علت بهم ریختگی رنگ در تلویزیون چیست؟

علت بهم ریختگی رنگ در تلویزیون چیست؟

از آنجایی که تلویزیون ها انواع مختلفی دارند ، از تلویزیون‌های لوله کاتدی قدیمی گرفته تا نمایشگر های ال سی دی و صفحه نمایش های پلاسما دلایل به هم ریختن رنگ تلویزیون متعدد و بسیار متنوع هستند . معمولاً به هم ریختگی رنگ ها ، اشباع بیش از حد از رنگ یا ایجاد رنگ های عجیب و غریب در صفحه تلویزیون ناشی از استفاده نادرست از تنظیمات رنگ داخلی تلویزیون است.
مشکلات رنگ تلویزیون همچنین ممکن است به دلیل آسیب دیدن صفحه نمایش و خراب شدن قطعات داخلی نیز باشد. بنابراین در صورتی که پس از تغییر تنظیمات رنگ، مشکلات رنگ تلویزیون همچنان ادامه داشت باید از یک تعمیرکار ماهر و متخصص تعمیر تلویزیون کمک بگیرید.

نحوه تنظیمات رنگ تلویزیون توسط تنظیمات داخلی دستگاه

اغلب به هم ریختگی رنگ و مشکلات آن در همه تلویزیون ها به دلیل تنظیمات ناقص و اشتباه تصویر اتفاق می‌افتد . در این حالت کاربران فقط باید تنظیمات رنگ تلویزیون خود را مجددا انجام دهند. برای تنظیم مجدد رنگ تلویزیون کافی است به منوی تنظیمات دستگاه رفته و تنظیمات رنگ را از حالت اشباع خارج کنید تا تصاویر تلویزیون به صورت سیاه و سفید نمایش داده شود ، سپس کنتراست را طوری تنظیم کنید که رنگ های سفید و سیاه متمایز باشند و روشنایی را نیز طوری تنظیم کنید که رنگ های سیاه کاملا تیره باشند نه خاکستری. وضوح را تا انتها به سمت بالا بچرخانید و سپس آن را پایین بیاورید تا هاله های اطراف خطوط و حروف ناپدید شوند.
در صورت وجود ، از ابزارهای کالیبراسیون (Simple displays of color bars) موجود در برخی از دی وی دی ها استفاده کنید تا در تنظیم رنگ مجموعه به شما کمک کند.

علت بهم ریختگی رنگ در تلویزیون چیست؟

مشکلات و به هم ریختگی رنگ در تلویزیون های ال سی دی

تلویزیون های ال سی دی یا نمایشگر های کریستال مایع با صفحه تخت ساختار مولکولی کریستال ها را مجدداً تراز می کنند تا یک نمایشگر رنگی ایجاد کنند . نمایشگر های ال سی دی برای ارائه یک تصویر کامل به تک پیکسل تکیه می کنند . هنگامی که یک پیکسل می سوزد یک نقطه سیاه و بی رنگ جای آن را می گیرد. ایرادات ساخت یا انفجار ترانزیستور ها باعث سوختن پیکسل های تلویزیون ال سی دی می شود. حرکت سریع روی صفحه مانند انیمیشن های سریع یا بازی های ویدیویی باعث تار شدن موقت رنگ ها می شوند مشکلی که به عنوان شبح شناخته می شود.
رنگ های کدر و تار ممکن است به دلیل تنظیم نادرست باشند .

به هم ریختگی رنگ ها در تلویزیون پلاسما

نمایشگر های پلاسما نوعی دیگر از تلویزیون های صفحه تخت هستند که تصاویر رنگی را از طریق سلول های کوچک گازهای یونیزه باردار الکتریکی ایجاد می کنند. البته این نوع تلویزیون نیز مانند تلویزیون های کاتدی از رده خارج بوده و تولید نمی شود. مانند تلویزیون های ال سی دی ، رنگ در تلویزیون های پلاسما نیز ممکن است زمانی که تنظیمات تلویزیون روی وضوح مناسب تنظیم نشده باشد ، دچار مشکل شود.
تلویزیون های پلاسما همچنین ممکن است مسیرهای رنگی تار یا سایه های غیر طبیعی را در طول حرکت سریع روی صفحه نمایش دهند و ممکن است به دلیل اعمال فشار زیاد الگوهای چند رنگی شبیه آفتاب زدگی روی صفحه ظاهر شوند.
به هم ریختگی رنگ ها در این تلویزیون ها زمانی اتفاق می‌افتد که اشیاء ثابت از نمایشگر های قبلی مانند واترمارک کانال روی صفحه نمایش فعلی ظاهر می شوند.

به هم ریختگی رنگ ها در تلویزیون های CRT یا لوله اشعه کاتدی

این تلویزیون های قدیمی ،  تصویری را از طریق نمایش کنترل شده رنگ های اصلی مانند قرمز  ، سبز و آبی تولید می کنند . اتصالات ضعیف به منابع نمایشگر خارجی یا نقص در رمزگشای کروما تلویزیون می تواند باعث شود که یک رنگ نمایشگر اصلی بر رنگ های دیگر غلبه کند . نمایش های کاملا بی رنگ و سیاه و سفید پخش های رنگی نشان دهنده سیگنال ضعیف اتصالات ناقص، کروم یا چیپ کروم و نوسانگر رنگ معیوب است. این مسائل همچنین می تواند باعث از بین رفتن رنگ ها شده در حالی که رنگ های دیگر دست نخورده باقی می مانند. خرابی لوله اشعه کاتدی می‌تواند به طور متناوب باعث محو شدن رنگ ها شود‌‌.

نحوه برطرف کردن به هم ریختگی رنگ ها در تلویزیون

در صورتی که تلویزیون شما رنگ ها را به درستی و آن گونه که می خواهید نمایش نمی دهد توصیه می شود مراحل زیر را انجام دهید:
– دکمه منو را از روی کنترل از راه دور فشار دهید و وارد تنظیمات شوید، سپس گزینه Picture  را انتخاب کنید تا تنظیمات رنگ روی صفحه نمایش نشان داده شوند.
– تنظیمات رنگ دستگاه را ویرایش کنید . سه تنظیمات مربوط به رنگ وجود دارد که شامل کنتراست که سطوح سفید را در تصویر را تغییر می دهد ،Color  یا رنگ که تغییر مقدار رنگ نشان داده شده در تصویر را نشان می دهد و Tint که رنگ نشان داده شده در تصویر را تغییر می دهد.
– رنگی را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید و سپس آن را پایین یا بالا ببرید تا زمانی که راضی شوید و کارهایی که انجام می دهید را  حتما ذخیره کنید . سپس تنظیمات بعدی را انتخاب کنید .توجه داشته باشید که ممکن است مجبور شوید چندین ترکیب تنظیمات مختلف را امتحان کنید تا زمانی که بهترین ترکیب را پیدا کنید رنگ ها را روی صفحه نمایش به تصویر می کشد.

اگر با انجام تنظیمات جدید و یا ریست کردن تلویزیون ، مشکل بهم ریختگی رنگ رفع نشد به این معنی است که لازم است یه تعمیرگاه مجاز ، تلویزیون را بررسی و در صورت لزوم تعمیر کند.
در تمام نقاط تهران ، تعمیر تخصصی تلویزیون در منزل توسط امداد تی وی انجام می شود. امداد تی وی نمایندگی تعمیرات تلویزیون سامسونگ در شهرری ، مرکز تعمیر تلویزیون سامسونگ در منزل تهران و مرکز تعمیر تلویزیون ال جی در تهران می باشد .
برای درخواست تعمیر ، کافی است با امداد تی وی تماس بگیرید .
۰۹۳۳۵۰۵۱۲۱۲
www.emdadtv.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 62 = 66