیل است که به سختی می توان از شر قارچ ناخن پا خلاص شد.

چه چیزی به عنوان یک درمان محسوب می شود؟

تحقیقات نرخ به اصطلاح درمان بالینی را بین 60 تا 80 درصد گزارش می‌دهد، اما این تنها به معنای عدم وجود علائم است – یعنی ناخن‌های پا به ظاهر طبیعی خود باز می‌گردند. دکتر والدمن می گوید عفونت قارچی ممکن است هنوز در زیر ناخن های شما کمین کرده باشد.

در واقع، در کارآزمایی‌های بالینی، زمانی که محققین پس از درمان‌هایی که روی ناخن‌ها اعمال می‌شود، بریده‌های ناخن پا را برای هرگونه قارچ باقی‌مانده بررسی می‌کنند، تنها حدود 10 تا 15 درصد هیچ هاگ قارچی قابل تشخیصی را نشان نمی‌دهند. در نتیجه، عود عفونت قارچی ناخن پا نسبتاً شایع است.

با وجود این، احتمال معقولی وجود دارد که روش‌های درمانی مختلف بتواند علائم و ظاهر ناخن‌های پا را بهبود بخشد.

چه چیزی برای درمان قارچ ناخن پا مفید است؟

در اینجا خلاصه ای از گزینه های مختلف درمانی آورده شده است، که با پیشنهاد خط اول دکتر والدمن شروع می شود، که از محصولات ارزان قیمتی استفاده می کند که ممکن است قبلاً در خانه خود داشته باشید.

درمانهای خانگی

خیساندن انگشتان پا برای نرم شدن ناخن ها قبل از استفاده از یک عامل ضد قارچ به نفوذ این دارو به ناخن کمک می کند. برای خیساندن، دکتر والدمن توصیه می کند که یک قسمت سرکه سفید یا سیب را با سه قسمت آب گرم مخلوط کنید. انگشتان پا را حداقل 10 دقیقه خیس کنید (اما تا 40 دقیقه بهتر است). به جای سرکه، می توانید از لیسترین استفاده کنید که حاوی تیمول، ترکیب اصلی گیاه آویشن است. تیمول نیز مانند سرکه دارای خواص ضد قارچی است.

سپس پاهای خود را به خوبی خشک کنید و یک ماده ضد قارچ را به تمام ناخن های آسیب دیده بمالید. یکی از گزینه ها خمیر سیر له شده است، اما احتمالاً اکثر مردم محصولات بدون نسخه داروخانه که در زیر فهرست شده اند برای استفاده راحت تر خواهند یافت.

محصولات بدون نسخه

دکتر والدمن می‌گوید بهترین شواهد 100% روغن درخت چای است، اما یکی دیگر از گزینه‌های محبوب Vicks VapoRub است (که همچنین حاوی تیمول و سایر روغن‌های ضروری است که ممکن است با قارچ مبارزه کند). یا می توانید از یکی از کرم های مختلف فروخته شده برای درمان پای ورزشکار روی ناخن های پا استفاده کنید.

حتماً محصول را بلافاصله پس از خیساندن استفاده کنید. نرخ درمان بالینی برای هر یک از این رویکردها بین محصولات متفاوت است و به شدت و مدت عفونت بستگی دارد. دکتر والدمن می گوید، اما حدود 60 درصد از افراد پس از چند ماه درمان متوجه بهبودی می شوند.

داروخانه‌ها چندین روش درمانی دیگر برای ناخن‌های پا نیز دارند، از جمله یک چسب درمان‌شده که در طول شب روی ناخن‌های خود قرار می‌دهید. این ماده حاوی اوره، یک ماده اسیدی است که با کاهش شکنندگی و تغییر رنگ ناخن ها، ظاهر آن ها را بهبود می بخشد. محصول دیگری که نوید نتایج مشابه را می دهد از یک چراغ LED کوچک استفاده می کند که پس از استفاده از مایع حاوی پلی اتیلن گلیکول که ناخن ها را نرم می کند، روی ناخن پای خود می بندید.

درمان های تجویزی برای گذاشتن روی ناخن های پا

این محصولات موضعی که برای عفونت‌های خفیف‌تر بهترین هستند، عبارتند از: آمورولفین (Loceryl، سایرین)، افیناکونازول (Jublia)، توابورول (Kerydin) و سیکلوپیروکس (Penlac). آنها لاک های شفافی هستند که روزانه یک بار، معمولاً برای ماه ها، روی ناخن های پای خود مسواک می زنید. ممکن است یک سال طول بکشد تا نتایج را ببینید. نرخ درمان بالینی از 35٪ تا 60٪ متغیر است.

قرص های نسخه ای

عفونت‌های شدیدتر ممکن است به داروهای خوراکی، که شامل فلوکونازول (دیفلوکان)، گریزئوفولوین (گریفولوین)، ایتراکونازول (اسپورانوکس) و تربینافین (لامیزیل) می‌شود، بهتر پاسخ دهند. این قرص ها به صورت روزانه به مدت سه ماه مصرف می شوند. در حالی که میزان درمان بالینی بالاتر است (حدود 80%)، این داروها عوارض جانبی بیشتری از جمله ناراحتی معده، اسهال و (در موارد نادر) آسیب کبدی دارند.

لیزر درمانی

لیزرها به بافت ناخن نفوذ کرده و آنها را می شکنند و به از بین بردن قارچ کمک می کنند. انواع مختلفی از لیزرها و پروتکل ها وجود دارد. تعیین میزان درمان بالینی دشوار است، اما برخی از آنها بین 60 تا 75 درصد گزارش شده است.

توصیه هایی در مورد ناخن گیر، لاک ناخن، کفش های جدید و موارد دیگر
در طول درمان و پس از آن، دکتر والدمن به افراد توصیه می کند که از دو سری ناخن گیر – یکی برای ناخن های آلوده و دیگری برای ناخن های غیر عفونی – برای جلوگیری از گسترش قارچ استفاده کنند. او می‌گوید اگر از ظاهر ناخن‌های پا خجالت می‌کشید، اشکالی ندارد که برای مدت کوتاهی از لاک ناخن استفاده کنید.

پس از پایان درمان، خرید کفش های جدید به جلوگیری از عفونت مجدد کمک می کند. دکتر والدمن می‌گوید: «همچنین من همیشه به افراد توصیه می‌کنم یک یا دو بار در هفته پس از پایان درمان، خیساندن سرکه رقیق شده را انجام دهند، که به جلوگیری از عفونت مجدد ناخن توسط قارچ‌های ماندگار کمک می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64 + = 70