Is it possible to get Alzheimer's at a young age?

ابتلا به آلزایمر در جوانی، آیا امکان دارد؟

اگر در دهه 80 یا 70 خود هستید و متوجه شده اید که مقداری از دست دادن حافظه دارید، ممکن است منطقی باشد که نگران ابتلا به بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل باشید. اما اگر در دهه 60، 50 یا 40 سالگی خود باشید، چه می‌شود… مطمئناً این سنین برای بیماری آلزایمر یا زوال عقل بسیار جوان هستند، درست است؟

حدود 10 درصد از بیماری آلزایمر در سنین پایین شروع می شود و قبل از 65 سالگی است

از بیش از 55 میلیون نفری که در سراسر جهان مبتلا به زوال عقل هستند، تقریباً 60 تا 70 درصد آنها به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. و از بین آن 33 تا 38.5 میلیون نفر مبتلا به بیماری آلزایمر، از دست دادن حافظه یا سایر علائم در 10٪ آنها قبل از 65 سالگی شروع شده است. در واقع آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل در دوران جوانی است. یک مطالعه اخیر در هلند نشان داد که از بین افرادی که طبقه بندی شناخته شده ای از زوال عقل با شروع جوانی داشتند، 55٪ مبتلا به بیماری آلزایمر، 11٪ زوال عقل عروقی، 3٪ زوال عقل پیشانی گیجگاهی، 3٪ زوال عقل بیماری پارکینسون، 2٪ زوال عقل با بدن لوی، و 2% آفازی پیشرونده اولیه

کسب اطلاعات بیشتر: چه کسانی به درمان فشار خون چشم نیاز دارند؟

زوال عقل با شروع جوانی غیر معمول است

به طور واضح، زوال عقل با شروع جوانی (طبق تعریف که قبل از سن 65 سالگی شروع می شود، و گاهی اوقات زوال عقل با شروع زودرس نامیده می شود) غیر معمول است. یک مطالعه در نروژ نشان داد که زوال عقل با شروع جوانی در 163 از هر 100000 نفر رخ می دهد. این در کمتر از 0.5٪ از جمعیت است. بنابراین، اگر کمتر از 65 سال دارید و متوجه مشکلاتی در حافظه خود شده اید، 99.5 درصد احتمال دارد که دلیلی غیر از زوال عقل داشته باشد. (وای!)

در این بیانیه چند استثنا وجود دارد. از آنجایی که آنها یک نسخه اضافی از کروموزوم دارند که حامل ژن آمیلوئید موجود در پلاک های آلزایمر است، بیش از نیمی از افراد مبتلا به سندرم داون به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند، معمولاً در دهه 40 و 50 زندگی خود. سایر ناهنجاری‌های ژنتیکی که در خانواده‌ها وجود دارد نیز می‌تواند باعث شروع بیماری آلزایمر در دهه‌های 50، 40 یا حتی 30 سالگی شود – اما شما می‌دانید که آیا در معرض خطر هستید زیرا یکی از والدین شما در سنین پایین به بیماری آلزایمر مبتلا شده است.

بیماری آلزایمر با شروع جوانی چه تفاوتی با بیماری دیررس دارد؟

اولین چیزی که باید به وضوح بیان شود این است که همانطور که هیچ دو نفری شبیه هم نیستند، هیچ دو فرد مبتلا به بیماری آلزایمر علائم مشابهی را نشان نمی دهند، حتی اگر بیماری در یک سن شروع شده باشد. با این وجود، تفاوت هایی بین بیماری آلزایمر با شروع جوان و دیر شروع وجود دارد.

افراد مبتلا به آلزایمر معمولی با شروع دیررس که از سن 65 سالگی یا بالاتر شروع می شود، ترکیبی از تغییرات در تفکر و حافظه ناشی از بیماری آلزایمر به اضافه تغییراتی که بخشی از پیری طبیعی است را نشان می دهند. قسمت هایی از مغز که در پیری طبیعی بیشترین تغییر را می کنند، لوب های فرونتال هستند. لوب های فرونتال مسئول بسیاری از عملکردهای شناختی مختلف هستند، از جمله حافظه فعال – توانایی نگه داشتن اطلاعات در سر و دستکاری آنها – و بینش نسبت به مشکلاتی که فرد با آن مواجه است.

این بدان معناست که در رابطه با عملکرد شناختی، افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در جوانی ممکن است مشکلات نسبتاً مجزایی در حافظه اپیزودیک خود نشان دهند – توانایی ایجاد خاطرات جدید برای یادآوری قسمت های اخیر زندگی خود. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دیررس مشکلاتی در حافظه اپیزودیک، حافظه کاری و بینش نشان می دهند. بنابراین، شما تصور می کنید که زندگی برای کسانی که دیر شروع بیماری آلزایمر دارند سخت تر است، درست است؟

افسردگی و اضطراب در بیماری آلزایمر جوان شایع تر است

افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دیررس به طور متوسط ​​در شناخت و عملکرد روزانه خود نسبت به افراد مبتلا به آلزایمر در سنین پایین، حداقل زمانی که بیماری شروع می شود، آسیب بیشتری نشان می دهند. با این حال، از آنجایی که بینش آنها نیز مختل است، کسانی که بیماری دیررس دارند متوجه این مشکلات نمی شوند. اکثر بیماران من با شروع دیررس بیماری آلزایمر به من می گویند که مشکلات حافظه آنها بسیار خفیف است یا اینکه اصلاً مشکل حافظه ندارند!

در مقابل، بیماران مبتلا به آلزایمر در سنین پایین، از آنجایی که بینش بیشتری دارند، اغلب در مورد وضعیت خود افسرده و نگران آینده هستند، یافته ای که اخیرا توسط گروهی از محققان در کانادا تایید شده است. و گویی ابتلا به بیماری آلزایمر در سنین جوانی برای ایجاد افسردگی و اضطراب کافی نیست، شواهد اخیر نشان می‌دهد که در افراد مبتلا به آلزایمر جوان، آسیب‌شناسی سریع‌تر پیشرفت می‌کند.

یکی دیگر از جنبه های غم انگیز بیماری آلزایمر با شروع جوانی این است که با تأثیر گذاشتن بر افراد در ابتدای زندگی، بیشتر از بیماری دیررس خانواده ها را مختل می کند. کودکان نوجوان و جوان دیگر نمی توانند از والدین خود برای راهنمایی دیدن کنند. افرادی که ممکن است در خانه از کودکان مراقبت کنند، اکنون باید از همسر خود نیز مراقبت کنند – شاید علاوه بر مراقبت از والدین سالخورده و کار تمام وقت.

اگر کمتر از 65 سال دارید و مشکلات حافظه دارید چه باید بکنید؟

همانطور که گفتم، اگر کمتر از 65 سال دارید و مشکلات حافظه دارید، احتمال ابتلا به آلزایمر بسیار کم است. اما اگر اینطور باشد، منابعی از موسسه ملی پیری وجود دارد که می تواند کمک کند.

چه چیز دیگری می تواند باعث مشکلات حافظه در سنین پایین شود؟ شایع ترین علت مشکلات حافظه زیر 65 سال، کم خوابی است. سایر علل مشکلات حافظه جوانی عبارتند از: یائسگی، عوارض جانبی داروها، افسردگی، اضطراب، داروهای غیرقانونی، الکل، حشیش، صدمات به سر، کمبود ویتامین، اختلالات تیروئید، شیمی درمانی، سکته مغزی و سایر اختلالات عصبی.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

86 − 82 =