What is SEO?

سئو چیست؟

در جواب سوال سئو چیست؟ به زبان ساده می‌توانیم بگوییم که به تمام فعالیت‌های مستمری که در داخل سایت یا خارج از سایت برای قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل انجام می‌شود، سئو می‌گویند. سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization و به معنای بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است. برای ارتقای رتبهٔ سایت در گوگل و قرار گرفتن آن در صفحه اول نتایج جستجو، باید برای فعالیت‌هایی مانند طراحی سایت، کدنویسی سایت، محتوای سایت و لینک سازی داخلی و خارجی سایت اهمیت ویژه‌ای قائل باشید‌. شاید بپرسید هدف سئو چیست؟ درواقع هدف اصلی سئو کسب جایگاه بهتر برای سایت در موتور جستجوی گوگل، جلب اعتماد کاربران و افزایش ترافیک سایت است. این موضوع برای پیشرفت کسب‌وکارهای مختلف ضروری است. اگر مایلید برای سوال سئو چیست؟ پاسخ کامل و جامعی دریافت کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به زبان ساده، دربارهٔ اهمیت سئو و مراحل آن صحبت کنیم.

دلایل اهمیت سئو چیست؟ چرا سایت‌ها به سئو نیاز دارند؟

امروزه اکثر کسب‌وکارها با ورود به اینترنت و راه‌اندازی سایت، قصد دارند محصولات و خدمات خود را به طیف وسیعی از کاربران معرفی کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند. زمانی کسب‌وکارها به هدف اصلی خود یعنی جذب مشتری و فروش بیشتر در فضای اینترنت دست پیدا می‌کنند که سایت آن‌ها در صفحهٔ اول نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرد. کاربران به سایت‌هایی که موفق به دریافت رتبه‌های برتر گوگل شده‌اند، راحت‌تر اعتماد می‌کنند. برای رسیدن به پاسخ سوال دلایل اهیت سئو چیست؟ ادامهٔ این بخش از مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

 • عدم کنترل کسب‌و‌کارها بر بازار:

ممکن است که سایت کسب‌وکار شما در ابتدای راه رقبای قدرتمندی نداشته باشد، اما هرگز نمی‌توان مانع از ورود رقبا به بازار شد. وقتی سایت‌های رقیب وارد میدان می‌شوند و رتبه‌های برتر گوگل را به خود اختصاص می‌دهند، مشتریان را بیشتر به خود جذب کرده و کسب‌وکار شما را از رونق می‌بخشند، به همین دلیل باید برای سئو سایت خود اهمیت ویژ‌ه‌ای قائل باشید و برای حفظ جایگاه خود در صفحهٔ اول گوگل تلاش کنید تا با جذب مشتری، سود بیشتری به‌دست بیاورید.

 • تمایل بیشتر مردم برای خرید اینترنتی:

با توجه به گسترش اینترنت، دسترسی مردم به گوشی‌های هوشمند، کمبود وقت و مشغله‌های زیاد زندگی، اکثر افراد خرید اینترنتی را به خرید حضوری ترجیح می‌دهند. آن‌ها با جستجو در گوگل، محصولات موردنیاز خود را از سایت‌هایی که در صفحهٔ اول نتایج جستجو به نمایش در می‌آیند خریداری می‌کنند‌. اینجاست که می‌توان به اهمیت سئو پی برد. برای جلب اعتماد مشتربان، باید برای سئو سایت خود اهمیت قائل شوید.

 • بالا بودن نرخ تبدیل بازدیدکنندهٔ سایت به مشتری در سئو:

شاید بپرسید در افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان یک سایت نقش سئو چیست؟ سئو نقش بسیار مهمی در تبدیل بازدیدکنندگان یک سایت به مشتری دارد. جذب مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتری یکی از مهم‌ترین نکات بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ است. زمانی که خود کاربران برای خرید یک محصول وارد موتور جستجوی گوگل می‌شوند و محصول موردنظر را سرچ می‌کنند، احتمال خرید آن‌ها از سایت‌های به نمایش درآمده در صفحهٔ اول گوگل به مراتب ببشتر است.

 • به‌صرفه بودن هزینه‌های سئو سایت:

هزینه‌هایی که صرف سئو سایت می‌کنید، نسبت‌به هزینه‌ٔ تبلیغ سایت در رسانه‌های پربازدید ارزان‌تر است و بعد از مدتی باعث بازگشت سرمایه می‌شود‌. تبلیغات سایت علاوه‌بر این‌که هزینهٔ بالایی به همراه دارد، برای کسب نتیجه نیز به زمان بیشتری نیازمند است.

 • ماندگار بودن نتیجهٔ سئو سایت:

برای این‌که درآمدزایی یک سایت همیشگی و ماندگار باشد، باید با استفاده از سئو، رتبهٔ برتر سایت را در گوگل حفظ کرد. درست است که تبلیغات در سایت‌های پربازدید به افزایش ترافیک و درآمدزایی سایت کمک زیادی می‌کند، اما هیچ یک از روش‌های تبلیغاتی به اندازهٔ سئو سایت همیشگی و ماندگار نیست.

مهم‌ترین مراحل بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو یا سئو چیست؟

مهم‌ترین مراحل سئو سایت شامل موارد زیر است:

 1. تحقیق کلمهٔ کلیدی؛
 2. بهینه‌سازی تگ‌های عنوان؛
 3. ایجاد عنوان‌های متای مرتبط؛
 4. آنالیز رقبا؛
 5. بهینه‌سازی سئو داخلی؛
 6. بهینه‌سازی سئو خارجی؛
 7. پیاده‌سازی url‌های کاربرپسند؛
 8. استفاده از خصوصیت alt برای تصاویر؛
 9. لینک دادن به سایت‌های مرتبط؛
 10. افزایش سرعت سایت.

روش‌های مدیریت سئو چیست؟ کسب‌وکارهای اینترنتی با چه روش‌های سئو سایت خود را مدیریت می‌کنند؟

کسب‌وکارهای اینترنتی برای بهینه‌سازی و افزایش سرعت سایت خود، از طریق سئو می‌توانند از روش‌های زیر استفاده کنند:

 • یادگیری نحوهٔ انجام سئو و بهینه‌‌سازی سایت:

یکی از روش‌های مدیریت سایت که کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از آن جایگاه سایت خود را در گوگل ارتقا ببخشند، این است که مالک کسب‌وکار نحوهٔ انجام سئو سایت را یاد بگیرد. این روش برای کسب‌وکارهای مبتدی و نوپا که بودجهٔ لازم برای سرمایه‌گذاری روی سئو را ندارند، بسیار مناسب است. مالک کسب‌وکار با صرف انرژی و زمان، سایت خود را بهینه می‌کنند و بعد از پیشرفت و کسب درآمد، از استراتژی دیگری استفاده می‌کنند.

 • برون‌سپاری سئو سایت به شرکت‌ها یا افراد سئوکار:

اگر کسب‌وکار بودجهٔ کافی در اختیار داشته باشد و بداند اهمیت سئو چیست؟ پروژهٔ سئو سایت خود را به یکی از شرکت‌های معتبر فعال در حوزهٔ سئو یا افراد سئوکار می‌سپارد. کسب‌وکارها برای انتخاب شرکت سئوکار، باید دقت بالایی به خرج دهند و سراغ شرکت‌هایی بروند که رزومهٔ درخشانی دارند.

 • تشکیل تیم سئو در شرکت‌ها:

اگر تعداد کارمندان شرکت‌های مربوط به کسب‌وکار بالاتر از سی نفر باشد، به جای برون‌سپاری سئو سایت، می‌توانند یک تیم سئو تشکیل دهند و کمپین‌های بازاریابی ایجاد کنند. این روش نسبت‌به روش برون‌سپاری هزینهٔ بیشتری به همراه دارد، اما بازدهی آن بیشتر است و در کوتاه‌ترین زمان، می‌توان به نتایج دلخواه دست پیدا کرد.

 • ادغام تیم داخلی سئو با یک مشاور حرفه‌ای:

شرکت‌هایی که تعداد کارمندان آن‌ها از صد نفر هم بیشتر باشد، برای مدیریت سئو سایت خود علاوه‌بر تشکیل تیم سئو، باید از مشاوران حرفه‌ای نیز کمک بگیرند تا به نتیجهٔ دلخواه دست پیدا کنند. برای ادغام تیم سئو با مشاور حرفه‌ای، بهتر است که از مشاوران شرکت‌های معتبر فعال در حوزهٔ سئو استفاده شود.

جمع‌بندی

در این مقاله دربارهٔ این‌که سئو چیست، به زبان ساده و قابل‌فهم توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، باید مقالات آموزشی بیشتری را مطالعه کنید تا به‌خوبی با مفهوم سئو و مزایای آن آشنا شوید‌. یکی از بهترین سایت‌های فعال درزمینهٔ آموزش سئو سایت، سئو استاد نام دارد. با خواندن مقاله‌های آموزشی سئو استاد و شرکت در دوره‌های آموزشی سئو، می‌توانید به سئوکار حرفه‌ای و پردرآمد تبدیل شوید.

 

برچسب ها : سئو,آموزش سئو,اموزش سئو,آموزش seo,سئو سایت

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 6 = 15