سوهان، تافی مورد علاقه پادشاه ایرانی

شنیدن بازگشت یکی از اقوام از سفر زیارتی شهر مقدس قم برای ما هیجان انگیزترین خبر کودکی بود. می دانستیم که یک دسته سوغاتی دریافت می کنیم. چشمگیرترین آنها یک جعبه حلبی دایره ای قرمز رنگ پر از آب نبات طعم بهشتی، سوهان بود. داشتن یک تکه از این آب نبات قهوه ای کاراملی و شکننده می تواند باعث شود طعم شیرین کره ای را در دهان خود تجربه کنید.

با باز شدن در جعبه، عطر جادویی هل و زعفران با عطر دل انگیزش به داخل اتاق ریخته شد. اما ضیافت سوهان همیشه زمانی به پایان غم انگیزی می رسد که درب را باز می کردیم و با جعبه خالی که چند تکه ریز پراکنده در آن بود روبرو می شدیم و این پایان خوشی شیرین ما بود!

کسب اطلاعات بیشتر: خواص قهوه برای سلامتی

کسب اطلاعات بیشتر: خرمای ایرانی، غذایی از بهشت

کسب اطلاعات بیشتر: زعفران ملکه ادویه جات

قم، شهر سوهان

انواع شیرینی و شیرینی در سراسر ایران وجود دارد. پس هر شهر ایران را با شیرینی خاصی می شناسند. به عنوان مثال، برند متمایز اصفهان با فکر کردن به گز و پولکی به ذهن متبادر می شود، در حالی که قطب منحصر به فرد شهر یزد است. سوهان که از نظر فنی به معنی سوهان است، آب نباتی با بوی ترد است که خاستگاه آن قم، شهری زیارتی در مجاورت دریاچه نمک و تنها گنبد نمکی متقارن ایران است. تاریخچه ساخت سوهان در قم به قرن هجدهم برمی گردد.

سوهان برای اولین بار در قم در خانه مردی به نام حسین بابا توسط همسرش ساخته شد. پس از او شخص دیگری به نام سید مصطفی به ساخت و فروش سوهان پرداخت. فقط زنان بودند که به طور انحصاری سوهان را در خانه درست می کردند و محصولات خود را برای فروش به بازار می رساندند. با این حال، تنها مقدار کمی سوهان به فروشگاه ها ارسال شد.

در بین آشپزهای سوهان باور جالبی وجود داشت. زنانی که سوهان را باور کردند اگر مردها به آشپزخانه سوهان بیایند خراب می شود. اما دلیل دیگری برای جلوگیری از ورود مردان به آشپزخانه سوهان وجود داشت و زنان نمی خواستند مردان طرز تهیه سوهان و دستور پخت مخفی آن را یاد بگیرند.

عشق شاه به سوهان

ده ها داستان وجود دارد که مردم در مورد حادثه تولد سوهان و چگونگی نامگذاری آن سوهان تعریف می کنند. آنها می گویند ناصرالدین شاه قاجار که سومین پادشاه سلطنتی او در تاریخ ایران است، برای مراسم افتتاحیه در قم رفت. این شیرینی حلوای خوشمزه را یک بقال به او داد. از طعم بهشتی آن لذت برد و اظهار داشت که برای شکم پرش مانند سوهان عمل می کند و تمام غذای غلیظ را درون آن می مالید. اما نقل دقیق‌تر می‌گوید که نام سوهان مربوط به یکی از بزرگان قاجار است.

سوهان بر اساس دستور پخت های اصیل و با روش های سنتی طبخ تهیه می شود و در قنادی های سنتی سراسر قم به فروش می رسد. سوهان با کیفیت اصلی ساخت قم; اما تولیدکنندگان سوهان به دلیل محبوبیت بالا، محصولات خود را به شهرهای دیگر ایران و سایر کشورها نیز صادر می کنند.

چه چیزی طعم فوق العاده سوهان را می سازد؟

سوهان یک شیرینی ترد سنتی ایرانی با دستور پختی قدیمی است که بیش از یک قرن است که مخفی مانده است. در قم، هر کارخانه سوهانی حداقل یک نوع سوهان منحصر به فرد با دستوری اسرارآمیز دارد تا آن را به بازار عرضه کند و در طعم این حلوای مورد علاقه نوآوری بیافزاید.

دستور العمل های کلی برای پخت سوهان تعداد انگشت شماری است که به نظر می رسد چیز مهمی نباشد. اما این فقط مواد تشکیل دهنده و نحوه ترکیب آنها نیست که یک سوهان اصلی را می سازد!

فرمول مخفی کوکاکولا سوهان

نسل اول تولید کنندگان سوهان از انواع عجیب و غریب برای وزن کردن مقدار هر ماده استفاده می کردند. این می تواند یک تکه سنگ یا حتی یکی از یک جفت کفش یا هر چیز بی ربطی باشد. هر چیزی که بود، عجیب است که نسل های بعدی آن چیزها را نگه داشته اند و مانند اجدادشان از آنها استفاده کرده اند. هیچ کس، حتی کارمندان و آشپزها، هیچ ایده ای در مورد این ترفند مخفی خانوادگی ندارند.

حالا اگر در تهیه سوهان پیشرفت می کنید، دستور کلی پخت سوهان در اینجا آمده است. پودر جوانه گندم ابتدا با آب مخلوط شده و به مدت چند ساعت روی حرارت زیاد هم بزنید. هنگامی که آب تبخیر شد و رنگ آن به قهوه ای کاراملی تبدیل شد، زمان اضافه کردن قی، شکر و زرده تخم مرغ است. در مرحله بعد گلاب، زعفران و هل را اضافه می کنند تا ماژیک کامل شود. مخلوط را هم می زنیم تا تبدیل به خمیر شود. سپس هر تکه از رب صاف می شود و با پسته و بادام پر می شود.

سوهان یک همراه عالی برای یک فنجان چای بعد از ظهر است. چند لقمه تا آخر عمر سوهان دوست خواهی شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

90 − 87 =