What are the conditions for hiring a babysitter?

شرایط استخدام پرستار کودک چیست؟

شرایط استخدام پرستار کودک چیست؟

استخدام پرستار نوزاد در خانه بسیار مهم است؛ زیرا با آمدن نوزاد شادی و نشاط به خانه شما می‌آید؛ اما باید صبور باشید و برای بزرگ کردن آن تلاش زیادی کنید. به خصوص در هفته های اول اگر در نگهداری از نوزاد کسی نباشد که به مادر کمک کند، این دوران برای سلامت روحی و جسمی او بسیار سخت خواهد بود. برخی از افراد به دلیل کار یا بچه های کوچک نمی‌توانند از فرزندان خود مراقبت کنند و به یک پرستار نیاز دارند. اما استخدام یک پرستار کودک هم برای خود شرایط خاصی دارد که باید به آن توجه کنیم و گرنه ممکن است در آینده با مشکلات جبران ناپذیری روبرو شویم.

 

راهنمای استخدام پرستار کودک

برای استخدام آگاهانه پرستار کودک مواردی وجود دارد که باید هنگام گزینش این موارد را در نظر بگیرید. در ابتدا و قبل بررسی موارد مهم باید این نکته را در نظر بگیرید که پرستار کودک شما باید شخصی صبور، مهربان و با تجربه باشد.

در اینجا چند نکته برای انتخاب پرستار کودک بیان می‌کنیم که هر کدام دارای اهمیت خاصی است:

1. صلاحیت پرستار

یکی از مهمترین جنبه های استخدام پرستار، بررسی صلاحیت های حرفه ای آنهاست. حتي الامكان داراي مدرك معتبر پرستاري و اخذ پروانه مربوطه باشد. تجربه پرستار در زمینه مراقبت از کودک باید ارزیابی شود. اگر از سازمانی پرستار استخدام می‌کنید، ابتدا باید مجوز سازمان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قابل اعتماد است.

پس از بررسی مدارک پرستار، سؤالات زیر باید پرسیده شود:

چند سال سابقه کار در این زمینه را دارید؟

آیا دوره های مراقبت از کودک را گذرانده اید؟

بیشتر در چه شیفت هایی (ساعتی، روزانه و شبانه روزی) فعالیت کرده اید؟

آیا گواهی معتبر دارید؟

آیا تجربه کار با چند فرزند یا کودکان دوقلو یا سه قلو را دارید؟

تا امروز سابقه کار و مراقبت از چند کودک را در پرونده کاری خود دارید؟

 

۲. اصول مراقبت از کودک

برای سپردن نوزاد خود به پرستار، به راهنمای استخدام پرستار کودک در خانه نیاز دارید. نحوه مراقبت پرستاران از کودکان در خانه بسیار مهم است. آیا پرستار برای آرام کردن کودک برای او بازی می‌کند یا آواز می‌خواند؟ چه مدت طول می‌کشد تا کودک بخوابد؟ چگونه نوزاد را می‌خواباند؟ آیا او می‌داند چه زمانی باید پوشک خود را عوض کند؟ برای اینکه کودک احساس سوزش ادرار نداشته باشد چه روش هایی اتخاذ می‌شود؟ از چه روش هایی برای سرگرمی و آرامش نوزاد استفاده خواهد کرد؟ همه این موارد و نحوه برخورد با این مسائل و پیدا کردن راه حل درست از عهده یک پرستار کودک با تجربه بر می‌آید.

 

۳. هزینه ی پرستار کودک

یکی دیگر از عوامل مهم در استخدام پرستار کودک در منزل، قیمت پرستار است. سطح تحصیلات، مسئولیت، تجربه، برنامه کاری پرستار، استخدام پرستار کودک به صورت رایگان یا از طریق سازمان ها همه و همه باعث می‌شود تا قیمت پرستار کودک در منزل متفاوت باشد. آیا باید پرستار کودک را روزانه یا ساعتی استخدام کنید؟ همچنین باید دستمزد ساعتی یا روزانه به او بپردازید. دستمزد پرستار کودک در خانه ممکن است بالا به نظر برسد، اما گاهی اوقات این بهترین راه برای مراقبت از کودک شما است.

 

۴.تعیین وظایف پرستار کودک

پس از انجام هماهنگی های اولیه، باید در مورد انتظارات و مسئولیت های پرستار به توافق برسید. اگر پرستار وظایف معمولی مانند خواباندن نوزاد یا شیر دادن را انجام می‌دهد، باید در مورد انتظارات دیگر صحبت کرده و به آنها کمک کنید. شما باید تمام شرایط کودک خود را با پرستار در میان بگذارید و از وضعیت نوزاد مطلع شوید. در برخی موارد، والدین به خاطر شرایط خاص برای فرزند خود پرستار می‌گیرند، بنابراین باید وضعیت فرزند خود را به طور کامل با پرستار در میان بگذارند تا او بتواند به بهبود و رشد کودک کمک کند.

 

سن مناسب پرستار کودک برای استخدام

مهمترین عامل در استخدام پرستار کودک سن اوست که باید با شرایط و رفتار فرزندتان مقایسه شود. کودکانی که هنوز صحبت نمی‌کنند، کنترل محیط خانه در این شرایط برای والدین اهمیت بیشتری دارد. در مقابل کودکان بزرگتر می‌توانند در مورد آنچه در خانه اتفاق می‌افتد صحبت کنند. برای بچه های بزرگتر بهتر است والدین یک پرستار شخصی انتخاب کنند که توانایی کار و بازی با کودک را داشته باشد.

حتی می‌توان پرستاری را استخدام کرد که دارای تجربه یا تحصیلات مناسب باشد. یک پرستار کودک باید در زمینه مراقبت از کودک تجربه داشته باشد. به عنوان مثال آن دسته از پرستاران خصوصی که خود مادر هستند و یا تجربه نگهداری از کودکان را دارند، مناسب ترین گزینه برای نگهداری از کودکان در منزل خواهند بود.

 

ویژگی های پرستار کودک

شاید بهترین و مهمترین ویژگی پرستار کودک داشتن بدنی قوی و نداشتن معلولیت جسمی باشد که قبل از استخدام باید به آن توجه کرد. پرستار خصوصی باید از نظر روحی و جسمی سالم باشد تا بتوانید با خیال راحت فرزندتان را به دست او بسپارید.

این فرد بدون شک نیازهای روانی او برآورده شده و نسبتاً سالم است. عصبانیت، پرخاشگری، وسواس و سایر اختلالات روانی نداشته باشد. والدین می‌توانند در مورد پرستار و خانواده اش تحقیق کنند. در این صورت کودک از امنیت روحی و جسمی برخوردار است.

پرستار کودک باید از نظر شیوه تربیت و برخورد با کودک توجیه شود و با والدین تضاد آموزشی نداشته باشد. بهتر است مادر مدتی در کنار پرستار باشد تا بتواند بر نحوه تربیت و رفتار با کودک و شرایط محیطی خانه مسلط شود. او باید در نوع پوشش، رفتار با کودک و غذا خوردن با والدین هماهنگ باشد. بدون شک پرستار باسواد و مسلط بازخورد خوبی از خانواده کودک می‌گیرد. داشتن مغایرت در تنبیه و تشویق پرستار با نظر والدین ممکن است به کار او لطمه زده و والدین را مجبور به تعویض پرستار کند.

پیدا کردن پرستار کودک

می‌توانید با درخواست از خانواده و دوستان خود یک پرستار کودک در خانه استخدام کنید. اما این ممکن است راه خوبی برای استخدام نباشد و نتوانید به طور کامل به او اعتماد کنید؛ بنابراین باید پرستار خصوصی در منزل از مراکز معتبر که دارای مدرک معتبر هستند گزینش شود. عوامل زیادی می‌توانند هزینه یک پرستار کودک خصوصی در خانه را افزایش یا کاهش دهند. این عوامل عبارت‌اند از: مسیر رسیدن به خانه شما، تحصیلات پرستار، شرح شغل پرستار و غیره که هر کدام در زمان استخدام مورد بررسی مرکز قرار گرفته و در برگه استخدام قید می‌شود.

 

مصاحبه با پرستار کودک

قبل از استخدام یک پرستار کودک خصوصی، باید با او مصاحبه کنید. در روز مصاحبه، جزئیات شغلی باید به وضوح بیان شود. هرچه این توافقات واضح تر باشد، در آینده مشکلات کمتری وجود خواهد داشت. اگر مشکل حل نشد مرکز می‌تواند پرستار را عوض کند. زیرا تمارض بین رفتار پرستار و عقیده های والدین بر احساسات کودک تأثیر منفی می‌گذارد.

پرستار می‌تواند در مراکز دولتی و خصوصی از جمله مهدکودک ها، پیش دبستانی ها، پرورشگاه ها و سایر مراکز مرتبط با کودکان استخدام شود. او همچنین می‌تواند از کودکان در خانه های شخصی مراقبت کند.

یکی از رایج ترین مشکلات پرستاران، عدم توجه کافی به نقش مهم آنها است. به همین دلیل گاهی در خانه به جز رسیدگی به بچه ها کارهای دیگری هم به آنها محول می‌شود که واقعاً در کارشان نیست.

 

رفتار والدین با پرستار کودک

وقتی رفتار بین پرستار و والدین درست و هماهنگ باشد در نتیجه والدین با خیال راحت کودک خود را ساعت ها با پرستار تنها می‌گذارند و هیچ دغدغه ای ندارند.

پرستار با تجربه زمان مناسب برای تنبیه و تشویق کودک را می‌داند. به طور کلی تنبیه به معنای ضربه زدن یا داد زدن بر سر کودک نیست، مثلاً کودک برای بدرفتاری مجبور است چند دقیقه کنار اتاق بنشیند. مجازات های سخت باید توسط والدین تأیید شود. هر چه تطابق رفتاری بین والدین و پرستار بیشتر باشد، احتمال بروز مشکلات رفتاری کودک در آینده کمتر خواهد بود.

 

هزینه استخدام پرستار کودک

هزینه پرستار کودک بسته به نوع خدمات و ساعات خدمات متفاوت است. منظور همان چیزی است که شما به عنوان والدین از یک مراقب انتظار دارید. آیا تنها بودن در کنار فرزندتان کافی است یا باید در درس و تکالیف به او کمک کند؟ یا اینکه فرزند شما خیلی کوچک است و مراقبت از او شامل موارد دیگری مانند کمک در حمام، تهیه غذا و غیره است؟

نکته مهم بعدی این است که چه مدت به خدمات نیاز دارید. آیا فقط در ساعات اداری به پرستار نیاز دارید یا به دلیل ماموریت، مراقبت از بیمار و غیره می‌خواهید بعد از ساعت کاری پرستار استخدام کنید؟

اگر فقط چند روز در هفته یا چند ساعت به کمک نیاز دارید، خدمات پرستار کودک پاره وقت در انتخاب کنید.

در هنگام استخدام پرستار تمامی این فاکتورها در نظر گرفته شده و سپس قیمت خدمات پرستاری در منزل تهران به اطلاع شما خواهد رسید.

 

سخن آخر

اگر قصد استخدام پرستار کودک، باید تمام نکات را برای استخدام پرستار در نظر بگیرید.این نکته را به خاطر بسپارید که پرستار کودک باید مهارت های لازم برای نگهداری از فرزند دلبند شما را داشته باشد. برای اکثر والدین ملاک گزینش در هنگام استخدام پرستار، تجربه و دانش این فرد است، زیرا افرادی که در این زمینه تجربه ندارند، نمی‌توانند به درستی از کودکان مراقبت کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 + = 84